خدمات دوره اول متوسطه

ویژه پایه هفتم، هشتم و نهم

دوره اول متوسطه با قرارگیری بین دو دوره دیگر آموزشی، نقش مهمی در آینده تحصیلی دانش آموزان دارد. در این دوره دانش آموزان پس از فراگیری دروس دبستان باید با شناخت علایق و توانمندی هایشان، خود را برای انتخاب رشته در دوره دوم متوسطه آماده کنند. در این دوره آزمون ها و خدمات آموزشی نیز بهتر است با هدف افزایش درک مطلب و یادگیری عمقی دروس ارائه شوند و دانش آموزان فارغ از معیارها و اضطراب های کنکوری مورد ارزشیابی قرار بگیرند.

موسسه آموزشی فرهنگی گزینه دو به عنوان یک موسسه پیشرو در دوره اول متوسطه خدمات متنوعی با هدف سنجش استاندارد به دانش آموزان ارائه می دهد. در سال تحصیلی 1402-1401 گزینه دو بسته ارزشیابی منهای کنکور را به دانش آموزان این دوره تحصیلی با هدف بهبود عملکرد تحصیلی آنها، فارغ از دغدغه های کنکوری ارائه می دهد.

خدمات دوره اول متوسطه

ارزشیابی پیشرفت تحصیلی

ارزشیابی پیشرفت تحصیلی با هدف بررسی عملکرد دانش آموزان و شناخت نقاط ضعف آنها برگزار می شود. در آزمون های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تمامی دروس اصلی به صورت یکجا مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. این ارزشیابی ها با زمانبندی خاص برگزار شده و به آمادگی بیشتر دانش آموزان کمک خواهد کرد. برای دانش آموزان پایه هفتم و هشتم 4 نوبت و برای دانش آموزان پایه نهم به علت در پیش رو بودن امتحانات نهایی 6 نوبت ارزشیابی در نظر گرفته شده است. دروس مورد ارزشیابی عبارتند از: ریاضی، فارسی، زبان انگلیسی، علوم، عربی، پیام های آسمان و مطالعات اجتماعی.

همچنین سوالات ارزشیابی پیشرفت تحصیلی فاقد نمره منفی است تا دانش آموز به دور از تنش و هیجان احتمال اشتباه کردن، با آرامش به سوالات پاسخ دهد. توجه داشته باشید تمام مراحل امکان برگزاری آنلاین بانک سؤال و یا حضوری با هماهنگی نمایندگی‏ ها را خواهند داشت.لازم به ذکر است که شرایط برگزاری ارزشیابی در شهرهای مختلف متفاوت و بر عهده نمایندگی خواهد بود.

 همچنین درس علوم در این ارزشیابی ها به دو صورت تجمیعی (پیشروی بر اساس صفحات کتاب) و تفکیکی (پیشروی موضوعی) ارائه می شود.دانش آموزان می توانند بر حسب نوع تدریس این درس در مدرسه خود به دلخواه به یک شیوه به سوالات پاسخ دهند.

زمان
مهلت ثبت نام
هفتم
هشتم
نهم
1401/08/19
1401/08/16
1401/09/24
1401/09/21
1401/11/06
1401/11/03
1401/12/18
1401/12/15
1402/01/31
1402/01/28
1402/02/21
1402/02/19

در پایان هر ارزشیابی جامع دانش آموزان می توانند علاوه بر بهره گیری از کارنماهای متنوع با ابزار رفع اشکال هوشمند به مشکلات درسی خود پی برده و با انجام تمرینات متنوع با همان موضوع برای امتحانات نیم سال و پایان سال آماده شوند. این کارنما به گونه ای است که متناسب با اهداف آموزشی عملکرد هر دانش آموز را صرفا با خودش مقایسه می کند و دانش آموز اطلاعات اضافی و استرس آور دریافت نمی کند. ضمنا نتایج این آزمون ها در اختیار مدارس قرار خواهد گرفت و کادر مدرسه می توانند شناخت بهتری از دانش اموزان خود داشته باشند. گزارش مدرسه نیز صرفا اطلاعات مورد نیاز را شامل می شود و فاقد اطلاعات اضافی و مقایسه ای می باشد.

 

بانک سوال هوشمند گزینه دو 

بانک سوال گزینه دو دارای بهترین سوالات تشریحی و تستی است. این خدمت ویژه دارای دو سطح دسترسی دانش آموزی با سوالات تستی و مدرسه ای با سوالات تستی و تشریحی می باشد. دانش آموزان می توانند جهت تمرین و سنجش خود از آن استفاده کنند. مسئولین مدارس نیز می توانند از بانک سوال به عنوان یک محصول کمک آموزشی برای ارزیابی دانش آموزان بهره بگیرند.

