آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

اعتراض به اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲

اعتراض به اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲
اعتراض به اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲
فهرست مطالب

نتایج کنکور سراسری در دو مرحله نتایج اولیه و نتایج نهایی از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود. پس از هر مرحله از اعلام نتایج، داوطلبینی که نسبت به نتایج، اعتراض دارند، می‌توانند درخواست خود را نسبت به هر یک از بندهای مندرج در کارنامه آزمون از طریق سیستم پاسخگویی سایت سنجش ثبت کرده تا سازمان سنجش درخواستشان را بررسی نماید. در این نوشتار همراه شما هستیم تا زمان و نحوه ثبت اعتراض به نتایج اولیه کنکور سراسری 1402 را بیان کنیم.

با گزینه دو همراه باشید.

اعتراض به اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲

زمان و نحوه اعتراض به نتایج اولیه کنکور سراسری و درخواست بررسی مجدد نمره آزمون سراسری

برخی از داوطلبین ممکن است پس از مشاهده نتایج اولیه کنکور سراسری به درصد دروس، رتبه، سوابق تحصیلی و… اعتراض داشته باشند. همچنین بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور، داوطلبین ممکن است به رشته و دانشگاه محل قبولی نیز اعتراض داشته باشند و خواستار بررسی مجدد کارنامه خود باشند.

اعتراض به اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲

موارد قابل‌قبول جهت اعتراض به نتایج کنکور سراسری

به صورت کلی مواردی از نتایج کنکور 1402 که می‌توان نسبت به آن معترض بود در زیر ارائه شده است:

 • 1. اشتباه در محاسبه درصد هر درس با توجه به پاسخ برگ

 پاسخ برگ امتحانی هر داوطلب چند روز بعد از اعلام نتایج کنکور منتشر می‌شود، داوطلبان می‌توانند با مقایسه تصویر پاسخ برگ خود و پاسخ‌نامه کلیدی کنکور، درصدهای خود در هر درس را محاسبه کرده و با درصدهایی که در کارنامه نشان داده شده مقایسه کنند. چنانچه اشتباهی در نحوه محاسبه درصد صورت‌گرفته باشد، می‌توانند نسبت به ثبت اعتراض اقدام کنند.

 • 2. اشتباه در قرارگیری تصویر پاسخ برگ

بعد از انتشار پاسخ برگ کنکور آن را با پاسخ برگ خود (که قاعدتاً باید اطلاعات شخصی شما روی آن درج شده باشد) مطابقت دهید.

 • 3. اشتباه در اطلاعات سهمیه کنکور

این اتفاق عمدتاً برای افرادی رخ می‌دهد که سهمیه‌ای غیر از مناطق (مثل ایثارگران) دارند و بعد از اعلام نتایج کنکور متوجه می‌شوند که سهمیه‌شان به‌درستی درج نشده است.

اعتراض به اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲

نحوه ثبت اعتراض به اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲

سازمان سنجش آموزش کشور این امکان را برای داوطلبین فراهم کرده است که در صورت اعتراض به نتایج کنکور، درخواست خود را برای بررسی مجدد نمره، اعمال سوابق تحصیلی و… ارسال کنند. داوطلبین می‌توانند اعتراض خود را از طریق ثبت درخواست در سازمان سنجش به دو صورت زیر انجام دهند:

1. روش اول ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402

مراحل ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402 در زیر ارائه شده است:

 • 1. در مرحله اول باید به سایت سنجش مراجعه کرده و روی لینک “پاسخگویی و ارتباط با سازمان” کلیک شود.
 • 2. در مرحله دوم باید “ورود به سیستم پاسخگویی ” را کلیک کنید.
 • 3. در این روش پس از ورود به سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش آموزش کشور نیاز است تا در سامانه عضو باشید یا اگر از قبل عضو سامانه بوده‌اید، ورود به سامانه را انتخاب کنید.
 • 4. سپس بعد از عضویت می‌توانید به صفحه اول برگشته و دکمه ورود به سیستم را انتخاب کنید و روی قسمت “درخواست جدید” کلیک کنید.
 • 5. سپس در این مرحله نیاز است تا نوع آزمون خود را که در اینجا “کنکور سراسری” است را انتخاب کنید. همچنین باید سال مربوطه را نیز انتخاب نمایید.
 • 6. اکنون نوع اعتراض و دلایل مستدل خود را ذکر نموده و پس از آن بر روی کلید “تأیید” کلیک کنید.

