جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

چگونه شیمی را در کنکور 100 بزنیم؟

چگونه شیمی را در کنکور 100 بزنیم؟
ترفندهای مطالعه شیمی
فهرست مطالب

برای اینکه شیمی را در کنکور 100بزنید یا در امتحان نهایی 20 بگیرید، نیاز دارید که با روش صحیح مطالعه شیمی آشنا شوید. شیمی مانند یادگیری یک زبان جدید است و به تکنیک‌های خاصی نیاز دارد تا بتوانید از عهده این درس بربیاید. شیمی یک درس مفهومی بوده و حفظ کردن مطالب به شما کمکی نخواهد کرد. در این مقاله به ارائه نکاتی که سبب 20 گرفتن شما در امتحان نهایی و کسب درصد 100 در کنکور می‌شود را ارائه کرده‌ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

چگونه شیمی را مطالعه کنیم تا نمره خوبی بگیریم؟

مطالعه شیمی را به یک روز اختصاص ندهید.

یک ساعت مطالعه در روز بهتر از تلاش برای مطالعه فشرده است.

قبل از کلاس درس، متن را بخوانید

خواندن‌های فصل جدید قبل از ورود به کلاس به شما در درک توضیحات استاد کمک می‌کند.

روی نکات اصلی در کلاس درس تمرکز کنید

نوشتن کلمه به کلمه از توضیحات معلم خود را در دفتریادداشت نکنید. به جای آن کلمات کلیدی را در دفتر خود یادداشت کرده و بعدا جزئیات را تکمیل کنید.

 • یادداشت‌های خود را بعد از کلاس درس مرور کنید.
 • یادداشت‌ها را با دقت مرور کرده و مطمئن شوید که هر مفهوم را به خوبی درک کرده‌اید.
 • هر ساختار یا نمودار مهم را دوباره ترسیم کنید.
 • هر نکته از کلاس درس را با استفاده از کتاب درسی بسط دهید.
 • قبل از آمدن به کلاس، مطالب تعیین شده را بخوانید و یادداشت‌برداری کنید.
 • اطلاعات ضروری از جمله واکنش‌های شیمیایی را به خاطر بسپارید، اما به یاد داشته باشید که هدف حفظ کردن نیست!
ترفندهای مطالعه شیمی

درک مفهومی هدف خواندن شیمی است

هدف مطالعه شیمی، دریافت «پاسخ درست» نیست. با تمرین کردن بر روی مسائل، مفاهیم و ایده‌های محوری در شیمی آشنا شوید. داشتن درک مفهومی ا مطالب شیمی به این معنی است که شما بتوانید:

 • یک ایده اصلی شیمی را در نظر بگیرید و آن را در یک موقعیت یا مساله جدید به کار ببرید
 • در مورد ایده‌های اصلی و پیامدهای آنها فکر کنید
 • واکنش‌های شیمیایی را پیش‌بینی و توضیح دهید
 • از تفکر انتقادی برای حل مشکلات استفاده کنید
 • به اندازه‌ای تمرین کنید تا بتوانید مطالب را به راحتی به شخص دیگری آموزش دهید.
 • شما باید هر‌بخش از هر فصل را به دقت مطالعه کنید.  
 • اگر نتوانستید مساله‌ای را در حدود 15 دقیقه حل کنید، احتمالاً یک مرحله یا جزئیات مهم را از دست داده‌اید. برگردید و کتاب درسی و همچنین یادداشت‌های خود را مرور کنید.
 • پس از تمرین بیشتر به سراغ مساله‌های دشوار بازگردید.

تشکیل گروه‌های مطالعاتی

کار با گروه کوچکی از دانش آموزان (3 الی 4 نفره) باعث افزایش یادگیری شما از طریق تبادل ایده‌ها می‌شود. از طرف دیگر آموزش به دیگران یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری شیمی است.

مانند یک مولکول فکر کنید.

همیشه آنچه را که در سطح مولکولی اتفاق می‌افتد را در نظر بگیرید. الکترون‌ها کجا هستند، چه می‌کنند و چرا این کار را می‌کنند؟

ترفندهای مطالعه شیمی

نکاتی در مورد چگونگی کسب نمرات خوب در شیمی

وقت آن است که بدانیم چگونه در شیمی نمرات خوبی کسب کنیم.  در این مقاله نکاتی را که به شما کمک می‌کند تا نمرات بالایی کسب کرده و از دیگران پیشی بگیرید، برای شما ارائه کرده‌ایم. در اینجا، ما بایدهایی که برای درس خواندن برای کسب نمره عالی در شیمی لازم است را ذکر کردیم. بیایید این نکات را با همدیگربررسی کنیم و ببینیم که چگونه این عادات خوب می‌تواند به شما در گرفتن نمره عالی در شیمی کمک کند.

