جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

رشته پزشکی

معرفی کامل رشته پزشکی | تاریخچه، دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته پزشکی در ایران
فهرست مطالب

معرفی رشته پزشکی

رشته پزشکی عمومی جذاب ترین رشته در زیر گروه کنکور تجربی است که هر ساله علاقمندان به این رشته رقابت بسیار جذابی را با هم دارند. اما درباره رشته پزشکی عمومی در دانشگاه های ایران چه می دانید و چگونه می توان وارد این رشته محبوب شد؟ با توجه به اهمیت این رشته در این نوشتار با شما همراه هستیم تا به بررسی تاریخچه، دانشگاه ‌های برتر، نمونه کارنامه قبولی، بازار کار، گرایش ها، کاربرد، و شرایط ادامه تحصیل در رشته پزشکی در ایران و جهان بپردازیم.

معرفی کامل رشته پزشکی | تاریخچه، دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته پزشکی در ایران

درآمد مالی عالی، فرصت اشتغال به کار مناسب در هر جایی از جهان، شان و منزلت اجتماعی بسیار بالا و همه مزیت هایی که درباره رشته پزشکی و دانش آموختگان این رشته می دانید چیزی نیست که به این راحتی ها به دست بیاید. تلاش و پشتکار کلماتی هستند که می توانند مسیر ورود به رشته پزشکی را بیشتر از هر چیزی تعریف نمایند.

تاریخچه رشته پزشکی

تاریخچه رشته پزشکی به زمان باستان بر می گردد. پزشکی و انجام اقدامات مختلف برای سلامتی بهتر و بیشتر همیشه جزئی از زندگی انسان بوده است. از تاریخ آنچه پیداست از علم پزشکی به طرق گوناگون در برهه های مختلف استفاده شده است. در برهه‌ای از زمان از طریق جادوگران برای دریافت خدمات پزشکی استفاده می‌شد و در برخی از حکومت ها نیز پزشکی وارد مذاهب مردم شد. در این بین کسب تجربه و افزایش ارتباط باعث شد تا کم‌کم این رشته تبدیل به یک رشته علمی در جوامع انسانی شود و پزشکان و اطباء بسیار زیادی هم در تاریخ نام خود را پرآوازه نمودند. تلاش برای درمان بیمار با استفاده از روش های مختلف از زمان مصریان، بابلیان، چینی ها و هندی ها به یادگار مانده است. در این حکومت ها بود که شاهد روی کار آمدن روش های مختلف پزشکی با گیاهان دارویی بودیم. پیشرفت علم پزشکی نیز کم‌کم با تجربه وارد چرخه زندگی بشر شد.

بابلیان در قرون وسطی از روش های جراحی خاصی برای برطرف کردن بسیاری از عفونت ها و بیماری ها استفاده می نمودند. یونانیان نیز از قرن ها قبل از میلاد مسیح خدمات زیادی را در رشته پزشکی به جامعه انسانی کردند. سوگند بقراط به عنوان اولین سوگند پزشکی در میان یونانیان 5 سال قبل از میلاد مسیح شکل گرفت. کم‌کم اختراعات و اکتشافات نیز به کمک علم پزشکی آمد و شاهد پیشرفت های قابل توجهی در این رشته بودیم. به وجود آمدن میکروسکوپ یکی از اختراعاتی است که تحول بزرگی در علم پزشکی ایجاد کرد.

اقدامات مشابه با اقدامات کنونی به عنوان پزشکی عمومی در قرن نوزدهم میلادی برای اولین بار استفاده شد. در این قرن بود که پیشرفت های بشر در عرصه علم پزشکی به جایگاهی رسیده بود که امکان درمان بسیاری از بیماری ها با روش های امروزی وجود داشت. در قرن بیستم نیز نوبت به استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماران رسید.

 در حال حاضر قدیمی ترین آثار باستانی مربوط به رشته پزشکی مربوط به بابلیان است که با خط میخی قوانینی را بر روی لوح یادداشت کرده‌اند. این لوایح در حال حاضر در موزه لوور نگهداری می شوند. بابلیان پیشرفت های قابل توجهی در جامعه خود در علم پزشکی داشتند و استفاده از نکات پزشکی مانند گیاهان دارویی در آن دوران به شدت در میان مردم عادی نیز رایج شده بود. در آثار کشف شده در اهرام مصر نیز نشانه هایی از استفاده از علم پزشکی وجود دارد. پزشکان مصری معمولاً جایگاه بسیار عالی رتبه‌ای در میان حکومت داشتند و از آنها در پست های مهم مانند وزارت استفاده می‌شد.

رشته پزشکی به عنوان یک رشته آموزشی در مراکز علمی اما سابقه خیلی طولانی نسبت به خود این علم ندارد. از اوایل قرن بیستم چنین آموزش هایی در جامعه بشری رایج شده است. از آن پس با پیشرفت تمدن ها شاهد پیشرفت در حوزه های مختلف پزشکی نیز هستیم.

معرفی کامل رشته پزشکی | تاریخچه، دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته پزشکی در ایران

برای آمادگی بیشتر در کنکور می توانید در آزمون های استاندارد گزینه دو شرکت کنید : آزمون های آزمایشی گزینه دو

تعریف تخصصی رشته پزشکی عمومی

رشته پزشکی عمومی شاخه‌ای از علوم کاربردی است که با اهداف متعالی مانند حفظ و ارتقاء سلامت جامعه و تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ها تعریف شده است. دانش آموختگان این رشته باید هنر و مهارت تشخیص بیماری ها و روش های درمان و پیشگیری از آنها را به صورت بالینی فرا گرفته و برای بالا بردن سطح کیفیت بهداشت و سلامت جامعه از این مهارت ها استفاده کنند. رشته پزشکی در مقطع دکتری عمومی (Doctor of Medicine (MD)) به عنوان پایه اصلی تمام تخصص و فوق تخصص های علم پزشکی محسوب می شود. دانشجویان و علاقمندان به کسب تخصص های حرفه ای در زمینه های مختلف درمانی می بایست این رشته را اولویت اصلی خود در انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی قرار دهند.

