جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

روش 20 گرفتن در درس زیست شناسی امتحان نهایی

روش 20 گرفتن در درس زیست شناسی امتحان نهایی
روش 20 گرفتن در درس زیست شناسی امتحان نهایی
فهرست مطالب

اطلاع از روش مطالعه زیست شناسی به صورت اصولی و مفهومی برای کسب نمره 20 در امتحان نهایی به عنوان مهم ترین درس تجربی بسیار حائز اهمیت است. همچنین این درس به دلیل  داشتن بالاترین ضریب تاثیر در دروس اختصاصی کنکور تجربی، برای هر داوطلب کنکور تجربی بسیار مهم است. در ادامه این مطلب روش 20 گرفتن در درس زیست شناسی در امتحان نهایی را ذکر کرده ایم

با گزینه دو همراه باشید.

روش 20 گرفتن در درس زیست شناسی امتحان نهایی

بارم بندی درس زیست شناسی دوازدهم خرداد، شهریور و دی ماه

بارم بندی درس زیست شناسی دوازدهم  در جدول زیر ارائه شده است:

بارم بندی درس زیست شناسی 3 دوازدهم تجربی
فصل و عنوان بارم
مولکول های اطلاعاتی 2.5
جریان اطلاعات در یاخته 2.5
جریان اطلاعات در نسل ها 2.5
تغییر در اطلاعات وراثتی 2.5
تأمین انرژی در یاخته 2.5
تأمین انرژی برای ساختن مواد آلی 2.5
فناوری های نوین زیستی 2.5
رفتارهای جانوران 2.5
جمع 20

برای همه ی فصول زیست شناسی، نمره ی یکسانی در نظر گرفته شده است و همه این دروس، درجه اهمیت یکسانی در امتحان نهایی دارند.

تحلیل انواع سوالات امتحان نهایی زیست

صفحه ی اول امتحان نهایی زیست عموما شامل:

 • 1. سوالات صحیح و غلط
 • 2. جای خالی
 • 3. انتخاب کلمه ی مناسب از داخل پرانتز

 این سوالات از خط به خط کتاب درسی طرح می شوند و با تسلط به متن کتاب درسی به راحتی میتوانید این بخش نمره کسب کنید.

صفحه ی دوم شامل سوالات با پاسخ کوتاه و بارم کم هستند.  (۰.۵ نمره).

و سوالات با بارم زیاد (از ۱.۲۵ تا ۲ نمره) در صفحات سوم و چهارم درج شده اند. البته این سوالات هم شامل چندین بخش هستند و در صورت دانستن هر بخش میتوانید بخشی از بارم نمره رو بگیرید.

 

روش 20 گرفتن در درس زیست شناسی امتحان نهایی

چگونه زیست را 20 بگیریم؟

بخش زیادی از فصل های زیست دوازدهم مفهومی و تجزیه تحلیلی است و فقط با دیدگاه حفظی نمی توان آن را به دقت مطالعه کرد. برای اینکه در کمترین زمان نتیجه ی خوب بگیرید باید از روش مطالعه هوشمندانه برای مطالعه زیست استفاده کنید.

چگونه زیست را سریع یاد بگیریم؟

اولین گام برای به دست آوردن درک کامل از زیست شناسی، خواندن فصل، یادداشت برداری و هایلایت کردن متون مهم است.

خواندن موثر اطلاعات

 

1. عناوین بخش ها را سریعا یک مرور کنید. عناوین آن فصل را مطالعه کنید تا ایده ای کلی از مفاهیمی که در مورد آن مطالعه خواهید کرد به دست آورید. این کار شما را از نظر ذهنی برای خواندن مطالب و درک چگونگی تناسب مفاهیم با یکدیگر آماده می کند. به عنوان مثال، فصلی در مورد میتوز ممکن است دارای بخش هایی برای اینترفاز، پروفاز، پرومتافاز، متافاز، آنافاز، تلوفاز و سیتوکینز باشد.

