آزمون تیزهوشان 1403

ویژه دانش‌آموزان پایه نهم به دهم

آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم

دوره دوم متوسطه آخرین مقطع تحصیلی دانش‌آموزان پیش از ورود به دانشگاه است. مدرسه‌ای که دانش‌آموز در این دوره در آن تحصیل می‌کند در قبولی او در کنکور تاثیر خواهد داشت. به همین دلیل اغلب والدین تلاش می‌کنند تا دانش‌آموز خود را در مقطع دوم متوسطه در مدرسه‌ای مناسب ثبت‌نام نمایند. یکی از مدارسی که دانش‌آموزان آن هر ساله نتایج مناسبی در کنکور کسب می‌کنند، مدرسه تیزهوشان است. امکانات آموزشی مناسب، دبیران مجرب و کادر آموزشی حرفه‌ای تنها برخی از ویژگی‌های مهم این مدارس می‌باشد. به همین دلیل دانش‌آموزان زیادی علاقه‌مند به تحصییل در مدرسه تیزهوشان هستند. مدارس تیزهوشان نیز هر ساله با آزمون ورودی در دوره دوم متوسطه اقدام به پذیرش دانش‌آموز می‌نمایند. دانش‌آموزان زیادی برای پذیرش در آزمون ورودی این مدارس با یکدیگر رقابت می‌کنند. اما در نهایت تنها نفرات برتر در مدارس تیزهوشان پذیرفته خواهند شد. اما دانش‌آموزان پایه نهم چگونه می‌توانند برای شرکت در آزمون ورودی تیزهوشان آماده شده و شانس قبولی خود را افزایش دهند؟

موسسه آموزشی فرهنگی گزینه دو در سال تحصیلی 1403-1402 با طراحی یک برنامه آزمونی مدون تلاش می‌کند تا دانش‌آموزان پایه هفتم را به خوبی برای این آزمون آماده سازد. آزمون‌های ویژه آمادگی تیزهوشان گزینه دو کاملا مشابه با آزمون ورودی مدارس تیزهوشان است. در ادامه با آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و آزمون‌های ویژه آمادگی تیزهوشان گزینه دو بیشتر آشنا خواهید شد.

آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم

شرایط ثبت نام

سوالات آزمون تیزهوشان

دانش‌آموزانی که در دوره اول متوسطه در مدارس تیزهوشان تحصیل کرده‌اند در دوره دوم متوسطه نیز بدون شرکت در آزمون می‌‌توانند در مدارس تیزهوشان به تحصیل خود ادامه دهند. البته در صورتی که معدل کل پایه هشتم آنها و معدل نیمسال اول پایه نهم آنها حداقل 18 باشد.

دو دسته از دانش‌آموزان دیگر نیز می‌توانند در آزمون تکمیل ظرفیت ورودی مدارس تیزهوشان دوره دوم متوسطه شرکت کنند. دسته نخست دانش‌آموزانی سایر مدارس به جز تیزهوشان و دسته دوم دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان که موفق به اخذ معدل حدنصاب نشده‌اند. دانش‌آموزان برای ثبت نام در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان دوره دوم متوسطه بنابر اعلام سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، باید شرایط عمومی زیر را داشته باشد:

1- دانش‌آموز باید تابعیت ایرانی داشته باشد. ثبت نام اتباع غیرایرانی تحت شرایط و ضوابط خاصی صورت می‌پذیرد.

2- دانش‌آموز در سال تحصیلی 1403-1402 در پایه نهم مشغول به تحصیل باشد.

3- معدل کل دانش‌آموز در پایه هشتم و در نیم‌سال نخست پایه نهم حداقل 19 باشد. برای دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان دوره اول متوسطه که حدنصاب معدل را برای ادامه تحصیل در این مدارس کسب نکرده‌اند، شرط معدل لحاظ نمی‌شود.

نکته: نمرات پایه هشتم و نهم دانش‌آموزان در نتیجه نهایی آزمون ورودی مدارس تیزهوشان تاثیری ندارد و فقط جز شرایط اولیه ثبت نام است. 

