جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

رشته روزنامه نگاری

رشته روزنامه نگاری
معرفی کامل رشته روزنامه نگاری| دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه های قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته روزنامه نگاری
فهرست مطالب

معرفی رشته روزنامه نگاری

یکی از رشته های جذاب و پرطرفدار که داوطلبین زیادی دارد، رشته روزنامه نگاری می باشد. رشته روزنامه نگاری به دلیل گسترش اخبار و رویدادهای مهمی که هر لحظه در جهان اتفاق می افتد، بسیار پر رونق است. روزنامه نگار مسئولیت های اجتماعی سنگینی برعهده دارد و نباید هیچ گونه مطلب خبری را از دید مردم پنهان نگه دارند. با توجه به اهمیت این رشته در این نوشتار با شما همراه هستیم تا به بررسی تاریخچه، دانشگاه ‌های برتر، نمونه کارنامه قبولی، بازار کار، گرایش ها، کاربرد، و شرایط ادامه تحصیل در رشته روزنامه نگاری در ایران و جهان بپردازیم.

معرفی کامل رشته روزنامه نگاری| دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه های قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته روزنامه نگاری

رشته روزنامه‌نگاری حرفه‌ای است که داده ها با جمع‌آوری اطلاعات درباره یک موضوع خاص، سپس گزارش یافته‌ها و نتیجه‌گیری‌ها به مخاطبان گسترده‌تر از طریق رسانه‌های چاپی، دیجیتال یا پخش می‌شود. روزنامه نگاران اطلاعات را در قالب گزارش های تحقیقی، اخبار، ویژگی ها و بررسی گزارش ها ارائه می دهند.

تاریخچه رشته روزنامه نگاری

تاریخچه رشته روزنامه نگاری به سال های بسیار دور برمی گردد. اولین محصول روزنامه نگاری شناخته شده، یک برگه خبری بود که در روم باستان پخش می شد: Acta Diurna که گفته می شود مربوط به قبل از 59 قبل از میلاد است. Acta Diurna رویدادهای مهم روزانه مانند سخنرانی های عمومی را ضبط می کرد. روزانه منتشر می شد و در مکان های برجسته آویزان می شد. در چین در زمان سلسله تانگ، بخشنامه دادگاهی به نام بائو یا «گزارش» برای مقامات دولتی صادر شد. این روزنامه کم و بیش تا پایان سلسله چینگ در سال 1911 به اشکال مختلف و با نام‌های مختلف منتشر می‌شد. اولین روزنامه‌هایی که به طور منظم منتشر می‌شد در شهرهای آلمان و در آنتورپ در حدود سال 1609 منتشر می‌شد. همچنین اولین روزنامه انگلیسی به نام Weekly Newes در سال 1622 و بعد از آن یکی از اولین روزنامه های روزانه، The Daily Courant، در سال 1702 انتشار یافت.

روزنامه‌ها در قرن هجدهم که در ابتدا با سانسور، مالیات و سایر محدودیت‌های تحمیلی توسط دولت مانع شدند، از آزادی گزارشگری برخوردار شدند و تا به امروز این رویه را حفظ کرده‌اند. تقاضای فزاینده برای روزنامه به دلیل گسترش سواد باعث شد که تیراژ روزانه روزنامه ها از هزاران به صدها هزار و در نهایت به میلیون ها برسد. در دهه 1830 مجلات ارزان‌قیمتی با تیراژ انبوه با هدف مردمی وسیع‌تر و کمتر تحصیل‌کرده، و همچنین مجلات مصور و زنانه ظاهر شدند. هزینه گردآوری اخبار در مقیاس بزرگ منجر به تشکیل آژانس‌های خبری شد، سازمان‌هایی که گزارش‌های روزنامه‌نگاری بین‌المللی خود را به بسیاری از روزنامه‌ها و مجلات مختلف فروختند. اختراع تلگراف و سپس رادیو و تلویزیون افزایش زیادی در سرعت و بهنگام بودن فعالیت های روزنامه نگاری به همراه داشت و در عین حال خروجی ها و مخاطبان جدیدی را برای محصولات توزیع شده الکترونیکی آنها فراهم کرد. در اواخر قرن بیستم، ماهواره ها و بعداً اینترنت برای انتقال اطلاعات روزنامه نگاری از راه دور استفاده شد.

معرفی کامل رشته روزنامه نگاری| دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه های قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته روزنامه نگاری

برای آمادگی بیشتر در کنکور می توانید در آزمون های استاندارد گزینه دو شرکت کنید : آزمون های آزمایشی گزینه دو

تعریف تخصصی رشته روزنامه نگاری

روزنامه‌نگاری به جمع‌آوری، تهیه و توزیع اخبار و تفسیرها و مطالب مرتبط با آن اطلاق می شود. این اطلاعات از طریق رسانه‌های چاپی و الکترونیکی مانند روزنامه‌ها، مجلات، کتاب‌ها، وبلاگ‌ها، پخش‌های اینترنتی، پادکست‌ها، شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های رسانه‌های اجتماعی، و ایمیل و همچنین از طریق رادیو، تصاویر متحرک و تلویزیون پخش می شود. کلمه روزنامه نگاری در ابتدا به گزارش رویدادهای جاری به صورت چاپی، به ویژه روزنامه ها اطلاق می شد، اما با ظهور رادیو، تلویزیون و اینترنت در قرن بیستم، استفاده از این اصطلاح گسترش یافت و شامل تمام ارتباطات چاپی و الکترونیکی شد.

