جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

چگونه درس خواندن را سرگرم کننده و کمتر استرس‌زا کنیم؟

چگونه درس خواندن را سرگرم کننده و کمتر استرس‌زا کنیم؟
فهرست مطالب

برخی از دانش آموزان ممکن است بخواهند به روش درس خواندن نابغه‌ها پیش بروند، یا با کارهای جذاب، مطالعه را برای خودسرگرم کننده کنند، آیا واقعا روشی وجود دارد که بتوان در هنگام مطالعه سرگرم شد و استرس کمتری را تجربه کرد؟ جواب خوشبختانه بله است. در این مقاله تکنیک‌هایی برای سرگرم کردن مطالعه وجود دارد که با بهره گیری از آن‌ها می‌توانید تمرکز خوبی روی دروس در حال مطالعه داشته باشید.

با گزینه دو همراه باشید.

سرگرم کردن مطالعه با روش‌های جذاب

تکنیک‌های درس خواندن به صورت جذاب و فان

مطالعه برای آزمون یا امتحان می‌تواند استرس‌زا باشد. اگر در طول مطالعه، برای آرام شدن خودتان تلاش نکنید، این دوره منجر به فرسودگی تحصیلی شما خواهد شد. یادگیری نحوه سرگرم کردن مطالعه، مهارت مهمی است که همه دانش آموزان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. این اقدام نه تنها زمان مطالعه شما را با مشکل مواجه نمی‌کند، بلکه به حفظ سلامت روانی شما نیز کمک خواهد کرد. در نتیجه با کمک آن می‌توانید، تمرکز بیشتری داشته و نمرات قابل قبولی کسب کنید.

 

در زیر تکنیک‌های درس خواندن به روش فان و سرگرم کننده ارائه شده است:

1. موسیقی مخصوص مطالعه را پخش کنید

مطالعه در سکوت مطلق می‌تواند برای برخی از دانش آموزان عصبی کننده باشد. در این مواقع خیلی زود احساس می‌کنید، کسی دیگری در اتاق شما است، و هر دو دقیقه از روی شانه‌هایتان نگاه به اطراف نگاه می‌کنید، یا در حالی که‌بینی تان به کتاب درسی‌تان فشرده شده از خواب بیدار می‌شوید.

در این مواقع، برای حفظ روحیه خود در حین خواندن کتاب، آهنگ‌هایی را پخش کنید. آهنگ‌های بدون متن معمولاً بهترین انتخاب در زمان مطالعه هستند. ژانری را انتخاب کنید که آرامش‌بخش باشد و شما را آزار ندهد. برای برخی افراد، موسیقی کلاسیک به آرامش رسیدن و الهام بخشیدن به آن‌ها کمک می‌کند. برای دیگران، پخش موسیقی بازی‌های ویدیویی با آهنگ سرگرم‌کننده، چیزی است که مطالعه را برایشان لذت‌بخش می‌کند.

2. یک دوست برای مطالعه خود انتخاب کنید.

آیا شما یک فرد اجتماعی هستید؟ پس، خود را با درس خواندن تنبیه نکنید! مطالعه را به یک تلاش گروهی تبدیل کنید. می‌توانید همکلاسی‌هایی را بیابید که برای یک امتحان درس می‌خوانند و از همدیگر تست می‌گیرند. همچنین شما می‌توانید از یک دوست یا خواهر یا برادر برای کمک به مطالعه شما دعوت کنید. کسی را انتخاب کنید که شما را می‌خنداند، اما مطمئن شوید که هر دوی شما بیشتر اوقات روی موضوع درسی متمرکز هستید.

در اینجا دو استراتژی برای جذاب‌تر کردن مطالعه با یک دوست وجود دارد:

  • 1. لیستی از سوالات و پاسخ‌ها را برای دوست خود تهیه کنید تا از شما در مورد آن‌ها سوال کند. وقتی همه چیز را به درستی پاسخ دادید، با غذا به یکدیگر پاداش دهید.
  • 2. مطالب را به دوست خود آموزش دهید. این به شما کمک می‌کند آن را به روشی جدید درک کنید و دوست شما در این فرآیند نیز چیز جالبی را یاد می‌گیرد.
تکنیک‌های کلیدی برای موفقیت در امتحان

3. در لباس خود احساس راحتی کنید.

بسیاری از مردم این نکته اساسی در مورد چگونگی سرگرم کننده کردن مطالعه را نادیده می‌گیرند. لباس‌هایی بپوشید که کاملاً دوست دارید. سبک‌ها، رنگ‌ها و بافت‌های خاص سطح روانی شما را تغییر می‌دهند.  در واقع می‌توانید طوری لباس بپوشید که احساسات شادی و الهام‌بخشی را آن‌ها دریافت کنید، در نتیجه و در حین مطالعه تمرکز و شاد بودن برای شما آسان‌تر خواهد شد.

