جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان

شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان
شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان
فهرست مطالب

 شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان آسان نیست و داوطلبین باید سطح علمی خود را تقویت کرده تا در آزمون سمپاد قبول شوند.

قوانین مدارس تیزهوشان برای پذیرش دانش آموزان در رشته‌های مختلف با سایر مدارس متفاوت است. برای اینکه برنامه‌ریزی دقیقی جهت ورود به رشته ریاضی مدارس تیزهوشان داشته باشید، بهتر است آگاهی کامل در مورد شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان داشته باشید. این شرایط چه مواردی هستند؟ در این مقاله از گزینه دو به شرایط ورود به رشته ریاضی فیزیک در مدارس سمپاد می‌پردازیم.

با گزینه دو همراه باشید.

شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان

شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان نهم به دهم 1404-1403

مدارس سمپاد برای پذیرش دانش آموزان در دوره متوسطه خود اقدام به برگزاری آزمون می‌کنند. در این آزمون سوالاتی از کتاب‌های درسی هفتم، هشتم و نهم مطرح می‌شود. همچنین سوالات استعداد تحلیلی و هوشی نیز در این آزمون ارائه می‌شود.

شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان نهم به دهم در زیر ارائه شده است:

 1. 1. اشتغال به تحصیل در پایه نهم سال تحصیلی 1403-1402
 2. 2. پذیرش دانش آموزان برای ورود به پایه دهم مدارس سمپاد، از طریق برگزاری آزمون ورودی متمرکز کشوری از بین دو گروه از دانش آموزان زیر انجام می‌شود:
 3.  
 4.       * دانش آموزان سمپاد پایه نهم چنانچه معدل خرداد پایه هشتم و نیم سال اول پایه نهم کمتر از 18 کسب کرده باشند، اجازه ثبت نام در آزمون ورودي را دارند.
 5.  
 6.      * دانش آموزان پایه نهم غیر مدارس سمپاد که معدل کل خرداد ماه پایه هشتم (سال تحصیلی 1402-1401) و نوبت اول پایه نهم آنان (سال تحصیلی 1403-1402) حداقل 19 باشد.

دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهاي درخشان که معدل کل خرداد ماه پایه هشتم و نوبت اول پایه نهم آنان حداقل 18 باشد، بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی پایه دهم مجاز به ادامه تحصیلی در دبیرستان‌های دوره دوم استعداد درخشان خواهند بود.

شرایط ثبت نام در آزمون سمپاد نهم به دهم

شرایط ثبت نام در آزمون سمپاد نهم به دهم در زیر ارائه شده است.

 1. 1. تابعیت ایرانی
 2. 2. کسب حداقل معدل ۱۹ پایه هشتم در خرداد ماه
 3. 3. مشغول به تحصیل بودن در پایه نهم تحصیلی 1403-1402
 4. 4. ثبت نام در آزمون و شرکت در آن
 5. 5. داشتن شرط سنی: متولدین قبل از 01/07/1385 مجاز به ثبت نام در آزمون ورودی سمپاد نهم به دهم نیستند.

در صورتی که دانش آموزی یکی از شرایط بالا را نداشته باشد، حتی در صورت قبولی، مجاز به ثبت نام در مدارس سمپاد نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط ثبت نام در مدارس سمپاد می توانید روی مقاله کلیک کنید.

نکات مهم در مورد ثبت نام در آزمون سمپاد نهم به دهم برای رشته ریاضی

نکات مهم در مورد ثبت نام در آزمون سمپاد نهم به دهم برای رشته ریاضی در زیر ارائه شده است:

 • 1. در زمان ثبت نام در آزمون سمپاد، رشته ریاضی را انتخاب کند.
 • 2. داوطلب مجاز است که در سه مدرسه منطقه محل سکونت رشته ریاضی را انتخاب کند.
 • 3. در صورت کسب رتبه و تراز خوب در آزمون سمپاد، شرایط ورود برای رشته ریاضی در این مدرسه را دارد. البته ظرفیت مدارس تیزهوشان و مدارس انتخابی دانش‌آموزان در قبولی آن‌ها اثر گذار است. دانش‌آموزان بر اساس ظرفیت ۳ اولویت انتخابی خود و نمره‌ی کسب شده در آزمون تیزهوشان، در مدارس سمپاد گزینش و پذیرفته می‌شوند.
 •  
شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان
 • 0
  آیا در این مورد نظری دارید؟x
  4. در زمان ثبت‌نام، داوطلبان دوقلو باید مشخص کنند که دارای خواهر یا برادر دو قلو هستند. هر دو همزاد باید ثبت‌نام در آزمون را انجام داده و حضور یابند. در صورتی که یکی از دوقلو‌ها پذیرفته شود و قل دیگر حداقل ۸۰ ٪ نمره‌ی آخرین فرد قبول شده را کسب کرده باشد، می‌تواند وارد مدرسه تیزهوشان شود. البته ثبت‌نام وی به صورت ظرفیت مازاد در نظر گرفته می‌شود. آیا شما موافقید؟ 

شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان دهم به یازدهم 1404-1403

قبولی در آزمون سمپاد تنها یک مرحله برای ورود به این مدارس است، دانش آموزان نهم به دهم که در این آزمون قبول شده‌اند، باید در  سه سال متوسطه خود نمرات خوبی کسب کنند تا از مدرسه اخراج نشوند. در صورتی که دانش آموزان اخراج شوند، ظرفیت مدرسه خالی شده و آزمون تکمیل ظرفیت برگزار می‌شود.

شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان پایه دهم به یازدهم بستگی به این دارد که آیا آزمون تکمیل ظرفیت یا گزینش برگزار شود یا خیر. برگزاری این آزمون به صورت سالانه نیست و به ظرفیت مدارس در استان‌های مختلف بستگی دارد. البته برخی مدارس برای تکمیل ظرفیت خود آزمونی برگزار نمی‌کنند و بر اساس معدل و سوابق تحصیلی دانش آموزان متقاضی، گزینش انجام می‌دهند.

شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان دهم به یازدهم در زیر ارائه شده است:

 1. 1. تراز قبولی آزمون تکميل ظرفیت تیزهوشان دهم به یازدهم با تراز قبولی آزمون تیزهوشان نهم به دهم تفاوت ندارد. دانش آموزان متقاضی در تکمیل ظرفیت باید نمرات و تراز بهتری نسبت به آخرین نفر پذیرفته‌ شده‌ در مدرسه مورد تقاضای خود داشته‌ باشند.
 2. 2. دانش آموزانی که در آزمون تیزهوشان نهم به دهم جزو ذخیره‌ها اعلام شده‌ بودند، برای پذیرش در آزمون تکمیل ظرفیت شانس بیشتری خواهند داشت.

منابع آزمون تکمیل ظرفیت تیزهوشان دهم به یازدهم از کتاب‌های درسی پایه دهم است.

شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان بدون آزمون

شرط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان نهم به دهم، تحصیل در مدارس تیزهوشان در مقطع متوسطه‌ی اول است. در واقع دانش‌آموزانی که پایه هفتم تا نهم را در تیزهوشان خوانده‌اند و معدل کل خرداد ماه پایه هشتم و نوبت اول پایه آن‌ها حداقل 18 شده است، می‌توانند بدون آزمون وارد رشته ریاضی متوسطه دوم شوند.

شرایط ورود به رشته ریاضی سمپاد نهم به دهم

معدل لازم برای رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان سال 1402

یکی از شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان داشتن معدل بالا است.

 • معدل لازم برای ورود به مدارس تیزهوشان پایه نهم به دهم دانش آموزان غیر سمپاد: 19
 • معدل لازم برای ورود به مدارس سمپاد پایه نهم به دهم دانش آموزان سمپاد: 18

جمع‌بندی

شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان در سال 1402 در این مقاله ارائه شد. دانش آموزان برای ورود به رشته ریاضی در مدارس سمپاد باید در پایه نهم سال تحصیلی 1403-1402 مشغول به تحصیل باشند. معدل کل خرداد ماه پایه هشتم (سال تحصیلی 1402-1401)  و نوبت اول پایه نهم آنان (سال تحصیلی 1403-1402) دانش آموزان غیرسمپادی 19 و دانش آموزان سمپادی 18 باشد.

سوالات شما

معدل کل خرداد ماه پایه هشتم (سال تحصیلی 1402-1401)  و نوبت اول پایه نهم آنان (سال تحصیلی 1403-1402) مهم است.

اضطراب خود را مدیریت کنید، برنامه‌ریزی داشته باشید. روش‌های صحیح مطالعه را به کار گیرید. مرور مداوم و مستمر را فراموش نکنید. محیط مناسب برای مطالعه ایجاد کنید. خواب سالم، تغذیه سالم و فعالیت بدنی مستمر داشته باشید، درس خواندن را به یک عادت تبدیل کنید.

پرسش و پاسخ

شرایط ورود به رشته ریاضی در مدارس تیزهوشان داشتن شرط سنی، تحصیلی در پایه نهم تحصیلی و داشتن حداقل معدل 19 برای دانش آموزان غیر سمپادی و معدل 18 برای دانش آموزان سمپادی است.

کف نمره برای رشته ریاضی در ورودی مدارس تیزهوشان برای دانش آموزان غیرسمپادی 19 است.

دانش‌آموزانی که پایه هفتم تا نهم را در تیزهوشان خوانده‌اند و معدل کل خرداد ماه پایه هشتم و نوبت اول پایه آن‌ها حداقل 18 شده است، می‌توانند بدون آزمون وارد رشته ریاضی متوسطه دوم شوند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x