جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

12 راه برای خواندن سریعتر

12 راه برای خواندن سریعتر
12 راه برای خواندن سریعتر
فهرست مطالب

برای سرعت بیشتر در مطالعه برای کنکور، آیا خواندن یک کتاب در روز امکان پذیر است؟ چگونه یک کتاب را سریع بخوانیم؟

بله، می‌توان روزی یک کتاب خواند. شما می‌توانید به این هدف دست یابید: ممکن است خواندن برای شما چالش برانگیز باشد زیرا وقت ندارید یا اصلاً مطالعه را دوست ندارید. متأسفانه، نخواندن ممکن است مانع ایجاد زندگی حرفه ای برای شود یا مزیت رقابتی شما را کاهش دهد.

این امکان وجود دارد که با زمانی که در اختیار دارید روزی یک کتاب بخوانید و از انجام آن لذت ببرید. این مقاله نحوه خواندن یک کتاب در روز را به شما نشان می‌دهد و نتایج مفید انجام این کار را با شما به اشتراک می‌گذارد.

در پایان این مطالعه، 12 استراتژی عملی را که برای رسیدن به هدف روزانه یعنی مطالعه یک کتاب به آن نیاز دارید، یاد خواهید گرفت.

با گزینه دو همراه باشید.

نحوه مطالعه برای امتحانات نهایی

چگونه می‌توانم تمرین کنم که بتوانم روزی یک کتاب بخوانم؟

اگر مهارت‌های تندخوانی و نظم و انضباط برای مطالعه مداوم را دارید، می‌توانید روزی یک کتاب بخوانید.

خواندن روزانه یک کتاب فقط به معنای خواندن کلمات متن نیست. درک، تجزیه و تحلیل و حفظ اطلاعات نیز مهم است که به تلاش نیاز دارد.

این تکنیک مخصوصاً برای کتاب‌هایی که در جهت رشد یا یادگیری است. یا برای مطالبی که در یک محیط دانشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اهمیت دارد. در این موارد، توانایی شما برای حفظ و یادآوری اطلاعات بسیار مهم است.

برای خواندن سریعتر، باید تمرین‌های مختلفی را به کار گیرید و چند تکنیک مختلف تندخوانی را اجرا کنید.

هنگامی که حفظ مطالب خوانده شده برایتان دشوار است، ممکن است لازم باشد الگوهای خواب، رژیم غذایی، حواس‌پرتی‌ها و نوع کتابی را که انتخاب کرده‌اید را بررسی کنید. همچنین ممکن است مشکلات حافظه داشته باشید.

- تندخوانی را یاد بگیرید

چگونه در یک روز کتاب می‌خوانید؟ (نکات موثر)

شما می‌توانید با تندخوانی، شرکت در چالش‌های خواندن، استفاده از فناوری و سایر راهکارها، روزانه یک کتاب بخوانید.

بیایید هر استراتژی را با جزئیات بررسی کنیم و نکات ساده و کاربردی را برای کمک به شما در دستیابی به هدف شما به اشتراک بگذاریم.

1. از کلمات "و - یا" استفاده کنید

از برخی جهات، کلمات راهنما به عنوان یک نشانگر برای کلمه‌ای که قرار است بخوانید عمل می‌کنند. آنها را می‌توان معادل “و – یا – اگر – در برابر و… ” دانست. علاوه بر این، کلمات،  تابلو راهنما نشان دهنده تغییر ایده‌های کتاب هستند که بیشتر به عنوان یک نشانگر جاده برای چشمان شما عمل می‌کند.

3. با صدای بلند برای خودتان بخوانید

این به شما کمک می‌کند تا بر اکثر مشکلات املایی، نقطه گذاری یا دستور زبان غلبه کنید، زیرا هنگام خواندن یا صحبت کردن کلمات، صدای آنها را می‌شنوید. این همچنین به مغز شما درک بهتری از آنچه نویسنده سعی در گفتن دارد، ارائه می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد تا سریعتر بخوانید.