4. با خودکار و مداد جدید به خود الهام دهید

به دست آوردن چیز جدید راهی عالی برای ایجاد انگیزه برای انجام هر کاری، از جمله مطالعه است. نیاز نیست پول زیادی را برای کمک به درس خواندن خود برای امتحان خرج کنید، اما چیزهای کوچک ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید برای خودتان بخرید، مانند مداد!. مدادهای کسل کننده خود را کنار گذاشته و چیزهای هیجان انگیزتری را انتخاب کنید، مانند یک خودکار با سبک کلاسیک، مجموعه‌ای از خودکارهای رنگین کمانی، یک خودکار فانتزی یا جعبه بزرگی از مدادهای رنگی تیز شده.

سرگرم کردن مطالعه با روش‌های جذاب

5. یادداشت‌های خود را شگفت انگیز جلوه دهید

آیا به عنوان بخشی از روال مطالعه خود یادداشت‌برداری می‌کنید؟ از روند نوشتن یادداشت با روش‌های مختلفی نیز می‌توانید لذت ببرید. این را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد، از جمله:

  • 1. از سبک خوشنویسی زیبا استفاده کنید
  • 2. عناوین یا حقایق مهم را با حروف بلوک به سبک گرافیتی بنویسید
  • 3. یادداشت‌های خود را با تصاویر و نقاشی‌ها تزئین کنید
  • 4. یک کمیک استریپ از خودتان در حال مطالعه برای آزمون بسازید
سرگرم کردن مطالعه با روش‌های جذاب

6. زمان مطالعه را به یک چالش سرگرم کننده تبدیل کنید

چالش‌ها راهی عالی برای ایجاد انگیزه در خود برای مطالعه بیشتر هستند. خود را به چالش بکشید تا همه حقایق را در یک صفحه بیاموزید و سپس با یک استراحت مطالعه، یک میان وعده یا چیز دیگری که دوست دارید به خود پاداش دهید. اگر مطالعه شما شامل خواندن کتاب در مدت زمان معینی است، خود را به چالش بکشید تا مقدار مشخصی از صفحات را در مدت زمان مشخصی تکمیل کنید. وقتی به هدفت رسیدی، برنده‌ای!

سرگرم کردن مطالعه با روش‌های جذاب

7. زمان مطالعه خود را با سایر فعالیت‌های سرگرم کننده تقسیم کنید

اگر در آخر هفته کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، مطالعه را به جای یک روند خسته کننده، سرگرم کننده کنید. با تقسیم زمان مطالعه خود به دوره‌های زمانی قابل کنترل، از بروز فرسودگی تحصیلی جلوگیری کنید.

  • 1. به عنوان مثال، نیم ساعت را به مطالعه اختصاص دهید و سپس در اطراف قدم بزنید.
  • 2. 45 دقیقه دیگر به مطالعه برگردید و سپس برای خود یک ناهار سالم درست کنید.
  • 3. یک ساعت مطالعه کنید و سپس قسمت جدیدی از برنامه مورد علاقه خود را تماشا کنید.

نکته کلیدی این است که همیشه به سراغ مطالعه خود بازگردید. انجام این کار به کمی نظم و انضباط نیاز دارد، اما انجام این تکنیک در دوره‌های طولانی مطالعه را آسان‌تر می‌کند.

9. یک ویدیوی پیدا کنید که به شما در درک اطلاعات چالش برانگیز کمک کند

سبک‌های یادگیری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی افراد با قلم و کاغذ خوب مطالعه می‌کنند، برخی دیگر از گوش دادن بهتر یاد می‌گیرند. از فناوری‌هایی که در دسترس شماست، استفاده کنید.  تقریبا برای هر موضوعی، ویدیوهای در وب موجود است، بنابراین اگر برای درس زیست‌شناسی یا شیمی یا فیزیک خود به ویدئویی نیاز دارید، احتمالاً کسی ویدیویی ساخته است تا به شما کمک کند.

پرسش و پاسخ

صدای خود را تغییر دهید – با تغییر صدای خود برای هر موضوع، خواندن را هیجان انگیز کنید. تصاویر می‌توانند‌بخش بزرگی از یک داستان را بیان کنند، بر اساس تصاویر بیان کنید که در داستان چه اتفاقی افتاده است یا داستان خود را بر اساس تصاویر بسازید.

انگیزه پایین ممکن است سبب لذت نبردن از مطالعه شود. برخی از علل رایج دیگر عبارتند از شما خسته بوده و استرس دارید و کارهای زیادی برای انجام دادن دارید. کارهای جالب دیگری هم وجود دارد که باید انجام دهید. موضوع درس برای شما خسته کننده است، هیچ هدفی برای درس خواندن ندارید.

مطالعه می‌تواند استرس‌زا باشد و اضطراب بیش از حد نیز مانع یادگیری و تثبیت حافظه خواهد شد. انتخاب صحیح موسیقی، می‌تواند به جلوگیری از حواس پرتی، بهبود تمرکز و حفظ توجه در زمان مطالعه کمک کند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x