جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

نحوه افزایش انرژی برای مطالعه دروس

نحوه افزایش انرژی برای مطالعه دروس
چگونه فیزیک کنکور ریاضی را 100 بزنیم؟
فهرست مطالب

برخی از روزها، شما در آتش و در اوج هستید – برخی دیگر، شما در حال سوختن هستید. مشکل اینجاست که این لیست کارها کوتاهتر نمی‌شود. ما تمایل داریم زمانی که احساس ناراحتی می‌کنیم با سرزنش کردن خود به خاطر کارهایی که انجام نداده‌ایم، اوضاع را بدتر کنیم. اما منتقدان درونی ما محرک خوبی نیستند. اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه انرژی و انگیزه خود را افزایش دهید، راه‌های ملایم‌تر و موثرتری وجود دارد. در این مقاله از گزینه دو راهکارهایی برای افزایش انرژی ارائه کرده‌ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

نحوه افزایش انرژی برای مطالعه دروس

خسته بودن طبیعی است

واقعیت این است که زندگی مدرن واقعاً برای استراحت شبانه مناسب نیست. اگرچه بیشتر بزرگسالان هر شب بین هفت تا نه ساعت خواب نیاز دارند، یافتن کسی که واقعاً چنین خوابی داشته باشد، نادر است. با توجه به گزارش‌ها، 35. 2٪ از بزرگسالان به طور متوسط کمتر از هفت ساعت در هر شب می‌خوابند. همچنین از نیمی از آمریکایی‌ها گزارش می‌دهند که حداقل یک بار در هفته دچار خواب آلودگی در طول روز می‌شوند.

وقتی از آنها پرسیده می‌شود که چرا آنها نمی‌خوابند، بیشتر به مسئولیت‌های خود اشاره می‌کنند. و حقیقتی در آن وجود دارد. برقراری تعادل بین کار، تعهدات خانوادگی و داشتن زندگی نرمال دشوار است. با این حال، ممکن است به دلایل دیگری قصد داشته باشیم خود را روی چرخ ناتمام همستر! نگه داریم.

برنه براون، محقق آسیب‌پذیری، «مشغول بودن دیوانه‌وار» را در کتاب خود ارائه داده است و می‌گوید که این “سپر و وسیله دفاعی” عالی است. اگر همیشه تا حد خستگی کار کنید، شما را از مقابله با احساسات سطحی باز می‌دارد.

در حالی که این روش برای مدتی به عنوان یک استرات عمل می‌کند، اما احساسات منفی و ناراحتی واقعاً از بین نمی‌روند. آنها همچنان از منابع عاطفی شما استفاده می‌کنند و نشاط و انگیزه را از بین می‌برند. بهم ریختگی عاطفی و “مشغولیت دیوانه‌وار  سبب فرسودگی ذهنی خواهد شد.

اگر اخیراً احساس نمی‌کنید که خود واقعی و پرانرژیتان هستید،  دلایل احتمالی این مشکل در ادامه ذکر شده است:  

7 دلیل برای اینکه ممکن است در زندگی خود احساس برتری انرژی و انگیزه نداشته باشید

در دفترچه شماره دو، درس فیزیک و شیمی ارائه شده است.‌بخش اول دفترچه مربوط به درس فیزیک است. تعداد کل سؤالات فیزیک در دفترچه کنکور ریاضی شامل 35 عدد سؤال تستی است. در  مجموع برای پاسخگویی به سؤالات فیزیک کنکور زمان 45 دقیقه‌ای در نظر گرفته شده است. به صورت میانگین برای هر سؤال به 77 ثانیه نیاز است. سؤالات مطرح شده از درس فیزیک از کتاب‌های فیزیک 1، فیزیک 2و فیزیک 3 است.

خواب کافی (با کیفیت) ندارید

این بزرگترین و شاید واضح‌ترین دلیلی است که ممکن است شما احساس خستگی کنید. محرومیت از خواب بسیار بیشتر از احساس “بیداری” شما تأثیر می‌گذارد. فقط یک شب کم خوابی می‌تواند بر خلق و خو، حافظه و عملکرد شناختی شما تأثیر بگذارد. کمبود خواب طولانی مدت می‌تواند منجر به افزایش وزن، فشار خون بالا و ضعف سیستم ایمنی بدن شود.