رشته پزشکی عمومی در یک نگاه

رشته پزشکی در ایران به عنوان دکترای عمومی شناخته می شود. برای ورود به این رشته در دانشگاه های کشور باید از طریق کنکور تجربی اقدام کنید. این رشته در زیر گروه 1 کنکور تجربی تعریف می شود. معمولاً رقابت برای ورود به این رشته بسیار بالا است و نفرات اول کنکور سراسری جزء اولویت های اصلی خود آن را انتخاب می نمایند. به همین دلیل شرایط بسیار ایده آلی برای پذیرش در رشته پزشکی در ایران نیاز خواهید داشت. این رشته در دانشگاه در طی حدود 7 تا 9 سال ارائه می شود. واحدهای درسی این رشته نیز در مراحل مختلف ارائه می شوند. به صورت کلی واحدهای درسی رشته پزشکی در 4 مرحله زیر ارائه می شود:

 • واحدهای درسی عمومی و دوره علوم پایه به مدت 5 تا 6 ترم یا 3 سال
 • واحدهای درسی دوره فیزیولوژی به مدت 4 ترم یا 1 سال
 • واحدهای درسی کارآموزی بالینی (استاجری) به مدت 5 تا 6 ترم یا 3 سال
 • دوره کارورزی (اینترنی) به مدت 18 ماه
پرمتقاضی بودن 79%
کاربردی بودن 83%
دشواری دروس 81%
امکان ادامه تحصیل 88%
بازار کار 91%

رشته پزشکی در ایران

رشته پزشکی در ایران نیز سابقه طولانی داشته و در ایران باستان از روش های مختلف درمانی برای ریشه کن کردن بیماری ها استفاده می‌شد. دانشمندان ایرانی زیادی نیز در این حوزه خدمات خود را به جامعه جهانی ارائه داده‌اند. هنوز هم بسیاری از کتب دانشمندان ایرانی در حوزه پزشکی در بهترین دانشگاه های جهان تدریس می شود. ایرانی ها ابتکارات زیادی هم در درمان بیماری های مختلف داشته‌اند. سابقه ارائه خدمات آموزشی در این رشته البته به روش های سنتی به خیلی قدیم باز می گردد. در آن زمان دانشمندان و پزشکان بزرگ مانند ابو علی سینا خدمات پزشکی را به شاگردان خود می‌آموختند. جندی شاپور نیز در سده ششم نیز به عنوان اولین مرکز آموزشی شرایط تحصیل در رشته پزشکی را برای علاقمندان فراهم آورد. دانشمندان و اطباء بسیار زیادی در آن زمان از این دانشگاه فارغ التحصیل شده و وارد جامعه شدند.

سابقه تأسیس بیمارستان در ایران نیز بسیار طولانی است. بیمارستان عضدالدوله در شیراز و بغداد آن زمان از جمله اولین بیمارستان ها در ایران بودند که خدمات پزشکی و درمانی را به کاربران ارائه کردند. بیمارستان های مجهزتر در ایران در زمان ناصرالدین شاه تأسیس شدند. دارالفنون نیز در زمان ناصرالدین شاه به عنوان یکی از بزرگترین مراکز علمی آموزشی رشته پزشکی مطرح بود. اولین دانشکده پزشکی تخصصی در ایران به شکل امروزی نیز به سال 1313 و تأسیس دانشکده پزشکی تهران باز می گردد. در حال حاضر تعداد دانشکده های پزشکی ارائه دهنده خدمات حرفه ای آموزشی پزشکی عمومی به بیش از 63 دانشکده می رسد.

آخرین قبولی های هر رشته چه رتبه ای کسب کرده اند؟ مشاهده آخرین قبولی های رشته ها

پذیرش در رشته پزشکی

مسیر ورود و پذیرش در رشته پزشکی از کنکور تجربی در زیر گروه 1 می گذرد. علاقمندان به این رشته باید در کنکور تجربی شرکت کرده و دروس تخصصی و عمومی این آزمون را پشت سر بگذرانند. البته رقابت بسیار شدیدی برای ورود و پذیرش در رشته پزشکی وجود دارد و عملاً ورود به این رشته نیاز به تلاش و پشتکار زیادی خواهند داشت. از این رو علاقمندان باید از همان سال های ابتدایی دوره دبیرستان تلاش خود را آغاز کرده و سطح دانش خود را در دروس مختلف موثر برای آزمون کنکور تجربی بالاتر ببرند.

اولین بخش از آزمون کنکور رشته تجربی دروس عمومی مربوط به این آزمون است. در جدول زیر می توانید ضرایب دروس عمومی رشته پزشکی را در کنکور تجربی در زیر گروه 1 مشاهده کنید:

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس عمومی در کنکور
زبان و ادبیات فارسی
4
زبان عربی
2
فرهنگ و معارف اسلامی
3
زبان انگلیسی
2

ضرایب دروس عمومی برای تمام رشته های گروه تجربی در آزمون کنکور یکسان است اما ضرایب دروس تخصصی بسته به زیر گروه مورد نظر برای این کنکور متفاوت خواهد بود. رشته پزشکی در آزمون کنکور تجربی در زیر گروه ۱ تعریف شده و در جدول زیر می توانید ضرایب دروس اختصاصی این رشته را طبق این زیر گروه مشاهده کنید:

نام درس
ضریب درس
میزان تاثیر دروس اختصاصی در زیرگروه 1 کنکور تجربی
زمین شناسی
0
ریاضی
2
زیست
4
فیزیک
2
شیمی
3

همان طور که مشهود است، تاثیر دروس تخصصی برای پذیرش در رشته پزشکی به مراتب بیشتر از دروس عمومی است. رقابت اصلی میان کاربران را نیز همین دروس رقم می زنند. از این رو باید دقت ویژه‌ای به آنها داشته باشید.

دانشگاه های برتر رشته پزشکی

 لازم است تا دانشگاه های برتر رشته پزشکی در ایران را نیز به شما معرفی نماییم. علاقه‌مندان با شناخت دانشگاه های برتر رشته پزشکی بعد از به پایان رساندن کنکور تجربی می‌توانند یک برنامه ریزی کاملاً دقیق برای ورود به هر یک از این دانشگاه ها داشته باشند. در حال حاضر دانشکده علوم پزشکی تهران به عنوان بهترین و برترین دانشگاه در رشته پزشکی در ایران محسوب می‌شود که در رنکینگ های جهانی نیز جایگاه مناسبی دارند. بعد از آن نیز می‌توان به دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشگاه علوم پزشکی فردوسی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه گیلان، دانشگاه اصفهان و دانشگاه یزد اشاره کرد.

نمونه کارنامه های قبولی رشته پزشکی

 در این بخش نیز سعی کرده‌ایم تا دو نمونه کارنامه قبولی در رشته پزشکی را در دانشگاه های مختلف برای شما ارائه نماییم. دقت داشته باشید که شرایط پذیرش و قبولی در رشته پزشکی هر ساله با توجه به عوامل مختلفی مانند تعداد داوطلبین علاقمند به حضور در این رشته و همچنین ظرفیت اعلام شده از سوی دانشگاه های کشور با تفاوت های همراه می شود. اما با این حال شما با مشاهده کارنامه قبولی در رشته پزشکی تا حدودی می توانید شرایط ورود به این رشته در دانشگاه های ایران را درک کنید.

