جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

اعلام نتایج نهایی کنکور 1402

اعلام نتایج نهایی کنکور 1402
اعلام نتایج نهایی کنکور 1402
فهرست مطالب

نتایج کنکور 1402 در دو مرحله نتایج اولیه و نتایج نهایی منتشر می‌شود. نتایج اولیه کنکوردی ماه  در نیمه دوم اسفند و نتایج اولیه کنکور تیرماه در 27 مردادماه اعلام شد. در ادامه نتایج انتخاب رشته نهایی شرکت‌کنندگان در اواسط مهرماه اعلام می‌شود. در این نوشتار همراه شما هستیم تا نکات تکمیلی در مورد اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 دانشگاه سراسری و آزاد را بیان کنیم.

با گزینه دو همراه باشید.

اعلام نتایج نهایی کنکور 1402

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 1402

داوطلبان با درنظرداشتن تغییرات کنکور سراسری، لازم است تا از زمان، نحوه، انتخاب رشته و به‌تبع آن اعلام نتایج این آزمون آگاه شوند، بنابراین مطالعه این مقاله مفید واقع می‌شود. تمامی داوطلبین کنکور منتظر اعلام نتایج نهایی کنکور هستند تا بتوانند گام در مسیر تحصیلی جدید خود بردارند. کارنامه آزمون سراسری در غالب نتایج اولیه و نتایج نهایی منتشر می‌شود. نتایج اولیه که دارای تراز و رتبه است در 27 مردادماه 1402 منتشر شد، سپس بعد از انتخاب رشته باید منتظر نتایج نهایی بود. لازم به ذکر است که نتایج اولیه و نهایی سراسری دی‌ماه و تیرماه به صورت همزمان در اواسط مهرماه منتشر می‌شود.

زمان اعلام نتایج کنکور

داوطلبین کنکور سراسری رشته‌های تجربی، ریاضی، انسانی، هنر  و زبان که در کنکور سراسری دی‌ماه و تیرماه شرکت کرده‌اند، می‌توانند در نیمه دوم مهرماه نتیجه انتخاب رشته سراسری و آزاد را مشاهده کنند.

داوطلبان می‌توانند برای اطلاع از محل قبولی خود برای ثبت‌نام نهایی دانشگاه‌ها، به سایت سنجش مراجعه کرده و نتایج نهایی کنکور سراسری ۱۴۰۲ را با وارد کردن شماره پرونده، داوطلبی و… مشاهده نمایند.

نحوه مشاهده نتایج نهایی کنکور 1402

مشاهده نتایج اولیه و نتایج نهایی دانشگاه آزاد و سراسری از طریق سایت سنجش امکان‌پذیر است. نحوه مشاهده نتایج نهایی کنکور 1402 در زیر ارائه شده است:

 1. 1. ورود به سایت سازمان سنجش به نشانی org شده و انتخاب گزینه سراسری از منوی پایین صفحه
 2. 2. انتخاب گزینه “مشاهده و پرینت کارنامه نهایی آزمون سراسری سال 1402”
 3. 3. مجدد کلیک روی “مشاهده و پرینت کارنامه نهایی آزمون سراسری سال 1402”
 4. 4. ورود کد ملی و رمز عبور سازمان سنجش

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۲ در نیمه اول مهرماه خبر داد و بیان کرده است که: سال تحصیلی ورودی‌های جدید دانشگاه‌ها از ۱۵ مهر به بعد آغاز خواهد شد.

نحوه مشاهده نتایج نهایی دانشگاه آزاد

جهت مشاهده نتایج نهایی انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیاز است که مراحل زیر را دنبال کنید. توجه داشته باشید که نتیجه نهایی انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای رشته‌های دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی و دامپزشکی از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود. در زیر مراحل مشاهده نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد ارائه شده است:

 1. 1. مراجعه به سایت org و یا azmoon.iau.ir و انتخاب گزینه “اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون سراسری 1402 دانشگاه آزاد” (به‌جز رشته‌های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)
 2. 2. ورود کد دسترسی انتخاب رشته و کد ملی برای ورود به سامانه
 3. 3. مشاهده نتایج

اعتراض به نتایج نهایی کنکور سراسری 1402

چند روز بعد از اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری، با انتشار کارنامه نهایی امکان درخواست اعتراض وجود دارد. داوطلبین می‌توانند تقاضای اولویت بعدی و درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری را از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش اعلام دارند. داوطلبین می‌بایست به کارنامه سبز توجه کنند و براساس آن برای اعتراض اقدام نمایند.

