جستجو
Close this search box.

رشته های گروه علوم انسانی

گروه علوم انسانی با تنوع زیاد رشته‌هایی که دارد، سلایق و توجهات افراد زیادی را به خود معطوف کرده است. تعداد متقاضیان شرکت در کنکور علوم انسانی بیشتر از داوطلبین گروه ریاضی و فنی و کمتر از داوطلبین گروه علوم تجربی است. داوطلبین کنکور گروه علوم انسانی در 8 درس اختصاصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی عناوین 8 درس اختصاصی گروه انسانی است. ضمنا از سال 1402 در کنکور گروه علوم انسانی زیرگروه‌ها حذف شده و ضرایب دروس هم تغییر کرده است.

در سالهای اخیر رشته حقوق شناخته شده‌ترین و محبوب‌ترین رشته برای اغلب داوطلبان کنکور انسانی است. علت این امر نیز بازار کار متنوع و مناسب حوزه‌های مرتبط با این رشته در ایران می باشد.

علوم انسانی

ضرایب دروس در کنکور علوم انسانی

سوالات کنکور داوطلبین گروه علوم انسانی شامل دو دفترچه است. با حذف دروس عمومی سوالات هر دو دفترچه مربوط به دروس اختصاصی می‌باشد. دفترچه اول شامل دروس ریاضی، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و روانشناسی می باشد. دفترچه دوم شامل دروس عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه و منطق و اقتصاد می‌باشد. همانطور که می‌دانید دروس اختصاصی نقش اصلی را در تعیین رتبه و تراز داوطلبین دارد، اما دروس عمومی همچنان دارای اهمیت بالایی است زیرا تاثیر آن در پذیرش داوطلبان در قالب سوابق تحصیلی لحاظ می‌شود. ضرایب دروس کنکور انسانی مطابق جدول زیر می‌باشد:

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس عمومی در کنکور گروه انسانی
ریاضی
6
زبان و ادبیات فارسی
8
علوم اجتماعی
5
روانشناسی
2
عربی
5
تاریخ و جغرافیا
5
فلسفه و منطق
5
اقتصاد
2

همانطور که مشاهده می کنید دروس زبان و ادبیات فارسی و ریاضی بالاترین ضریب و بیشترین تاثیر را در موفقیت داوطلبان دارد. دروس علوم اجتماعی، عربی، تاریخ و جغرافیا و فلسفه و منطق نیز ضرایب معمولی دارند. درس روانشناسی و اقتصاد نیز با ضریب 2 تاثیر کمتری نسبت به سایر دروس خواهد داشت. حال که با تاثیر هر درس در پذیرش داوطلبین آشنا شدید، به معرفی رشته های گروه علوم انسانی می پردازیم.

با اعلام سنجش در کنکور 1402 زیرگروه‌ها حذف شده و تمامی رشته در قالب یک گروه ارائه می‌شود. با انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 این جداول به روزرسانی خواهد شد. در ادامه رشته‌ها و زیرگروه‌ها را مطابق کنکور 1401 مشاهده می‌کنید.

لیست رشته های زیرگروه 1 علوم انسانی

زیرگروه 1 علوم انسانی دارای بیشترین تنوع رشته در این گروه است. داوطلبین در صورت تمایل در این زیرگروه می‌توانند در مقاطعی همچون کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به تحصیل بپردازند. داوطلبین برای آنکه در این زیرگروه رتبه و تراز مطلوبی کسب نمایند باید به دروس زبان و ادبیات فارسی و زبان عربی توجه ویژه‌ای داشته باشند. البته سایر دروس نیز به میزان مشخصی می‌توانند در کسب نتیجه بهتر برای داوطلبین موثر باشند. در جدوال زیر می‌توانید رشته‌های زیرگروه 1 و مقطع تحصیلی آن را مشاهده نمایید.