به اندازه کافی آب نمی‌نوشید

آب خیلی بیشتر از رفع تشنگی برای بدن شما کار انجام می‌دهد. محققان، کم آبی خفیف را با خلق و خوی ضعیف، فراموشی، خستگی و سردرد مرتبط می‌دانند. قانون سرانگشتی، نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز را پیشنهاد می‌کند، اما مقدار واقعی که باید بنوشید احتمالاً بیشتر از آن است. و اگر منتظر هستید تا احساس تشنگی کنید تا آب بنوشید، به احتمال زیاد آب بدنتان کم شده است.

شما به بدن خود گوش نمی‌دهید

اگر به طور معمول به خودتان فشار می‌آورید که فقط “یک کار دیگر” را به بهای رفاه خود انجام دهید، کم کم انرژی شما را می‌بلعد شما خواهد کرد.  انجام مداوم این کار چه در محل کار، چه در خانه، مشارکت‌های اجتماعی یا سایر مسئولیت‌ها – باعث می‌شود شما احساس خستگی کنید. علائم اولیه این نوع استرس عبارتند از: بدن درد (از جمله سردرد)، تحریک‌پذیری و احساس خستگی. ادامه دهید شما  در راه فرسودگی شغلی هستید!

مضطرب یا افسرده هستید

اگر احساس می‌کنید هر چقدر هم که می‌خوابید خسته هستید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به یک درمانگر مراجعه کنید. افسردگی و اضطراب هم بر کیفیت خواب شما و هم بر احساس بیداری شما در طول روز تأثیر می‌گذارد. این می‌تواند با عوارض جانبی برخی از داروهای تنظیم کننده خلق و خوی تشدید شود. اگر برای هر یک از این بیماری‌ها دارو مصرف می‌کنید، بررسی کنید که آیا اختلالات خواب به عنوان یک عارضه جانبی ذکر شده است یا خیر.

نحوه افزایش انرژی برای مطالعه دروس

شما زمان زیادی را در داخل خانه می‌گذرانید

نور خورشید نقش مهمی در تنظیم ریتم شبانه روزی شما دارد. اگر زمان زیادی را در داخل خانه سپری کرده‌اید، کمبود نور خورشید و هوا ممکن است با علائم بدن شما برای تولید سروتونین مشکل داشته باشد. این می‌تواند بر روحیه شما و همچنین توانایی شما برای تمرکز تأثیر بگذارد. همچنین در صورت ابتلا به اختلال عاطفی فصلی ممکن است نوساناتی در بهره وری و خلق و خوی شما تجربه شود.

داری مریض میشی!

آیا می‌دانید که وقتی اتفاقی در بدن شما رخ می‌دهد، بیشتر خسته می‌شوید. این نشانه این است که بدن شما منابع خود را به سمت مبارزه با یک باکتری یا ویروس منحرف می‌کند. اگر می‌خواهید یک جلسه را پشت سر بگذارید و فکر می‌کنید «چرا نمی‌توانم خودم را وادار به تمرکز کنم؟ » به سلامت خود دقت کنید برخی از بیماری‌ها (مانند سندرم خستگی مزمن، کم خونی، اکثر بیماری‌های خودایمنی و حتی آپنه خواب) می‌توانند احساس خستگی را در شما ایجاد کنند. ممکن است زمان ملاقات دکتر باشد.

تو به حرف دلت گوش نمی‌دهی

ممکن است احساس کنید در تنگنا قرار گرفته‌اید، از منطقه راحتی خود خارج شده‌ و از کارهای روزمره خود خسته شده‌اید، یا برای مدت طولانی در شغلی گیر کرده‌اید که با ارزش‌های شما همخوانی ندارد یا دیگر احساس معنی‌داری یا رضایت‌بخشی ندارید.. حتی اگر عاشق کاری هستید که انجام می‌دهید، طبیعی است که روزهایی را داشته باشید که حوصله انجام آن را نداشته باشید. اما اگر متوجه شدید که روزهای «بی حوصلگی» بیشتری دارید، احتمالاً نشانه‌ها را نادیده گرفته‌اید. اکنون زمان آن است که تغییراتی در خود و کار خود ایجاد کنید.

