جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

نحوه مطالعه برای امتحانات نهایی را می‌دانید؟

نحوه مطالعه برای امتحانات نهایی را می‌دانید؟
چگونه فیزیک کنکور ریاضی را 100 بزنیم؟
فهرست مطالب

آگاهی از چند نکته کلیدی به شما کمک می‌کند تا برای امتحانات آمادگی بهتری داشته باشید. امتحانات نهایی و امتحانات پایان ترم یکی از چالش برانگیزترین جنبه‌های تحصیلی یک دانش آموز است. چیزهای زیادی برای یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات برای قبولی در امتحانات وجود دارد. آگاهی از تکنیکهای مهم مطالعه می‌تواند به کاهش استرس و افزایش معدل کمک کند.

هر تکنیک یادگیری برای هر دانش آموزی قابل قبول نیست، بنابراین با چند مورد از این تکنیک‌های مختلف امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است. در این مقاله از گزینه دو به نحوه مطالعه برای امتحانات نهایی پرداختیم.

با گزینه دو همراه باشید.

نحوه مطالعه برای امتحانات نهایی

1. در زمان کلاس به دقت گوش کنید.

در تمامی جلسات درسی شرکت کنید. به صحبت‌های استاد خود به دقت گوش نمایید. یادداشت بردای فراموش نشود. یادداشت‌برداری باید به گونه‌ای باشد که وقتی آن‌ها را مرور می‌کنید، برای شما قابل درک باشد.

یادداشت‌برداری خوب به این معنی است که در طول کلاس توجه بیشتری به صبحت‌های استاد داشته‌اید. “یادداشت‌برداری وقتی در حال آمادگی برای آزمون هستید، واقعا مفید خواهد بود.  

2. با همکلاسی‌های خود مطالعه کنید

تشکیل گروه‌های مطالعه برای هر یک از کلاس‌های شما راهی ارزشمند و سرگرم‌کننده برای آمادگی در امتحان‌ها و آزمون‌های مهم است. مطالعه کردن در کنار همکلاسی‌ها:

 • به ایجاد عادات خوب مطالعه کمک می‌کند.
 • همکاری در پروژه‌های گروهی را افزایش می‌دهد
 • اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.

یک دوست برای مقایسه یادداشت‌های همدیگر پیدا کنید. شما می‌توانید با هم کار کنید، با هم مطالعه کنید، به یکدیگر کمک کنید و یکدیگر را برای بهتر شدن تشویق کنید.

3. فلش کارت بسازید.

نوشتن حقایق، مفاهیم و تعاریف مهم روی فلش کارت‌ها مفید است. فلش کارت‌ها همچنین ذهن شما را مورد سنجش قرار می‌دهد.. فلش کارت‌های دیجیتال و برنامه‌های یادگیری نیز می‌توانند در سازماندهی و مرور مطالب درسی کمک کنند.

4. یک مکان خوب برای مطالعه پیدا کنید

برخی از مردم سکوت کامل یک محیط کتابخانه را جهت مطالعه دوست دارند، در حالی که برخی دیگر هیجانات یک کافه شلوغ را برای مطالعه دوست دارند. برخی از دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند پشت میز خود کار کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است یک مکان آفتابی در فضای باز راحتتر باشند.

مکانی آرام و به دور از حواس پرتی ترجیح داده می‌شود بهترین محیط مطالعه برای شما، محیطی است که بیشترین بهره‌وری را داشته باشد، بنابراین چند مکان را امتحان کنید تا ببینید کدامیک بهتر عمل می‌کند.

نحوه مطالعه برای امتحانات نهایی

5. تغییر مباحث مطالعه برای پیشگیری از خستگی

صرف زمان زیاد روی یک موضوع می‌تواند تمرکز شما را از دست بدهد. یکی از مهم‌ترین نکات آمادگی برای امتحانات دانشگاه، تغییر مباحث هر 30 دقیقه یا بیشتر برای جلوگیری از خستگی است. زمانی که به مغز خود استراحت دادید، موضوعات چالش برانگیز را دوباره مرور کنید.

6. بخوانید و مرور کنید

بر اساس اصل منحنی فراموشی ابینگهاوس، ما 70 درصد از آموخته‌هایمان را در عرض 24 ساعت فراموش می‌کنیم. مرور موضوعات جدید یک روز بعد از کلاس به افزایش یادگیری و درک مطلب کمک می‌کند. بنابراین هر شب زمانی را برای مرور سریع اختصاص دهید. فصل‌ها را به‌بخش ها تقسیم کنید و قبل از ادامه دادن، مطالب درسی را در پایان هر‌بخش مرور کنید. با خلاصه کردن جنبه‌های مهم خواندن، یادداشت‌برداری کنید تا بتوانید به راحتی آنها را بدون نیاز به بازخوانی کل فصل‌ها مرور کنید.‌بخش های دشوار را نشانه کنید تا بعداً دوباره آن‌ها را مطالعه کنید.