سوالات آزمون تیزهوشان

محتوای آزمون

محتوای آزمون تیزهوشان

برای آنکه بتوانید در آزمون ورودی دوره دوم متوسطه مدارس تیزهوشان عملکرد مناسبی داشته باشید باید با ماهیت این آزمون آشنایی داشته باشید. موضوع و تعداد سوالات، زمان آزمون و … از موضوعاتی مهمی‌است که باید با آن آشنا شوید.

سؤالات آزمون ورودی مدارس تیزهوشان به صورت تستی چهارگزینه‌ای طراحی می‌شود. محتوای آزمون مشتمل بر دو دسته سؤال «استعداد تحلیلی» و «استعداد تحصیلی» است که هر کدام 50 درصد امتیاز آزمون را شامل خواهد شد.

سؤالات استعداد تحلیلی به منظور ارزیابی توانایی تحلیل، ریشه‌یابی، طبقه‌بندی و سازماندهی مطالب و مباحث گوناگون مطرح می‌شود. این بخش 50 سوال و 50 دقیقه فرصت پاسخگویی دارد.

سوالات استعداد تحصیلی از 5 درس قرآن و معارف اسلامی (شامل قرآن و پیام‌های آسمانی)، زبان و ادبیات فارسی، مطالعات اجتماعی (شامل تاریخ، جغرافیا و اجتماعی)، علوم تجربی و ریاضیات مطرح می‌شود. تعداد سوالات هر درس 10 عدد می‎‌باشد. به این ترتیب در مجموع دانش‌آموزان باید 50 سوال استعداد تحصیلی را در 70 دقیقه زمان پاسخ دهند. منابع سوالات استعداد تحصیلی تمامی کتاب‌های درسی پایه هشتم و نهم می‌باشد.

به ازای هر پاسخ درست 3 نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط 3 نمره منفی برای دانش‌آموز منظور خواهد شد. برای سوالات بدون پاسخ نیز نمره‌ای در نظر گرفته نمی‌شود.

محتوای آزمون تیزهوشان

آزمون ویژه آمادگی تیزهوشان

با توجه به شرایط ویژه‌ای که آزمون ورودی مدارس تیزهوشان دارد، برای قبولی در این آزمون باید برنامه‌ریزی مناسبی داشت. مطالعه منابع آزمون و شرکت در آزمون‌های مشابه به دانش‌آموزان کمک خواهد کرد تا با آمادگی کافی در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان شرکت کنند. در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ گزینه دو برای دانش‌آموزان علاقمند به پذیرش در مدارس تیزهوشان آزمون ویژه آمادگی تیزهوشان را ارائه می‌دهد. سوالات آزمون ویژه آمادگی تیزهوشان گزینه دو مبتنی بر استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی می‌باشد. سطح، نوع سوالات و زمانبندی این آزمون به طور کامل مشابه آزمون ورودی مدارس تیزهوشان می‌باشد. ضمنا این آزمون مشابه آزمون ورودی مدارس تیزهوشان دارای نمره منفی است.

آزمون‌های ویژه آمادگی تیزهوشان گزینه دو در پایه نهم در ۷ مرحله برگزار می‌شود. زمانبندی این آزمون‌ها به گونه است که دانش‌آموز به طور پیوسته در طول سال تحصیلی خود را محک بزند و سطح خود را به تدریج بالا ببرد. ضمنا دانش آموز می‌تواند با این برنامه هم برنامه درسی پایه نهم خود را پیش ببرد و هم برای آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پایه نهم به دهم آماده شود.

شماره مرحله
تاریخ برگزاری
مهلت ثبت نام
آنلاین
حضوری
1
1402/08/12
1402/08/09
2
1402/09/10
1402/09/07
3
1402/11/13
1402/11/10
4
1402/12/11
1402/12/08
5
1403/01/24
1403/01/21
6
1403/02/28
1402/02/25
7
1403/03/25
1403/03/22

آزمون‌های تیزهوشان گزینه دو هم امکان برگزاری حضوری (با هماهنگی نمایندگی) و هم امکان برگزاری آنلاین در بانک سوال را دارند.