دانش آموزان با کمک اپلیکیشن بانک سوال، مهارت تحصیلی خود را تقویت می کنند. همچنین مدارس نیز می توانند آزمون های آنلاین و چاپی متنوعی را در زمانی کوتاه و به سادگی طراحی کنند. در هر کدام از پایه های هفتم، هشتم و نهم تا پایان سال 1402-1401 حدود 16000 سوال موجود خواهد بود. از این تعداد 10500 سوال تشریحی و 5500 سوال تستی می باشد.

آزمونک

یکی از مهم ترین بخش‌های فعالیت هر دانش آموز دوره اول متوسطه مطالعه تدریجی دروس می باشد. البته برای آنکه بهتر به کیفیت و اثربخشی مطالعه خود پی ببرید نیاز به سنجش خواهید داشت. آزمونک محصول جدید گزینه دو، در راستای اهمیت سنجش تدریجی می باشد. آزمونک های گزینه دو، به طور میانگین دوبار در هفته متناسب با پایه تحصیلی شما، به صورت تک درس و در ساعت 16 تا 19 مشخص برگزار می شود. دروس مورد ارزشیابی در آزمونک‌ها عبارتند از: ریاضی، فارسی، زبان انگلیسی، علوم، عربی، پیام‌های آسمان و مطالعات اجتماعی. در ساعت 21 همان روز نیز کارنامه فردی ویژه دانش آموزان و گزارش گروهی مدارس در اختیار آنها قرار می گیرد. دانش آموزان می توانند با کارنامه آزمونک خود به نقاط ضعف پس از مطالعه خود پی برده و قبل از ارزشیابی های گزینه دو یا امتحانات مدارس آنها را رفع کنند.

ارزشیابی تشریحی

گزینه دو به عنوان مرکز تخصصی سنجش و ارزشیابی در راستای تحقق سنجش 360 درجه، محصول جدید خود به نام ارزشیابی تشریحی را برای دانش آموزان پایه نهم ارائه می کند. ارزشیابی تشریحی را می توان مهم ترین لایه در سنجش تحصیلی دانش آموزان در نظر گرفت. اما به علت چالش هایی که این نوع ارزشیابی به همراه داشت، در سالیان اخیر مراکز سنجش به شکل جدی به ایجاد یا توسعه آن فکر نکرده اند. موسسه آموزشی فرهنگی گزینه دو به علت اهمیت امتحانات نهایی دو مرحله ارزشیابی تشریحی را برای دانش آموزان پایه نهم خود در نظر گرفته است. در هر مرحله دو درس علوم و ریاضی مورد ارزشیابی قرار می گیرد. مرحله اول ارزشیابی تشریحی در اسفند 1401 و مرحله دوم این ارزشیابی نیز در اردیبهشت ماه قبل از امتحان نهایی برگزار می شود. 

لازم به ذکر است هزینه ارزشیابی تشریحی جدا از ارزشیابی های دوره اول بوده در لینک زیر قابل مشاهده می باشد.

سنجش مهارت‌های اجتماعی

مطالعات علمی و شواهد تجربی نشان می دهد مهارت های اجتماعی و عاطفی بر موفقیت افراد در همه ابعاد زندگی از جمله پیشرفت تحصیلی ، عملکرد شغلی، سلامتی، طول عمر، رفاه فردی و اجتماعی و … تاثیر خواهد گذاشت. این مهارت‌ها تعیین می کنند که افراد تا چه حد توانایی انطباق با محیط زندگی و دستیابی به موفقیت را دارند. مؤسسه گزینه دو در سال تحصیلی 1402-1401 در راستای تحقق اهداف عالی سند تحول آموزش و پرورش در ایران، با استفاده از نظر و مشاوره متخصصان این حوزه، اقدام به سنجش بیش از 15 مهارت اجتماعی و عاطفی دانش آموزان در دوره اول متوسطه می نماید.

این مهارت ها به صورت جامع در یک مرحله در اردیبهشت 1402 برای تمامی پایه ها برگزار می گردد. همچنین دانش آموزان گزارش تحلیلی جامعی از سنجش هر مهارت خود را دریافت می کنند. نتیجه سنجش هر مهارت در یکی از وضعیت های در حال شکل گیری، در حال رشد، در حال تکامل، رشد یافته گزارش می شود. گزارش های ارائه شده با رویکرد مثبت و تشویق به ارتقاء طراحی شده تا باعث رشد و ایجاد انگیزه در دانش آموزان گردد. در این گزارش علاوه بر شرح وضعیت دانش آموز، راهکارهای مفیدی برای ارتقای هر مهارت آورده شده است.

