جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

تعیین بهترین زمان برای مطالعه براساس شخصیت

تعیین بهترین زمان برای مطالعه براساس شخصیت
تعیین بهترین زمان برای مطالعه براساس شخصیت
فهرست مطالب

وقتی دانش آموز یا دانشجو هستید، اغلب احساس می‌کنید که ساعات کافی برای مطالعه در روز وجود ندارد. بین کلاس‌ها، دوره‌های کارآموزی، باشگاه‌ها و دیدن دوستان و آشنایان، یافتن یک زمان مناسب برای مطالعه می‌تواند به یک بازی غیرقابل برد تبدیل شود. شاید در یک ساعت در کتابخانه هم زبان انگلیسی و فیزیک بخوانید. یا یادداشت‌های خود را در مورد فرمول‌های ریاضی در باشگاه مرور کنید. اما انتخاب یک زمان خاص از روز که فقط به مطالعه اختصاص دارد، می‌تواند زندگی شما را بسیار آسان‌تر کند (و نمرات شما را بسیار بهتر کند!). در اینجا نحوه تعیین بهترین زمان برای مطالعه بر اساس عادات و شخصیت خود آورده شده است.

با گزینه دو همراه باشید.

تعیین بهترین زمان برای مطالعه براساس شخصیت

آیا شما یک جغد شب هستید یا یک مرغ سحر!

زمانی که سطح انرژی ما در بالاترین حد خود است، تمایل داریم بهتر مطالعه کنیم. برخی از افراد جغد شب هستند و در اواخر بعد از ظهر و عصر بیشتر احساس هوشیاری می‌کنند. برخی دیگر مانند پرندگان سحرخوان هستند که بهترین کار خود را اول صبح انجام می‌دهند. برخی دیگر بدون توجه به موقعیت خورشید، در هر ساعتی متمرکز هستند و برخی دیگر در هیچ ساعتی تمرکز ندارند. ممکن است به طور غریزی ندانید که در کدام دسته قرار می‌گیرید، بنابراین فهمیدن آن بهترین قدم اول برای کشف بهترین زمان مطالعه است.

  1. 1. برای انجام این کار، سطح انرژی خود را در طول روز ردیابی کنید و هر ساعت از یک تا 10 به خود امتیاز دهید.

نمره یک: فرد خسته مانند تنبل خان!

نمره 10: یک فرد هوشیار و چابک مانند خرگوش!

  1. 2. در مرحله بعد، نمرات خود را یادداشت کنید یا آنها را روی نمودار رسم کنید. این کار را هر روز به مدت یک یا دو هفته تکرار کنید تا زمانی که متوجه الگوها شوید.

 

«توجه داشته باشید که نقاط برتر شما کجاست. آن زمان‌هایی از روز که شما بیشتر بیدار، هوشیار و درگیر هستید بهترین زمان شما است. توجه کنید که در زمان انجام این آزمایش بهتر است مصرف کافئین را قطع کنید تا روی نتیجه اثر نداشته باشد.

تعیین بهترین زمان برای مطالعه براساس شخصیت

1. اگر جغد شب هستید.

اگر سطح انرژی شما از صبح زود، کم است و در طول روز افزایش می‌یابد، احتمالاً یک جغد شب هستید. مایکل بروس روانشناس خواب می‌گوید دانش آموزان 18 تا 24 ساله اغلب با صبح زود بیدار شدن دست و پنجه نرم می‌کنند. اگر شما هم این مشکل را دارید، وی  معتقد است که با صرفه جویی در‌بخش عمده‌ای از مطالعه خود برای ساعات عصر، انگیزه بیشتری برای مطالعه پیدا خواهید کرد.

برخی افراد مطالعه در شب را مفید می‌دانند، زیرا حواس‌پرتی کمتری وجود دارد. “به نظر می‌رسد که شما دنیا را برای خود دارید. » اما اجازه ندهید کار شبانه شما با برنامه خواب شما تداخل پیدا کند. در مورد مصرف کافئین باید به شما هشدار بدهیم، زیرا بی‌خوابی و نداشتن ساعت خواب کافی هر برنامه مطالعه‌ای را خراب می‌کند.