1. اصول اولیه را درک کنید

کسب نمره خوب در شیمی می‌تواند بسیار ساده‌تر از آن چیزی باشد که فکر می‌کنید. مفاهیم اساسی موضوع را درک کنید. هنگامی که در مورد اصول اولیه شیمی یا اصول اولیه آگاهی پیدا کردید، با سطح پیچیده یا پیشرفته ادامه بدهید. این به شما کمک می‌کند تا اطلاعات لازمی را که برای درک مفاهیم پیچیده نیاز دارید را از قبل کسب کرده باشید. سپس، وقت خود را صرف کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرمول‌ها و محاسبات پیشرفته کنید. با این مرحله، می‌توانید تکالیف و تست‌ها را به خوبی انجام دهید و نهایتا نمره خوبی کسب کنید.

2. قبل از انجام تکالیف با موضوع درسی خود آشنا شوید.

آماده‌سازی قبل از انجام تکالیف یا درس خواندن مزایای خود را دارد. دانش‌آموزان اغلب پذیرفته‌اند که بهترین راه برای شروع کلاس شیمی این است که قبل از شروع با موضوع اشنا شوند. وقتی از دانش‌آموزان پرسیده می‌شود که چگونه در شیمی نمرات خوب کسب کرده‌اند، اغلب آنها پیشنهاد کرده‌اند که از قبل شروع کلاس با موضوع مطالعه آشنا شوند. خواندن سریع موضوع به شما یک ایده اساسی می‌دهد و به شما کمک کرده آن را بهتر درک کنید.

آماده بودن در کلاس قبل از شروع درس، اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد. خواندن مطالب همچنین به شما کمک می‌کند تا به طور موثرتر، مفاهیم سخت و مشکل را پیدا کنید. وقتی از معلم بخواهید به سوالات مشکل شما پاسخ دهد، به درک بالاتری از مطالب دست پیدا می‌کنید.

3. در کلاس شرکت کنید و یادداشت‌برداری کنید تا نمرات خود را بالا نگه دارید

اگر دانش آموزانی که قصد کسب نمره بالا، به خصوص در دروسی مانند شیمی دارند، حضور منظم در کلاس ضروری است. این بهترین راه برای افزایش توانایی شما در درک موضوعات شیمی است.

یادداشت‌برداری بخش مهم دیگری برای کسب نمره خوب در شیمی و درصد بالا در کنکور است. یادداشت‌برداری امکان درک مفاهیم شیمی را افزایش می‌دهد. این امر دانش آموزان را قادر می‌سازد تا عملکرد خوبی داشته باشند و معدل آنها را به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

 به گفته افراد خبره؛ نوشتن جزوه‌های مختصر و درعین حال جامع سبب شده تا شما هر آنچه که برای موضوعات شیمی (معادلات و فرمول ها) نیاز دارید را به دست آوردید. به دست آوردن راه حل برای مسائل اگر یادداشت‌برداری خوبی انجام داده باشید کار سختی نیست.

مرور یادداشت‌های شیمی، حافظه دانش آموزان را برای به یادآوری مطالب مهم تقویت می‌کند. دانش آموزان با مرور نیازی به وقت گذاشتن اضافی برای امتحان ندارند.

4. تمرین کردن مسائل شیمی برای کسب نمره بالا

تمرین کردن شما را به دانش آموزی عالی تبدیل می‌کند تا در نهایت در دروس خود نمره خوبی کسب کنید. حل تعداد زیاد مسائل شیمی شما را به درک بالایی از مفاهیم شیمی نزدیک می‌کند.   

به گفته معلمین، درک مفاهیم اساسی و پیشرفته در حین حل مسائل، متقاعد کننده‌ترین روش تمرین شیمی است. به جای تمرکز بر تعداد مسائل شیمی حل شده در یک روز، روی درک مسئله تمرکز کنید. همچنین توضیحاتی در مورد چگونگی راه حل ارائه دهید تا مسائل به خوبی درک شوند.

