جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان کنکور 1403

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان کنکور 1403
مدارک لازم برای ترمیم معدل کنکور 1403
فهرست مطالب

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان از دی ماه 1402 آغاز می شود. پذیرش در دانشگاه فرهنگیان بر خلاف اکثر دانشگاه‌های سراسری علاوه بر آزمون کتبی، مرحله مصاحبه را نیز دارا است. از سوی دیگر در سال جاری با اعلام سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش، برای ورود به دانشگاه فرهنگیان  نیاز است که در کنکور اختصاصی جذب دانشگاه تربیت‌معلم شرکت کند. یکی از مهم‌ترین مراحل پذیرش کنکور اختصاصی فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، ارزیابی شایستگی معلمان یا مصاحبه است که بعد از ثبت‌نام داوطلبان در کنکور دانشگاه فرهنگیان آغاز می‌شود. در این نوشتار نکات مهم در مورد ارزیابی شایستگی دانشگاه فرهنگیان کنکور 1403 ارائه شده است.

با گزینه دو همراه باشید.

ارزیابی شایستگی دانشگاه فرهنگیان کنکور 1403

شروع مصاحبه داوطلبان کنکور تربیت‌معلم ۱۴۰۳ از نیمه اول دی‌ماه امسال

ارزیابی داوطلبان کنکور تربیت‌معلم ۱۴۰۳ از نیمه اول دی‌ماه سال ۱۴۰۲ آغاز می‌شود و افراد در دو بخش شایستگی‌های عمومی و تخصصی ارزیابی می‌شوند.  در صورت قبولی و ورود به دانشگاه فرهنگیان نتیجه این ارزیابی تکمیلی تا دو سال معتبر است، اما به‌طورکلی ارزیابی شایستگی معلمی توسط وزارت آموزش‌وپرورش در طول سال برگزار می‌شود.

 ارزیابی تکمیلی داوطلبان از نیمه اول دی‌ماه سال جاری آغاز می‌شود، درصورتی‌که داوطلب در این ارزیابی شایستگی معلمان شرکت نکرده باشد، امکان شرکت وی در ارزیابی جدید پس از اعلام داوطلبان به میزان چندبرابر ظرفیت، فراهم می‌شود.

درصورتی‌که متقاضی در ارزیابی شایستگی معلمی همان سال شرکت نکرده باشد، امکان شرکت وی در ارزیابی جدید پس از اعلام داوطلبان به میزان چندبرابر ظرفیت، فراهم خواهد شد.

نحوه ارزیابی شایستگی معلمی در کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

در ارزیابی شایستگی معلمی که توسط وزارت آموزش‌وپرورش در طول سال برگزار می‌شود، دو بخش شایستگی‌های عمومی و تخصصی متقاضیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. قبولی در هر بخش عمومی و تخصصی به همراه آزمون کتبی باعث قبولی داوطلب در دانشگاه فرهنگیان می‌شود.

نتیجه ارزیابی شایستگی معلمی تا دو سال معتبر است. برای پذیرش در سال 1403 ارزیابی شایستگی معلمی از نیمه اول دی‌ماه سال  1402 آغاز خواهد شد.

نحوه ارزیابی عمومی شایستگی دانشگاه فرهنگیان 1403

نحوه ارزیابی عمومی شایستگی دانشگاه فرهنگیان به این صورت است که اقداماتی مانند تحقیقات محلی، معاینات پزشکی، بارگذاری مدارک، سؤالات عقیدتی – سیاسی و… انجام می‌شود.

نحوه ارزیابی تخصصی شایستگی دانشگاه فرهنگیان 1403

در این مرحله پس از اتمام ارزیابی عمومی داوطلبان، نیاز است که ارزیابی تخصصی آغاز شود. در ارزیابی تخصصی نیاز است که افراد برای آزمون رایانه، بازی و بحث گروهی و… آماده شوند. درصورتی‌که داوطلبان در این بخش امتیازات لازم را کسب کنند می‌توانند نمره موردنظر را در مصاحبه دریافت کنند. در غیر این صورت اگر به   سؤالات، به‌درستی پاسخ ندهند، در مصاحبه رد شده و در صورت اعتراض شانس کمی برای پذیرش دارند.

آزمون رایانه‌ای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان همان نمونه سؤالات آزمون تستی و تشریحی در زمینه روان‌شناسی و تحلیلی است.