تعیین بهترین زمان برای مطالعه براساس شخصیت

2. اگر مرغ سحر هستید.

اگر در حوالی صبح بین 8 تا 10 امتیاز را کسب کرده‌اید، ، خود را سحرخیز بدانید. بسیاری از افراد بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب بهترین تمرکز خود را پیدا می‌کنند، به خصوص اگر تا زمانی که چند ساعت کار خود را انجام ندهند، از چک کردن تلفن خود اجتناب کنند.

 توجه به این نکته مهم است که فقط به این دلیل که از شنبه‌ها متنفر هستید یا خود را به عنوان یک انسان سحر خیز تلقی نمی‌کنید، به این معنی نیست که در شب مطالعه کارآمدتری خواهید داشت. خودتان را در چند جلسه مطالعه صبحگاهی به چالش بکشید و ببینید چه احساسی دارید.

تحقیقات نشان داده است که ما بین ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر بهترین‌ها را یاد می‌گیریم. و سپس دوباره بین ساعت 4 بعد از ظهر. و ساعت 10 شب.

 

بعد از اینکه الگوی شخصیت شما مشخص شد، بهتر است برای مطالعه کردن اقدامات زیر را انجام دهید:

تعیین بهترین زمان برای مطالعه براساس شخصیت

1. درس مناسب را انتخاب کنید

هنگامی که الگوهای انرژی خود را درک کردید، چالش برانگیزترین درس‌های خود را برای ساعات اوج مصرف خود ذخیره کنید.

«سخت‌ترین دروس از نظر شناختی را برای ساعاتی از روز که هوشیارتر هستید، در نظر بگیرید. این این زمان باید حفاظت کنید زیرا یک زمان طلایی است.

2. خواب را در اولویت قرار دهید.

وقتی خسته هستیم، تقریباً همه چیز سخت‌تر است. وقتی مغز انرژی کافی ندارد، به احتمال زیاد حواس شما پرت شده و در حفظ اطلاعات با مشکل مواجه شوید.

«خواب برای شکل گیری و حفظ خاطرات بسیار مهم است. خواب همچنین خاطرات را به هم مرتبط می‌کند، که به افراد کمک کرده تا مشکلات را حل کنند و ایده‌های جدیدی ارائه دهند. نخوابیدن می‌تواند به طور چشمگیری توانایی دانش آموز را برای یادگیری کاهش دهد. اما زمانی که به اندازه کافی بخوابید، ساعات پرانرژی بیشتری به خود اختصاص داده و زمان مطالعه‌تان را تاثیرگذارتر می‌کنید.

چه چیزی باعث می‌شود که کسی به جغد شب یا مرغ سحر تبدیل شود؟

محققان یک مطالعه در سال 2020 متوجه شدند که ژنتیک روی مرغ سحر یا جغد شب شدن شما تاثیر می‌گذارد. آیا طرفدار صبح یا شب هستید. ریتم شبانه روزی ممکن است در تعیین زمان خواب شما نقش داشته باشد. البته خوابیدن برای مدت زمان طولانی لزوما شما را به یک جغد شب تبدیل نمی‌کند.

پرسش و پاسخ

دانشمندان بهترین زمان برای مطالعه را یافته‌اند! به گفته دانشمندان، مغز در ساعات 10 صبح تا 2 بعد از ظهر و 4 بعد از ظهر تا 10 بعد از ظهر هوشیارترین و قابل آموزش است.

شب زمانی است که مردم آرام‌تر، ساکت‌تر و متفکرتر هستند. آن محیط می‌تواند دقیقاً همان چیزی باشد که برخی افراد برای مطالعه به آن نیاز دارند. اگر متوجه شدید که نمی‌توانید در طول روز به پیشرفتی در پروژه‌ یا مطالعه دست یابید، سعی کنید در شب به دنبال آن باشید.

در یک فضا با نور روشن مطالعه کنید، تنظیم روشنایی موبایل یا لپ تاپ خود را در حالت متوسط نگه دارید و سعی کنید هر 20 تا 30 دقیقه بر روی یک جسم دور فوکوس کنید.  روی یک صندلی تا حد امکان دورتر از تخت خود کار کنید، استراحت کنید.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x