تخمین رتبه کنکور

پیش بینی درست از هر رویدادی به شما کمک می کند که به نحوی شایسته خود را برای آن آماده سازید. یکی از عواملی که به موفقیت افراد در کنکور کمک می کند، انجام پیش بینی های درست و داشتن آگاهی نسبت به بعضی از مسائل قبل از برگزاری آزمون است. یکی از پیش بینی های راهگشا برای داوطلبین، تخمین رتبه کنکور می باشد.

تخمین رتبه به داوطلبین اجازه می دهد که قبل از آزمون بتوانند از رتبه خود با توجه به عملکرد احتمالیشان مطلع شوند. ضمنا به کمک تخمین رتبه داوطلبین می توانند برای خود هدف گذاری داشته باشند. این موضوع کمک می کند افراد برنامه ریزی بهتری برای کسب رتبه دلخواه و دستیابی به نمره کافی در دروس مختلف داشته باشند. در ادامه به طور جامع به مبحث تخمین رتبه و بررسی نرم افزار تخمین رتبه گزینه دو خواهیم پرداخت.

رشته علوم کامپیوتر

تخمین رتبه چه فایده ای دارد؟

یکی از مهمترین چالش های داوطلبین، پیش بینی تقریبی رتبه کنکور آنهاست. امکان مقایسه در یک جامعه­ آماری که از نظر تعداد شرکت کننده و توزیع سطح علمی مشابه کنکور باشد، به داوطلب کمک خواهد کرد تا نسبت به وضعیت علمی خود آگاهی پیدا کند. این آگاهی سبب می شود تا داوطلب برنامه ریزی درسی خود را متناسب با آن جهت دهی کرده تا رتبه مورد نظر خود را کسب نماید.

بسیاری از افراد به جهت تخمین رتبه خود صرفا در آزمون های آزمایشی شرکت می کنند. اما در هیچ آزمون آزمایشی امکان چنین مشابهتی از لحاظ جامعه آماری با کنکور وجود ندارد. زیرا همواره تعداد شرکت کنندگان در کنکورهای آزمایشی کمتر از کنکور است و همچنین توزیع سطح علمی آن ها نیز احتمالا با هم متفاوت می باشد. 

ممکن است این تصور اشتباه وجود داشته باشد که با اختصاص دادن ضریبی به رتبۀ آزمون آزمایشی، می توان به تخمین رتبه کنکور رسید؛ به طور مثال برخی افراد تصور می کنند اگر در کنکور آزمایشی با جامعه آماری یک دهم کنکور شرکت داشته باشند، اگر رتبه اکتسابی خود را 10 برابر کنند، رتبه کنکور آنها به دست خواهد آمد. اما باید توجه داشت که این گونه تخمین ها هیچ وقت قابل اعتماد نبوده و ممکن است با دید نادرستی که می دهد شما را گمراه کند. البته شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد مقدمه ای برای تخمین رتبه دقیق است.

قدم اول برای رسیدن به یک تخمین رتبه دقیق، شرکت در آزمون آزمایشی استاندارد با مشابهت بالا به سوالات کنکور است تا داوطلبین پیش بینی درستی از درصدهای اکتسابی احتمالی خود در کنکور به دست آورند. آزمون های آزمایشی گزینه دو با سوالات استاندارد خود، در 10 سال اخیر میانگین 80 درصد مشابهت با کنکور را دارا بوده است. بنابراین شرط اولیۀ یک تخمین رتبه دقیق که پیش بینی درصدهای دروس است در آزمون های آنلاین گزینه دو همواره برقرار می باشد.

دقیق ترین تخمین رتبه

برای دستیابی به تخمین رتبه دقیق باید به دو عامل اصلی توجه کنیم. این دو عامل، لازمه یک تخمین رتبه دقیق است.

1- باید اطلاعات و داده های کافی از داوطلبین کنکور در سالهای قبل در اختیار داشته باشیم. بدون آگاهی از نمره و رتبه اکتسابی داوطلبین در سالهای گذشته امکان برای پیش بینی وجود نخواهد داشت.