سنجش مهارت های اجتماعی و عاطفی دانش آموزان در سنین کودکی و نوجوانی می تواند در بهترین زمان نقاط ضعف مهارتی فرد را مشخص کند. در این سن، برطرف نمودن یک نقطه ضعف مهارتی و بهبود آن بسیار ساده تر از بزرگسالی است. در نهایت رشد این مهارت ها می تواند اثرات مثبت جدی در آینده فرد با خود به همراه داشته باشد.

ثبت نام و برگزاری

در سال تحصیلی 1402-1401، دانش آموزان دوره اول متوسطه می توانند با ثبت نام پکیج کامل ارزشیابی منهای کنکور به خدمات طلایی شامل ارزشیابی پیشرفت تحصیلی، بانک سوال، آزمونک و سنجش مهارت ها دسترسی داشته باشند. شما با خرید بسته های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی به سایر خدمات دوره اول متوسطه به صورت رایگان دسترسی خواهید داشت. در جدول زیر هزینه خرید تک مرحله ای این ارزشیابی ها و هزینه مجموع آن را مشاهده خواهید کرد:

ثبت نام
هفتم
هشتم
نهم
تعداد مراحل
3 مرحله
3 مرحله
5 مرحله
هزینه هر مرحله
59000
59000
59000
قیمت کامل
177,000
177,000
295,000
قیمت باتخفیف
75000
75000
124000

1. توجه داشته باشید تمام مراحل امکان برگزاری آنلاین بانک سؤال و یا حضوری با هماهنگی نمایندگی‏ ها را خواهند داشت.لازم به ذکر است که شرایط برگزاری ارزشیابی در شهرهای مختلف متفاوت و بر عهده نمایندگی خواهد بود.

2. ارزشیابی پیشرفت تحصیلی به گونه ای زمان بندی شده تا در روزهای پنج شنبه برگزار شود تا با برنامه مدرسه تداخل نداشته باشد.

3. دانش آموزان طبق تاریخ مشخص شده به سایت مراجعه کرده و از ساعت 9 تا 16 برای شروع ارزشیابی خود فرصت خواهند داشت.

4. متناسب با زمانی که دانش آموزان ارزشیابی خود را آغاز کنند به آنها زمان کافی جهت پاسخگویی به سوالات داده خواهد شد.

برای ثبت نام بسته های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و دسترسی به سایر خدمات می توانید از لینک های زیر استفاده نمایید.

سوالات متداول

خدمات آموزشی و ارزشیابی برای دانش آموزان دوره اول متوسطه باید به گونه ای باشد که به فرآیند یادگیری آنها کمک کند. به همین دلیل دانش آموزان باید از شرکت در هرگونه آزمون پراسترسی که در آنها تجربه ای مشابه با کنکور ایجاد کند، پرهیز نمایند. به همین دلیل تمرکز اصلی خدمات آموزشی گزینه دو در دوره اول متوسطه با محوریت کمک به یادگیری است.

هدف از ارزشیابی پیشرفت تحصیلی، یادگیری است و معیارهایی مانند درصد و تراز تنها برای رتبه بندی و مقایسه دانش آموزان کاربرد دارد. لذا ارائه آنها نه تنها فایدهای ندارد بلکه با توجه به ایجاد رقابت منفی برای دانش آموز دوره اول متوسطه مضر نیز است. ضریب دهی به دروس نیز یک معیار کنکوری برای انتخاب رشته است و در دوره اول متوسطه مفهومی ندارد.

آزمونک ها به صورت تک درس در طی سال تحصیلی تدریجی برگزار می شوند. تعداد سوالات آزمونک به گونه ای است که دانش آموز می تواند در زمانی کوتاه به آن پاسخ دهد. این نوع ارزشیابی باعث می شود دانش آموز نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و با تمرین آنها را برطرف کند. پس آزمونک به فرآیند یادگیری تدریجی کمک خواهد کرد.

نمره منفی عملاً جریمه کردن دانش آموز است آن هم به این دلیل که ما احتمال می دهیم دانش آموز پاسخ های درست را هم بدون اطمینان کامل پاسخ داده است. لذا نمره منفی تنها در آزمون های غربالگر مفهوم دارد. به همین خاطر است که در نتایج ارزشیابی پیشرفت تحصیلی گزینه دو، پاسخ ها تنها به تفکیک درست، نادرست و نزده نمایش داده می شود. برطرف کند. پس آزمونک به فرآیند یادگیری تدریجی کمک خواهد کرد.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به موسسه گزینه دو می باشد.