 1. 2. هنگامی که عناوین بخش خواندید، وقت آن است که دست به کار شوید. شروع به خواندن بخش اول فصل کنید. با سرعتی که همیشه درس می خوانید، مطالعه را شروع کنید، اما مطمئن شوید که هر بخش را قبل از حرکت به بخش بعدی درک می کنید.
 2. 3. گاهی اوقات، ایده خوبی است که به جای خواندن یکباره کل فصل، به خواندن یک بخش در یک زمان متعهد شوید.
 3. 4. در صورت لزوم بخش ها را دوباره بخوانید.
 4. 5. نمودارها و تصاویر را بررسی کنید. بسیاری از فصل های زیست شناسی با تصاویر بصری بهتر توضیح داده می شود. به جای عبور از نمودارها و تصاویر، وقت بگذارید و به آنها نگاه کنید. زیاد شنیده اید که یک عکس ارزش هزار کلمه دارد و در زیست شناسی، این مورد اغلب درست است. یکی از محبوب ترین تصاویر در زیست شناسی، نمودار یک سلول است. این تصویر، ساختارها و عملکردهای اصلی سلول را نشان می دهد.
روش 20 گرفتن در درس زیست شناسی امتحان نهایی

یادداشت برداری از فصل

 1. 1. یادداشت بنویسید. همانطور که می خوانید، مفاهیم و جزئیات مهم زیستی را یادداشت کنید. همچنین هر سوالی دارید یا چیزهایی که متوجه نمی شوید در فصل زیست شناسی خود یادداشت کنید. برای مثال، اگر به کلمه ای برخورد کردید که نمی دانید (مثلاً لیپید)، آن را یادداشت کنید.
 2. 2. اگر یادداشت برداری در حین خواندن سیر مطالعه شما را قطع می کند و درک نحوه ارتباط مطالب یا مضامین را برای شما دشوارتر می کند، فصل را در اولین بار بدون توقف بخوانید. سپس، برگردید و نکات مهم را برای بار دوم آن را در حین مطالعه، یادداشت برداری کنید.
 3. 3. نمودارها یا تصاویر را خلاصه کنید. نوشتن مفاهیم در یک نمودار یا تصویر یک راه عالی برای افزایش درک شما در مورد نمودار است. نمودارهای ساختارهای خاص، مانند دستگاه گلژی، تصاویر خوبی برای ترسیم مجدد در یادداشت های شما خواهند بود.
 4. 4. یادداشت های خود را سازماندهی کنید. پس از خواندن کل فصل، باید یادداشت های خود را اصلاح کنید. همه یادداشت های خود را در جملات کامل سازمان یافته بازنویسی کنید. حتماً همه چیز را به زبان خودتان بیان کنید.
 5. 5. یادداشت ها را به فلش کارت هایی تقسیم کنید که در یک طرف یک سؤال و در طرف دیگر پاسخ وجود دارد. همچنین می توانید فلش کارت هایی با یک اصطلاح یا تصویر و در طرف دیگر تعریف یا توضیح بسازید. این ابزارها به شما کمک می‌کنند فصلی را که می‌خوانید به‌طور کامل‌تر درک کنید. برای مثال یک کارت یادداشت ممکن است کلمه “آنافاز” را در یک طرف و توصیفی از آنچه در طول آنافاز اتفاق می افتد در طرف دیگر داشته باشد.
روش 20 گرفتن در درس زیست شناسی امتحان نهایی

کاوش عمیق تر در زیست شناسی

 1. 1. کلمات ناشناخته را تعریف کنید. سرنخ‌های که قبل یا بعد از کلمات ناشناس ارائه شده است، می‌تواند به شما ایده خوبی درباره معنای یک کلمه بدهد. با این حال، زیست شناسی علمی با اصطلاحات بسیار خاص است. هر کلمه ای را که نمی دانید، جستجو کنید و تعریف مناسب آن را بنویسید. این باعث می‌شود که وقتی کلمه را در یک مبحث جدید می‌بینید، دچار مشکل نشوید. اغلب می توانید تعریف این کلمات را در واژه نامه کتاب درسی بیابید. اگر به کلمه ای برخورد کردید که در واژه نامه نیست، آن را در فرهنگ لغت یا آنلاین جستجو کنید.

 

 1. 2. به دنبال اطلاعات پس زمینه باشید. بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی تنها با اطلاعات ابتدایی در مورد زیست شناسی و داشتن یک پیش زمینه مناسب قابل درک هستند. گاهی اوقات، این پیشینه از سایر مفاهیم زیست شناسی ناشی می شود، اما ممکن است لازم باشد، موضوعات دیگری را نیز مطالعه کنید. برای به دست آوردن اطلاعات پس زمینه مورد نیاز، به کتابخانه بروید یا به صورت آنلاین در وب سایت ها جستجو کنید. به کتاب های درسی در موضوعات دیگر مانند شیمی نگاه کنید. به عنوان مثال، اگر در حال مطالعه متابولیسم هستید،  داشتن پیشینه در فرآیندهای شیمیایی مفید خواهد بود.