دسترسی مجدد به اطلاعات موردنیاز جهت مشاهده نتایج کنکور ۱۴۰۲

برخی از داوطلبین ممکن است به اطلاعات موردنیاز جهت ورود به سامانه سنجش دسترسی نداشته باشند. در نتیجه این افراد قادر به مشاهده نتایج نهایی کنکور نیستند و باید اطلاعات خود را بازیابی کنند. در ادامه روش دسترسی مجدد به اطلاعات برای ورود به سایت سنجش را ذکر کرده‌ایم:

 1. 1. ورود به سایت سنجش به نشانی org شده و انتخاب گزینه “پاسخگویی و ارتباط با سازمان ” بخش چپ سایت
 2. 2. انتخاب گزینه “دریافت شماره پرونده و کد پیگیری”
 3. 3. در صورت عضویت در سامانه پاسخگویی، ورود اطلاعات و ثبت درخواست
 4. 4. در صورت عدم عضویت در سامانه پاسخگویی، باید ثبت‌نام اولیه انجام شود و سپس ورود به سامانه و ثبت درخواست
اعلام نتایج نهایی کنکور 1402

نکات قابل‌توجه بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری

نکات قابل‌توجه بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 1402 در زیر ارائه شده است:

 1. 1. داوطلبین بایست در زمان مقرر به سایت دانشگاه محل قبولی به همراه مدارک لازم برای ثبت‌نام اقدام کنند.
 2. 2. عدم مراجعه و ثبت‌نام در دانشگاه به منزله انصراف بوده و هیچ اعتراضی مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.
 3. 3. پذیرفته‌شدگان دوره روزانه کنکور سراسری 1402 در صورت عدم ثبت‌نام یا انصراف از دانشگاه، می‌توانند در کنکوردی ماه یا تیرماه سال بعد شرکت کنند.
 4. 4. داوطلبینی که علاوه بر قبولی در آزمون سراسری جزء پذیرفته‌شدگان در دانشگاه آزاد 1402 نیز هستند می‌توانند در یکی از این دو دانشگاه محل قبولی، ثبت‌نام خود را انجام دهند.

پرسش و پاسخ

نتایج نهایی کنکور 1402 در اواسط مهرماه 1402 اعلام می‌شود.

دریافت نتایج نهایی آزمون سراسری از طریق سایت sanjesh.org امکان‌پذیر است و نتایج نهایی دانشگاه آزاد از طریق azmoon.org به دست داوطلبان می‌رسد که جزئیات بیشتر در متن مقاله است.

داوطلبان زمان مشاهده نتایج نهایی کنکور سراسری فقط می‌توانند از وضعیت قبولی خود مطلع شوند.

در زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری لینک اعتراض به نتایج در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش فعال می‌شود.

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری تنها وضعیت قبولی یا عدم قبولی داوطلب منتشر می‌شود و متقاضیان برای اطلاع از رتبه اکتسابی در هر رشته محل باید کارنامه سبز خود را دریافت کنند.

نتایج نهایی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ تا اواسط مهرماه اعلام می‌شود و دانشگاه‌ها از این تاریخ به بعد می‌توانند نسبت به ثبت‌نام دانشجویان جدیدالورود و آغاز سال تحصیلی آنها اقدام کنند.

دانشگاه‌ها برای ورودی‌های جدید خود دستورالعملی منتشر می‌کنند که در آن زمان مراجعه به دانشگاه برای ثبت‌نام حضوری، مدارک لازم، نحوه نام‌نویسی اینترنتی و… را به اطلاع دانشجویان جدید خود می‌رسانند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x