رشته روزنامه‌نگاری به دانشجویان کمک می‌کند تا مهارت‌های مورد نیاز خود را برای برقراری ارتباط ایده‌ها، داستان‌ها و دیدگاه‌ها را در رسانه‌های مختلف از جمله روزنامه‌نگاری چاپی، تلویزیون، رادیو و اینترنت تقویت کنند.

 

رشته روزنامه نگاری در یک نگاه

در این بخش قرار است نگاه اجمالی به وضعیت پذیرش و بازار کار رشته روزنامه نگاری داشتیم. برای ورود به این رشته باید در شاخه علوم انسانی تحصیل کرده باشید و سپس در آزمون گروه کنکور انسانی شرکت کنید. رشته روزنامه تگاری یکی از سه گرایش رشته ارتباطات و علوم اجتماعی است. افرادی که قصد دارند وارد رشته روزنامه نگاری شوند باید به رقبای زیادی رقابت کنند زیرا میزان پذیرش در این رشته بالا است. همچنین با توجه به اینکه تمامی جوامع بشری به دنبال اخبار هستند، بازار کار این رشته بسیار خوب و مناسب است. درآمد رشته روزنامه نگاری به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و براساس رده و جایگاه شغلی، درآمد متخصصین متغیر است. به طور کلی براساس مصاحبه با خبرنگاران مختلف می توان چنین برداشت کرد که میانگین حقوق شاغلین در بازار کار نسبت به میانگین مشاغل دیگر و با توجه به سختی کار آن ها، پایین است. این رشته در مقطع کارشناسی در 4 سال تحصیلی ارائه می شود.

پرمتقاضی بودن 46%
کاربردی بودن 63%
دشواری دروس 83%
امکان ادامه تحصیل 88%
بازار کار 73%

رشته روزنامه نگاری در ایران

رشته روزنامه نگاری در ایران یکی از رشته های محبوب و پرطرفدار است. به طور کلی فارغ التحصیلان بعد از اتمام تحصیل در دوره کارشناسی یا ارشد و یا دکتری به راحتی وارد بازار کار می شوند. با توجه به اینکه ایران در منطقه خاورمیانه قرار گرفته است و این منطقه از دیرباز، بستر خبرهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و … است از این رو جایگاه روزنامه نگاران حرفه ای و پژوهشگر بسیار خالی است. به طور کلی برای پوشش دادن خبرها و رویدادهای مهم روز برای اقشار و گروه های مختلف برای سازمان های مختلف در سراسر کشور نیاز به روزنامه نگار که به آن ها خبرنگار نیز می گویند، احساس می شود. ماهیت تحصیل در رشته روزنامه نگاری در ایران، آموزش خبرنگاران حرفه ای و تربیت کارشناسان خبری متعهد به ملت به منظور فعالیت در خبرگزاری ها، مطبوعات، رسانه های صوتی و تصویری است.

اولین روزنامه منتشر شده در ایران روزنامه ای با نام «کاغذ الاخبار» بود که انتشار آن توسط میرزا صالح شیرازی در سال 1253 انجام گرفت. سپس با شروع به کار مدرسه عالی مطبوعات و روابط عمومی کشور در سال 1345، تحصیل آکادمیک رشته روزنامه نگاری به شکل جدی تری در میان مردم مطرح گشت.

آخرین قبولی های هر رشته چه رتبه ای کسب کرده اند؟ مشاهده آخرین قبولی های رشته ها

پذیرش در رشته روزنامه نگاری

پذیرش در رشته روزنامه نگاری که یکی از زیر مجموعه های گروه انسانی است به دو فاکتور مهم بستگی دارد. در این بخش قرار است شرایط پذیرش در رشته روزنامه نگاری را مورد بررسی قرار دهیم تا شما به صورت واقع بینانه خود را برای کنکور سراسری و انتخاب این رشته آماده کنید. شرایط پذیرش در این رشته در وهله اول براساس میزان رقبا سنجیده می شود. هر چقدر رقبا برای ورود به این رشته بیشتر باشد، رقابت نیز سنگین تر می شود. هر ساله رشته روزنامه نگاری رقبای زیادی را به چشم خود دیده است. در وهله دوم، میزان پذیرش را نیز می توان براساس ظرفیت دانشگاه ها و تعداد دانشگاه پذیرنده نیز مورد بررسی قرار دارد. دانشگاه ها هر ساله ظرفیت متفاوتی در دفترچه کنکور سراسری اعلام می کنند. هر چقدر تعداد ظرفیت بالا باشد، شرایط قبولی آسان تر می شود و بالعکس اگر تعداد دانشگاه های پذیرنده و یا ظرفیت آن ها کم باشد، رقابت سخت تر می شود. هم اکنون علاوه بر دانشگاه های دولتی و سراسری امکان تحصیل رشته روزنامه نگاری در دانشگاه های پیام نور، غیرانتفاعی و آزاد نیز برای داوطلبان این رشته مهیاست.

با توجه به اینکه در کنکور سراسری، زیر گروه عمومی حذف شده است، متقاضیان موظف هستند تا با پاسخ دادن به سوالات دروس تخصصی، نمره و رتبه خود را مشخص کنند. دروس تخصصی در گروه انسانی ضرایب متفاوتی دارند و باید برای پاسخ دهی به سوالات اهتمام ورزید تا رتبه و درصد قابل قبولی اخذ شود. در جدول زیر می توانید ضرایب دروس تخصصی را به صورت کامل مشاهده نمائید.