آیا می دانید در شرایط فعلی چه رتبه ای در کنکور کسب می کنید؟ نمونه کارنامه کنکوری ها

واحدهای درسی رشته پزشکی عمومی

 نوبت به معرفی واحدهای درسی رشته پزشکی می رسد. واحدهای درسی رشته پزشکی به 4 دسته اصلی تقسیم می شود که دانشجویان باید در طول دوران تحصیلی این واحدها را سپری نمایند. ترتیب سپری کردن این واحدها نیز اهمیت خاص خود را خواهد داشت. تعداد کل واحدهای درسی در نظر گرفته شده برای رشته پزشکی در دانشگاه های کشور به شرح زیر است:

نوع درس
تعداد واحد
تفکیک نوع واحدهای درسی رشته پزشکی عمومی
دروس عمومی
24 واحد
دروس پایه و الزامی
69.5 واحد
دروس تخصصی الزامی
177.5 واحد
دروس انتخابی اختصاصی
16 واحد
پایان نامه
6 واحد

همان طور که ملاحظه می کنید، جمعاً 293 واحد درسی برای این رشته در نظر گرفته شده است. دانشجویان باید این دروس را در 4 مرحله علوم پایه، مقدمات بالینی، کارآموزی و کارورزی پشت سر بگذرانند. این ترتیب از این جهت اهمیت دارد که دانشجویان در طول دوره تحصیلی باید در آزمون های مختلفی شرکت کرده و صلاحیت علمی خود را نسبت به تسلط به هر یک از این دروس ثابت نمایند. به صورت ملی سه آزمون مختلف در دوره پزشکی عمومی تعریف می شود که به شرح زیر است:

 • آزمون جامع علوم پایه در پایان دوره دروس علوم پایه
 • آزمون جامع پیش کارورزی در پایان دوره کارآموزی
 • آزمون عملی صلاحیت های بالینی پایان دوره پس از طی 6 ماه از دوره کارورزی

 دقت داشته باشید که شرکت در این آزمون ها و قبولی در آنها برای ورود به مرحله بعدی آموزش ها برای دانشجویان الزامی است. به این معنی که دانشجویان بعد از پایان دوره علوم پایه باید در آزمون جامع این دروس شرکت کرده و نمره قبولی در آزمون را به دست آورند تا به مرحله بعدی آموزش ها برسند. همچنین برای فارغ التحصیلی در رشته پزشکی نیز شرکت و قبلی در آزمون نهایی صلاحیت بالینی الزامی است.

دروس الزامی رشته پزشکی که شامل محتوای ضروری (Core Curriculum) است، برای دانشجویان این رشته الزامی است و همه دانشجویان باید با یک برنامه ریزی دقیق تمام این واحدها را پشت سر بگذرانند. دروس الزامی دوره پزشکی عمومی در 4 مرحله به ترتیب زیر ارائه می شوند:

1- مرحله اول دروس علوم پایه

 • دروس عمومی: در این مرحله باید حداقل 8 واحد از 24 واحد الزامی تا قبل از آزمون جامع علوم پایه پزشکی پشت سر گذاشته شود.
 • دروس پایه: حداقل 46.5 واحد از 69.5 واحد پایه الزامی باید تا قبل از آزمون جامع علوم پایه پزشکی پشت سر گذاشته شوند.
 • سپس دانشجویان در آزمون علوم پایه پزشکی شرکت کرده و در صورت کسب نمره قبولی می توانند به مرحله بعدی آموزش ها راه یابند.

2- مرحله دوم دروس مقدمات بالینی

 • تعداد واحدهای اختصاصی مرحله مقدماتی بالینی 29 واحد است.
 • تعداد واحدهای شناور بین مراحل علوم پایه و مقدمات بالینی 15 واحد از دروس پایه است.

3- مرحله سوم کارآموزی

 • حداقل طول مرحله کارآموزی 21 ماه است که بر حسب سیاست های دانشکده ها می تواند به دو بخش کارآموزی 1 (استیودنتی) و کارآموزی 2 (اکسترنی) تقسیم شود.
 • تعداد واحدهای نظری مرحله کارآموزی به صورت الزامی 31 واحد است.
 • تعداد واحدهای کارآموزی بالینی به صورت الزامی 63 واحد معادل 21 ماه است.
 • تعداد واحدهای نظری شناور بین مرحله مقدمات بالینی و کارورزی به صورت الزامی 7 واحد از دروس تخصصی است.
 • سپس نوبت به شرکت در آزمون جامع پیش کارورزی می رسد. دانشجویان برای شرکت در این آزمون باید تمام واحدهای درسی پایه، تخصصی مربوط به مراحل مقدمات بالینی و کارآموزی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند.
 • برای ورود به مرحله بعد یعنی کارورزی حتماً باید نمره قبولی در آزمون پیش کارورزی به دست آید.

4- مرحله چهارم کارورزی

 • طول دوره کارورزی 18 ماه است
 • تعداد واحدهای الزامی کارورزی 56 واحد است.
 • 1 ماه از مرحله کارورزی به مرخصی استحقاقی کارورزان اختصاص می یابد.
 • در نهایت با اتمام این دوره و برای فارغ التحصیلی دانشجویان می بایست در آزمون عملی صلاحیت های بالینی شرکت کرده و نمره قبولی را در آن به دست بیاورند.

دروس عمومی

 جمعاً 24 واحد به عنوان دروس عمومی رشته پزشکی در نظر گرفته شده است که از همان ترم های نخست دانشجویان باید به دنبال اخذ آنها باشند. دروس عمومی به دروسی اطلاق می شود که به تخصصی های رشته پزشکی مربوط نیست و از سوی گروه عمومی و گروه معارف تعیین می گردند. این دروس برای تمام رشته ها در مقطع کارشناسی به صورت یکسان ارائه می شود و دانشجویان رشته پزشکی نیز موظف به سپری کردن این دروس هستند. در جدول زیر می توانید دروس عمومی رشته پزشکی را مشاهده کنید:

بسته درسی
نام درس
تعداد واحد
دروس عمومی مشترک مقطع کارشناسی
مباتی نظری اسلام
اندیشه اسلامی 1
2 واحد
اندیشه اسلامی 2
2 واحد
انسان در اسلام
2 واحد
حقوق اجتماعی و سیاسی در اسلام
2 واحد
اخلاق اسلامی
فلسفه اخلاق
2 واحد
اخلاق اسلامی
2 واحد
آیین زندگی
2 واحد
عرفان عملی اسلامی
2 واحد
انقلاب اسلامی
انقلاب اسلامی ایران
2 واحد
آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
2 واحد
اندیشه سیاسی امام خمینی
2 واحد
تاریخ و تمدن اسلامی
تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
2 واحد
تاریخ تحلیلی صدر اسلام
2 واحد
تاریخ امامت
2 واحد
آشنایی با منابع اسلامی
تفسیر موضوعی قرآن
2 واحد
تفسیر موضوعی نهج البلاغه
2 واحد
الزامی
فارسی عمومی
3 واحد
زبان عمومی
3 واحد
تربیت بدنی
1 واحد
ورزش 1
1 واحد
دانش خانواده و جمعیت
2 واحد