مقطع تحصیلی
رشته
رشته های زیرگروه یک کنکور انسانی
کارشناسی ارشد پیوسته
کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی
کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد
کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق
کارشناسی
آموزش الهیات
آموزش زبان عربی
آموزش زبان و ادبیات فارسی
ادیان و عرفان
ادیان و مذاهب
ایران شناسی
تاریخ تمدن ملل اسلامی
تربیت مروج سیاسی
حقوق
زبان و ادبیات ترکی آذری
زبان و ادبیات عربی
زبان و ادبیات فارسی
زبان و ادبیات کردی
زبان و فرهنگ عربی
شیعه شناسی
علوم قرآن و حدیث
علوم قضایی
فرهنگ و معارف اسلامی
فقه شافعی
فقه و حقوق اسلامی
فقه و حقوق امامی
فقه و حقوق حنفی
فقه و حقوق شافعی
فقه و مبانی حقوق اسلامی
فلسفه
فلسفه و حکمت اسلامی
فلسفه و عرفان اسلامی
فلسفه و کلام اسلامی
مترجمی زبان عربی
معارف اسلامی
معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات
معارف اسلامی و اخلاق
معارف اسلامی و ادیان
معارف اسلامی و تاریخ
معارف اسلامی و علوم تربیتی
معارف اسلامی و علوم قرآنی
معارف اسلامی و کلام
معارف اسلامی و مدیریت
کاردانی
کاردانی امور دولتی
کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم
کاردانی تربیت معلم قرآن کریم
کاردانی حقوق قضایی
کاردانی خدمات اداری
کاردانی علوم قضایی

زیرگروه یک گروه علوم انسانی رشته ی مهم حقوق را در دل خود جای داده است. البته شاید نقطه اوج برای اغلب علاقه مندان به این زیرگروه پذیرش در کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی باشد.

لیست رشته های زیرگروه 2 علوم انسانی

زیرگروه 2 علوم انسانی شامل 14 رشته می‌شود. تمامی این رشته ها در مقطع کارشناسی می‌باشد. بعضی از این رشته‌ها مختص رشته علوم انسانی است و تعدادی از آنها بین هر 3 گروه داوطلبین کنکور مشترک می‌باشد. در جدول زیر می‌توانید رشته‌های زیرگروه 2 کنکور علوم انسانی را مشاهده نمایید.

مقطع تحصیلی
رشته
رشته های زیرگروه دو کنکور علوم انسانی
کارشناسی
آموزش علوم اجتماعی
امنیت اطلاعات
امنیت بین الملل
امنیت نرم
برنامه ریزی اجتماعی و تعاون
پژوهشگری امنیت
جامعه شناسی
حفاظت اطلاعات
روزنامه نگاری
ضد تروریسم
علوم ارتباطات اجتماعی
علوم فنی امنیت
مددکاری اجتماعی
مردم شناسی

زیرگروه دو گروه انسانی رشته های متفاوتی را شامل می شود. شاید رشته ای مثل روزنامه نگاری یا جامعه شناسی برای بعضی از افراد جذاب باشد. اما به طور کلی علاقه فردی، در انتخاب رشته های این زیرگروه توسط داوطلبین نقش اصلی را دارد.

لیست رشته های زیرگروه 3 علوم انسانی

زیرگروه 3 علوم تجربی 31 رشته مختلف را در مقطع کارشناسی و کاردانی شامل می شود. در این زیرگروه ضریب درس ریاضی و اقتصاد بیشتر از سایر دروس است. تنوع بالای رشته های این حوزه باعث شده است که این زیرگروه نیز داوطلبین زیادی را به خود جلب کند.برای موفقیت در اغلب رشته های این زیرگروه لازم است از درک ریاضی نسبتا بالایی برخوردار باشید. در جدول زیر می توانید رشته های زیرگروه 3 و مقطع تحصیلی آن را مشاهده نمایید.

مقطع تحصیلی
رشته
رشته های زیرگروه سه کنکور علوم انسانی
کارشناسی
اقتصاد
امنيت اقتصادی
حسابداری
روابط عمومی
فناوری اطلاعات و ارتباطات
گردشگری
مديريت اطلاعات و ارتباطات
مدیریت امور بانكی
مدیریت امور گمركی
مدیریت بازرگانی
مدیریت بيمه
مدیریت بيمه اکو
مدیریت دولتی
مدیریت صنعتی
مدیریت فرهنگی هنری
مدیریت کسب و کارهای کوچک
مدیریت مالی
مديريت و بازرگانی دريايی
مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات
هتلداری
کاردانی
کاردانی اشتغال
کاردانی اقتصاد کار و بهره وری
کاردانی امور بانكی
کاردانی امور فرهنگی
کاردانی امور مالی و مالياتی
کاردانی حسابداری
کاردانی روابط کار
کاردانی گردشگری
کاردانی مديريت بازرگانی
کاردانی مديريت صنعتی
کاردانی هتلداری