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس اختصاصی در کنکور انسانی
ریاضی
6
علوم و فنون ادبی
7.8
زبان عربی
5.1
تاریخ
7
جغرافیا
6
فلسفه و منطق
5.1
جامعه شناسی
7

آخرین قبولی های هر رشته چه رتبه ای کسب کرده اند؟ مشاهده آخرین قبولی های رشته ها

دانشگاه های برتر رشته روزنامه نگاری

با توجه به اینکه اکثر داوطلبین برای اولیت بندی دانشگاه ها، به دنبال برترین دانشگاه ها و به نام ترین آن ها هستند، از این رو لازم دانستیم تا در این بخش، دانشگاه های برتر رشته روزنامه نگاری را به شما معرفی نمائیم. البته توجه داشته باشید که کیفیت آموزشی و سطح علمی اکثر دانشگاه های سراسری در ایران بالا است و از نظر آموزش مهارت و تخصص ها در جایگاه قابل قبولی قرار دارد. فارغ التحصیلان از هر دانشگاهی به شرط داشتن رزومه خوب و شایستگی های بالای حرفه ای می توانند در جایگاه شغلی مناسب با درآمد قابل قبول مشغول به کار شوند. اما با این حال برخی از دانشگاه های برتر رشته روزنامه نگاری شامل دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه صدا و سیما است.

کارنامه قبولی در رشته روزنامه نگاری

برای اینکه شناخت شما نسبت به شرایط پذیرش رشته روزنامه نگاری تکمیل شود و به صورت هوشمندانه برای تحصیل در این رشته برنامه ریزی کنید بهتر است با دو نمونه کارنامه قبولی در رشته روزنامه نگاری آشنا شوید. البته توجه داشته باشید که شرایط پذیرش و درصد قبولی به فاکتورهای مختلفی مانند رقابت، اعمال سهمیه های مختلف، ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و … بستگی دارد. با این حال مشاهده دو نمونه کارنامه قبولی در رشته روزنامه نگاری سبب می شود تا واقع بینانه برای کنکور خود را آماده کنید.

آیا می دانید در شرایط فعلی چه رتبه ای در کنکور کسب می کنید؟ نمونه کارنامه کنکوری ها

واحدهای درسی رشته روزنامه نگاری

در این بخش سعی داریم، واحدهای درسی رشته روزنامه نگاری را معرفی کنیم. آشنایی با واحدهای درسی قبل از انتخاب این رشته سبب می شود تا میزان علاقه مندی خود را برای مطالعه دروس بسنجید و بررسی کنید که آیا این دروس مورد علاقه شما است یا خیر. واحدهای درسی به طور کلی هر 5 سال یکبار توسط شورای عالی برنامه ریزی آموزش کشور و زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد بازنگری قرار می گیرد. این بازنگری ها البته به صورت جزئی بوده و شاهد تغییرات عمده ای نخواهیم بود. همان طور که می دانید در اکثر دانشگاه ها، شیوه آموزش به صورت نظام واحدی برگزار می شود. نظام واحدی به این معناست که ارزش هر درس براساس تعداد واحدهای آن درس مورد ارزیابی قرار می گیرد.

با توجه به آخرین بازنگری صورت گرفته برای رشته روزنامه نگاری، این رشته در مقطع کارشناسی شامل 4 سال تحصیلی است که در مجموع شامل 8 نیمسال می شود. برای رشته روزنامه نگاری در کل 136 واحد است. در اکثر رشته ها، واحدهای درسی به پنج دسته، دروس عمومی، دروس پایه، دروس اصلی، دروس اختصاصی و دروس اختیاری تقسیم می شود. در جدول زیر می توانید تقسیم بندی واحدهای درسی رشته روزنامه نگاری در مقطع کارشناسی را در دانشگاه های کشور مشاهده کنید.

در جدول زیر می توانید تقسیم بندی واحدهای درسی رشته روزنامه نگاری در مقطع کارشناسی را در دانشگاه های کشور مشاهده کنید.

نوع درس
تعداد واحد
تفکیک نوع واحدهای درسی رشته روزنامه نگاری
دروس عمومی
22 واحد
دروس پایه
40 واحد
دروس اصلی
35 واحد
دروس تخصصی
30 واحد
مجموع
136 واحد

طبق این جدول دانشجویان دوره کارشناسی رشته روزنامه نگاری درنهایت می‌بایست 136 واحد درسی را در طول هشت نیمسال تحصیلی پشت سر گذاشته تا بتوانند در مقطع لیسانس این رشته فارغ التحصیل شوند.

دروس عمومی رشته روزنامه نگاری

دروس عمومی در بین دروس کارشناسی مشترک است و این دروس زیر نظر گروه عمومی و معارف ارائه می شود. درواقع دروس عمومی وظیفه دارند تا جنبه های روانشناختی معرفتی را در دانشجویان افزایش دهند. این دروس عمومی تاثیری در دانش تخصصی رشته مورد نظر نداشته و جنبه های عمومی زندگی فردی مانند اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و … را مورد بررسی قرار می دهد. دانشجویان موظف به سپری کردن این دسته از دروس در مقطع کارشناسی هستند.  در جدول زیر می توانید دروس عمومی رشته روزنامه نگاری را در مقطع کارشناسی پیوسته مشاهده کنید.

