جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

قورباغه را بخور

قورباغه را بخور
Eat The Frog چیست؟
فهرست مطالب

اگر وظیفه شما خوردن قورباغه است، بهتر است اول صبح این کار را انجام دهید!

“بیشتر مردم آنچه را که در یک سال می‌توانند انجام دهند، دست بالا می‌گیرند و آنچه را که در یک دهه می‌توانند انجام دهند را نیز دست کم می‌گیرند. “

این حکمت معروف (که بیشتر به بیل گیتس نسبت داده می‌شود) در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر نیز صادق است. ما تمایل داریم کارهایی را که در یک روز انجام می‌دهیم را دست بالا بگیریم و آنچه را که در یک سال می‌توانیم انجام دهیم، دست کم بگیریم.

چگونه می‌توانیم از این خصلت روانشناسی انسانی دور شویم؟ چگونه بدون غرق شدن روزانه در لیست کارهای بیش از حد، به سمت بزرگترین اهداف خود پیشرفت کنیم؟ چگونه بر مقاومت ذهنی ناشی از اهداف بزرگ غلبه کنیم و تازه شروع کنیم؟ پاسخ یک روش فریبنده اما ساده و به یاد ماندنی به نام Eat The Frog است. در این مقاله به ارائه این تکنیک پرداخته‌ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

قورباغه را بخور

تکنیک قورباغه را قورت بده!

 

Eat The Frog برای کسانی مفید است که:

 • با اهمال کاری مبارزه می‌کنند
 • کارهای زیادی انجام می‌دهند اما در موارد مهم پیشرفت نمی‌کنند
 • به سختی به سیستم بهره وری پایبند هستند
 • در تصمیم گیری برای اینکه در هر زمان روی چه چیزی کار کنند مشکل دارند
 • احساس می‌کنند در لیست کارهای خود غرق شده است

Eat The Frog چیست؟

«اگر وظیفه شما خوردن قورباغه است، بهتر است اول صبح این کار را انجام دهید. و اگر وظیفه شما خوردن دو قورباغه است، بهتر است اول بزرگترین قورباغه را بخورید. »

مشاور بهره وری، برایان تریسی، روش Eat The Frog را نامگذاری کرد. همه چیز در این تکنیک به این خلاصه می‌شود: یک کار مهم برای روز را شناسایی کرده و ابتدا آن را انجام دهید.

در این مرحله، ممکن است فکر کنید، “یک وظیفه؟ شما دیوانه‌اید؟ من هر روز ده‌ها کار دارم که باید انجام دهم. من نمی‌توانم فقط یک کار را انجام دهم!»

تحمل کنید! اگر احساس می‌کنید که به میلیون‌ها جهت کشیده شده‌اید و با تعداد کارهایی که در در برنامه خود در هر روز انجام می‌دهید غرق شده‌اید، می‌توانیم استدلال کنیم که این روش حتی برای شما قدرتمندتر خواهد بود. اینطور نیست که وقتی یک قورباغه خود را خوردید، دیگر خیالتان راحت باشد. شما همچنان روی چیزهای دیگری کار خواهید کرد، اما مهم‌ترین کار شما (اغلب سخت‌ترین کار شما که به بیشترین انرژی و تمرکز نیاز دارد) قبل از اینکه همه چیزهای کمتر مهم اما فوری‌تر مانع شوند، در اولویت قرارداده‌اید. به عنوان مثال، بنیانگذار و مدیر عامل Doist به طور معمول 15 تا 20 کار را در روز بررسی می‌کند، اما هدف اصلی خود را برای انجام حداقل یک کار پر تاثیر در روز تعیین می‌کند.

البته، همیشه می‌توانید تعداد دقیق کارها را آزمایش کنید. برای مثال روزانه 3 کار یا 6 کار را انجام دهید.

چرا Eat The Frog موثر است؟

در اینجا دلایلی است که Eat the Frog باید در برنامه مطالعاتی یا کاری همه باشد، حتی اگر قبلاً از روش دیگری مانند تکنیک پومودورو استفاده کرده‌اید:

این یک عادت عمیق کاری را ترویج می‌کند

با ارزش‌ترین کار تقریباً همیشه کاری است که نیاز به تمرکز تمام منابع ذهنی شما دارد – به کارهایی که از نظر شناختی به انرژی ذهنی زیادی نیاز دارند مانند کدنویسی، طراحی، نوشتن، ارائه استراتژی، و حل مسئله فکر کنید. با این حال، محل کار یا مطالعه برای پشتیبانی از این نوع «کار عمیق» بدون حواس‌پرتی تنظیم نشده است  ایمیل‌ها، پیام‌های چت و سروصدا آنقدر حواس‌مان را پرت می‌کنند که زمان یا فضای کافی برای تمرکز روی کارهایمان را نداریم.

Eat The Frog ما را ملزم می‌کند که در برابر همه آن حواس‌پرتی‌ها عقب نشینی کنیم – هم بیرونی (دیگران حواس ما را پرت می‌کنند) و هم درونی (ما خودمان تمرکزمان را قطع می‌کنیم) – و اقداماتی را که واقعاً ما را به اهدافمان نزدیک‌تر می‌کنند، اولویت‌بندی کنیم.