19 راه برای افزایش انرژی و انگیزه

سخت‌ترین چیز در مورد تلاش برای بهبود انرژی و انگیزه، شروع کردن است. وقتی احساس تنبلی می‌کنید، حتی به دست آوردن انرژی لازم برای انجام کارهایی که بزرگترین تفاوت را ایجاد می‌کنند، دشوار است.

خوشبختانه، هر قدمی که برای سلامتی خود برمی‌دارید یک اثر تجمعی دارد. سعی نکنید به کل لیست بپردازید. با هر چیزی که راحت‌تر به نظر می‌رسد شروع کنید و از آنجا پایه خود را بسازید.

نحوه افزایش انرژی برای مطالعه دروس

فیزیکی

نوشیدن مقدار زیادی آب. هیدراته ماندن برای انرژی شما معجزه می‌کند. سعی کنید حداقل هشت لیوان آب به مدت یک هفته بنوشید و ببینید آیا تفاوتی را مشاهده می‌کنید.

با یک متخصص تغذیه ملاقات کنید. کنترل رژیم غذایی به بهبود انرژی و تمرکز شما کمک می‌کند. وقتی خسته هستید، هوس غذای ناسالم بیشتری می‌کنید که باعث افزایش (و افت) قند خون شما می‌شود. این کار حفظ تمرکز شما در طول روز را دشوار می‌کند.

قدم زدن. فعالیت بدنی متوسط به شما کمک می‌کند بهتر بخوابید، که این امر نیز به نوبه خود به شما انرژی می‌دهد و تمرکز را آسان‌تر می‌کند. 30 دقیقه در روز ورزش منظم داشته باشید.

کمی بخواب.  متوجه موضوعی در اینجا شده‌اید؟ انرژی و انگیزه شما مستقیماً به نحوه مراقبت از خود بستگی دارد. هیچ چیزی در زندگی نمی‌تواند کمبود خواب کافی را جبران کند. سعی کنید از یک برنامه برای ردیابی الگوهای خواب خود استفاده کنید و یک روال خوب برای خود بسازید. اگر قصد دارید چرت بزنید، از چرت زدن بیشتر از 20 دقیقه خودداری کنید وگرنه ممکن است استراحت عصر خود را مختل کنید. یک چرت 20 دقیقه‌ای با قدرت را امتحان کنید.

مراقب مصرف کافئین خود باشید. این وسوسه انگیز است که برای غلبه بر کمبود انرژی یک فنجان قهوه برای خود بریزید، اما ممکن است برای شما نتیجه معکوس داشته باشد. علاوه بر اختلال در خواب، کافئین بیش از حد می‌تواند شما را عصبی و بی‌تمرکز کند.

عاطفی

کمی موسیقی بگذار. آهنگی را انتخاب کنید که با روحیه شما مطابقت داشته باشد. آیا می‌توانید احساس خود را تجسم کنید. سپس، موسیقی نشاط‌بخشی را که با احساسی که می‌خواهید مطابقت دارد، اجرا کنید. با صدای بلند آواز بخوانید

با یک دوست صحبت کنید. اگر برایتان سخت است که خودتان به خودتان انگیزه بدهید، سعی کنید با یک دوست یا آشنای مورد اعتماد صحبت کنید. به اشتراک گذاشتن احساسات و نگرانی‌های خود با کسی می‌تواند عزم شما را تجدید کند.

با یک متخصص ملاقات کنید. کمبود انرژی و انگیزه می‌تواند نشانه افسردگی باشد. در صورت نیاز به کمک با یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید. آنها به شما می‌گویند که آیا چیز دیگری باعث تغییر خلق وخوی شما شده است یا خیر.

حرفه ای

اهداف کوچک تعیین کنید. وقتی انرژی کم دارید، فهرست طولانی کارهایی که باید انجام دهید می‌تواند دلهره آور به نظر برسد. لیست کارهای خود را به یک مورد در روز محدود کنید. با عبور از آن احساس موفقیت خواهید داشت.

یک روز مرخصی گرفتن. حتی اگر کار شما به انرژی فیزیکی زیادی نیاز ندارد، زمان استراحت مهم است. مغز شما نمی‌تواند همیشه با حداکثر ظرفیت کار کند. وقت گذاشتن برای خود مهم است. سعی کنید از یک مکان جدید دیدن کنید یا مدیتیشین کنید.