بسته درسی
نام درس
تعداد واحد
دروس عمومی مشترک مقطع کارشناسی
مبانی نظری اسلام
اندیشه اسلامی 1
2 واحد
اندیشه اسلامی 2
2 واحد
انسان در اسلام
2 واحد
حقوق اجتماعی و سیاسی در اسلام
2 واحد
اخلاق اسلامی
فلسفه اخلاق
2 واحد
اخلاق اسلامی
2 واحد
آیین زندگی
2 واحد
عرفان عملی اسلامی
2 واحد
انقلاب اسلامی
انقلاب اسلامی ایران
2 واحد
آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
2 واحد
اندیشه سیاسی امام خمینی
2 واحد
تاریخ و تمدن اسلامی
تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
2 واحد
تاریخ تحلیلی صدر اسلام
2 واحد
تاریخ امامت
2 واحد
آشنایی با منابع اسلامی
تفسیر موضوعی قرآن
2 واحد
تفسیر موضوعی نهج البلاغه
2 واحد
الزامی
فارسی عمومی
3 واحد
زبان عمومی
3 واحد
تربیت بدنی 1
1 واحد
تربیت بدنی 2
1 واحد
دانش خانواده و جمعیت
1 واحد

لازم به توضیح است که قوانین مشخصی برای پاس کردن 22 واحد دروس عمومی رشته روزنامه نگاری وجود دارد که حتماً باید طبق همین قوانین برای سپری کردن این دروس اقدام کنید. 22 واحد عمومی در نظر گرفته شده برای این رشته تحصیلی بایستی طبق شرایط زیر اخذ شوند:

 • 2 درس 2 واحدی از میان دروس مبانی نظری اسلام
 • 1 درس 2 واحدی از میان دروس اخلاق اسلامی
 • 1 درس 2 واحدی از میان دروس انقلاب اسلامی
 • 1 درس 2 واحدی از میان دروس تاریخ و تمدن اسلامی
 • 1 درس 2 واحدی از میان دروس آشنایی با منابع اسلامی

برای این رشته در دروس عمومی، 12 واحد اجباری در نظر گرفته شده که با جمع با دروس عمومی بالا، کل دروس عمومی برای رشته روزنامه نگاری در دوره کارشناسی پیوسته 22 واحد خواهد شد.

دروس پایه رشته روزنامه نگاری

دسته دوم از واحدهای درسی رشته روزنامه نگاری، دروس پایه هستند. دروس پایه پیش نیاز و زمینه ساز دانشجویان برای ورود به دروس اصلی و تخصصی هستند. دروس پایه در نظر گرفته شده برای دوره کارشناسی سبب تقویت بنیه علمی دانشجویان شده و به مانند پلی بین دروس دبیرستان و دروس تخصصی رشته هستند. این دروس توانایی دانشجویان را تجزیه و تحلیل دروس اصلی آماده می کند. اخذ و پاس کردن دروس پایه برای دانشجویان اجباری است، این دروس به صورت نظری، عملی، نظری- عملی ارائه می شود. در مجموع 40 واحد دروس پایه برای دوره کارشناسی روزنامه نگاری در نظر گرفته شده است که احتمالا نکات اشتراکی زیادی با دروس دبیرستان دارد. در جدول زیر می توانید 40 واحد درسی در نظر گرفته شده به عنوان دروس پایه برای روزنامه نگاری را مشاهده کنید:

دروس پایه رشته روزنامه نگاری
ردیف نام درس تعداد واحد
1 كاربرد رايانه در علوم اتباطات 2
2 اصول علم اقتصاد 3
3 مباني تاريخ اجتماعي ايران 2
4 آمار مقدماتي 2
5 آمار در علوم اجتماعي 2
6 زبان تخصصی (1)- متون ارتباطات اجتماعي 2
7 اقتصاد ايران 2
8 روانشناسي اجتماعي 3
9 اصول علم سياست 2
10 كلّيات حقوق 2
11 حقوق اساسي 2
12 روشهاي تحقيق در علوم اجتماعي (عملي و نظري( 4
13 اصول روابط و سازمان هاي بين المللي 2
14 نظريه هاي جامعه شناسي 3
15 اصول سازمان و مديريت 2
16 انديشه هاي سياسي در قرن بيستم 2
17 مبانی جامعه شناسی 3
مجموع واحدها 40 واحد

دروس پایه معمولا به صورت پیش نیاز یا هم نیاز ارائه می شوند و دانشجویان باید از همان ترم های اولیه برای اخذ این دروس برنامه ریزی داشته باشند تا در ترم های پایانی دچار مشکلی هم نیازی یا پیش نیازی نشوند. در نظر داشته باشید که اگر دانشجویی حتی یکی از دروس پایه را نگذرانده باشد، از نظر آموزشی، فاقد صلاحیت برای فارغ التحصیلی است.

