ارزشیابی تشریحی

ویژه دانش آموزان دوره دبستان و متوسطه

مهم ترین معیار سنجش آموخته‌های دانش آموزان در دوران مدرسه، امتحانات پایان سال تحصیلی می باشد. در این امتحانات ترکیبی از انواع سوال وجود دارد و دانش آموزان باید در پاسخ دهی به این سوالات مهارت داشته باشند. امتحانات پایان سال در پایه نهم به صورت هماهنگ استانی و در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت هماهنگ کشوری  برگزار می شود که نشان دهنده اهمیت این امتحانات می باشد. همچنین با تغییرات جدید کنکور، اهمیت امتحانات نهایی پایه دوازدهم برای پذیرش داوطلبان در دانشگاه افزایش یافته است. امتحانات نهایی به صورت تشریحی برگزار می شود و نیاز است دانش آموزان برای آمادگی در این امتحانات، خود را با سوالات و آزمونی در همان مقیاس مورد سنجش قرار دهند.

ارزشیابی تشریحی محصول جدید گزینه دو در راستای آمادگی دانش آموزان برای شرکت در امتحانات نهایی (هماهنگ کشوری) و امتحانات پایان ترم می‌باشد. در سال تحصیلی 1403-1402 گزینه دو برای دانش‌آموزان دوره دوم دبستان (پایه چهارم، پنجم و ششم)، دوره اول متوسطه (پایه هفتم، هشتم و نهم) و دوره دوم متوسطه (پایه دهم، یازدهم و دوازدهم) ارزشیابی تشریحی برگزار می‌کند. 

سوالات استاندارد، مکانیزه شدن فرآیند تصحیح، عدم دخالت سلیقه مصحح، ارائه کارنامه جامع به دانش آموز و مدارس، امکان مشاهده پاسخبرگ دانش آموز و … برخی از مهم ترین ویژگی های ارزشیابی تشریحی گزینه دو می باشد.

ارزشیابی تشریحی گزینه دو

ارزشیابی تشریحی دوره دوم متوسطه

با توجه به تغییرات کنکور طی سالهای پیش‌رو حداقل نیمی از نمره کنکور داوطلبان به سوابق تحصیلی آنها اختصاص می‌یابد. به همین علت امتحانات پایانی دانش‌آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت نهایی (هماهنگ کشوری) برگزار می‌شود. با توجه به اینکه نمره این امتحانات بخشی از سوابق تحصیلی را تشکیل می دهد، لازم است دانش آموزان در این امتحانات نمره خوبی دریافت کنند تا شانس بیشتری برای پذیرش در رشته و دانشگاه مورد نظر خود خواهند داشت.

به همین علت گزینه دو در سال تحصیلی 1403-1402 در دو نوبت اقدام به برگزاری ارزشیابی تشریحی ویژه دانش‌آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم خواهد کرد. نوبت اول این ارزشیابی از اواخر آبان آغاز شده و در آذرماه نیز ادامه خواهد داشت. هدف از برگزاری نوبت اول این ارزشیابی آمادگی جهت امتحانات نیمسال نخست و کسب نتایج مطلوب در آن است. نوبت دوم ارزشیابی تشریحی نیز در اردیبهشت برگزار می‌شود و محدوده آن از کل کتاب مطابق امتحان نهایی خرداد خواهد بود. دانش‌آموزان در این مرحله می‌توانند خود را در یک ارزشیابی مطابق امتحان نهایی بسنجند و نقاط ضف خود را شناسایی و برطرف نمایند.

در هر نوبت ارزشیابی از دروسی برگزار می‌شود که نمره آن در سوابق تحصیلی دانش‌آموزان تاثیر داشته باشد. با توجه به تفاوت تعداد کتاب‌های درسی پایه های تحصیلی و رشته‌های مختلف(علوم تجربی، علوم انسانی و ریاضی) تعداد دروس ارزشیابی تشریحی نیز متفاوت است که متعاقبا اعلام خواهد شد. 

