جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

امتحان نهایی دین و زندگی 3 پایه دوازدهم رشته علوم انسانی خرداد 1401 با پاسخ تشریحی

امتحان نهایی دین و زندگی 3 پایه دوازدهم رشته علوم انسانی خرداد 1401 با پاسخ تشریحی
تعلیمات-دینی-3-خرداد-1401---انسانی
فهرست مطالب

امتحان نهایی دین و زندگی 3 ویژه رشته علوم انسانی صرفا به صورت کتبی و از 20 نمره می باشد. در ادامه شما می توانید سوالات امتحان نهایی دین و زندگی 3 ویژه رشته علوم انسانی خرداد 1401 را با پاسخنامه آن مشاهده کنید:

سوالات امتحان نهایی دین و زندگی 3 رشته انسانی خرداد 1401

1- آیه شریفه (ذلِكَ بما قَدَمَت اَيديكُم وَ اَنَّ اللهَ لَیسَ بِظَلام لِعَبیدِ) از نشانه های اختیار، به …………….، اشاره دارد.(0.5 نمره)

الف) احساس رضایت یا پشیمانی            ب) مسئولیت پذیری

پاسخ : ب) مسئولیت پذیری (0.5)

2- دلایل حرام بودن قمار در دین اسلام را بنویسید. (0.5 نمره)

پاسخ : يك كار بيهوده است، پول و ثروت مردم را درمسيری كه هيچ فايده ای برای جامعه ندارد به كار می گيرد. از طرف ديگر، ميان برنده و بازنده كينه و دشمنی به وجود می آورد. (0.25)

3- مهم ترین عامل برای حضور کارآمد یک کشور، در میان افکار عمومی جهان، چیست؟ (0.5)

پاسخ : استحكام و اقتدار نظام حكومتی (0.5)

4- در چه صورت انسان گرفتار شرک عملی می شود؟ (1)

پاسخ : اگر كسی دل به هوای نفس (بت درون) سپرده و او را معبود خود قرار دهد و اوامرش را به فرمان های خداوند ترجيح دهد (0.5) یا در پی كسب رضايت قدرت های مادی و طاغوت ها (بت های بيرون) برآيد، چنين شخصی گرفتار شرك عملی شده است. (0.5)

5- یکی از آثار منفی تمدن جدید “افزایش فاصلۀ میان انسان های فقیر و غنی در جهان” است، آن را توضیح دهید. (1)

پاسخ : شكل گيری نظام های سياسی جديد، بر پايۀ قدرت سرمايه داران و نفع طلبی فزاينده آنان بود. صاحبان سرمايه و صنعت، منابع طبيعی اكثر نقاط جهان را به بهايی بسيار اندك خريدند و يا با قدرت نظامی خود تاراج كردند و كالاهای خود را با قيمت های بسيار سنگين به مردم همان سرزمين ها فروختند. ( ١)

برای مشاهده تمامی سوالات، فایل زیر را دانلود کنید…

بخش بندی کتاب دین و زندگی 3

کتاب دین و زندگی 3 ویژه رشته علوم انسانی دو بخش دارد. این کتاب به دانش آموزان پایه دوازدهم رشته علوم انسانی تدریس می شود. بخش نخست آن “تفکر و اندیشه” نام دارد و شامل 6 درس است. بخش دوم آن “در مسیر” نام دارد و 7 درس را شامل می شود.

بارم بندی امتحان نهایی دین و زندگی 3

در امتحان نهایی دین و زندگی 3 به بخش نخست کتاب که شامل 6 درس می باشد و در آزمون نیم سال اول مورد ارزیابی قرار گرفته است، 7 نمره اختصاص یافته است. بخش دوم کتاب هم که شمال 7 درس است، 13 نمره به خود اختصاص می دهد. پس برای موفقیت در امتحان نهایی این درس باید توجه ویژه ای به دروس نیمسال دوم داشته باشید.

مدت زمان و تعداد سوالات

تعداد سوالات امتحان نهایی دین و زندگی حدود 25 سوال است و وقت تقریبی آزمون 75 تا 80 دقیقه است. وقت آزمون با تعداد سوالات نسبت مستقیم دارد و در آزمون هایی که تعداد سوالات بیش از 25 باشد، زمان آزمون نیز 80 دقیقه خواهد بود.

در امتحان نهایی دین و زندگی 3 رشته علوم انسانی، 7 نمره به دروس نیمسال اول و 13 نمره به دروس نیمسال دوم اختصاص داده شده است.

نکاتی درباره امتحان نهایی دین و زندگی 3

ترجمه آیاتی که در مقابل صفحه قرائت و قبل از شروع درس آمده، جزء محتوای آموزشی نیست و تنها جهت آشنایی دانش آموزانی كه تمایل به دانستن مفاهیم این آیات را دارند، قرار داده شده است. از این قسمت در آزمون ها، اعم از آزمونهای كتبی در نظام آموزشی آموزش و پرورش و آزمون های ورودی دانشگاهها، نباید سؤالی طرح شود.

آیات ابتدای هر درس برای قرائت در كلاس است و تنها در ارزشیابی مستمر و پایانی نیمسال اول به صورت شفاهی از دانش آموزان پرسیده می شود و نباید هیچگونه سؤالی در امتحانات كتبی و آزمونهای ورودی دانشگاهها از این آیات طراحی شود.

ترجمه آیاتی که در مقابل صفحه قرائت و قبل از شروع درس آمده، جزء محتوای آموزشی نیست و تنها جهت آشنایی دانش آموزانی كه تمایل به دانستن مفاهیم این آیات را دارند، قرار داده شده است. از این قسمت در آزمون ها، اعم از آزمونهای كتبی در نظام آموزشی آموزش و پرورش و آزمون های ورودی دانشگاهها، نباید سؤالی طرح شود.

قسمتهای “بیشتر بدانیم”، “پیشنهاد”، “پاورقیها”، “برداشت” و “دانش تکمیلی” فقط برای توسعه اطلاعات و كسب نمره تشویقی است و در امتحانات مستمر و پایانی و آزمونهای ورودی دانشگاهها نباید از این قسمت ها سؤال طرح شود.

بخشهای “پاسخ به یک پرسش” و “نمونه” جزء متن آموزشی است که در فرایند آموزش بایستی ارائه شود و از آن سؤال طرح می گردد.

حفظ کردن عین آیات و روایات ضروری نیست، بلکه برداشت و استنباط از آنها اهمیت دارد.

در نظر داشته باشید که کتاب و امتحان نهایی درس دین و زندگی رشته علوم انسانی متفاوت از سایر رشته ها می باشد.

سوالات متداول

در امتحان نهایی درس دین و زندگی 3، 7نمره به 6 درس نخست (نیمسال اول) و 13 نمره به دروس 7 تا 13 اختصاص می یابد.

در امتحان نهایی پایان سال امتحان دین و زندگی به صورت کتبی برگزار می شود و تمام 20 نمره مربوط به همان امتحان است.

حفظ کردن آیات ضروری نیست. قسمتهای “بیشتر بدانیم”، “پیشنهاد”، “پاورقیها”، “برداشت” و “دانش تکمیلی” نیز حفظ می گردد.ترجمه آیاتی که در مقابل صفحه قرائت و قبل از شروع درس آمده، جزء محتوای آمتحانی نیست.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ساجده اسوبار
1 سال قبل

لطفا کمکم کنی تو امتحان……….
……..
…….

…..

……
…در

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x