5. حل تکالیف برای کسب نمره 20

در حالی که در مورد نکات مفید برای درک شیمی بحث می‌کنیم، نمی‌توانیم از اهمیت فوق العاده انجام تکالیف نادیده بگیریم.. حل تکالیف نیاز به زمان اضافی و تلاش بسیار زیاد برای درک موضوعاتی دارد که به تازگی آنها را آموزش دیده‌اید. مطالعات مختلف مربوط به تکالیف و میزان پیشرفت در شیمی نشان می‌دهد که 77 درصد دانش‌آموزان، حل تکالیف را با پیشرفت مثبت در درس شیمی مرتبط می‌دانند. 57 درصد از والدین نیز از ایده حل کردن تکالیف حمایت کردند و فکر می‌کنند که این بهترین تمرین برای کسب امتیاز بالا است، به خصوص اگر در مورد درس شیمی صحبت می‌کنیم.

معلمان بر انجام تکالیف تاکید زیادی دارند. آنها فکر می‌کنند که این کار به طور موثر به دانش آموزان کمک می‌کند تا سریع یاد بگیرند و تمام اطلاعاتی را که از کلاس خود به دست آورده‌اند را حفظ کنند. بازنگری و مرور یادداشت‌های کلاس بسیار مؤثرتر از سایر مواد مطالعه چاپی مانند کتاب‌ها یا مراجع است.

6. برای یادگیری شیمی به خودتان زمان بدهید

درست مانند یادگیری ورزش یا زبان، یادگیری شیمی نیز به زمان نیاز دارد. مفاهیم پیچیده و ماهیت موضوع باید درک شود که این امر مستلزم زمان است. دلیل اینکه بیشتر معلمان زمان یادگیری جداگانه‌ای را برای تمرین کردن در نظر نمی‌گیرند، این است که کمبو وقت دارند. این دلیل باعث می‌شود دانش آموزان وقت خود را برای یادگیری و تمرین شیمی صرف نکنند.

7. توانایی حل مسئله خود را افزایش دهید

اگر دانشجوی شیمی هستید، آماده باشید تا ظرفیت حل مسئله خود را افزایش دهید. این بهترین راه برای گرفتن نمره خوب در شیمی است. برای این، شما باید قوانین خاصی را دنبال کنید.

8. کار آزمایشگاهی برای حفظ نمرات خوب در شیمی

برای کسانی که بین دروس عملی و تئوری  سرگردان هستند و نمی‌دانند چگونه در شیمی نمرات خوبی کسب کنند، کار آزمایشگاهی بهترین فرصت است. اگر شیمی را بدانید، آزمایش کردن بهترین راه برای کسب نمرات خوب در شیمی است. دانش‌آموزان اگر مشتاق یادگیری شیمی هستند و می‌خواهند در این درس نمره بالایی کسب کنند، در زمان حضور در آزمایشگاه آزمایشهای مختلفی را برای شناخت فرمول‌بندی‌ها و تأثیرات آن‌ها انجام ‌دهید. از این زمان  استفاده کنید و دانش نظری خود را به درک عملی تبدیل کنید. کاربرد عملی همیشه رویکرد بهتری برای توانمندسازی آنها برای درک بهتر نسبت به حفظ کردن است.

9. این یک حرکت هوشمندانه است که خودتان را ارزیابی کنید.

یادگیری یکی از جنبه‌های ضروری دانش آموزان است، اما بهتر است دانش خود را هر روز آزمایش کنید تا بدانید چقدر یاد گرفته‌اید. درک عمق دانش شما از طریق آزمون‌های آزمایشی به دست می‌آید.

پیشنهاد می‌کنیم حرکت هوشمندانه‌ای را انتخاب کنید. خودتان را طوری آماده کنید که هر روز یک امتحان است، هرچند به این معنا نیست که باید شب را بیدار بمانید و تا صبح مطالعه کنید. فقط مطالعه را جدی یاد بگیرید تا عقب نیفتید. با جدی گرفتن مطالعه خود متوجه خواهید شد که عملکرد شما در درس شیمی افزایش یافته است و زمان کافی برای یادگیری و مرور در تمام دروس خود را خواهید داشت. شعار این حرکت این است که هر روز برای خود روز امتحان تصور کنید.

9. این یک حرکت هوشمندانه است که خودتان را ارزیابی کنید.

یادگیری یکی از جنبه‌های ضروری دانش آموزان است، اما بهتر است دانش خود را هر روز آزمایش کنید تا بدانید چقدر یاد گرفته‌اید. درک عمق دانش شما از طریق آزمون‌های آزمایشی به دست می‌آید.