2. روش دوم ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402

مراحل ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402 از طریق روش دوم در زیر ارائه شده است:

 • 1. به سامانه sanjesh.org که به‌منظور رسیدگی به درخواست‌های داوطلبان طراحی شده است، مراجعه کنید.
 • 2. اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.
 • 3. سپس کد ارسال شده به شماره همراه خود را در کادر مشخص شده وارد کنید.
 • 4. در ادامه، تصویر مربوط به درخواست خود را در سامانه بارگذاری نمایید.
 • 5. نتایج اعتراضات و درخواست‌های شما از طریق آدرس اینترنتی sanjesh.org قابل‌مشاهده و پیگیری خواهد بود.

سازمان سنجش پس از بررسی‌های لازم و درصورتی‌که اعتراض منطقی و با ذکر دلایل قابل‌قبول باشد، اقدامات لازم را در خصوص حل مشکلات داوطلبان انجام خواهد داد. همچنین لازم به ذکر است که عمدتاً زمان پاسخگویی سازمان سنجش به درخواست اعتراض داوطلبان 24 الی 72 ساعت پس از ثبت درخواست است.

زمان ثبت اعتراض به نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که تنها بعد از مدت‌زمان محدودی قادر خواهید بود اعتراض خودتان را به ثبت برسانید. معمولاً زمان اعتراض به نتایج کنکور تا یک هفته بعد از منتشرشدن جواب‌ها است.

داوطلبان پس از مشاهده نتایج کنکور 1402 می‌توانند درخواست اعتراض خود را در سایت سازمان سنجش ثبت نمایند.

اعتراض به نتایج نهایی کنکور سراسری 1402

اعتراض به نتایج نهایی کنکور سراسری نیز برای داوطلبین فراهم شده است. داوطلبینی که از جواب انتخاب رشته کنکور خود رضایت ندارند و توقع داشته‌اند در رشته‌، دانشگاه و شهر بهتری قبول شوند، در  این شرایط نیز فرصت برای اعتراض دارند. برای اعتراض به نتایج نهایی کنکور باید وارد سایت سازمان سنجش شده و سپس مراحل لازم برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری به ثبت برسد.

لازم به ذکر است که تا چند روز بعد از دریافت انتخاب رشته، کارنامه سبز نیز برای شما منتشر خواهد شد که رشته‌های دیگر قبولی شما در آن آورده شده‌اند. در صورت علاقه بیشتر می‌توانید نسبت به انتخاب آن‌ها نیز اقدام داشته باشید که در بیشتر مواقع دانشجویان از ماه بهمن‌ماه وارد دانشگاه‌های مربوطه می‌شوند.

ثبت اعتراض به نتایج دانشگاه آزاد

داوطلبان پس از مشاهده نتایج کنکور دانشگاه آزاد نیز می‌توانند، برای برقراری ارتباط با مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد و درخواست بررسی مجدد نسبت به نتایج پذیرش با آزمون و یا بدون آزمون این دانشگاه، تقاضای اینترنتی و غیرحضوری خود را به ثبت برسانند. برای این منظور کافیست داوطلبین  به “سامانه ثبت درخواست الکترونیکی دانشگاه آزاد” به نشانی ticket.azmoon.iau.ac.ir مراجعه کنند.

اعتراض به اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲

پرسش و پاسخ

بله چنانچه اشتباهی در نحوه محاسبه درصد صورت‌گرفته باشد، داوطلبان می‌توانند تقاضای بررسی مجدد نمره را از سازمان سنجش داشته باشند.

سوابق تحصیلی،  اطلاعات سهمیه، جابه‌جاشدن تصویر پاسخ برگ و مسائل مربوط به نظام‌وظیفه از جمله مواردی است که داوطلبین می‌توانند نسبت به آن‌ها اعتراض داشته باشند.

داوطلبین می‌توانند از زمان اعلام نتایج، نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام نمایند.

از طریق مراجعه به سیستم پاسخگویی سایت sanjesh.org و یا سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک این سازمان می‌توان نسبت به آن اقدام کرد.

با توجه به اینکه احتمال کمی در اشتباه وجود دارد، اما در صورت هر گونه اشتباهی می‌توان به نتایج اعتراض امیدوار بود.

سازمان سنجش معمولا طی بازه زمانی 24 تا 72 ساعت نتایج اعتراض را به داوطلبین ارسال می کند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x