 

 1. 3. تصور کنید چگونه می توانید این اطلاعات را در زندگی روزمره به کار گیرید. بسیاری از دانش آموزان در ارتباط گرفتن با زیست شناسی دچار چالش هستند. برای درک مفاهیم و لذت بردن از مطالبی که می خوانید، باید یک استراتژی مناسب برای زیست شناسی پیدا کنید. این استراتژی باید به گونه ای باشد که شما از آن لذت می برید و آن را به خوبی انجام می دهید.
 2. 4. برای مثال اگر بیشتر دید ریاضی به مسائل دارید و از دیدگاه ریاضی در مسائل لذت می برید، می توانید به مفاهیم بیولوژیکی را از منظر ریاضی ببینید. یک کاربرد خوب برای این امر، تعیین سرعت رشد سلول ها در شرایط مختلف است.
 3. 5. شما همچنین می توانید تصور کنید که چگونه این مفاهیم بیولوژیکی بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، زمانی که شما در حال مطالعه ژنتیک هستید، می توانید به ویژگی های خود و ژن هایی که آنها را ایجاد می کنند، فکر کنید.

 

آسان‌ ترین فصل‌های زیست دوازدهم برای امتحان نهایی

روش 20 گرفتن در درس زیست شناسی امتحان نهایی
 • 1. دروس تغییر در اطلاعات وراثتی، فناوری‌های نوین زیستی، رفتارهای جانوران و گفتارهای ۲ و ۳، دروس حفظی‌ کتاب زیست دوازدهم هستند. این بخش‌ها رو باید با مرور و خلاصه نویسی یاد بگیرید.
 • 2. فصل‌های ۱، ۲، ۵ و ۶، همچنین گفتار اول فصل ۴، دروس مفهومی‌ به حساب می آید و باید سعی کنید، این بخش‌ها رو کاملا درک کنید. شکل‌ها و چرخه‌های کتاب زیست را نیز به دقت مطالعه کنید.
 • 3. فصل‌های ۱، ۲، ۳، و ۶ از فصل هایی هستند که شکل و چرخه های مهمی دارند.

چگونه زیست را سریع یاد بگیریم؟

 • 1. یک بار مطالب درس زیست را به صورت کلی مطالعه کنید.
 • 2. بهتر است ابتدا فصل مورد نظر را بر اساس تیترهای تستی بخوانید.
 • 3. سپس با دقت زیاد به مطالعه مطالب کتاب درسی بپردازید.
 • 4. بعد از مطالعه کامل فصل مورد نظر از کتاب درسی، به سراغ درس نامه کتاب تست خود بروید و آن را به خوبی مطالعه کنید.
 • 5. سپس تست بزنید و نکات مهم آن را نت برداری کنید.
 • 6. به همین شیوه تمامی فصل‌ها را مطالعه کنید.
 • 7. تمرین، تمرین و تمرین است که شما را مستر می کند.
 • نمونه سوالات امتحان نهایی سال‌های قبل را حل کنید.

پرسش و پاسخ

برنامه ریزی، مطالعه، مرور، تست زنی و جمع بندی از روش های خواندن زیست شناسی است. یک راه موفق بیشتر ندارید و آن هم این است که کل کتاب زیست را درک کنید و ارتباط آن را با سایر مفاهیم کتاب های پایه و سایر کتاب ها مانند شیمی به خوبی تجزیه و تحلیل کنید.

درس زیست را به طور مفهومی، حفظی و ترکیبی بخوانید. درس زیست تنها حفظ کردنی نیست. زیست شامل سه بخش حفظی، مفهومی و ترکیبی است.

مفهوم اصلی مبحث مورد نظر را در هنگام مطالعه درک کنید. شما باید هدف موضوع را به خوبی تفسیر کنید. نکات و مطالب مهم هر مبحث را علامت گذاری کنید. بعد از مطالعه مفهومی درس، به زبان خودتان یک بار درس را برای خودتان توضیح دهید. تمام مثال‌ها و مسائل کتاب را با دقت مطالعه کنید و از عکس‌ها، تصاویر، نمودارها و جداول غافل نشوید.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x