زیرگروه سه گروه علوم انسانی برخی از رشته‌های مشترک در بین هر سه گروه نظری را همراه با تعدادی از رشته‌های تخصصی گروه انسانی را شامل می شود. رشته حسابداری و مجموعه رشته‌های مدیریت جز رشته‌های پرطرفدار این زیرگروه می‌باشند. 

لیست رشته های زیرگروه 4 علوم انسانی

زیرگروه 4 علوم انسانی 8 رشته مختلف در مقطع کارشناسی را شامل می‌شود. در این زیرگروه تاریخ و جغرافیا نقش مهمی در قبولی داوطلبین ایفا می‌کنند. رشته های این زیرگروه نیز عمدتا در حوزه تاریخ و جغرافیا قرار دارد. در جدول زیر می‌توانید رشته های زیرگروه 4 و مقطع تحصیلی آن را مشاهده نمایید.

مقطع تحصیلی
رشته
رشته های زیرگروه چهار کنکور علوم انسانی
کارشناسی
آموزش تاریخ
آموزش جغرافیا
باستان شناسی
تاریخ
تاریخ اسلام
جغرافیا
زبان شناسی
علوم سیاسی

زیرگروه چهار گروه علوم انسانی اغلب شامل رشته های حوزه تاریخ و جغرافیا می‌شود. علاوه بر آنها دو رشته زبان شناسی و علوم سیاسی نیز در این زیرگروه قرار دارد.

لیست رشته های زیرگروه 5 علوم انسانی

زیرگروه 5 علوم انسانی 12 رشته مختلف در مقطع کارشناسی و کاردانی را شامل می‌شود. در این زیرگروه علوم اجتماعی و روانشناسی به همراه درس ریاضی تاثیر قابل توجهی در نمره و تراز داوطلبین دارند. توجه به آموزش و مباحثی در حوزه روانشناسی و مشاوره بخش اصلی دروس این زیرگروه را تشکیل می‌دهد. در جدول زیر می‌توانید رشته‌های زیرگروه 5 و مقطع تحصیلی آن را مشاهده نمایید.

مقطع تحصیلی
رشته
رشته های زیرگروه پنج کنکور علوم انسانی
کارشناسی
آموزش ابتدایی
آموزش تربیت بدنی
آموزش کودکان استثنایی
آموزش مشاوره و راهنمایی
روانشناسی
علم اطلاعات و دانش شناسی
علوم تربیتی
علوم ورزشی
مشاوره
مطالعات خانواده
کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی
کاردانی علوم ورزشی

زیرگروه پنج گروه علوم انسانی اغلب شامل رشته های حوزه تاریخ و جغرافیا می‌شود. علاوه بر آنها دو رشته زبان شناسی و علوم سیاسی نیز در این زیرگروه قرار دارد.

پرسش و پاسخ

گروه علوم انسانی شامل چند زیرگروه می‌باشد؟

گروه علوم انسانی شامل پنج زیرگروه است و ضمنا این گروه شامل رشته ها و مقاطع متنوعی برای ادامه تحصیل می‌باشد.

محبوب ترین رشته‌های گروه علوم انسانی بین داوطلبین کدام رشته‌هاست؟

رشته های حقوق، حسابداری، مدیریت مالی و روانشناسی جز رشته‌های پرطرفدار کنکور انسانی می‌باشند و همه ساله توجه اغلب داوطلبین به یکی از این رشته هاست.

بازار کار رشته های علوم انسانی در سالیان اخیر چگونه است؟

بازار کار رشته‌های علوم انسانی در شرایط فعلی تا حد زیادی به میزان تلاش، پشتکار و توانایی شخص بستگی دارد. به طور مثال فرد می‌تواند در رشته حقوق به یک وکیل سرشناس مبدل شود یا صرفا یک فارغ التحصیل معمولی...