دروس اصلی رشته روزنامه نگاری

دسته دوم از دروس، شامل دروس اصلی هستند که نسبت به دروس پایه، پا را یک قدم جلوتر گذاشته است و تخصصی تر می شود. دروس اصلی سبب آشنا شدن دانشجو با مفاهیم تخصصی رشته می شود و ماهیت کار و حرفه رشته روزنامه نگاری را بیشتر آشکار می کند. دروس اصلی به صورت پیش نیاز یا هم نیاز ارائه می شوند و باید از همان ابتدای ترم برای اخذ آن ها برنامه ریزی دقیقی داشت. در جدول زیر می توانید 35 واحد درسی در نظر گرفته شده به عنوان دروس اصلی برای رشته روزنامه نگاری را مشاهده کنید:

دروس اصلی رشته روزنامه نگاری
ردیف نام درس تعداد واحد
1 ﻣﺒﺎﻧﻲ ارﺗﺒﺎﻃﺎت ﺟﻤﻌﻲ 3
2 ارﺗﺒﺎﻃﺎت ﺑﻴﻦاﻟﻤﻠﻠﻲ 3
3 ارﺗﺒﺎﻃﺎت ﺳﻴﺎﺳﻲ 3
4 ﻣﺒﺎﻧﻲ ارﺗﺒﺎﻃﺎت اﻧﺴﺎﻧﻲ 3
5 ﺗﺤﻠﻴﻞ ﻣﺤﺘﻮاي ﭘﻴﺎمﻫﺎي ارﺗﺒﺎﻃﻲ 2
6 ارﺗﺒﺎﻃﺎت ﺗﺼﻮﻳﺮي 2
7 ﻧﻈﺮﻳﻪﻫﺎي ارﺗﺒﺎﻃﺎت اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ 3
8 ﮔﺮاﻓﻴﻚ و ﺻﻔﺤﻪآراﻳﻲ در ﻣﻄﺒﻮﻋﺎت 3
9 ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژي ﻫﺎي ارﺗﺒﺎﻃﻲ 3
10 ﻣﺒﺎﻧﻲ ﺟﺎﻣﻌﺔ اﻃﻼﻋﺎﺗﻲ 3
11 اﻓﻜﺎر ﻋﻤﻮﻣﻲ و وﺳﺎﺋﻞ ارﺗﺒﺎط ﺟﻤﻌﻲ 2
12 ﻣﺒﺎﻧﻲ ارﺗﺒﺎﻃﺎت و ﺗﻮﺳﻌﻪ 2
13 ﺣﻘﻮق ارﺗﺒﺎط ﺟﻤﻌﻲ 2
14 شیوه نگارش فارسی در مطبوعات 2
مجموع واحدها 35 واحد

دروس اصلی باید به صورت اجباری انتخاب و اخذ شوند. این دروس باید قبل از دروس تخصصی اخذ شوند زیرا بعد از گذراندن این دروس است که با مفاهیم تخصصی دروس در واحدهای اختصاصی یا اختیاری آشنا می شوید. از طرفی اگر دانشجویی حتی یکی از دروس اصلی را اخذ نکرده باشد از نظر آموزشی، صلاحیت فارغ التحصیلی را ندارد.

دروس تخصصی رشته روزنامه نگاری

دروس تخصصی به عنوان مهمترین بخش واحدهای درسی در بین تمامی رشته ها شناخته می شود و وظیفه اصلی آن ها انتقال مفاهیم تخصصی رشته به دانشجویان است.  واحدهایی که با عنوان دروس تخصصی ارائه می شود، به صورت اجباری باید انتخاب و اخذ شوند. زیرا این دروس هر اطلاعات تخصصی که روزنامه نگار باید بداند را به وی ارائه می دهد. همچنین دروس تخصصی معمولا فرد را برای ورود به بازار کار آشنا می کند و دانش اصلی و تخصصی را به دانشجویان آموزش می دهد. در جدول زیر می توانید 35 واحد درسی در نظر گرفته شده به عنوان دروس تخصصی برای روزنامه نگاری را مشاهده کنید:

دروس تخصصی رشته روزنامه نگاری
ردیف نام درس تعداد واحد
1 اصول روزنامه نگاري 3
2 روزنامه نگاري عملي (1)  مصاحبة مطبوعاتي 3
3 روزنامه نگاري عملي (2) گزارش مطبوعاتي 3
4 ويراستاري و مديريت اخبار 3
5 روزنامه نگاري تخصصی 3
6 تاريخ مطبوعات 3
7 نقد، تفسير و مقاله نويسي 2
8 روزنامه نگاري الكتروني 2
9 حقوق و مسئوليتهاي روزنامه نگاري 2
10 زبان تخصصي (2) متون روزنامه نگاري 2
11 عكاسي خبري (فتوژورناليسم) 2
12 كارآموزي 2
مجموع واحدها 30 واحد

دانشجویان باید برای فراگیری دروس تخصصی اهتمام ویژه ای داشته باشند، زیرا با تقویت این دروس است که می توان دانش تئوری و عملی را در فیلد کاری افزایش داد و روزمه کاری خوبی را برای خود ساخت.

