جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

اطلاعیه سازمان سنجش درباره اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

اطلاعیه سازمان سنجش درباره اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402
اطلاعیه سازمان سنجش درباره اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402
فهرست مطالب

سازمان سنجش نحوه اعلام نتایج آزمون سراسری ۱۴۰۲ (نوبت‌های اول و دوم) را اعلام کرد. نکات مهم و نحوه تخصیص نمرات سوابق تحصیلی و نمره آزمون در نمره کل نهایی براساس جزئیات اعلام شده از سوی سازمان سنجش در این نوشتار ارائه شده است. همچنین نکاتی در مورد داوطلبینی که در نوبت دی و تیرماه ثبت‌نام کرده‌اند در ادامه بیان شده است.

با گزینه دو همراه باشید.

اطلاعیه سازمان سنجش درباره اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

نحوه اعمال سوابق تحصیلی در نمره کنکور برای گروه‌های آزمایشی مختلف

پذیرش در آزمون سراسری سال 1402 بر اساس نمره کل نهایی حاصل از 60 درصد آزمون اختصاصی (کنکور) و 40 درصد تأثیر قطعی سوابق تحصیلی برای سه گروه آزمایشی علوم ریاضی، علوم‌تجربی و علوم‌انسانی است. برای گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی، نمره کل نهایی حاصل از ۷۴ درصد آزمون اختصاصی (کنکور) و ۲۶ درصد تأثیر قطعی سوابق تحصیلی است.

شرایط داوطلبینی که در دو نوبت کنکور در گروه آزمایشی یکسان شرکت کرده‌اند.

در صورت یکسان بودن گروه آزمایشی نوبت‌های اول و دوم داوطلبانی که در هر دو نوبت آزمون اختصاصی (کنکور) شرکت کرده‌اند، بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی در نمره کل نهایی لحاظ می‌شود؛ لذا بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی، در کارنامه مربوط به‌نوبت دوم درج شده است.

شرایط داوطلبینی که در دو گروه آزمایشی متفاوت شرکت کرده‌اند.

داوطلبینی که در آزمون نوبت اول دی‌ماه در یکی از گروه‌های  اصلی علوم ریاضی، علوم‌تجربی و علوم‌انسانی شرکت کرده؛ ولی در آزمون نوبت دوم (تیرماه ۱۴۰۲) با گروه آزمایشی اصلی دیگری شرکت کرده‌اند، باید در همین کارنامه اولیه علاقه‌مندی خود را صرفاً به یک گروه آزمایشی اصلی که تمایل به انتخاب رشته دارند، اعلام کنند. بعد از اعلام داوطلبین، کارنامه حاوی رتبه ارائه می‌شود.

شایان ذکر است برای این دسته از داوطلبان در صورت عدم انتخاب گروه آزمایشی اصلی، گروه آزمایشی انتخابی آزمون نوبت دوم (تیرماه ۱۴۰۲) ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

نحوه مشاهده نمرات خام نوبت اول کنکور

نمرات خام داوطلبین نوبت اول در سامانه جامع آزمون سراسری به آدرس https://my.sanjesh.org قابل‌مشاهده است. داوطلبینی که فقط در نوبت اول در یک یا چند گروه آزمایشی شناور شرکت کرده‌اند، نمره کل آزمون اختصاصی و نمره کل سابقه تحصیلی در کارنامه نوبت اول درج شده است و در سامانه فوق قابل‌مشاهده است.

کارنامه نوبت دوم شامل چه مواردی است؟

کارنامه داوطلبین شرکت‌کننده در نوبت دوم تیره ماه حاوی موارد زیر است:

  • نمرات خام
  • دروس گروه‌هایی آزمایشی شرکت‌کننده
  • بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی مربوط به ‌نوبت اول و دوم (ملاک عمل در نمره کل نهایی)
  • نمره کل سابقه تحصیلی (دریافتی از وزارت آموزش‌وپرورش)

کارنامه نوبت دوم از طریق ورود به سامانه جامع آزمون سراسری، قابل‌مشاهده است.

زمان انتشار کارنامه نهایی برای انتخاب رشته کنکور

کارنامه نهایی برای انتخاب رشته حاوی نمره کل نهایی، رتبه در سهمیه، رتبه کشوری، سهمیه، استان بومی و وضعیت مجاز یا غیرمجاز به انتخاب رشته، هفته آینده در سامانه جامع آزمون سراسری منتشر خواهد شد.

اطلاعیه سازمان سنجش درباره اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

زمان انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

زمان انتشار دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته و همچنین زمان انتخاب رشته داوطلبان، هم‌زمان با انتشار کارنامه نهایی در هفته آینده منتشر خواهد شد.