در صورت عدم قبولی افراد در کنکور دانشگاه فرهنگیان 1403 نتیجه مصاحبه چه می‌شود؟

در صورت عدم قبولی افراد در کنکور تربیت‌معلم نیز، نتایج ارزیابی تکمیلی آنها به جز ارزیابی گزینش، تا پایان زمان اعلام نتایج آزمون سال آتی معتبر است و داوطلب می‌تواند در آزمون سال آینده نیز از نتایج ارزیابی تکمیلی امسال خود بهره‌مند شود و این‌گونه در صورت تمایل از تکرار ارزیابی تکمیلی به جز ارزیابی گزینش، برای کنکور تربیت‌معلم سال آینده معاف می‌شود.

داوطلبان در نظر داشته باشند که این فرایند برای اولین‌بار است که در پذیرش این دانشگاه اجرایی شده است؛ بنابراین توصیه می‌کنیم افراد از جزئیات این آزمون مانند زمان برگزاری کنکور فرهنگیان، منابع آزمون و… اطلاع داشته باشند.

اعتبار ارزیابی شایستگی دانشگاه فرهنگیان

داوطلبان در نظر داشته باشند که اعتبار ارزیابی شایستگی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ تا دو سال خواهد بود.

آزمون جامع دانشجو معلمین ورودی سال 1402

دانشجو معلمان ورودی سال  1402 و پس از آن، ملزم به کسب گواهینامه صلاحیت معلمی با شرکت و قبولی در (آزمون جامع) می‌باشند. شرط هرگونه به کارگیری در حرفه معلمی دارابودن گواهینامه صلاحیت معلمی است و عدم کسب» گواهینامه صلاحیت معلمی «در رشته تحصیلی در دانشگاه‌های وابسته به وزارت آموزش وپرورش به منزله عدم فراغت از تحصیل دانشجو است.

مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1402

مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم به ترتیب:

 • 1. هوش و استعداد معلمی با ضریب 3
 • 2. تعلیم‌وتربیت اسلامی با ضریب   2

برای تعدادی از رشته‌ها که در آزمون سراسری دارای آزمون عملی هستند؛ مانند علوم ورزشی و تعدادی از رشته‌های هنر، ارزیابی عملی و مهارتی نیز در ارزیابی شایستگی معلمی توسط وزارت آموزش‌وپرورش صورت می‌گیرد

نحوه محاسبه نمره کنکور در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

ازآنجائی‌که سوابق تحصیلی دانش‌آموزان سال جاری در تیرماه سال  1403 آماده خواهد شد، ملاک معرفی چندبرابر ظرفیت برای مرحله ارزیابی شایستگی‌های معلمی در سال  1403منحصراً  60درصد نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) و  40درصد نمره کل دفترچه ویژه پذیرش دانشجو – معلم خواهد بود.

گزینش نهایی متقاضیان با معیارهای نمره آزمون اختصاصی (شامل آزمون سراسری و آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم)، نمره کل سوابق تحصیلی و نمره ارزیابی شایستگی معلمی انجام خواهد شد.

میزان تأثیر سهم سوابق تحصیلی و نمره کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

میزان تأثیر و سهم نمرات و امتیازات در نتیجه نهایی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان به صورت 50 درصد سوابق تحصیلی،  25درصد آزمون اختصاصی (شامل  15درصد نمرات آزمون سراسری (کنکور) و 10درصد آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم) و  25درصد ارزیابی شایستگی معلمی خواهد بود.

شیوه پذیرش و درصد تأثیر دانشگاه فرهنگیان

شیوه پذیرش و درصد تأثیر دانشگاه فرهنگیان در زیر ارائه شده است.

 • *  50 درصد تأثیر قطعی معدل
 • *  25 درصد کنکور
 • *  25 درصد مصاحبه

تقسیم تأثیر 25 درصد کنکور فرهنگیان

 • *  15 درصد (سؤالات اختصاصی هر گروه آزمایشی)
 • *  10 درصد سؤالات اختصاصی فرهنگیان

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

اعلام نتیجه نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال  1403 قبل از انتخاب رشته متقاضیان آزمون سراسری خواهد بود و به قبولین نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم، کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته در آزمون سراسری داده نخواهد شد و امکان انتخاب رشته در آزمون سراسری () کنکور) را ندارند.

بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون اختصاصی سنجش و پذیرش دانشجو – معلم در سال،1403 مهلت چند روزه به قبولین داده می‌شود تا این متقاضیان در مهلت مقرر تعیین شده و قبل از صدور کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته آزمون سراسری، درخواست انصراف خود را از قبولی در دانشگاه فرهنگیان، به آموزش وپرورش ارائه دهند تا آموزش وپرورش مشخصات این افراد را بصورت تجمیع شده به سازمان سنجش ارسال کند تا اجازه انتخاب رشته در آزمون سراسری به این افراد داده شود

زمان انتخاب رشته کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در سال   1403 اواخر دی‌ماه سال 1402به صورت مجزا و در درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌پذیرد.

نکات مهم در خصوص آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

نکات مهم در خصوص آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403 در زیر ارائه شده است:

 1. 1. داوطلبانی که در زمان ثبت‌نام آزمون سراسری سال 1403 (نوبت اول)، نوع آزمون خود را “فقط متقاضی شرکت در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم هستم” انتخاب می‌نمایند، در صورت قبولی و یا عدم قبولی در آزمون پذیرش دانشجو – معلم حق انتخاب رشته در رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال 1403 را نخواهند داشت.
 2. 2. داوطلبانی که در زمان ثبت‌نام، نوع آزمون خود را “متقاضی شرکت در آزمون سراسری و همچنین آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم هستم” انتخاب می‌نمایند، در صورت قبولی نهایی در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم حق انتخاب رشته در آزمون سراسری سال 1403 را ندارند.

 لازم به یادآوری است اعلام نتیجه نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال 1403 قبل از انتخاب رشته متقاضیان آزمون سراسری اعلام خواهد شد و به قبولین نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم، کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته در آزمون سراسری داده نخواهد شد.

 1. 3. بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال 1403، مهلت چند روزه به این دسته از داوطلبان داده می‌شود که چنانچه از قبولیِ خود در دانشگاه فرهنگیان منصرف شدند، امکان انتخاب رشته در آزمون سراسری سال 1403 را داشته باشند.

این دسته از داوطلبان لازم است در فرصت تعیین شده که از طرف سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد درخواست انصراف خود را قبل از صدور کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته، به آموزش‌وپرورش ارائه دهند.

پرسش و پاسخ

داوطلبان در نظر داشته باشند که اعتبار ارزیابی شایستگی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ تا دو سال خواهد بود.

ارزیابی داوطلبان کنکور تربیت‌معلم ۱۴۰۳ از نیمه اول دی‌ماه سال ۱۴۰۲ آغاز می‌شود و افراد در دو بخش شایستگی‌های عمومی و تخصصی ارزیابی می‌شوند. 

 ارزیابی شایستگی معلمان به دو صورت عمومی و تخصصی است.

آزمون اختصاصی برای رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در سال،1403 همراه با نوبت اول آزمون سراسری (اردیبهشت ماه) و در قالب یک دفترچه سؤال ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم علاوه بر دفترچه سؤالات تحویلی به متقاضیان در هر گروه آزمایشی، برگزار می‌شود.

داشتن حداقل معدل کل 14 در دوره متوسطه دهم، یازدهم و دوازهم ضروری است.

براساس اعلام وزارت آموزش‌وپرورش حداکثر سن مجاز برای ورود به دانشگاه فرهنگیان  24 سال تمام مبنا اول مهرماه هرسال تحصیلی خواهد بود.

مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم به ترتیب:

 • هوش و استعداد معلمی با ضریب 3
 • تعلیم‌وتربیت اسلامی با ضریب   2

 ضرایب دروس این آزمون برای گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان به‌جز دروس ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم همانند ضرایب آزمون سراسری خواهد بود.

شرایط و ضوابط کامل پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان به انضمام ظرفیت پذیرش، در دفترچه راهنمای انتخاب رشته پذیرش دانشجو – معلم به صورت جداگانه در دی‌ماه  1402 منتشر و به اطلاع متقاضیان ذی‌ربط رسانده خواهد شد.

فرایند ثبت‌نام، برگزاری و پذیرش در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان منحصراً در نوبت اول آزمون سراسری 1403 انجام خواهد شد. داوطلبین باید در مهلت مقرر در سامانه سنجش اقدام به ثبت نام کنند. آزمون نوبت اول آزمون سراسری و آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان در روزهای پنجشنبه و جمعه در تاریخ 6 و 7 اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

میزان تاثیر و سهم نمرات و امتیازات در نتیجه نهایی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان به صورت 50 درصد سوابق تحصیلی،  25درصد آزمون اختصاصی (شامل  15درصد نمرات آزمون سراسری (کنکور) و 10درصد آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم) و  25درصد ارزیابی شایستگی معلمی خواهد بود.

اعلام نتیجه نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال  1403 قبل از انتخاب رشته متقاضیان آزمون سراسری خواهد بود و به قبولین نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم، کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته در آزمون سراسری داده نخواهد شد و امکان انتخاب رشته در آزمون سراسری (کنکور) را ندارند.

درصورتی‌که متقاضی در ارزیابی شایستگی معلمی همان سال شرکت نکرده باشد، امکان شرکت وی در ارزیابی جدید پس از اعلام داوطلبان به میزان چندبرابر ظرفیت، فراهم خواهد شد.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x