دروس اختیاری رشته روزنامه نگاری

در انتها بسته دروس اختیاری که در اکثر رشته ها وجود دارد، به آن دسته از دروس اطلاق می شود که در واقع برای گرایشات در کارشناسی ارشد مفید واقع می شوند. خوب دقت کنید که باید گرایشی که به آن علاقه مند هستید یا در آینده با آن ارتباط بیشتری دارید را برای دروس اختیاری انتخاب کنید. در جدول زیر می توانید 8 واحد درسی در نظر گرفته شده به عنوان دروس اختیاری برای رشته روزنامه نگاری را مشاهده کنید:

دروس اختیاری رشته روزنامه نگاری
ردیف نام درس تعداد واحد
1 امور بازرگانی 2
2 رفتار سازماني 2
3 آشنايي با حرفههاي ارتباطي 2
4 سازمانهاي اداري در ايران 2
5 مباني ارتباطات سازماني 2
6 اصول بازايابي 2
7 ارتباطات ميان فرهنگي 2
8 تأمين و رفاه جتماعي 2
9 جامعه شناسي شهري 2
10 جامعه شناسي سياسي 2
11 تغييرات اجتماعي 2
12 مباني جمعيت شناسي 2
13 كلّيات برنامه ريزي اجتماعي و اقتصادي 2
14 پايان نامه 3
15 روزنامه نگاري راديويي و تلوزيوني 3
16 معني شناسي در رسانه ها 2
مجموع واحدها 34 واحد

دروس اختیاری به صورت کلی نیازهای دانشی فرد را بهتر برآورده می کند و در آینده به موفقیت بیشتر، مهارت و دانش کامل تر و روزمه قوی تر کمک می کند. دروس اختیاری معمولا زیر نظر گروه و براساس علاقه دانشجو انتخاب می شود.  دانشجويان رشته روزنامه نگاري ميتوانند از بين فهرست دروس فوق و دروس تخصصي رشته روابط عمومي و رشته مطالعات ارتباطي و فناوري اطلاعات تا سقف  8 واحد انتخاب کنند.

آیا می دانید در شرایط فعلی چه رتبه ای در کنکور کسب می کنید؟ نرم افزار تخمین رتبه کنکور

بازار کار رشته روزنامه نگاری

در این بخش به بازار کار رشته روزنامه نگاری می پردازیم. یکی از مهمترین فاکتورها برای انتخاب یک رشته، بازار کار آن بعد از فارغ التحصیلی است. روزنامه نگاری شغلی محبوب و با بازار کار گسترده است. امروزه اخبار تمامی ابعاد زندگی بشریت را به دست گرفته است و تمامی سازمان ها به روابط عمومی و روزنامه نگارهای متخصص برای انتشار اخبار خود نیاز دارند. برای تبدیل شدن به یک روزنامه نگار، به مدرک لیسانس در روزنامه نگاری یا زمینه های مرتبط مانند تاریخ، انگلیسی، دولت یا امور عمومی نیاز است. با این حال، یافتن شغل می تواند تا حد زیادی به ارتباط افراد و سبک کاری بستگی دارد زیرا برای روزنامه نگاران و نویسندگان، ورود به این حوزه بسیار رقابتی است. رقابت در بازار کار رشته روزنامه نگاری به خصوص در روزنامه های سراسری بسیار زیاد است.  فرصت های شغلی کلیدی در روزنامه نگاری در زیر بیان شده است:

 • مقاله نویس
 • کپی رایتر
 • عکاس خبرنگار
 • کاریکاتوریست
 • تهیه کننده کانال
 • مدیر کانال رادیویی
 • فیلمساز مستند
 • کاردان روابط عمومی

اگر می خواهید در بازار کار رشته روزنامه نگاری مشغول به کار شوید، می توانید در طیف وسیعی از سازمانها مانند:

 • روزنامه های ملی ، منطقه ای و محلی (چاپی و آنلاین)
 • ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی
 • مجلات
 • رسانه ها و شرکت های پخش
 • شرکت های رسانه های دیجیتال

 به طور کلی روزنامه نگاری مسیر شغلی پرباری است، اما خالی از مشکلات نیست. بسیاری از افراد آن را یک شغل عالی می دانند. اما برای موفقیت باید به اخبار، رویدادهای جاری و رسانه ها علاقه داشته باشید. اگر می خواهید در رسانه های چاپی کار کنید، قبل از شروع باید پایه محکمی از مهارت های نوشتاری داشته باشید. همچنین داشتن تجربیات مرتبط مانند کارهای داوطلبانه و نوشتن مقاله برای روزنامه ها و مجلات نیز در یافتن شغل مناسب می تواد مفید واقع شود.

کاربردهای رشته روزنامه نگاری

شروع به تحصیل در رشته روزنامه نگاری می تواند فرصت های شغلی زیادی را باز کند. از آنجایی که این مدرک فراگیر است، به فارغ التحصیلان اجازه می دهد تا خارج از رسانه ها کار کنند. آنها می توانند یک حرفه شرکتی را نیز دنبال کنند، زیرا مهارت های اصلی روزنامه نگار در بسیاری از مشاغل قابل استفاده است.

به طور کلی کاربردهای رشته روزنامه نگاری از دو جنبه قابل بررسی است. در جنبه اول، رشته روزنامه نگاری را می توان در حیطه آموزش و تربیت نیروهای متخصص در نظر گرفت. فارغ التحصیلان با کسب مدرک ارشد و دکترا می توانند در موسسات یا دانشگاه ها مشغول تدریس و تحقیق شوند. امروزه به نیروهای زبده و متخصص برای آموزش روزنامه نگاری و آماده کردن دانشجویان بسیار نیاز می شود. در جنبه دوم، کاربردهای رشته روزنامه نگاری شامل خدمات اجرایی در سازمان های مختلف است. در این کاربرد، فارغ التحصیلان دانش تخصصی خود را برای نشر اخبار صریح و بدون سوء گیری به کار می گیرند.