ارزشیابی تشریحی دوازدهم

ارزشیابی تشریحی دوره اول متوسطه

پایه نهم به عنوان آخرین سال تحصیلی دوره اول متوسطه از اهمیت بالایی برخوردار است. دانش آموزان با توجه به علایق خود و عملکردی که در امتحانات نهایی این پایه دارند، رشته تحصیلی خود را انتخاب خواهند کرد. امتحانات پایانی به صورت نهایی (هماهنگ استانی) برگزار می شود و مدارس در طراحی سوالات نقشی ندارند. نتیجه این امتحانات بخش اصلی فرآیند هدایت تحصیلی را شامل می‌شود. دانش آموزان در صورت عدم کسب نمره کافی در این امتحانات، ممکن است از تحصیل در رشته موردعلاقه خود محروم شوند.

گزینه دو به عنوان یک مرکز پیشرو در سنجش و ارزشیابی، جهت آمادگی بیشتر دانش آموزان برای شرکت در امتحانات نهایی پایه نهم، محصولی جدید (ارزشیابی تشریحی) به آنها ارائه می دهد. دانش‌آموزان پایه هفتم و هشتم نیز می‌توانند با شرکت در ارزشیابی تشریحی گزینه دو خود را برای امتحانات نیمسال اول و پایانی آماده سازند.

ارزشیابی تشریحی پایه هفتم، هشتم و نهم در سه درس ریاضی، فارسی و علوم تجربی، در دو نوبت برگزار می‌شود. زمان برگزاری نوبت اول این ارزشیابی آذر 1402 و نوبت دوم آن اردیبهشت 1403 می‌باشد. دانش آموزان می توانند با شرکت در این امتحانات و دریافت کارنامه ای جامع، نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و پیش از امتحان نهایی آن را برطرف سازند.

 

ارزشیابی تشریحی نهم

ارزشیابی تشریحی دوره دوم دبستان

کارشناسان آموزشی عقیده دارند در دوره دوم دبستان (پایه چهارم، پنجم و ششم) نباید دانش‌آموزان به صورت تستی ارزیابی شوند. از طرفی مسئولین مدارس و خانواده‌های دانش‌آموزان تمایل دارند تا گزارشی از وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان خود در یک آزمون استاندارد کشوری داشته باشند. افراد خبره حوزه سنجش شرکت در ارزشیابی تشریحی را برای به دست آوردن گزارشی از وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان پیشنهاد می‌دهد.

موسسه گزینه دو به عنوان مرکز اصلی سنجش و ارزشیابی در سال تحصیلی جدید محصولی مناسب با نام ارزشیابی تشریحی برای دانش‌آموزان پایه چهارم، پنجم و ششم ارائه می‌دهد. ارزشیابی تشریحی گزینه دو برای دانش‌آموزان دوره دوم دبستان در دو نوبت برگزار می‌شود. نوبت اول این ارزشیابی در آذرماه 1402 برگزار می‌شود. در اردیبهشت 1403 نیز نوبت دوم این ارزشیابی برگزار خواهد شد که به دانش‌آموزان کمک می‌کند با آمادگی بیشتری در امتحانات پایانی حاضر شوند.

ارزشیابی تشریحی پایه چهارم، پنجم و ششم در سه درس ریاضی، فارسی و علوم تجربی برگزار می‌شود. دانش آموزان می‌توانند با شرکت در این امتحانات و دریافت کارنامه ای جامع، نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و پیش از امتحان نهایی آن را برطرف سازند.

ارزشیابی تشریحی نهم

کارنامه ارزشیابی تشریحی

کارنامه ارزشیابی تشریحی گزینه دو به دانش آموزان کمک می کند تا اطلاعات جامعی از وضعیت تحصیلی خود به دست بیاورند. به کمک این کارنامه نقاط ضعف هر دانش آموز در ارزشیابی های تشریحی مشخص خواهد شد و او می تواند با رفع این نقاط ضعف در امتحان نهایی نمره بهتری کسب نمایید.