پیشنهاد می‌کنیم حرکت هوشمندانه‌ای را انتخاب کنید. خودتان را طوری آماده کنید که هر روز یک امتحان است، هرچند به این معنا نیست که باید شب را بیدار بمانید و تا صبح مطالعه کنید. فقط مطالعه را جدی یاد بگیرید تا عقب نیفتید. با جدی گرفتن مطالعه خود متوجه خواهید شد که عملکرد شما در درس شیمی افزایش یافته است و زمان کافی برای یادگیری و مرور در تمام دروس خود را خواهید داشت. شعار این حرکت این است که هر روز برای خود روز امتحان تصور کنید.

10. از گروه مطالعاتی برای شیمی استفاده کنید

اگر سؤالی مانند نحوه کسب نمرات خوب در شیمی دارید، این یکی از پاسخ‌هایی است که احتمالاً از بسیاری از افراد می‌شنوید.. در میان بسیاری از راه‌های دیگر، یکی از بهترین روش‌ها برای مطالعه شیمی، تشکیل یک گروه مطالعه یا پیوستن به یک گروه موجود برای یادگیری و تجدید نظر در درس‌های شیمی است.

یادگیری از طریق یک گروه مطالعه به خوبی سازماندهی شده روشی موثر برای یادگیری موضوعات چالش برانگیز از جمله شیمی است. در این گروه‌ها، شما می‌توانید بینش خود را به اشتراک بگذارید. دانش آموزان نیز آموخته‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. تبادل ایده‌ها و توضیحات پیچیده درباره موضوعات، روشن کردن آنچه آموخته‌اند، تبادل  یادداشت‌ها از بهترین کارها برای کسب نمره خوب در شیمی است

11. وظایف خود را به اجزای کوچکتر تقسیم کند تا آسانتر شود.

آخرین نکته اما نه کم اهمیت‌ترین نکته به شما نشان می‌دهد که چگونه در شیمی نمرات خوبی کسب کنید. این است که هنگام مطالعه شیمی باید موضوعات خود را به‌بخش های کوچکتر تقسیم کنید. این کار در نگاه اول ممکن است روندی طولانی به نظر برسد که شاید سرعت مطالعه را کاهش دهد، اما فقط برای دوره شروع این حالت پیش می‌آید. در دراز مدت، شما قادر خواهید بود شیمی را به سرعت بیاموزید زیرا مفاهیم مهم فرمول‌بندی‌ها و محاسبات را بدون خطا درک کرده و به آن مسلط خواهید شد.

ترفندهای مطالعه شیمی که سبب کسب نمرات خوب می‌شود چیست

کلام آخر در مورد نحوه 20 گرفتن در شیمی و کسب درصد 100 در کنکور

برای دانش آموزان قابل درک است که در حل کردن تکالیف شیمی کمک بگیرند. ما می‌دانیم که یادگیری شیمی به راحتی راه رفتن نیست، اما مانند راه رفتن روی پوسته تخم مرغ هم نیست. از قبل از شروع درس شیمی را سخت تصور نکنید. در عوض، به شما پیشنهاد می‌کینم روی این نکات تمرکز کنید تا در امتحان نهایی و کنکور بهتر عمل کنید.

پرسش و پاسخ

شب قبل از امتحان دروس خود را انباشته نشوید، بلکه از روزهای قبل مطالعه را شروع کرده و مرور کنید. این کار جدای تمرین و مطالعه روزانه است. یادگیری شیمی مانند یادگیری یک زبان خارجی است، به تمرین زیادی نیاز دارد.

هنگام مطالعه شیمی باید موضوعات خود را به‌بخش های کوچکتر تقسیم کنید. این کار در نگاه اول ممکن است روندی طولانی به نظر برسد که شاید سرعت مطالعه را کاهش دهد، اما فقط برای دوره شروع این حالت پیش می‌آید. در دراز مدت، شما قادر خواهید بود شیمی را به سرعت بیاموزید زیرا مفاهیم مهم فرمول‌بندی‌ها و محاسبات را بدون خطا درک کرده و به آن مسلط خواهید شد.

خودتان را طوری آماده کنید که هر روز یک امتحان است، هرچند به این معنا نیست که باید شب را بیدار بمانید و تا صبح مطالعه کنید. فقط مطالعه را جدی یاد بگیرید تا عقب نیفتید. با جدی گرفتن مطالعه خود متوجه خواهید شد که عملکرد شما در درس شیمی افزایش یافته است و زمان کافی برای یادگیری و مرور در تمام دروس خود را خواهید داشت

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x