2- بهره گیری از یک الگوریتم بهینه، برای ارزیابی اطلاعات و داده هایی که از داوطلبین سال گذشته به دست آمده است. این الگوریتم باید به گونه ای طراحی و انتخاب شود که بیشترین دقت را در تخمین رتبه دقیق داوطلبین داشته باشد.

رشته علوم کامپیوتر

نرم افزار تخمین رتبه گزینه دو

گزینه به عنوان یک موسسه آموزشی و فرهنگی پیشرو نرم افزار تخمین رتبه خود را با بالاترین دقت و کارایی در اختیار داوطلبین قرار می دهد. در فرایند محاسباتی نرم افزار تخمین رتبه گزینه دو ، داده های مربوط به کنکور 1400 با استفاده از الگوریتم های شبکه عصبی مصنوعی مورد تحلیل قرار می گیرد و سپس پیش بینی داده های جدید با استفاده از آن انجام می شود. شبکه عصبی مصنوعی یا Artificial Neural Networks یک مدل ریاضی و یکی از زیر مجموعه های هوش مصنوعی است که به سیستم ها این امکان را می دهد تا به صورت خودکار یادگیری و پیشرفت داشته باشند. بر این اساس داده هایی به عنوان دادۀ آموزش دریافت شده و فرآیند یادگیری آغاز می شود. زمانی که این یادگیری به اندازه کافی دقیق شد و ضریب خطا تا حد قابل اعتمادی کاهش یافت، می تواند با ورودی های جدید، خروجی را پیش بینی کند.

گزینه دو، اولین موسسه‌ای است که تخمین رتبه بر مبنای نتایج کنکور 1400 را به همراهان خود ارائه کرده است.  شما داوطلبان کنکور و دانش آموزان پایه دوازدهم می توانید، با استفاده از این خدمات، جایگاه خود را در مقایسه با هدف گذاری خود بسنجید و با اعتماد به این نتایج برای رسیدن به قبولی مورد نظر خود برنامه ریزی کنید.

برای استفاده از نرم افزار کافیست درصدهایتان در دروس مختلف را وارد نمایید و حدود رتبه خود در آزمون سراسری 1401 را دریافت کنید. به عبارت دیگر نرم افزار تخمین رتبه کنکور به شما می گوید که چنانچه همین درصد ها را در آزمون سراسری اخیر بدست می آوردید، حدودا چه رتبه ای کسب می کردید.

پرسش و پاسخ

کدام گروه های آزمایشی می توانند از نرم افزار تخمین رتبه کنکور 1401 گزینه دو استفاده کنند؟

در حال حاضر گروه آزمایشی علوم تجربی، علوم انسانی و علوم ریاضی و فنی می توانند به طور کامل از نرم افزار تخمین رتبه کنکور 1401 گزینه دو استفاده کنند.

نرم افزار تخمین رتبه گزینه دو چگونه به موفقیت داوطلبین کمک می کند؟

داوطلبین به کمک نرم افزار تخمین رتبه می توانند با توجه به پیش بینی عملکرد خود، نسبت به رتبه کنکورشان آگاهی داشته باشند. این آگاهی به انها کمک می کند که جهت حفظ شرایط فعلی خود یا ارتقای آن برنامه بهتری داشته باشند.

نرم افزار تخمین رتبه گزینه دو چه امکاناتی به داوطلبین ارائه می دهد؟

داوطلبین به کمک نرم افزار تخمین رتبه گزینه دو می توانند رتبه و نمره خود را در هر سه زیرگروه بر حسب منطقه موردنظرشان مشاهده کنند.

چرا نرم افزار تخمین رتبه گزینه دو بیشترین میزان دقت را دارد؟

دقت بالای این نرم افزار دو علت اصلی دارد. نخست آنکه داده های بسیاری از داوطلبین به عنوان ورودی برای تجزیه و تحلیل وارد نرم افزار می شود. دوم آنکه این نرم افزار با بهره گیری از هوش مصنوعی و شبکه های عصبی مصنوعی ایجاد شده است که بالاترین دقت محاسباتی را دارد.