جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

ترفندهای مطالعه شیمی

ترفندهای مطالعه شیمی
ترفندهای مطالعه شیمی
فهرست مطالب

شیمی بسیار فراتر از آن چیزی است که بیشتر مردم تصور می‌کنند. تئوری مورد مطالعه در شیمی، به ویژه در سطح دبیرستان، نقطه شروع کار عملی است که به دانش آموزان دانش کافی برای ورود به مشاغلی که در ابتدای این مقاله ذکر شد، ارائه می‌هد. هر زمان که یک پزشک دارویی را تجویز می‌کند، خواص شیمیایی دارو و نحوه تداخل آن با بدن انسان را در نظر می‌گیرد. این فقط یک نمونه از شیمی در عمل است! از طریق شیمی یاد می‌گیرید که چگونه به جهان از دیدگاه شیمی نگاه کنید.  بنابراین بدون هیچ مقدمه‌ای، بیایید شروع کنیم که چگونه می‌توانید شیمی را مطالعه کنید. !

با گزینه دو همراه باشید.

ترفندهای مطالعه شیمی

نکته 1: تاریخچه شیمی را بدانید

برای درک مفاهیم نظری که در شیمی مورد مطالعه قرار می‌گیرد، درک تاریخچه پشت آن مهم است. یکی از اصول اساسی علم این است که هر مفهوم یا ایده‌ای که یاد می‌گیرید بر اساس یک “نظریه” است.

 طبق ماهیت یک نظریه، نمی‌توانیم به طور قطعی بگوییم که چیزی را «می‌دانیم». برای مثال، ساختار یک اتم را نمی‌توان به طور قطعی شناخت.

 توسعه نظریه ساختار اتم در اوایل دهه 1800 توسط جان دالتون آغاز شد، اما تا سال 1918 که نیلز بور نظریه فعلی را ارائه کرد که هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد و امروزه پذیرفته می‌شود، از طریق آزمایش‌های علمی به توسعه و تغییر ادامه داد.

این بدان معنا نیست که در حال حاضر روی اتم آزمایش نشده است! درست مانند ساختار یک اتم، تنها از طریق آزمایش است که می‌توانیم نظریه‌ای برای توضیح ایده‌ها ایجاد کنیم. این برای بسیاری از اصول علمی صدق می‌کند و یک موضوع مشترک در علم است. داشتن درک پایه از تاریخ به شما این امکان را می‌دهد که بدانید چرا دانشمندان بر این باورند که یک اتم ساختاری مشابه آنچه بیان شده است را دارد.  شاید روزی مخالفت کنید و یک آزمایش اساسی را طراحی کنید که جایزه نوبل را برای شما به ارمغان آورد! تا زمانی که این کار را انجام ندهید، ضروری است که تئوری‌هایی که قبل از شما ارائه شده‌اند را بیاموزید!

سوالات امتحان اغلب از شما می‌خواهند که بین مدل‌های مختلف اتمی توسط دالتون، بور و تامپسون تمایز قائل شوید. توانایی توصیف تفاوت بین این ایده‌ها و همچنین درک چگونگی توسعه هر مدل یا تمایز آن‌ها با نظریه دیگر مهم است. برای درک هر نظریه‌ای به تاریخچه ان نظریه رجوع کنید.  

نکته 2: جدول تناوبی را با استفاده از آهنگ‌ها و یادداشت‌ها یاد بگیرید

اساس درک شما از شیمی، یادگیری جدول تناوبی است. آن را زندگی کنید، آن را دوست داشته باشید و یاد بگیرید. اگر بتوانید 20 عنصر اول جدول تناوبی را به خاطر بسپارید، این به شما کمک زیادی خواهد کرد. از یک آهنگ خنده دار برای به یاد آوردن جدول تناوبی استفاده کنید. به الگوهای موجود در جدول تناوبی توجه کنید، تعداد الکترون‌های لایه آخر هر کدام را بدانید و نحوه رسم ساختار الکترون‌های آنها را یاد بگیرید.

هنگامی که ستون‌های جدول تناوبی را یاد گرفتید، می‌توانید ویژگی‌های عنص، الکترون‌های ظرفیت هر گروه را تعیین کنید یا پیوند بین آن‌ها که یونی یا کووالانسی است را تشخیص دهید.