دقت کنید که قوانین و شرایط خاصی برای انتخاب دروس عمومی برای دانشجویان این رشته در نظر گرفته شده که حتماً بایستی مطابق با این قوانین و مقررات برای گذراندن دروس مورد نظر اقدام شوند. 24 واحد تعیین شده به عنوان دروس عمومی برای رشته پزشکی بایستی به شرح زیر انتخاب شوند:

 • 12 واحد به صورت الزامی مطابق با جدول بالا
 • دو درس ۲ واحدی جمع ۴ واحد از دروس مبانی نظری اسلام
 • یک درس ۲ واحدی از دروس اخلاق اسلامی
 • یک درس ۲ واحدی از دروس انقلاب اسلامی
 • یک درس ۲ واحدی از دروس تاریخ و تمدن اسلامی
 • یک درس ۲ واحدی از دروس آشنایی با منابع اسلامی

جمع واحد های تعیین شده برای دروس عمومی رشته پزشکی به 24 واحد می رسد.

دروس اختصاصی برنامه آموزشی دوره پزشکی عمومی

بعد از دروس عمومی نوبت به معرفی دروس اختصاصی رشته پزشکی می رسد. دقت داشته باشید که در این بخش تمام دروس الزامی رشته پزشکی در 4 مرحله بالا را با هم مرور می کنیم. البته تقسیم بندی مشخصی نیز برای این دروس وجود دارد که به آنها نیز می پردازیم. دروس اختصاصی الزامی برای دانشجویان این رشته به صورت الزامی ارائه شده و همه باید این دروس را پشت سر بگذرانند. همچنین تقسیم بندی مختلفی نیز برای دروس تخصصی رشته پزشکی ارائه شده که در جدول زیر می توانید این دروس را به تفکیک میزان ساعات آموزشی و تعداد واحدها مشاهده نمایید:

دروس اختصاصی الزامی رشته پزشکی عمومی
ردیف مرحله ارائه درس نوع درس (پایه / اختصاصی) نام درس جمع ساعت درسی (تعداد واحد )
دروس علوم تشریح 314 (15)
1 علوم پایه پایه مقدمات علوم تشریح 46
2 علوم پایه پایه علوم تشریح اسکلتی - عضلانی 50
3 علوم پایه پایه علوم تشریح سر و گردن 37
4 علوم پایه پایه علوم تشریح دستگاه قلب و عروق 33
5 علوم پایه پایه علوم تشریح دستگاه تنفس 16
6 علوم پایه پایه علوم تشریح دستگاه گوارش 43
7 علوم پایه پایه علوم تشریح غدد درون ریز 10
8 علوم پایه پایه علوم تشریح دستگاه اعصاب 39
9 علوم پایه پایه علوم تشریح دستگاه حواس ویژه 18
10 علوم پایه پایه علوم تشریح دستگاه ادراری تناسلی 22
دروس فیزیولوژی 150 (8)
11 علوم پایه پایه فیزیولوژی سلول 14
12 علوم پایه پایه فیزیولوژی قلب 10
13 علوم پایه پایه فیزیولوژی تنفس 14
14 علوم پایه پایه فیزیولوژی اعصاب و حواس ویژه 28
15 علوم پایه پایه فیزیولوژی گردش خون 23
16 علوم پایه پایه فیزیولوژی گوارش 14
17 علوم پایه پایه فیزیولوژی خون 7
18 علوم پایه پایه فیزیولوژی غدد و تولید مثل 24
19 علوم پایه پایه فیزیولوژی کلیه 16
دروس بیوشیمی پزشکی 100 (5)
20 علوم پایه پایه بیوشیمی مولکول - سلول 47
21 علوم پایه پایه بیوشیمی دیسیپلین 37
22 علوم پایه پایه بیوشیمی هورمون ها 12
23 علوم پایه پایه بیوشیمی کلیه 4
24 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه ژنتیک پزشکی 34 (2)
25 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه اصول کلی تغذیه 34 (2)
26 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه فیزیک پزشکی 38 (2)
دروس میکروب و انگل شناسی 137 (7)
27 علوم پایه پایه باکتری شناسی پزشکی 61
28 علوم پایه پایه انگل شناسی 40
29 علوم پایه پایه قارچ شناسی پزشکی 19
30 علوم پایه پایه ویروس شناسی پزشکی 17
دروس ایمنی شناسی 55 (3)
31 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه ایمنی شناسی پزشکی 38
32 مقدمات بالینی پایه ایمنی شناسی بالینی 17
دروس پزشکی اجتماعی و علوم سلامت 171 (9/5)
33 علوم پایه پایه اصول خدمات سلامت 26
34 علوم پایه پایه اصول اپیدمیولوژی 34
35 مقدمات بالینی پایه آمار پزشکی 17
36 مقدمات بالینی / کارآموزی پایه روش های تحقیق و پزشکی مبتنی بر شواهد 26
37 مقدمات بالینی / کارآموزی پایه اپیدمیولوژی بیماری های شایع غیرواگیر در کشور 17
38 مقدمات بالینی / کارآموزی پایه اپیدمیولوژی بیماری های واگیر در کشور 17
39 کارآموزی تخصصی اصول جمعیت شناسی و سلامت خانواده 34
40 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه روانشناسی سلامت 34 (2)
دروس آداب پزشکی 68 (2)
41 علوم پایه پایه آداب پزشکی 1 17
42 علوم پایه پایه آداب پزشکی 2 17
43 علوم پایه پایه آداب پزشکی 3 17
44 علوم پایه پایه آداب پزشکی 4 17
دروس زبان تخصصی 102 (6)
45 علوم پایه پایه زبان تخصصی پزشکی 1 51
46 علوم پایه پایه زبان تخصصی پزشکی 2 51
دروس پاتولوژی عمومی 51 (2)
47 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه کلیات پاتولوژی و آسیب سلولی 9
48 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه پاتولوژی، آماس، ترمیم بافتی و اختلالات همودینامیک 10
49 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه پاتولوژی اختلالات سیستم ایمنی بدن انسان 8
50 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه پاتولوژی نئوپلازی 10
51 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه پاتولوژی اختلالات ژنتیک و بیماری های دوره کودکی 10
52 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه پاتولوژی بیماری های محیطی، تغذیه ای و عفونی 6
53 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه پاتولوژی عملی 34 (1)
54 مقدمات بالینی / کارآموزی تخصصی پاتولوژی بالینی 18 (1)
دروس پاتولوژی اختصاصی 92 (4/7)
55 مقدمات بالینی تخصصی پاتولوژی دستگاه قلب و عروق 8
56 مقدمات بالینی تخصصی پاتولوژی دستگاه تنفس 8
57 مقدمات بالینی تخصصی پاتولوژی کلیه و مجاری ادراری فوقانی 8
58 مقدمات بالینی تخصصی پاتولوژی دستگاه گوارش 12
59 مقدمات بالینی تخصصی پاتولوژی کبد و مجاری صفراوی 8
60 مقدمات بالینی تخصصی پاتولوژی دستگاه تناسلی، مجاری اداری تحتانی و پستان 14
61 مقدمات بالینی تخصصی پاتولوژی بیماری های خون و غدد درون ریز 12
62 مقدمات بالینی تخصصی پاتولوژی پوست، استخوان ها، نسج نرم و مفاصل 12
63 مقدمات بالینی تخصصی پاتولوژی دستگاه اعصاب مرکزی و محیطی 10
دروس فارماکولوژی پزشکی 68 (4)
64 علوم پایه / مقدمات بالینی پایه اصول پایه فارماکولوژی پزشکی 17
65 مقدمات بالینی / کارآموزی پایه فارماکولوژی داروهای قلب و عروق و ریه 10
66 مقدمات بالینی / کارآموزی پایه فارماکولوژی داروهای ضد میکروبی 10
67 مقدمات بالینی / کارآموزی پایه فارماکولوژی داروهای گوارش - خون و روماتولوژی 10
68 مقدمات بالینی / کارآموزی پایه فارماکولوژی داروهای آندوکرین 9
69 مقدمات بالینی / کارآموزی پایه فارماکولوژی داروهای دستگاه اعصاب و روان 12
دروس شرح حال و معاینه فیزیکی 136 (4)
70 مقدمات بالینی تخصصی شرح حال و معاینه فیزیکی 1 17 (1)
71 مقدمات بالینی تخصصی کارآموزی شرح حال و معاینه فیزیکی 1 51 (1)
72 مقدمات بالینی تخصصی شرح حال و معاینه فیزیکی 2 17 (1)
73 مقدمات بالینی تخصصی کارآموزی شرح حال و معاینه فیزیکی 2 51 (1)
دروس مقدمات بالینی بیماری ها 322 (18)
74 مقدمات بالینی تخصصی استدلال بالینی در رویکرد به علائم و نشانه های شایع 8 (0/5)
75 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات بیماری های قلب و عروق 36 (2)
76 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات بیماری های دستگاه تنفس 36 (2)
77 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات بیماری های خون 36 (2)
78 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات بیماری های گوارش و کبد 40 (2/1)
79 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات بیماری های غدد و متابولیسم 36 (2)
80 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات بیماری های کلیه 30 (1/6)
81 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات بیماری های روماتولوژی 30 (1/6)
82 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات بیماری های کودکان 17 (1)
83 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات بیماری های جراحی 19 (1)
84 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات بیماری های اعصاب 9 (0/5)
85 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات روانپزشکی 8 (0/5)
86 مقدمات بالینی تخصصی مقدمات بیماری های عفونی 17 (1)
87 کارآموزی تخصصی طب سنتی 34 (2)
88 کارآموزی تخصصی کارآموزی بیماری های داخلی 9 واحد
89 کارورزی تخصصی کارورزی بیماری های داخلی 12 واحد
90 کارآموزی تخصصی کارآموزی بیماری های قبل و عروق 3 واحد
91 کارورزی تخصصی کارورزی بیماری های قلب و عروق 4 واحد
92 کارآموزی تخصصی کارآموزی بیماری های کودکان 9 واحد
93 کارورزی تخصصی کارورزی بیماری های کودکان 12 واحد
94 کارآموزی تخصصی بیماری های کودکان 1 68 (4)
95 کارآموزی تخصصی بیماری های کودکان 2 17 (1)
96 کارآموزی تخصصی کارآموزی جراحی عمومی 6 واحد
97 کارورزی تخصصی کارورزی جراحی عمومی 8 واحد
98 کارورزی تخصصی بیماری های جراحی 85 (5)
99 کارورزی تخصصی کارآموزی ارتوپدی 3 واحد
100 کارورزی تخصصی بیماری های ارتوپدی (درس نظری) 51 (3)
101 کارآموزی تخصصی کارآموزی ارولوژی 1/5 واحد
102 کارآموزی تخصصی بیماری های مجاری ادراری و تناسلی (ارولوژی) 17 (1)
103 کارآموزی تخصصی کارآموزی بیهوشی 1/5 واحد
104 کارآموزی تخصصی کارآموزی بیماری های زنان و مامایی 6 واحد
105 کارورزی تخصصی کارورزی بیماری های زنان و مامایی 8 واحد
106 کارآموزی تخصصی بیماری های زنان و مامایی 68 (4)
107 کارآموزی تخصصی کارآموزی پزشکی اجتماعی و خانواده 3 واحد
108 کارورزی تخصصی کارورزی پزشکی اجتماعی و خانواده 4 واحد
109 کارآموزی تخصصی کارآموزی روانپزشکی 3 واحد
110 کارورزی تخصصی کارورزی روانپزشکی 4 واحد
111 کارآموزی تخصصی بیماری های روانپزشکی 26 (1/5)
112 کارآموزی تخصصی کارآموزی طب اورژانس 1/5
113 کارورزی تخصصی کارورزی طب اورژانس 4 واحد
114 کارورزی تخصصی کارآموزی رادیولوژی 3 واحد
115 کارآموزی تخصصی کارآموزی بیماری های عفونی 3 واحد
116 کارآموزی تخصصی بیماری های عفونی 34 (2)
117 کارآموزی تخصصی کارآموزی بیماری های اعصاب (نورولوژی) 3 واحد
118 کارآموزی تخصصی بیماری های اعصاب 25 (1/5)
119 کارآموزی تخصصی کارآموزی بیماری های پوست 3 واحد
120 کارآموزی تخصصی کارآموزی بیماری های چشم 1/5 واحد
121 کارآموزی تخصصی کارآموزی بیماری های گوش، حلق و بینی 3 واحد
122 کارآموزی تخصصی اخلاق پزشکی 34 (2)
123 کارآموزی تخصصی پزشکی قانونی و مسمویت ها 34 (2)
124 تخصصی پایان نامه 6 واحد

البته شایان ذکر است که برخی از دروس مربوط به دروس تخصصی رشته پزشکی را در ادامه در بین واحدهای چرخشی انتخابی معرفی خواهیم کرد.

دروس انتخابی اختصاصی رشته پزشکی

در این بخش به معرفی دروس انتخابی اختصاصی (Non Core) در رشته پزشکی می پردازیم. این دروس در دانشکده های پزشکی کشور با شرایط و قوانین خاصی ارائه می شود. دانشجویان می بایست برای پشت سر گذاشتن این دروس حتماً به قوانین دانشگاه ها نیز دقت کافی داشته باشند.