نحوه مطالعه برای امتحانات نهایی

7. منظم بمانید

برنامه‌ریزی جلسات کلاس، تکالیف، پروژه‌ها و موارد دیگر برای سازماندهی بسیار مهم است. از یک نرم افزار یا اپلیکیشن موبایل یا کامپیوتر  برای پیگیری مهلت‌ها، تاریخ‌ها و زمان‌ها استفاده کنید تا هیچ چیز مهمی را فراموش نکنید. برنامه درسی خود را مطابق با تاریخ‌ها تنظیم کنید و زمانی را برای مرور درس خود برنامه‌ریزی کنید.

8. اطلاعات متنی را به اطلاعات تصویری تبدیل کنید.

با فشرده کردن مطالب و  هایلایت کردن کلمات کلیدی و مفاهیم، روی مهم‌ترین بخش های یادداشت‌های کلاس خود تمرکز کنید. طرفدار یادداشت‌های نوشتاری سنتی نیستید؟ سعی کنید آنها را به نمودارها، ، نقشه‌های ذهنی یا طرح‌های کلی تبدیل کنید تا تصاویری بسازید که می‌توانند به شما در درک مفاهیم پیچیده کمک کنند.

8. اطلاعات متنی را به اطلاعات تصویری تبدیل کنید.

با فشرده کردن مطالب و  هایلایت کردن کلمات کلیدی و مفاهیم، روی مهم‌ترین بخش های یادداشت‌های کلاس خود تمرکز کنید. طرفدار یادداشت‌های نوشتاری سنتی نیستید؟ سعی کنید آنها را به نمودارها، ، نقشه‌های ذهنی یا طرح‌های کلی تبدیل کنید تا تصاویری بسازید که می‌توانند به شما در درک مفاهیم پیچیده کمک کنند.

نحوه مطالعه برای امتحانات نهایی

9. بر ارتباط مطالب تمرکز کنید

به خاطر سپردن به معنای یافتن راه‌هایی برای یادآوری و تکرار حقایق است. درک کمی عمیق‌تر می‌شود و به این اشاره دارد که چگونه می‌توانید دانش جدید را در سناریوهای مختلف به کار ببرید و بدانید که چگونه با مفاهیم دیگر ارتباط دارد. امتحانات اغلب درک دانش آموز را آزمایش می‌کنند، نه فقط حفظ کردن یک مطلب را.

10. در جلسه پرسش و پاسخ قبل از امتحان شرکت کنید

اگر معلم شما یک جلسه مرور پیش آزمون را قبل از هفته پایانی ارائه می‌دهد، حتما شرکت کنید. اینجاست که می‌توانید اطلاعات مهمی در مورد فرمت امتحان و آنچه ممکن است در سؤالات پوشش داده شود، و همچنین موضوعات کلیدی که باید در طول مطالعه روی آنها تمرکز کنید، بیاموزید.

11. متمرکز بمانید.

حفظ مسیر فکری ذهن در مسیر درست می‌تواند به سادگی انجام شود. شما کافیست از تلفن و دوستان خود در هنگام مطالعه خداحافظی کنید.  موسیقی دستگاهی یا هدفون حذف نویز برای متمرکز ماندن در حین مطالعه بسیار اهمیت دارد. همچنین  تلفن همراه خود را در حالت هواپیما قرار دهید تا به شما کمک کند روی مطالعه خود تمرکز کنید.

12. استراحت کنید

به مغز و بدن خود فرصت رفرش کردن بدهید تا بتوانید با انرژی و تمرکز بیشتری مفاهیم را دکر کنید. استفاده از تکنیک پومودورو که شامل جلسات مطالعه 25 دقیقه‌ای با وقفه‌های بین 5 تا 10 دقیقه‌ای است، می‌تواند بهره وری را تا حد زیادی بهبود بخشد. ذهن شما را به سمت تمرکز روی یک کار هدایت می‌کند و وعده پاداش بعد از آن را می‌دهد.

نکته: ورزش جریان خون را به مغز افزایش می‌دهد که این امر نیز می‌تواند انرژی بیشتر و درک بهتری به شما بدهد. یک جلسه یوگا یا حرکات کششی می‌تواند به تمرکز کمک کند.

نحوه مطالعه برای امتحانات نهایی

13. به خوبی از خود مراقبت کنید

مصرف غذاهای ناسالم برای صرفه جویی در زمان، هوشمندانه‌ترین استراتژی برای مطالعه امتحان نیست. درعوض، یک رژیم غذایی متعادل از غذاهایی مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه پروتئین و چربی‌های سالم داشته باشید تا ذهن خود را تقویت کنید. همین امر در مورد خواب نیز صدق می‌کند: برای استراحت شبانه، خواب خوب و کافی اهمیت دارد.