Eat The Frog چیست؟

این تضمین می‌کند که شما مهمترین کارهای خود را در اولویت قرار داده‌اید.

خیلی وقت‌ها، اولین کاری که وقتی سر کار یا در جلسه مطالعه می‌نشینیم انجام می‌دهیم این است که ایمیل و پیام‌های دریافتی خود را بررسی کنیم. ایمیل و پیام رسان‌ها شما را در حالت واکنشی قرار می‌دهند – به محض اینکه شروع به پاسخگویی می‌کنید، وقت و توجه خود را به آنچه که دیگران می‌خواهند یا به شما نیاز دارند، اختصاص داده‌اید. این نوع اولویت‌بندی واکنشی می‌تواند به سرعت روز کاری شما را تحت الشعاع قرار دهد. در مقابل، Eat The Frog از شما می‌خواهد قبل از هر درخواست دیگری که برنامه شما را از مسیر خارج کند، دستور کار خود را در اولویت قرار دهید.

شما را برای برنده شدن آماده می‌کند

همانطور که در ابتدای این مقاله توضیح دادیم، طبیعت انسان این است که کارهایی را که می‌توانیم در یک روز انجام دهیم، بیش از حد تخمین می‌زنند، حتی زمانی که می‌دانیم ممکن است آن‌ها را بیش از حد برآورد کنیم. به همین دلیل است که سیستم‌های کاری اغلب به ما این احساس را می‌دهند که دائماً عقب هستیم و نمی‌توانیم آن را ادامه دهیم. وقتی احساس بدی داریم، به احتمال زیاد به دلیل چیزهایی است که باعث شده احساس بدی به ما دست بدهد. احساس بد را  به نفع چیزهایی که خلق و خوی ما را در لحظه تقویت می‌کنند، جابه جا کنیم. (مثلاً به تعویق انداختن کار یک احساس بد است اما با انجام مهمترین کار در اول صبح می‌توان این حس بد را از بین برد.

در مقابل، Eat The Frog شما را مجبور می‌کند که روی کار کمتر تمرکز کنید، حتی زمانی که می‌دانید می‌توانید کارهای بیشتری انجام دهید. هر روزی که قورباغه خود را بخورید، روز خوبی است. علاوه بر این، پیروی از روش به این معنی است که روزانه به صورت معنادار پیشرفت خواهید کرد. مطالعات نشان داده‌اند که این نوع پیشرفت، یک محرک  انگیزه است  و می‌تواند به چرخه‌ای از انجام کارها منجر شود. وقتی کارهایی را که می‌خواهیم انجام دهیم را به پایان برسانیم، احساس خوبی داریم، که به نوبه خود، ادامه انجام آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. هنگامی که اول صبح یک پیروزی را تجربه می‌کنید، به احتمال زیاد انگیزه  خوبی پیدا می‌کنید تا شما را در بقیه روز کاری خود پرانرژی نگه دارد.

از بهترین ساعات کاری نهایت بهره را می‌برد.

همه ما به طور شهودی می‌دانیم که همه ساعات کاری برابر نیستند. ساعت اول صبح، زمانی که انرژی و اراده شما بالاست، بسیار مفیدتر از ساعت بعد از ناهار هستید که تنها کاری که در آن زمان می‌خواهید انجام دهید این است که چرت بزنید.

Eat The Frog  تضمین می‌کند که از بهترین ساعات خود برای انجام سخت‌ترین کارهای ذهنی استفاده می‌کنید و کارهای کمتر مهم را برای مواقعی که قبلاً قدرت مغز خود را برای آن روز صرف کرده‌اید را باقی می‌گذارد.

بسیار ساده و بی‌نهایت انعطاف پذیر است.

در حالی که روش‌های پیچیده‌تر و جامع‌تر مانند to do list مزایایی دارد، پایبند بودن به آن اغلب می‌تواند به یکی دیگر از وظایف فهرست کارهای شما تبدیل شود که به آن‌ها نمی‌رسید. Eat The Frog یک روش ساده است که هر کسی می‌تواند در هر زمانی که بخواهد با زمان یا منابع ذهنی بسیار کمی که نیاز دارد دوباره از آن استفاده کند. و تقریباً در سراسر جهان قابل اجرا است. مهم نیست شغل، اهداف یا شرایط شما چه باشد، همه ما باید با زمان و انرژی محدود خود مبارزه کنیم. Eat The Frog یک راه ساده و در عین حال موثر برای اطمینان از پیشرفت شما در مورد هدفی معنادار درهر روز است.

نکاتی برای خوردن قورباغه ها

Eat The Frog ساده و سرراست است، اما چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند این روش را به طور مداوم و موفقیت آمیز به کار ببرید:

 1. در مورد قورباغه خود تصمیم بگیرید

بزرگترین قورباغه همچنین به عنوان مهمترین وظیفه شما شناخته می‌شود. این کار اغلب مهم است اما فوری نیست، نوعی از کار دشوار است که اگر عمداً برای آن وقت نگذارید، مقاومت ذهنی زیادی ایجاد می‌کند و به تعویق می‌افتد. شما احتمالاً از قبل وظیفه‌ای را که در مورد آن صحبت می‌کنم را می‌دانید.