دروس انتخابی اختصاصی رشته پزشکی عمومی
ردیف نام درس جمع ساعات درسی (تعداد واحد)
1 آناتومی جراحی 17 (1)
2 فیزیولوژی ورزشی 17 (1)
3 بیوشیمی بالینی 17 (1)
4 مدیریت سلامت در حوادث و بلایا 34 (2)
5 ژنتیک بالینی 32 (1)
6 تغذیه در بیماری ها 40 (2)
7 ایمنی شناسی کاربردی 34 (2)
8 دارو درمانی بیماری های شایع (تراپیوتیک) 34 (2)
9 نسخه نویسی و تجویز منطقی داروها 24 (1)
10 اصول طب فیزیکی و توانبخشی 1/5 واحد
11 ایمنی بیمار 34 (2)
مجموع واحد ها 16/5 واحد

تعیین ترکیب و ساعات آموزشی این دروس و همچنین شرایط آموزش نظری، عملی و کارگاهی آنها بسته به موضوع به عهده کمیته برنامه درسی علوم پزشکی است. همچنین این دروس به صورت پیشنهادی از سوی شورای برنامه ریزی درسی وزارت بهداشت ارائه شده و دانشکده های پزشکی می توانند بنا بر صلاحدید و نیاز دروس دیگری را نیز به جای این موارد جایگزین نمایند.

دروس چرخشی انتخابی کارورزی بالینی رشته پزشکی

در نهایت نوبت به معرفی دروس چرخشی انتخابی (Non Core) کارورزی بالینی در رشته پزشکی می رسد. در جدول زیر می توانید دروس کارورزی پزشکی عمومی را مشاهده نمایید:

دروس کارورزی بالینی رشته پزشکی عمومی
ردیف نام درس تعداد واحد
1 کارورزی ارتوپدی 2 تا 4 واحد
2 کارورزی ارولوژی 2 تا 4 واحد
3 کارورزی بیماری های عفونی 2 تا 4 واحد
4 کارورزی بیماری های اعصاب 2 تا 4 واحد
5 کارورزی بیماری های پوست 2 تا 4 واحد
6 کارورزی چشم 2 تا 4 واحد
7 کارورزی گوش، حلق و بینی 2 تا 4 واحد
8 کارورزی پزشکی خانواده 1 واحد به ازای هر هفته کارورزی
9 کارورزی جراحی مغز و اعصاب 1 واحد به ازای هر هفته کارورزی
10 کارورزی طب سنتی 1 واحد به ازای هر هفته کارورزی
11 کارورزی بیهوشی 1 واحد به ازای هر هفته کارورزی
12 کارورزی مسمومین 1 واحد به ازای هر هفته کارورزی
13 کارورزی بیماری های روان تنی 1 واحد به ازای هر هفته کارورزی
14 کارورزی پزشکی قانونی 1 واحد به ازای هر هفته کارورزی
15 کارورزی طب فیزیکی و توانبخشی 1 واحد به ازای هر هفته کارورزی

دقت داشته باشید که این موارد تنها نمونه‌ای از دروس کارورزی انتخابی برای دانشجویان رشته پزشکی هستند و دانشکده های پزشکی بنا به صلاحدید و نیاز می توانند دروس دیگری را به جای این دروس جایگزین نمایند. سقف تعداد واحدهای چرخشی انتخابی کارورزی برای دانشجویان در رشته پزشکی 12 واحد است.

آیا می دانید در شرایط فعلی چه رتبه ای در کنکور کسب می کنید؟ نرم افزار تخمین رتبه کنکور

بازار کار رشته پزشکی

 درباره بازار کار رشته پزشکی موارد و آیتم‌های مختلف را می توانیم بررسی کنیم. فارغ التحصیلان رشته پزشکی عمومی می توانند در مراکز مختلفی وارد بازار کار شده و درآمدهای قابل توجهی نیز برای خود داشته باشند. این عزیزان می توانند در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختلف و اورژانس ها به عنوان پزشک عمومی جذب شده و خدمات خود را ارائه نمایند. همچنین در پست‌های مدیریتی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیز از فارغ‌التحصیلان دوره پزشکی عمومی استفاده می شود. با افزایش سطح تحصیلات و ورود به دوره های تخصص و فوق تخصص امکان بازکردن مطب شخصی نیز برای فارغ التحصیلان این رشته وجود خواهد داشت که می‌تواند روی درآمد آنها نیز تاثیر مستقیم و بسزایی داشته باشد.

علاوه بر تمام موارد بالا که به صورت معمول برای رشته پزشکی به عنوان بازار کار تعریف میشوند فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مجموعه های ورزشی، تیم های ورزشی، سازمان ها و ادارات مختلف و همچنین در هر مرکزی که نیاز به استفاده از خدمات پزشک عمومی دارند استخدام شوند.

گرایش های رشته پزشکی

شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هر چند سال به چند سال برنامه آموزشی رشته های مختلف زیر مجموعه خود را به همراه گرایش های مختلف مربوط به آن را تعریف کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در هر بار بازنگری صورت گرفته در سرفصل ها و دروس تعیین شده برای هر رشته و همچنین گرایش های مختلف تغییرات ایجاد می شود. طبق آخرین بازنگری به عمل آمده به عنوان برنامه آموزشی دوره پزشکی عمومی برای این رشته هیچگونه گرایشی تعریف نشده و دانشجویان و علاقه‌مندان برای انتخاب گرایش های تخصصی می توانند در مقطع تحصیلی بالاتر اقدام کنند.

کاربردهای رشته پزشکی

در مبحث کاربردهای رشته پزشکی به موارد مختلف می‌توان اشاره نمود. پزشکان در هر جامعه‌ای در صف اول مبارزه برای سلامت افراد جامعه قرار دارند و تمام خدمات خود را برای داشتن جامعه‌ای کاملاً سالم و بهداشتی ارائه می نمایند. از این رو اولین و مهم‌ترین کاربرد از کاربردهای رشته پزشکی را می توان به تربیت و آموزش افرادی با دانش و با مهارت در این زمینه در نظر گرفت. از دیگر کاربردهای رشته پزشکی می‌توان به افزایش و ارتقاء کیفیت ارائه خدمات پزشکی و همچنین تولید تجهیزات پزشکی اشاره کرد. جامعه علمی کشور نیاز به داشتن افراد متخصص برای تحقیقات بیشتر در زمینه های مختلف پزشکی است و رشته پزشکی این مسئولیت را نیز در دانشگاه‌ های کشور به عهده گرفته است. تربیت متخصصین حرفه ای برای درمان بیماری های نادر و جلوگیری از شیوع اپیدمی ها در سطح جامعه با ارائه راهکارهای منطقی از دیگر کاربردهای است که می توان برای رشته پزشکی در نظر گرفت.