کارنامه فردی و گزارش گروهی

یکی از ویژگی‌های مهم آزمون ویژه آمادگی تیزهوشان کارنامه فردی و گزارش گروهی است که پس از هر آزمون در اختیار دانش‌آموز و مدارس قرار می‌گیرد. کارنامه و گزارش نقش مهمی در تحلیل و بهبود عملکرد دانش‌آموزان دارد.

دانش‌آموزان بعد از هر آزمون ویژه آمادگی تیزهوشان گزینه دو یک اَبَرکارنامه جامع دریافت می کنند که تمام اطلاعات لازم درباره عملکردشان در آزمون را در اختیار آنها قرار می‌دهد. این اَبَرکارنامه هوشمند به دانش آموزان امکان تحلیل عملکرد خود و مقایسه این عملکرد با سایر دانش آموزان را فراهم می‌کند. همچنین به دانش آموزان راهکارهایی ارائه می‌دهد که به بهبود عملکرد آنها در آزمون های پیشرو و موفقیت در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان کمک می‌کند.

گزینه دو به مدارسی که دانش‌آموزان آن به صورت گروهی در آزمون‌های ویژه آمادگی تیزهوشان ثبت نام و شرکت می‌کنند، یک گزارش کامل ارائه می‌دهد. در این گزارش تحلیلی که از طریق بانک سوال در اختیار اولیا آموزشی مدرسه قرار می‌گیرد، وضعیت تحصیلی و عملکرد دانش‌آموزان به صورت فردی و گروهی قابل مشاهده است. این گزارش ها در سطوح مختلف به مدیر، معلم و مشاور مدرسه ارائه می‌شود. با استفاده از این اطلاعات اولیای آموزشی مدارس می‌توانند برای دانش آموزان خود برنامه ریزی بهتری داشته باشند.

شرایط و قوانین ثبت نام

آزمون تیزهوشان پایه نهم در سال تحصیلی 1403-1402 در 7 مرحله برگزار می‌شود. هزینه ثبت نام این آزمون برای دانش آموزان پایه نهم مطابق جدول زیر می‌باشد. ضمنا توجه نمایید که مبلغ در نظر گرفته شده برای برگزاری آزمون به صورت آنلاین می‌باشد. برگزاری آزمون به صورت حضوری با افزایش هزینه همراه است به همین جهت نمایندگی‌ها می‌توانند در صورت برگزاری آزمون به صورت حضوری هزینه ثبت نام را افزایش دهند. 

ثبت نام
آزمون تیزهوشان ویژه پایه نهم
تعداد مراحل
7 مرحله
هزینه هر مرحله
83000
قیمت کامل
581,000

توجه داشته باشید تمام مراحل آزمون تیزهوشان امکان برگزاری آنلاین در بانک سؤال و یا حضوری با هماهنگی نمایندگی‏ ها را خواهند داشت.

ثبت نام در آزمون‌های گزینه دو از طریق نمایندگی‌ها یا وبسایت گزینه دو، امکان‌پذیر است. پیشنهاد می‌شود پیش از ثبت نام برای مشاوره ثبت نام و سوالات خود با نمایندگی تماس بگیرید و یا نکات مهم ثبت نام را در سایت مطالعه کنید.

  1. ثبت نام در وب سایت مؤسسه گزینه دو
  2. ثبت نام توسط نمایندگی های موسسه 

پرسش و پاسخ

برای ورود به مدارس تیزهوشان باید در آزمون ورودی این مدارس شرکت کنید. در صورت که جز نفرات برتر این آزمون باشید و رتبه لازم را کسب نمایید می‌توانید در این مدارس ثبت‌نام نمایید.

معدل کل پایه هشتم و نوبت اول پایه نهم دانش‌آموز باید حداقل 19 باشد.

بخشب از سوالات آزمون ورودی مدارس تیزهوشان به مطالب کتاب درسی پایه نهم مرتبط می‌باشند. اما خواندن کتاب‌های درسی برای پذیرش دانش‌اموزان کافی نیست چون بخش دیگر سوالات مربوط به استعداد تحلیلی است.

سوالات آزمون شامل استعداد تحصیلی و استعداد تحلیلی است. سوالات استعداد تحصیلی با موضوعات کتاب درسی طراحی می‌شود. سوالات استعداد تحلیلی نیز هوش دانش‌آموز را می‌سنجد.