4. سرعت اولیه خود را کاهش دهید

شاید فکر کنید که این ایده غیرمنطقی است! اما جواب می‌دهد! این را امتحان کنید:

  • ابتدا، شاید نیاز باشد سه دقیقه یا بیشتر با سرعت منظم مطالعه کنید.
  • سپس توقف کنید و دوباره آن‌بخش را بخوانید، اما بسیار کندتر (و تقلب نکنید).
  • شما باید همه چیز را بدون هیچ مشکلی درک کنید، و اگر چیزی هنوز مبهم به نظر می‌رسد، مطمئن شوید که با توجه به هر کلمه، بیشتر از حد معمول برای درک آن زمان می‌گذارید تا معنای مورد نظر را بفهمید.
  • هنگامی که به اندازه کافی مطمئن شدید که همه چیز برای شما شفاف و روشن است، یک بار دیگر با سرعت معمول خود بخوانید. اگر این کار را هر روز به مدت حدوداً 10 دقیقه انجام دهید، بهبودی قابل توجه‌ای را در سرعت درک آنچه می‌خوانید، خواهید دید.
چگونه درس‌های انباشته شده را بخوانیم؟

5. با صدای بلند برای شخص دیگری بخوانید.

در حالی که ممکن است برخی از خواندن مطالب با صدای بلند برای دیگران احساس راحتی نکنند، اما این ایده بسیار خوب جواب می‌دهد. هنگامی که برای شخص دیگری با صدای بلند می‌خوانید، مغز شما باید بین حالت‌های صحبت کردن و گوش دادن به عقب و جلو سوئیچ می‌کند که این امر باعث می‌شود چشم و ذهن شما راحت‌تر به دنبال درک مفهوم باشد، زیرا هر دو به طور همزمان ورودی دریافت می‌کنند.

 

  1. خواندن را به یک سرگرمی تبدیل کنید

مهم نیست که مطالعه را دوست دارید یا نه، آن را به یک سرگرمی تبدیل کنید! در مورد آن فکر کنید: وقتی سرگرمی داریم، ساعت‌ها به انجام کاری می‌پردازیم بدون هیچ شکایتی آن را انجام می‌دهیم. ما وقت آزاد گرانبهای خود را روی این «سرگرمی» اختصاص می‌دهیم. این میزان علاقه و فداکاری برای یک فرد جهت موفقیت در هر کاری که آرزوی آن را دارد، نیاز است.

اگر باور نمی‌کنید که در زمان سرگرمی ما متوجه وقت نمی‌شویم، کافیست به اوقات فراغت خود بیشتر دقت کنید.

6. خواندن را به یک سرگرمی تبدیل کنید

مهم نیست که مطالعه را دوست دارید یا نه، آن را به یک سرگرمی تبدیل کنید! در مورد آن فکر کنید: وقتی سرگرمی داریم، ساعت‌ها به انجام کاری می‌پردازیم بدون هیچ شکایتی آن را انجام می‌دهیم. ما وقت آزاد گرانبهای خود را روی این «سرگرمی» اختصاص می‌دهیم. این میزان علاقه و فداکاری برای یک فرد جهت موفقیت در هر کاری که آرزوی آن را دارد، نیاز است.

اگر باور نمی‌کنید که در زمان سرگرمی ما متوجه وقت نمی‌شویم، کافیست به اوقات فراغت خود بیشتر دقت کنید.

7. خوش بگذره!

درست است. خواندن باید لذت‌بخش باشد، نه اینکه چیزی باشد که شما احساس اجبار از آن دریافت کنید، انگار کسی به شما گفته است!

 خواندن مانند هر فعالیت دیگری است: اگر می‌خواهید تون عضلانی ایجاد کنید، باید به طور منظم (نه به صورت پراکنده) ورزش کنید، اگر باغی مرتب می‌خواهید، هر دو هفته یک بار به سراغ آن نمی‌روید بلکه هر روز به آن باغ سر می‌زنید، برای مطالعه و سریع خواندن نیز فرقی نمی‌کند، شما باید به صورت روزانه و با اشتیاق مطالعه کنید.

8. هنگام مطالعه از شر حواس پرتی خلاص شوید

تلاش برای به خاطر سپردن چیزی که ذهن شما به دلیل حواس‌پرتی‌هایی مانند مانیتور کامپیوتر، تلویزیون یا… بی‌فایده است. هنگامی که به چندین موضوع در ذهن خود فکر می‌کنید، یا احساس استرس می‌کنید، توقف کنید و بعد از استراحت کوتاه مدتی به مطالعه برگردید تا بهتر تمرکز کنید. ما برای یک چیز اینجا هستیم: یادگیری!

9. سرعت خواندن را با مطالبی که می‌خوانید تنظیم کنید

اگر چیزی خیلی کسل کننده یا سخت است، از اینکه به طور کامل آن را نادیده بگیرید، احساس بدی نداشته باشید. به احتمال زیاد، اگر در این لحظه آن را درک نکنید، بعداً نیز نتوانید آن را درک کنید. از سوی دیگر، اگر چیزی خیلی آسان است، یک بار دیگر آن را بخوانید، نه تنها برای اینکه مطمئن شوید همه چیز را به درستی می‌خوانید، بلکه به این دلیل که اگر چیزی خیلی ساده به نظر می‌رسد، به احتمال زیاد رازی در پس کلماتی که ممکن است به نظر بی‌ضرر به نظر برسد وجود دارد.