بسیاری از افراد از آهنگ برای یادآوری عناصر جدول تناوبی استفاده می‌کنند، به خصوص اگر به اندازه کافی با نمادهای شیمیایی آشنا نباشند.

نکته 3: راز موفقیت استفاده از فرمول هاست!

عدم تبدیل متغیرهای شناخته شده به واحد مناسب یکی از رایج‌ترین و فاجعه بارترین خطاهایی است که دانش آموزان مرتکب می‌شوند. حتی اگر معادله و متغیرهای صحیح را به درستی شناسایی کرده باشید، اگر نتوانید از واحدهای صحیح استفاده کنید، سوال را درست حل نکرده‌اید. ! ساده‌ترین راه برای جلوگیری از این امر این است که بدانید واحدهای استاندارد چیست.

(سیستم بین المللی واحدها) برای هر یک از معادلات واحدهای خاصی ارائه می‌دهند. آنها را در دفترچه یادداشت خود درج کنید. اگرواحدهای فرمول‌ها را نشناسید، به سختی می‌توانید به جواب صحیح دست بیابید.

برای مثال، اگر از شما خواسته شود نیروی لازم برای شتاب دادن به یک ماشین مسابقه‌ای که جرم آن 1. 7 تن در یک خط مستقیم با سرعت 1. 8 متر بر ثانیه است را محاسبه کنید، معادله F = ma است. در اینجا

 F = نیرو بر حسب نیوتن (N)،

 m = جرم بر حسب کیلوگرم (کیلوگرم)، و

 a = شتاب بر حسب متر بر ثانیه مجذور (m/s2).

اگر f را در جایی که جرم باید بر حسب تن بیان شود محاسبه کنیم، معادله به صورت زیر خواهد بود:

 

/8 m/s 2 1  x 1. 7 F=

 

  نیوتن   3. 06  =F

 

با این حال، اگر جرم را به کیلوگرم تبدیل کنیم، 1. 7 تن = 1700 کیلوگرم است. بر این اساس، معادله به صورت زیر خواهد بود:

 

m/s2  1. 8  x  1700 =F

   نیوتن  F =  3060   

 

همانطور که می‌بینید، تفاوت قابل توجهی در پاسخ‌ها وجود دارد! مهم است که همیشه هنگام استفاده از یک معادله به واحدهای استاندراد توجه کنید و قبل از حل کردن، آنها  را به واحدهای اصلی فرمول تبدیل کنید. یک اشتباه ساده مانند عدم انجام این کا، می‌تواند به شدت بر نمرات شما تأثیر بگذارد!

ترفندهای مطالعه شیمی

نکته 4: واکنش‌های شیمیایی مختلف را بشناسید و از اشتباهات رایج اجتناب کنید

نحوه انجام واکنش معمولا سوالی است که در امتحان شیمی خواهد آمد. دانستن این حوزه از شیمی بسیار اهمیت دارد. اغلب، یا واکنش دهنده‌ها (ماده اولیه) یا محصولات (نتیجه نهایی یک واکنش) به شما داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود که جاهای خالی معادله را پر کنید.

 واکنش‌ها از الگوهای قابل پیش‌بینی پیروی می‌کنند که معلم شما در کلاس درس از آن استفاده می‌کند. تجزیه، احتراق و جابجایی همه انواع متداول واکنش‌های شیمیایی هستند که در واکنش‌ها با آن مواجه خواهید شد. به احتمال زیاد از شما انتظار می‌رود که بتوانید این موارد را در یک سوال امتحانی شناسایی کنید. دانستن جدول تناوبی و ترکیبات رایج واقعاً کمک کننده خواهد بود! قبل از انجام هر گونه محاسبات، همیشه مهم است که معادله‌ای را که با آن کار می‌کنید بررسی کنید. از خود بپرسید: آیا دو طرف واکنش برابر است؟ آیا مقدار واکنش دهنده‌ها با مقدار محصولات برابر است؟ اگر پاسخ شما منفی است، قبل از حل کردن ادامه سوال، واکنش را اصلاح کنید!