درآمد رشته پزشکی

 یکی از مورد علاقه ترین بحث های مربوط به رشته های مختلف بحث درآمد است. درآمد رشته پزشکی نیز مانند سایر رشته ها به عوامل مختلفی بستگی دارد و وجود هر کدام از عوامل موثر بر این موضوع می‌تواند باعث افزایش درآمد دانش آموختگان رشته شود. دقت داشته باشید که وجود عوامل موثر بر درآمد دانش آموختگان دوره پزشکی عمومی تنها مربوط به کشورمان بوده و در سایر کشورها نیز چنین شرایطی وجود دارد. از مهم‌ترین و اصلی ترین عوامل موثر بر درآمد رشته پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سطح تحصیلات  از اصلی‌ترین این موارد است که تأثیر فوق‌العاده زیادی بر روی درآمد نهایی سالانه پزشکان خواهد داشت.
 • میزان تجربه یکی دیگر از عوامل موثر بر درآمد این افراد است که حتی برای فارغ التحصیلان دوره پزشکی عمومی نیز دارای اهمیت خواهد بود.
 • نوع تخصص یکی دیگر از عوامل موثر بر درآمد پزشکان در جامعه ما است.
 • نوع فعالیت و ردیف شغلی تعریف شده در مراکز درمانی از دیگر این عوامل است.
 • میزان مهارت ها و حسن شهرت از دیگر عواملی است که می تواند بر روی میزان درآمد رشته پزشکی تاثیر مستقیم داشته باشد.

با تمام این شرایط و عوامل درآمد رشته پزشکی نسبت به سایر رشته ها قابل توجه بوده و دانش آموختگان این رشته می توانند درآمد قابل توجهی را به خط بعد از به پایان رساندن دوره پزشکی عمومی برای خود متصور باشند.

سخت کوشی و داشتن پشتکار دو نیاز ضروری موفقیت در رشته پزشکی هستند. برای پذیرش در این رشته نیز این ویژگی ها را باید داشته باشید.

ادامه تحصیل در رشته پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی در ایران ۷ تا ۹ سال به طول می انجامد. دقت داشته باشید که ۷سال ابتدایی تحصیل در این رشته مربوط به گذراندن واحدهای درسی و دو سال انتهایی نیز مربوط به دوره کارآموزی بالینی یا همان دوره اینترنی می‌شود. اما لازم دانست این تا شرایط ادامه تحصیل در رشته پزشکی را بعد از به پایان رسیدن این دوره ۷ تا ۹ ساله را نیز برای شما بررسی نماییم. شرایط ادامه تحصیل در رشته پزشکی با سایر رشته های گروه تجربی و گروه های ریاضی و انسانی تفاوت هایی دارد. فارغ التحصیلان این رشته بعد از گذراندن این دوره به عنوان پزشک عمومی وارد جامعه شده و می توانند در پست های مختلف وارد بازار کار شوند. اما امکان ادامه تحصیل و رسیدن به یک تخصص خاص در علم پزشکی نیز برای علاقه‌مندان در دانشگاه های ایران فراهم آمده است.

علاقه‌مندان بعد از اتمام دوره پزشکی عمومی می توانند در یکی از گرایش های مورد علاقه و مورد نظر خود وارد دوره تخصص شوند که این دوره معمولاً برای اکثر گرایش ها ۴ سال به طول می انجامد. بعد از پایان دوره تخصص نیز امکان ادامه تحصیل در مقطع فوق تخصص در رشته پزشکی برای علاقه‌مندان وجود دارد. رشته پزشکی مقطع تخصص دارای گرایش های بسیار زیادی است و علاقه‌مندان می‌توانند با توجه به شرایط و علایق خود به دنبال حضور در هر یک از این گرایش ها بروند. از جمله محبوب‌ترین گرایش های رشته پزشکی در مقاطع بالاتر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بیهوشی که دارای فلوشیپ های بیهوشی قلبی، درد در بیهوشی، بیهوشی کودکان، بیهوشی مغز و اعصاب و … می شود.
 • پوست که فلوشیپ آن آسیب شناسی پوستی است.
 • رادیولوژی که از جمله فلوشیپ های آن می توان به رادیولوژی زنان و یا رادیولوژی مداخله ای اشاره کرد.
 • طب اورژانس
 • جراحی عمومی با فلوشیپ های جراحی سرطان، جراحی عروق و …
 • داخلی
 • نورولوژی
 • جراحی مغز و اعصاب با فلوشیپ های جراحی ستون فقرات، اطفال، عروق و …
 • زنان و زایمان با فلوشیپ های ناباروری و نازایی، پریناتولوژی و …

رشته پزشکی در جهان

 رشته پزشکی در جهان نیز دقیقاً مانند ایران یکی از رشته های پرطرفدار و محبوب محسوب می‌شود و علاقه‌مندان زیادی هر ساله برای ورود به این رشته اقدام می نمایند. چه در دوره های پزشکی عمومی و چه در دوره های تخصصی و فوق تخصصی شاهد ورود علاقه‌مندان ایرانی نیز به این رشته در بهترین دانشگاه های پزشکی در سطح جهان نیز هستیم. به دلیل نیاز مبرم به خدمات پزشکی و همچنین در بخش های تحقیقاتی مربوط به علوم پزشکی، برترین دانشگاه های جهان هر ساله شرایط لازم برای ورود بهترین دانشجو ها را به محیط های آموزشی فراهم می نمایند. دانش آموختگان رشته پزشکی در سطح جهانی و بین‌المللی نیز جایگاه اجتماعی فوق‌العاده بالایی داشته و نگاه افراد جامعه به پزشکان نگاهی حاکی از احترام و غبطه است.

وقتی شما باز سپری کردن یکی از دوره های تخصصی یا فوق تخصصی مدت ۹ تا ۱۴ سال از عمر خود را وقف به تحصیل در بهترین دانشگاه‌ های جهان می نمایید عملاً می‌بایست نتایج این تلاش بسیار زیاد را نیز در زندگی خود مشاهده کنید. رسیدن به درآمدهای بالا و قرار گرفتن در یک جایگاه اجتماعی عالی از جمله اصلی‌ترین پیامدها و نتایج حاصل از این سخت کوشی دانش آموختگان رشته پزشکی در جهان هستند. برای اینکه شناخت شما نسبت به رشته پزشکی در جهان افزایش پیدا کند و دید بهتری نسبت به آموزش های پزشکی و بازار کار این رشته در جهان پیدا کنید لازم دانستیم تا ابتدا به معرفی برترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی پرداخته و سپس بازار کار این رشته در سطح بین المللی را نیز از نظر میزان درآمد برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

