آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

اعتراض به نتایج امتحانات نهایی

اعتراض به نتایج امتحانات نهایی
زمان اعتراض نتایج امتحانات نهایی
فهرست مطالب

دانش‌آموزانی که از نتایج امتحانات نهایی خود راضی نیستند، می‌توانند نسبت به نمرات کارنامه اعتراض کنند. با توجه به نحوه برگزاری امتحان نهایی، دانش‌آموزان در بازه‌های زمانی مشخص می‌توانند نسبت به نتایج امتحانات اعتراض خود را ثبت کنند. در این نوشتار همراه شما هستیم تا در مورد نحوه اعتراض به نتایج امتحانات نهایی به شرح مطالب مهمی بپردازیم.

با گزینه دو همراه باشید.

زمان اعتراض نتایج امتحانات نهایی

زمان اعتراض نتایج امتحانات نهایی

امتحانات نهایی هر ساله در خردادماه برگزار می‌شود. برخی از این دانش‌آموزان ممکن است به نتایج اعتراض داشته باشند. خوشبختانه اعتراض به نتایج امتحان نهایی 1402 در بازه زمانی امکان‌پذیر است.

دانش‌آموزانی که از نتایج رضایت ندارند می‌توانند در بازه زمانی 18 تا 21 تیرماه 1402 به صورت حضوری به مدارس مراجعه کرده و با تکمیل فرم اعتراض، ثبت اعتراض خود را انجام دهند. لازم به ذکر است که مهلت اعتراض به نمره باید در بازه زمانی مشخص انجام شود تا توسط مدارس و اداره آموزش‌وپرورش منطقه مورد بررسی قرار گیرد.

سازمان آموزش‌وپرورش اعلام کرد: پس از ثبت اعتراض به نمرات امتحانات نهایی توسط دانش‌آموز، برگه امتحان برای تصحیح به مصحح چهارم ارسال می‌شود.

نحوه اعتراض به نتایج امتحانات نهایی

دانش‌آموزان می‌توانند با مراجعه حضوری به مدارس نتایج امتحانات نهایی را دریافت کنند. درصورتی‌که دانش‌آموزان نسبت به نمرات اعتراض داشته باشند باید به مدرسه مراجعه کرده و به صورت حضوری این کار را انجام دهند.  بعد از ثبت اعتراض، مدارس موظف هستند تا برگه امتحانی دانش‌آموز را برای تصحیح مجدد آماده کند. معمولاً تصحیح مجدد برگه دانش‌آموز در بازه زمانی کوتاه انجام شده و نتایج به دانش‌آموزان اعلام می‌گردد.

در سال جاری، طبق اعلام آموزش‌وپرورش، فرصتی برای ثبت اعتراض حضوری در نظر گرفته شده است. دانش‌آموزان می‌توانند در مهلت مقرر، به مدرسه خود مراجعه کرده و با تکمیل فرم اعتراض به نمرات، از این فرصت استفاده کنند.

زمان اعلام نتایج اعتراض به نمرات امتحان نهایی

معمولاً نتایج اعتراض به نمرات امتحان نهایی از طرف مدرسه به دانش‌آموزان اعلام می‌شود. اما ممکن است دانش‌آموزان به صورت آنلاین و بدون مراجعه به مدرسه در سایت‌های سیدا، پادا یا همگام بتوانند نتایج را مشاهده کنند.

پس از ثبت اعتراض توسط دانش‌آموز، برگه امتحان برای تصحیح به مصحح چهارم ارسال می‌شود و نمره اعلام شده توسط او به‌عنوان نمره نهایی ثبت می‌شود. نتایج امتحانات نهایی باید تا پایان تیرماه برای اعمال در پذیرش دانشگاه‌ها به سازمان سنجش ارسال شود.

نکات مهم در مورد اعتراض به نمرات امتحان نهایی

نکات مهم در مورد اعتراض به نمرات امتحان نهایی در زیر ذکر شده است:

  1. 1. اگر دانش‌آموزان به نتیجه امتحان اعتراض داشته باشند، این اعتراضات به صورت کشوری برگزار می‌شود، یعنی در استانی غیر از استان محل سکونت، پاسخ برگ توسط مصحح چهارم بررسی می‌شود؛ لذا اعتراض ممکن است سبب کمتر شدن نمره شود.
  2. 2. دانش‌آموزانی که در امتحانات نهایی خردادماه نمره قبولی نیاورده‌اند در صورت عدم کسب نمره پس از اعتراض، می‌توانند در شهریورماه نسبت به شرکت در امتحان مجدد اقدام نمایند.
زمان اعتراض نتایج امتحانات نهایی

پرسش و پاسخ

دانش‌آموزان می‌بایست به‌منظور اعتراض به نتایج امتحانات نهایی، به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نمایند.

 معمولاً زمان اعتراض به نتایج بلافاصله بعد از انتشار کارنامه نهایی است که زمان دقیق اعتراض در این نوشتار ذکر شده است.

نتایج اعتراض به امتحانات نهایی معمولاً تا یک هفته بعد از ثبت اعتراض اعلام می‌شود.

تعدادی از دانش‌آموزان ممکن است با توجه به تأثیر نتایج امتحانات خود بر رتبه کنکور و یا عدم قبولی، به نتایج امتحانات خردادماه ۱۴۰۲ اعتراض داشته باشند. این دانش‌آموزان می‌توانند بلافاصله بعد از اعلام نتایج، اعتراض خود را نسبت به نتیجه امتحانات نهایی ۱۴۰۲ ثبت نمایند.

پس از ثبت اعتراض به نتایج امتحان نهایی توسط دانش‌آموز، برگه امتحان برای تصحیح به مصحح چهارم ارسال می‌شود و نمره اعلام شده توسط او به‌عنوان نمره نهایی ثبت می‌شود.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x