ابتدا شمارش کنید که چند عنصر در هر طرف معادله وجود دارد:

در یک سمت  Fe = 2   –  O = 3   –   1 C =

در سمت دیگر  Fe = 1   –  2 O =   – 1 C =

از آنجایی که اعداد با هم برابر نیستند، متوجه می‌شویم که برخی از عناصر یادداشت نشده‌اند. معادلات یک مقیاس هستند. آنچه در یک طرف معادله است، باید در طرف دیگر نیز متعادل‌سازی شود.

برای متعادل کردن معادله، اعداد را در مقابل عناصر اضافه کنید:

 

CO23 +  Fe4C -> 3Fe2O3 + 2

 

دانستن اینکه چگونه این کار را به درستی انجام دهید، نیاز به تمرین دارد. ویدیوها و تمرینات آنلاین زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کمک از آنها استفاده کنید. گاهی اوقات، عمل متعادل کردن واکنش در بخشی از سؤال مطرح شده است، بدون اینکه به صراحت بیان کند. بنابراین عادت کنید قبل از انجام هر کاری معادلات را بررسی کنید.

ترفندهای مطالعه شیمی

نکته 5: گروهی کار کنید و کمک بخواهید!

احتمالاً از خود می‌پرسید که چگونه می‌توانید تمام خطاهای خود را شناسایی کرده، کل کتاب درسی را حفظ کنید و یک گزارش باورنکردنی در طی بازه زمانی کوتاه بنویسید. بزرگترین منبعی که در اختیار دارید، همکلاسی‌های شما هستند. بنابراین مطالعه به صورت گروهی یا دو نفره با همکلاسی‌های خود می‌تواند موثر باشد. کسی را پیدا کنید که هدف یکسانی مانند شما دارد. برای همکاری با هم برنامه‌ریزی کنید. کنار هم بنشینید و یادداشت بردارید یا دانش یکدیگر را با فلش کارت‌ها محک بزنید. این به افزایش انگیزه شما برای مطالعه کمک کرده و همچنین در شناسایی شکاف‌های دانش نیز کمک می‌کند.  

 

برای دانش‌آموزانی که رویای دکتر، داروساز، مهندس، بتن‌ساز، نقاش یا حتی سرآشپز شدن را دارند، باید با شیمی آشنایی کامل داشته باشند، زیرا این موضوعی است که در نهایت به صورت روزانه در حرفه انتخابی خود از آن استفاده خواهید کرد. شیمی اجزای سازنده زندگی را تشکیل می‌دهد. معمولا شیمی به دلیل ماهیت پیچیده واکنش‌های شیمیایی و ناآشنا بودن زبان جدید دشوار تلقی می‌شود و معمولا دانش آموزان در شیمی آنگونه که باید موفق عمل نمی‌کنند، اما با ارائه ترفندهای مناسب شما را در کوتاه‌ترین زمان در مسیر موفقیت خواهیم بود!

پرسش و پاسخ

بسیاری از افراد از آهنگ برای یادآوری عناصر جدول تناوبی استفاده می‌کنند، به خصوص اگر به اندازه کافی با نمادهای شیمیایی آشنا نباشند.

واکنش‌ها از الگوهای قابل پیش‌بینی پیروی می‌کنند که معلم شما در کلاس درس از آن استفاده می‌کند. تجزیه، احتراق و جابجایی همه انواع متداول واکنش‌های شیمیایی هستند که در واکنش‌ها با آن مواجه خواهید شد. به احتمال زیاد از شما انتظار می‌رود که بتوانید این موارد را در یک سوال امتحانی شناسایی کنید. دانستن جدول تناوبی و ترکیبات رایج واقعاً کمک کننده خواهد بود!

عدم تبدیل متغیرهای شناخته شده به واحد مناسب یکی از رایج‌ترین و فاجعه بارترین خطاهایی است که دانش آموزان مرتکب می‌شوند. حتی اگر معادله و متغیرهای صحیح را به درستی شناسایی کرده باشید، اگر نتوانید از واحدهای صحیح استفاده کنید، سوال را درست حل نکرده‌اید. ! ساده‌ترین راه برای جلوگیری از این امر این است که بدانید واحدهای استاندارد چیست.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x