خبرنگاران به صورت کلی در دو سطح عمومی و تخصصی مشغول به‌کار هستند. برخی از زمینه‌های تخصصی رایج در حرفه‌ی خبرنگاری عبارتند از:

◇ خبرنگاری در رادیو و تلویزیون

◇ گزارشگری تجاری و کسب‌وکار

◇ خبرنگاری محیطی

◇ روزنامه‌نگاری و گزارشگری در مجلات و جرائد

◇ خبرنگاری جهانی و بین‌المللی

◇ خبرگویی و گویندگی خبر

◇ خبرنگاری آنلاین یا چندرسانه‌ای

◇ فتوژورنالیسم و عکاسی خبری

◇ خبرنگاری سیاسی

◇ خبرنگاری در حوزه علوم و سلامت

◇ خبرنگاری ورزشی

گرایش های رشته روزنامه نگاری

رشته روزنامه نگاری یکی از گرایشات رشته ارتباطات و علوم اجتماعی است. این رشته در مقطع کارشناسی دارای سه گرایش پژوهش در رسانه، روابط عمومی و روزنامه نگاری است. افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته روزنامه نگاری دارند باید گرایش سوم را انتخاب کنند. خود رشته روزنامه نگاری در مقطع کارشناسی فاقد گرایش است. با توجه به اینکه نظام آموزش در جهت هم راستا شدن با نظام اموزشی بین المللی اقدام به حذف گرایشات در دوره کارشناسی کرده است، از این رو اکثر رشته ها در دوره کارشناسی فاقد گرایش هستند. همچنین توجه داشته باشید که نظام بین المللی از هرم آموزشی بهره می گیرد، یعنی دروس در دوره کارشناسی فاقد گرایش است و سپس در دوره کارشناسی ارشد، گرایش های رشته منشعب می شود و در دوره دکتری، دوباره گرایش ها با هم تجمیع می گردند.

درآمد رشته روزنامه نگاری

روزنامه‌نگاری شغل ارزشمندی است، زیرا شما مردم را در مورد مسائلی که برای آنها مهم است مطلع می‌کنید و صاحبان قدرت را کنترل می‌کنید. اگر به دلایل صرفاً مالی وارد این حرفه می شوید، گزینه های سودآورتری وجود دارد. در جدیدترین پژوهش صورت گرفته توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. در این بین، روزنامه نگاری درآمدی متوسط را دارا بوده است. البته توجه داشته باشید که فاکتورهایی مانند میزان سابقه کار، تجربه و تخصص افراد، حوزه های مختلف کاری، نوع سازمان، شهر محل کار، ردیف و جایگاه شغلی و … بستگی دارد.

برای افزایش درآمد، روزنامه ‌نگار باید تسلط کافی بر حوزه‌های مختلف داشته باشد. این فرد، گاهی در مقام تحلیل‌گر قرار می‌گیرد و برای تحلیل درست، باید دانش کافی در زمینه تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، علوم سیاسی، فرهنگ، جامعه‌شناسی، روانشناسی و سایر علوم مرتبط را داشته باشد. هر چقدر دانش فرد نسبت به اخبار روز دنیا بیشتر باشد، وی موفق تر و جایگاه شغلی و به پیروی آن درآمد نیز بیشتر است.

روزنامه نگاران به تحقیق، نوشتن، ویرایش، تصحیح و فایل های خبری، ویژگی ها و مقالات می پردازند. قطعات آنها در تلویزیون و رادیو یا در مجلات، مجلات و روزنامه ها، چاپی و آنلاین استفاده می شود. ریاضی بخش مهمی از رشته روزنامه نگاری است. روزنامه نگاری معمولاً نیازمند تحقیق در مورد داده ها و آمار است. یک روزنامه نگار خوب باید بتواند داده های عددی را درک و تفسیر کند و این به مهارت ریاضی نیاز دارد.

ادامه تحصیل در رشته روزنامه نگاری

از دیگر مطالب مهمی که باید در مورد رشته روزنامه نگاری بدانید، شرایط ادامه تحصیل آن است. در یان بخش شما با شرایط تحصیل روزنامه نگاری در مقطع ارشد و دکتری آشنا می شوید. بسیاری از افراد بعد از اتمام دوره کارشناسی به دنبال ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند. خبر خوب این است که این رشته تا مقطع دکتری دانشجو می پذیرد.

فارغ التحصیلان بعد از اتمام دوره کارشناسی می توانند در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنند. در صورت قبولی و کسب رتبه لازم می توان در کارشناسی ارشد رشته روزنامه نگاری و در گرایش دلخواه مشغول به تحصیل شد. در زیر گرایش های کارشناسی ارشد روزنامه نگاری را مشاهده می کنید:

 • علوم ارتباطات اجتماعی
 • تبلیغ و ارتباطات فرهنگی
 • مطالعات فرهنگی و رسانه
 • مدیریت رسانه
 • ارتباطات اجتماعی با گرایش‌های روزنامه نگاری
 • تحقیق در ارتباطات اجتماعی
 • ارتباطات با گرایش حج و زیارت

کارشناسی ارشد رشته روزنامه نگاری یکی از گرایش های رشته علوم ارتباطات اجتماعی است که در دانشگاه های محدودی در ایران تدریس می شود.