به جای اینکه چشمان شما به طور تصادفی در هنگام خواندن به روی کلمه بعدی بپرد، سعی کنید آن را فقط روی 1 تا 3 کلمه در یک زمان متمرکز کنید. این کار سرعت اولیه شما را کاهش می‌دهد و به مغز شما اجازه می‌دهد قبل از حرکت، آنچه را که نویسنده منتقل می‌کند را پردازش کند. با این حال، با این تکنیک خود را محدود نکنید. هر فردی روش منحصر به فرد خود را برای خواندن دارد، و آنچه برای او مفید است ممکن است برای شما مفید نباشد.

10. حفظ کردن

این به ویژه برای کسانی است که در حال مطالعه و یادداشت‌برداری هستند، مفید است. مطمئن شوید که هنگام یادگیری نحوه افزایش سرعت خواندن، همه چیز را به حافظه خود اختصاص دهید! فایده‌ای ندارد که فقط یک بار چیزی را بخوانید، سپس دیگر به آن توجه نکنید. سعی کنید همان پاراگراف/جمله را دوباره و دوباره بخوانید تا زمانی که به درک کامل برسید. سپس، هنگامی که آن را حفظ کردید، آن را با صدای بلند برای یکی از دوستان یا جلوی آینه بخوانید.

11. یک عادت مطالعه ایجاد کنید و به آن پایبند باشید

روشی که ما برای افزایش سرعت مطالعه پیشنهاد می‌کنیم، به نظر می‌رسد بسیار خوب کار می‌کند. تصمیم گیری در مورد زمان خاصی از روز یا شب که قرار است مطالعه کنید یک ایده عالی است. به عنوان مثال: “هر دوشنبه، چهارشنبه و جمعه از ساعت 18 تا 22، من به مطالعه زیست‌شناسی / تاریخ / زبان‌شناسی و غیره می‌پردازم. ” سپس تمام تلاش خود را بکنید تا به این برنامه پایبند باشید، زیرا داشتن یک روال برای ایجاد عادات بهتر در دراز مدت بسیار مهم است.

12. هر بار 15 دقیقه بخوانید

اگر هدف شما یادگیری سریع‌تر خواندن است، توصیه می‌کنم فقط چند صفحه را به‌طور هم‌زمان بخوانید و سپس یک استراحت کوتاه (مثلا حداکثر 5 دقیقه) داشته باشید و دوباره خواندن را از سر بگیرید. این به جلوگیری از فرسودگی و شاداب نگه داشتن ذهن شما کمک می‌کند برای اینکه زمانی که فصل یا قسمتی را که در حال خواندن آن هستید، تمام کنید احساس خستگی نکنید (معمولاً اگر مطالعه یک‌بخش تعیین شده بیش از یک جلسه طول بکشد توصیه می‌شود ).

یادگیری سریعتر خواندن مزایای زیادی دارد. خواندن برای مدت طولانی به شما فرصت بیشتری برای تمرین و به خاطر سپردن مطالب می‌دهد. با این حال، همه چیز به شما بستگی دارد که آیا این کار را انجام دهید یا نه. اگر احساس می‌کنید که خواندن سریع برای هدف شما مناسب‌تر است، دیگر نیازی نیست خود را مجبور کنید که آهسته‌تر بخوانید، اما اگر تند خوانی با سبک شما سازگار نیست، می‌توانید به همان سبک خود پیش بروید.

پرسش و پاسخ

زمانی که خواننده با سرعت 300 کلمه در دقیقه (wpm) می‌خواند، به طور متوسط 100 صفحه را در 2. 8 ساعت مطالعه می‌کند.

مطمئناً می‌توانید 100 کلمه را در روز یاد بگیرید. چه کند خوان یا تندخوان باشید خواندن 100 کلمه در روز نباید برای شما کار سختی باشد.

سرعت خواندن “عادی” وجود ندارد. هرکس با سرعت خودش هم برای لذت بردن و هم برای درک مطلب مطالعه می‌کند. سرعت خواندن بین 125 کلمه در دقیقه تا 400 کلمه در دقیقه طبیعی است، اما میانگین خواندن اکثر افراد به صورت متوسط برای یک کتاب رمان حدود 300 کلمه در دقیقه است.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x