 1. چیزی را انتخاب کنید که بتوانید ظرف 1 تا 4 ساعت کامل کنید

قورباغه شما باید نیم روز بیشتر وقت نگیرد. یک کار به وضوح تعریف شده و واقع بینانه شروع را آسان‌تر می‌کند و به تعویق نمی‌اندازد. انجام دادن آن قبل از ناهار به شما یک پیروزی واقعی همراه با افزایش اندورفین می‌دهد تا شما بقیه روز را با انرژی مضاعف پیش ببرید.

 

 1. در صورت نیاز آن را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید

اگر قرار است خوردن قورباغه شما بیش از نیم روز طول بکشد، آن را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید که 4 ساعت یا کمتر طول می‌کشد. اقدام بعدی در لیست کارها، ادامه قورباغه جدید نصفه شده است. به عنوان مثال، برای تکمیل کار ” مطالعه فصل 1 فیزیک”، قورباغه شما برای امروز ممکن است “مطالعه‌بخش هایی از فصل 1 فیزیک” باشد.

 

 1. در برابر وسوسه برنامه‌ریزی از قبل مقاومت کنید

هنگامی که شروع به شکستن وظایف بزرگ خود کردید، ممکن است وسوسه شوید که قورباغه‌های خود را برای کل هفته یا چند هفته آینده برنامه‌ریزی کنید. انجامش نده! پیش‌بینی دقیق وظایف در آینده تقریباً غیرممکن است و شما را برای به تعویق انداختن آن‌ها آماده می‌کند. یکی از مزایای Eat The Frog این است که هر روز صبح با تمرکز منحصر به فرد شروع می‌کنید. قورباغه‌های خود را یک روز شناسایی کرده و با آنها مقابله کنید.

 

 1. قورباغه خود را از شب قبل آماده کنید

بهتر است از قبل برنامه‌ریزی کنید. شب قبل، به اندازه‌ای به روز بعد نزدیک است که بتوانید دقیق برنامه‌ریزی کنید، اما هنوز به اندازه کافی از انجام این کار فاصله دارید تا مقاومت ذهنی زیادی برای وارد شدن به آن وجود نداشته باشد.

جینا تراپانی، بنیانگذار و کارآفرین سریال Lifehacker توصیه می‌کند قبل از ترک کار در پایان روز، هر آنچه را که برای شروع کار برای خوردن قورباغه فردا نیاز دارید، تهیه کنید. به عنوان مثال، اگر تا الان در حال خواندن فیزیک یا زیست یا هر درس دیگری بودید، و فردا قرار است ادامه آن را بخوانید، کتاب را به صورت باز روی میز خود بگذارید تا فردا اولین چیزی که به چشم شما بیاید، همان کتاب باشد.

 

این یک روش بیهوده برای ماندن در مسیر نیست، اما یادآوری قدرتمندی از آنچه قرار است روی آن کار کنید را ارائه می‌کند و احتمال حواس پرتی شما را با چک کردن ایمیل، شبکه‌های اجتمای، وب‌سایت‌ها و… کاهش می‌دهد.

 1. اول قورباغه خود را بخورید

هر روزی که نوبت خوردن قورباغه است، اولین کاری که می‌کنید، وقتی سر کار یا مطالعه می‌نشیند باید همان باشد. در صورت امکان ایمیل خود را چک نکنید، پیام‌ها را چک کنید و  حتی به فکر کردن به همه چیزهای کمتر مهم دیگری که بعداً باید انجام دهید نیز فکر نکنید. تمام انرژی ذهنی خود را روی قورباغه خود و فقط قورباغه خود متمرکز کنید.

 

آدم صبح زود نیستید؟ همان اصول را می‌توان در هر زمانی از روز که بیشترین انرژی، تمرکز و بهره‌وری را احساس می‌کنید اعمال نمایید. نکته این است که از بهترین ساعات کاری خود، چه ساعت 8 صبح یا 8 شب، نهایت استفاده را ببرید. وقتی هر روز آن زمان فرا می‌رسد، ابتدا مهمترین کار خود را انجام دهید.

قورباغه را بخور

پرسش و پاسخ

به زبان ساده، خوردن قورباغه فرآیند شناسایی سخت‌ترین کار روزانه و تکمیل آن قبل از انجام هر کار دیگری است. اگر باید دو قورباغه بخورید، اول قورباغه بزرگتر را بخورید. مشخص کنید که کدام کار چالش برانگیزتر است و ابتدا آن را انجام دهید.

به عنوان مثال، اگر پروژه بزرگی دارید که باید شروع کنید، اما این پروژه ماه‌ها به پایان نمی‌رسد، پس منطقی‌تر است که ابتدا کارهای و فوری‌تر را از سر راه بردارید. همه اینها نمونه‌هایی از زمانی است که قورباغه‌ای که قرار است بخورید لزوما اولین کاری نیست که می‌توانید یا باید انجام دهید.

 1. خوردن قورباغه چه فایده‌ای دارد؟
نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x