پیروزی‌های خود را جشن بگیرید. اگر برای قدردانی از دستاوردهای خود وقت صرف نکنید، سخت کار کردن چه فایده‌ای دارد؟ از جشن غافل نشوید یافتن راه‌های کوچک اما معنی دار برای شناخت خود می‌تواند انگیزه شما را حفظ کند.

تفریحی

روال خود را بشکنید از میز خود دور شوید، با قدم زدن در خیابان‌های شهر و انجام کارهایی که دوست دارید، به دنبال آرامش باشید. اگر چیزی کنجکاوی شما را برانگیخت، در مورد آن بپرسید، با یک غریبه صحبت کنید. ممکن است فکر کنید خیلی خسته هستید، اما خارج شدن از منطقه راحتی می‌تواند ذهن شما را تغذیه کرده و انرژی دهد.

چیزی را بخوانید که از آن لذت می‌برید. اگر مدتی است که در یک کتاب خوب غرق نشده‌اید، اکنون زمان خوبی است که یک کتاب خوب را انتخاب کنید. خواندن برای لذت بردن نه تنها آرامش‌بخش است، بلکه‌بخش های مختلف مغز شما را درگیر می‌کند. این خلاقیت شما را تقویت می‌کند و راهی آسان برای انرژی گرفتن است.

صفحه نمایش خود را با تایمر تنظیم کنید تا به حالت استراحت برود.. اگر کار شما را در تمام طول روز متصل نگه می‌دارد، مدتی از کار آنالوگ استفاده کنید. رنگ آمیزی، خواندن یک کتاب (کاغذی) یا مدیتیشن را امتحان کنید. ذهن شما در نهایت از شما قدردانی خواهد کرد.

وارد طبیعت شوید. ثابت شده است که بودن در طبیعت استرس، افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد. کمی پیاده روی کنید.

روحی روانی

مدیتیشن کنید. دلیل خوبی وجود دارد که مدیتیشن در لیست سلامتی همه افراد قرار دارد. اگر احساس تهی شدن می‌کنید، وقت گذاشتن برای یوگا می‌تواند به طرز شگفت انگیزی بر سلامت روح و روان شما تاثیر بگذارد. همچنین می‌تواند چالش برانگیز باشد. فقط با تماشای نفس خود برای چند دقیقه شروع کنید.

اجتماعی

اغلب، زمانی که احساس خستگی می‌کنیم، بیرون رفتن با دوستان آخرین کاری است که می‌خواهیم انجام دهیم. اگر اینطور است، یک پاتوق پر انرژی با دوستان خود بروید.

به خود یادآوری کنید که دوره‌ای که در آن هستید تا ابد ادامه نخواهد داشت. در لحظه‌ای که به این فکر می‌کنید که چگونه انرژی و انگیزه خود را افزایش دهید، ممکن است احساس کنید دیگر انرژی شما برنمی گردد. اینطور نیست. شما هم مثل هر فرد دیگری روزهای خوب و بد خواهید داشت. روزهای تعطیل خود را عادی ‌سازی کنید و تا جایی که می‌توانید از خود مراقبت کنید. به زودی می‌بینید که همه چیز دوباره شروع به بالا رفتن خواهد کرد.

پرسش و پاسخ

  • نور خورشید را فراموش نکنید.
  • روز را با پروتئین شروع کنید.
  • بیرون ورزش کنید
  • کافئین را محدود کنید.
  • آب بنوشید..
  • برنامه‌ریزی کنید.
  • یوگا را فراموش نکنید.

بسیاری از افراد احساس خستگی می‌کنند و انرژی لازم برای عملکرد بهتر در طول روز را ندارند. با این حال، نوشیدن آب کافی، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، خواب کافی و ورزش و اجتماعی بودن می‌تواند برای سطح انرژی و سلامت کلی شما مفید باشد.

از دست دادن انگیزه ممکن است نشان دهنده انباشت کارها و وظایف، فرسودگی شغلی، افسردگی، یا سایر بیماری‌ها باشد. در صورتی که با هیچ روشی انگیزه کافی به دست نیاوردید، اکنون وقت آن است که به سراغ رفع این مشکل بروید و با یک پزشک صحبت کنید.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x