برای معرفی برترین دانشگاه های جهان در رشته پزشکی سراغ استاندارد QS رفته ایم. طبق آخرین بازنگری صورت گرفته در سایت این استاندارد برای برترین دانشگاه های رشته پزشکی در جهان رتبه های اول تا دهم به ترتیب به دانشگاه های زیر تعلق میگیرد:

 • دانشگاه هاروارد آمریکا
 • دانشگاه آکسفورد انگلیس
 • دانشگاه جان هاپکینز آمریکا
 • دانشگاه کمبریج انگلستان
 • دانشگاه استنفورد آمریکا
 • دانشگاه ماساچوست (MIT) آمریکا
 • دانشگاه کارولینسکا در سوئد
 • دانشگاه UCL انگلستان
 • دانشگاه کالیفرنیا آمریکا
 • امپریال کالج لندن

اگر بخواهیم برترین دانشگاه های آسیا در رشته پزشکی را بر اساس همین استاندارد برای شما ردیف کنیم دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه ملی سئول در کره جنوبی و دانشگاه توکیو در ژاپن به ترتیب ۳ دانشگاه برتر رشته پزشکی در قاره آسیا خواهند بود. در میان دانشگاه های ایرانی نیز دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه ۲۸۲ برترین دانشگاه ‌های جهان در رشته پزشکی قرار گرفته است.

میزان درآمد دانش آموختگان رشته پزشکی در کشورهای مختلف تفاوتهایی با یکدیگر دارند. البته این تفاوت ها تنها به کشورهای مختلف مربوط نشده و میزان مهارت ها و تخصص ها و همچنین تجربه پزشکان نیز می‌تواند در رقم زدن این تفاوت تاثیر داشته باشد. اگر بخواهیم در آمده دانش آموختگان رشته پزشکی در کشورهای مختلف را که به تازگی وارد چرخه بازار کار شده اند مورد بررسی قرار دهیم، اعداد و ارقام زیر نتیجه خواهند شد:

 • در کشور کانادا تازه واردان رشته پزشکی در بازار کار می توانند درآمد ۱۶ تا ۲۰ هزار دلاری در ماه برسند.
 • در کشور آمریکا نیز تازه واردان این رشته میتوانند درآمدهای ۱۶ تا ۲۲ هزار دلاری را در ماه برای خود رقم بزنند که این میزان درآمد در سال چیزی حدود ۲۳۰ هزار دلار خواهد بود.
 • میزان درآمد پزشکان عمومی تازه کار در کشور استرالیا ۱۴ تا ۱۶ هزار دلار در ماه است.
 • در آلمان پزشکان عمومی تازه کار می توانند به درآمد در حدود ۱۰ هزار یورو در ماه برسند. کشورهای فرانسه، سوئد و سوئیس نیز تقریباً شرایط مشابهی با آلمان در این زمینه دارند.

دقت داشته باشید که تمام درآمدهای که در بالا به آنها اشاره کردیم برای پزشکان عمومی هستند که به تازگی فارغ التحصیل شده و هنوز تجربه آنها به دو سال نرسیده است. درآمد پزشکان با تجربه بیش از دو سال افزایش قابل توجهی داشته و در صورت داشتن تخصص های رشته پزشکی نیز این میزان درآمد بازهم با افزایش قابل توجه روبرو خواهد بود.

معرفی کامل رشته پزشکی | تاریخچه، دانشگاه های برتر، نمونه کارنامه قبولی، واحدهای درسی، ادامه تحصیل، بازارکار و درآمد رشته پزشکی در ایران
30 مارس به عنوان روش جهانی پزشک نامگذاری شده است.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی برای دانش آموختگان سایر رشته ‌ها

بسیاری از افراد بعد از به پایان رساندن دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در سایر رشته های علوم تجربی و ریاضی و حتی انسانی به دنبال ورود به رشته پزشکی هستند و اطلاعات لازم در این زمینه را دنبال می نمایند. اولاً باید در نظر بگیرید که رشته پزشکی یک رشته کاملاً مجزا نسبت به مجموعه کارشناسی رشته های زیر گروه علوم تجربی مانند انفورماتیک پزشکی یا مهندسی پزشکی و حتی مامایی و هوشبری است. از این رو صرف اینکه شما در یکی از این رشته ها تحصیل کرده باشید نمی توانید به عنوان پزشک عمومی وارد جامعه شده و یا برای ادامه تحصیل سراغ تخصص های رشته پزشکی بروید.

اما با این حال وزارت بهداشت طبق شرایط خاصی برای علاقه‌مندان این امکان را فراهم کرده تا بعد از به پایان رساندن دوره کارشناسی در برخی از رشته ها بتوانند دوباره وارد چرخه تحصیل در رشته پزشکی از ابتدا شوند. دقت داشته باشید که امکان معادل سازی واحدهای گذرانده شده در این چرخش رشته برای علاقه‌مندان در نظر گرفته نشده و کاربران می بایست ۷ تا ۹ سال دوره پزشکی عمومی را به صورت کامل در دانشگاه سپری نمایند. امکان انجام این فرایند نیز تنها برای برخی از رشته ها در نظر گرفته شده که هر ساله از سوی وزارت بهداشت اعلام می شود.

پرسش و پاسخ

بازار کار رشته پزشکی در ایران و جهان چگونه است؟

رشته پزشکی از آن دسته از رشته هایی است که بازار کار آن مشروط و منوط به هیچ سازمان و دولتی نیست و از این رو بازار کار فوق‌العاده ایده آلی را می‌توان برای دانش آموختگان این رشته که در دوره پزشکی عمومی و چه در دوره های تخصصی و فوق تخصصی در نظر گرفت. امکان ورود به مشاغل بسیار مختلفی نیز برای این عزیزان وجود خواهد داشت. بازار کار رشته پزشکی در ایران و جهان با توجه به کمبود های خدمات پزشکی در جهان روز به روز نیز شرایط بهتری پیدا می کند.

درآمد رشته پزشکی چقدر است؟

در حال حاضر چه در ایران و چه در سایر کشورهای جهان رشته پزشکی یکی از پردرآمدترین رشته های جهان محسوب می‌شود و فارغ التحصیلان این رشته در صورت ادامه تحصیل در دوره های تخصصی و فوق تخصصی می توانند درآمد خود را چندین برابر افزایش دهند. پزشکان در هر جامعه‌ای از جمله اقشار پردرآمد آن جامعه محسوب می شوند.

برترین دانشگاه ‌های رشته پزشکی در ایران کدامند؟

برای تحصیل در رشته پزشکی در ایران می توانید وارد دانشگاه های مختلف شوید که از بهترین دانشگاه های کشور در این رشته می توان به دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی شیراز اشاره کرد. سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور ایران نیز از نظر شرایط علمی در وضعیت خوبی قرار دارند و ورود به تمام دانشکده های پزشکی در ایران می تواند مزیت های این رشته را برای دانش آموختگان به دنبال داشته باشد.
نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x