14. مطالب درسی را به صورت فشرده نخوانید.

فشرده کردن تمام مطلب‌های امتحان در هفته پایانی می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی و اضطراب شود. مطالب را به موضوعات مختلف تقسیم کنید و در مراحل مختلف مرور نمایید تا به طور کامل اطلاعات را در درک کنید.

15. رویکرد درست را برای مطالعه اتخاذ کنید

انواع مختلف امتحانات دانشگاهی نیازمند رویکردهای متفاوتی هستند. انتخاب اصولی به تمرکز بر تعاریف و مفاهیم استوار است.

16. با آموزش دادن به دیگران یاد بگیرید

توضیح دادن مفاهیم به یک همکلاسی راهی عالی برای اطمینان از اینکه خودتان واقعاً مطالب را درک کرده ایست یا خیر – و همچنین کمک به یادگیری آنها است. وقتی راه‌های جدیدی برای توضیح مفهومی پیدا می‌کنید، با پردازش اطلاعات برای دیگران، بر آن تسلط پیدا می‌کنید.

17. با کلمات جذاب، درس خواندن را سرگرم کننده کنید.

تقسیم مطالب درسی به‌بخش های کوتاه‌تر و ایجاد کلمات اختصاری، عبارات، قافیه‌ها یا استعاره‌ها می‌تواند راهی ارزشمند و سرگرم کننده برای به خاطر سپردن مفاهیم باشد.

18. دانش خود را بیازمایید

هنگامی که قالب را شناختید، سعی کنید بر اساس آنچه که فکر می‌کنید آزمون ممکن است پوشش دهد، یک امتحان عملی ایجاد کنید. این به شما کمک می‌کند تا مطالب را در سطح عمیق تری درک کنید و اهداف یادگیری واضحی را تعیین کنید. سپس می‌توانید از امتحان تمرینی خود برای امتحان خود و گروه مطالعه خود استفاده کنید.

نحوه مطالعه برای امتحانات نهایی

19. به خود پاداش دهید

ایجاد عادات خوب به زمان، تلاش و ثبات نیاز دارد! از خود با وقفه‌ها و جوایز اندک پذیرایی کنید تا ادامه دهید. میان وعده‌های سالم، پیاده‌روی‌های خوب در بیرون، یا حتی یک قسمت از برنامه تلویزیونی مورد علاقه‌تان راه‌های خوبی برای حفظ انگیزه شما هستند.

دانستن استراتژی‌های مطالعه موثر، خود کلید موفقیت در حرفه دانش آموزان است و به پروژه‌های شغلی و ارائه پس از فارغ التحصیلی نیز کمک می‌کند. یافتن نکات مطالعه‌ای که برای شما بهترین نتیجه را دارد، در وقت و انرژی شما صرفه جویی می‌کند و بهترین نتایج را به دست می‌آورد.

نحوه مطالعه یا خواندن برای امتحان

مطالعه عمل یادگیری چیزهای جدید است. اکثر مردم محدوده مطالعه را درک نمی‌کنند. دانش آموزان برای درس خواندن مشکل دارند. هدف مطالعه، جذب اطلاعات برای درک بهتر است. کتاب، منبع اطلاعات است. جذب اطلاعات در بین انسان‌ها، بسته به ظرفیت ذهنی انسان متفاوت است. مطالعه در عید نورورد برای من هدف خاصی دارد. بنابراین، به ندرت کسی را پیدا خواهید کرد که بدون هدف خاصی مطالعه کند. دلیل اصلی مطالعه دانش آموزان، قبولی در امتحاناتشان است.

پرسش و پاسخ

از تکرار و مرور برای ثبت اطلاعات در حافظه خود استفاده کنید. تکنیک تکرار می‌تواند شامل مواردی مانند فلش کارت، خودآزمایی و مرور مکرر باشد. مطالعه و مرور خود را به فاصله چند روز انجام دهید و بین هر جلسه مرور فاصله را افزایش دهید.

 • یک برنامه مرور واقع بینانه تهیه کنید
 • یک سبک جدید مطالعه پیدا کنید که مناسب شما باشد.
 • یادداشت‌های خود را سازمان دهی کنید.
 • مطمئن شوید که همه چیز را می‌فهمید.
 • به برگه‌های امتحانات گذشته نگاه کنید.
 • به طور منظم استراحت‌های کوتاه داشته باشید.
 • به خودتان پاداش بدهید.
 • یه کار فیزیکی انجام بدهید.

از حواس پرتی خودداری کنید. پیشرفت خود را محک بزنید. تمرین، تمرین، تمرین را فراموش نکنید.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x