فارغ التحصیلان بعد از اتمام دوره کارشناسی ارشد خود می توانند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند. برای ورود به مقطع دکتری باید در آزمون دکتری نمره قابل قبولی کسب کنید و سپس بعد از قبولی در مصاحبه تخصصی دانشگاه، می توانید در رشته روزنامه نگاری در مقطع دکتری به تحصیل ادامه دهید. توجه داشته باشید که تحصیل در رشته روزنامه نگاری در مقاطع بالاتر به فرد اعتماد به نفس برای شروع حرفه خود را به عنوان یک روزنامه نگار می دهد.

رشته روزنامه نگاری در جهان

اکنون نوبت آن رسیده است که شرایط رشته روزنامه نگاری در جهان را مورد بررسی قرار دهیم. رشته روزنامه نگاری در سطح جهان بسیار محبوب است و طرفداران زیادی دارد. اداره آمار کار ایالت متحده آمریکا رشد 6 درصدی را برای نقش‌های روزنامه‌نگاری بین سال‌های 2020 تا 2030 پیش‌بینی می‌کند که تقریباً  با سرعت متوسطی به پیش می رود. به طور کلی روزنامه نگاری برای بسیاری از جوانان به یک گزینه شغلی مشهور تبدیل شده است، زیرا روزنامه نگاری یک حرفه چالش برانگیز است که نقش مهمی در رشد کشور ایفا می کند. رشته روزنامه نگاری به موازات دنیای دیجیتال در حال تغییر است و بسیاری از دوره های روزنامه نگاری در حال ادامه هستند.

اگر بخواهیم به صورت دقیق تر شرایط رشته روزنامه نگاری در جهان را برای شما بیان کنیم، بهتر است با بهترین دانشگاه های جهان برای این رشته و درآمد فارغ التحصیلان آن در رده های شغلی مختلف بپردازیم.

رتبه بندی QS یکی از مهم‌ترین رتبه‌بندی‌های دانشگاهی است که براساس سوابق آموزشی، توانایی جذب در بازار کار، نسبت اعضای هیئت علمی به تعداد دانشجو، نسبت اعضای هیئت علمی بین‌المللی، نسبت دانشجویان بین‌المللی و میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها را رتبه‌بندی می‌کند. در حال حاضر براساس آخرین تغییرات رتبه بندی دانشگاه های جهان برای روزنامه نگاری ۱۰ دانشگاه برتر این رشته به شرح زیر هستند:

 1. دانشگاه آمستردام University of Amsterdam
 2. دانشگاه کالیفرنیای جنوبی University of Southern California
 3. مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن The London School of Economics and Political Science (LSE)
 4. دانشگاه تگزاس در آستین University of Texas at Austin
 5. دانشگاه استنفورد Stanford University
 6. دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور Nanyang Technological University, Singapore (NTU)
 7. دانشگاه نیویورک New York University (NYU)
 8. دانشگاه پنسیلوانیا University of Pennsylvania
 9. دانشگاه ویسکانیسن- مدیسون University of Wisconsin-Madison
 10. دانشگاه برکلی- کالیفرنیا University of California, Berkeley (UCB)

همچنین شایان ذکر است که در بین دانشگاه های آسیایی، دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور رتبه 6 را در بین دانشگاه های برتر برای رشته علوم ارتباطات و مدیا دارد. همچنین دانشگاه چینی هنگ کنگ نیز رتبه 11 را در بین لیست دانشگاه های برتر دارا است. دانشگاه های ایرانی در این رتبه بندی جایگاهی ندارند.

همچنین روزنامه نگاری در کشورهای پیشرفته جهان مطمئناً یکی از پردرآمدترین و چالش برانگیزترین صنایعی است که یک فرد می تواند وارد آن شود. مشاغل زیادی وجود دارد که می توانید در این زمینه دنبال کنید و همه آنها نقاط برجسته منحصر به فرد خود را دارند. اما برای ورود به این صنعت باید علاقه و پشتکار کافی را داشته باشید. اکثر حقوق روزنامه نگارهای برجسته در سراسر ایالات متحده در حال حاضر سالانه بین 32500 دلار (صدک 25) تا 70500 دلار (صدک 75) است.

معرفی کامل رشته روزنامه نگاری| دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه های قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته روزنامه نگاری

پرسش و پاسخ

بازار کار رشته روزنامه نگاری در ایران چگونه است؟

شرایط بازار کار رشته روزنامه نگاری در شرایط فعلی مطلوب قلمداد می شود. فارغ التحصیلان بعد از اتمام دوره کارشناسی یا ارشد می توانند به سرعت در بازار کار وارد شوند و در سازمان های دولتی یا خصوصی مشغول به کار شوند.

برترین دانشگاه های رشته روزنامه نگاری در ایران کدامند؟

تمامی دانشگاه های سراسری از نظر شرایط علمی، کیفیت آموزشی و سطح علمی اساتید در جایگاه قابل قبولی قرار دارند. با این حال دانشگاه علامه طباطبایی را می توان برترین دانشگاه ایران برای رشته روزنامه نگاری دانست.

درآمد رشته روزنامه نگاری چقدر است؟

همان طور که می دانید فاکتورهای مختلفی روی درآمد رشته روزنامه نگاری موثر است. از سابقه کاری تا مدرک تحصیلی و همچنین جایگاه و ردیف شغلی همگی روی درآمد روزنامه نگاران موثر است. اما به طور کلی در این رشته می توان درآمد متوسطی را در ایران در نظر داشت.
نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x