نحوه درخواست بررسی مجدد نمره کل سابقه تحصیلی

داوطلبان در صورت نیاز به درخواست بررسی مجدد نمره کل سابقه تحصیلی لازم است به درگاه الکترونیکی وزارت آموزش‌وپرورش به نشانی my.medu.ir مراجعه کنند. درخواست‌هایی که به روش‌های دیگر انجام شود، پاسخی ارائه نمی‌شود.

اطلاعیه سازمان سنجش درباره اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

نحوه دریافت کارنامه کنکور دانشگاه آزاد تیرماه 1402

با توجه به اینکه ثبت‌نام کنکور دانشگاه‌های آزاد و سراسری به صورت هم‌زمان و ادغام شده صورت می‌پذیرد، لذا در مرحله انتشار جواب کنکور نیز این کارنامه به صورت هم‌زمان و برای هر دو دانشگاه در قالب یک کارنامه قابل دریافت و مشاهده است. برای مشاهده کارنامه کنکور باید وارد سایت سنجش به نشانی sanjesh.org سنجش شوید.

تعداد داوطلبین بر اساس جنسیت در گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان

     تعداد داوطلبین بر اساس جنسیت در گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان در زیر ارائه شده است.

  • 1. گروه آزمایشی ریاضی ۱۳۶ هزار و ۸۵۱ نفر بودند که ۸۸ هزار و ۵۵۶ نفر آنها مرد و مابقی زن بودند. در این گروه مردان با 65 درصد نسبت به زنان بیشترین داوطلب بوده‌اند.
  • 2. همچنین تعداد ۴۸۵ هزار و ۳۵ نفر در گروه آزمایشی تجربی شرکت کردند که ۳۱۸ هزار و ۸۱۱ نفر آنها زن و مابقی مرد بودند. زنان با ۶۶ درصد بیشترین داوطلبان این گروه آزمایشی بوده‌اند
  • 3. در گروه آزمایشی علوم‌انسانی نیز ۳۴۳ هزار و ۵۵۱ داوطلب شرکت کردند که زنان با ۲۱۴ هزار و ۴۱۶ داوطلب (۶۲ درصد)، بیشترین متقاضیان این گروه آزمایشی بودند.
  • 4. در گروه آزمایشی هنر ۶۱ هزار و ۷۰۲ داوطلب شرکت کردند که ۴۵ هزار و ۸۸۲ نفر آنها زن بودند و به‌عبارت‌دیگر زنان ۷۴ درصد متقاضیان رشته‌های هنر دانشگاه‌ها بوده‌اند.
  • 5. در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی نیز ۹۲ هزار و ۲۹۷ نفر متقاضی ثبت‌نام کردند که ۶۰ هزار و ۱۶ نفر آنها زن بودند و تنها 35 درصد مردان متقاضی این گروه آزمایشی بوده‌اند.
اطلاعیه سازمان سنجش درباره اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

پرسش و پاسخ

نتایج اولیه آزمون سراسری جمعه بیستم مردادماه اعلام شد.

بعد از اعلام نتیجه اولیه، مشاهده نمرات و رتبه کسب شده در آزمون و همچنین پس از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های پذیرش با آزمون و با سوابق تحصیلی داوطلبان می‌توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.

کارنامه نهایی داوطلبان نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ هفته آینده در سامانه جامع آزمون سراسری سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.

کارنامه نهایی برای انتخاب رشته حاوی نمره کل نهایی، رتبه در سهمیه، رتبه کشوری، سهمیه، استان بومی و وضعیت مجاز یا غیرمجاز به انتخاب رشته، هفته آینده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور در سامانه جامع آزمون سراسری منتشر خواهد شد.

برای داوطلبانی که فقط در نوبت اول در یک یا چند گروه آزمایشی شرکت کرده‌اند، نمره کل آزمون اختصاصی و نمره کل سابقه تحصیلی آنان در کارنامه نوبت اول درج شده و از طریق سامانه سنجش قابل‌ملاحظه است.

به‌طورکلی یک میلیون و ۱۹ هزار و ۴۳۶ داوطلب در نوبت دوم کنکور امسال ثبت‌نام کردند که ۶۸۷ هزار و ۴۲۰ داوطلب (۶۱ درصد) زن و ۴۳۲ هزار و ۱۶ داوطلب (۳۹ درصد) مرد بوده‌اند.

داوطلبان می‌توانند از طریق مراجعه به سایت سنجش برای ثبت اعتراض به نتیجه کنکور اقدام کنند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x