در بخش اولیه کارنامه این ارزشیابی می توانید رتبه و تراز خود را مشاهده نمایید(مخصوص پایه دوازدهم). در بخش اصلی کارنامه نیز اطلاعات متنوعی دریافت خواهید کرد. به طور مثال در تحلیل آزمون می توانید به تفکیک سوالات نادرست، ناقص، بدون پاسخ و درست خود را همراه با محدوده و پاسخ آن مشاهده نمایید. پاسخبرگ دانش آموزان نیز برای آنها قابل دسترسی می باشد. ضمنا جزئیات تصحیح هر سوال نیز مشخص شده است و دانش آموز می تواند با مشاهده پاسخبرگ خود و نحوه تصحیح سوال، اشتباهات خود را بهتر درک کند.

ثبت نام و برگزاری

 • دانش آموزان و مدارس برای ثبت نام و شرکت در ارزشیابی تشریحی لازم است از طریق نمایندگی شهر خود اقدام نمایند.
 • ارزشیابی تشریحی به صورت حضوری در مدارس برگزار می شود. همچنین پرینت اولیه سوالات و اسکن پاسخبرگ دانش آموزان نیز به عهده مدارس می باشد.
 • دانش آموزان صرفا باید پاسخ های خود به هر سوال را در مکان مشخص شده در پاسخبرگ بنویسند.
 • معیارهای یکسان و استانداردی برای تصحیح هر سوال وجود دارد که تمامی مصححین براساس آن عمل می کنند و سلیقه مصحح در نمره دانش آموز تاثیری ندارد.
 • پاسخ دانش آموز به هر سوال حداقل توسط دو مصحح بررسی و تصحیح می شود تا امکان اشتباه به حداقل برسد.
 • پس از برگزاری هر ارزشیابی تشریحی، کارنامه و گزارش گروهی جامعی در اختیار دانش آموزان و مدارس قرار می گیرد.

پرسش و پاسخ

ارزشیابی تشریحی گزینه دو مشابه امتحان نهایی در سطح کشور برگزار می شود و سوالات آن استاندارد می باشد. معیارهای مشخصی برای تصحیح هر سوال وجود دارد و سلیقه مصحح در تعیین نمره نقشی ندارد. هر سوال حداقل توسط دو مصحح بررسی و تصحیح می گردد. کارنامه و گزارش گروهی جامعی بعد از هر آزمون ارائه می شود. ضمنا دانش آموزان به برگه سوال خود و نحوه تصحیح آن دسترسی خواهند داشت.

امتحانات پایه نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت نهایی برگزار می شود. نمره امتحان نهایی نهم در فرم هدایت تحصیلی و انتخاب رشته دانش آموزان تاثیر زیادی دارد. نمره امتحان نهایی ذهم، یازدهم و دوازدهم نیز به طور قطعی در نمره کنکور و پذیرش در دانشگاه تاثیر دارد. به همین علت در حال حاضر ارزشیابی تشریحی در این دو پایه برگزار می‌شود.

 1. نمایش نمره دانش آموز به همراه تعداد سوالات درست ، غلط ، ناقص و نادرست
 2. امکان مشاهده میانگین نمره دانش آموزان در کشور
 3. ارائه کارنامه تحلیل آزمون
 4. امکان مشاهده دلیل کسر نمره بوسیله روبریک های تصحیح
 5. دسترسی به عکس دست خط دانش آموز
 6. ارائه متن سوال و پاسخ تشریحی

برای شرکت در ارزشیابی تشریحی باید به نمایندگی های گزینه دو تماس برقرار نمایید. فرآیند ثبت نام دانش آموز توسط نمایندگی انجام می‌شود و همچنین راهنمایی های لازم نیز در رابطه با آزمون تشریحی به افراد ارائه خواهد شد.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به موسسه گزینه دو می باشد.