جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

امتحان نهایی دین و زندگی 3 پایه دوازدهم رشته ریاضی فیزیک دی 1402 با پاسخ تشریحی

امتحان نهایی دین و زندگی 3 پایه دوازدهم رشته ریاضی فیزیک دی 1402 با پاسخ تشریحی
امتحان نهایی دینی دی 1402
فهرست مطالب

امتحان نهایی دین و زندگی 3 ویژه رشته علوم تجربی و ریاضی صرفا به صورت کتبی و از 20 نمره می باشد. اولین نکته که باید در این زمینه بدانید، این است که در سالیان اخیر به علت یکسان بودن کتاب دین و زندگی رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک، امتحان نهایی آن در یک زمان و با سوالات یکسان برگزار می شود. در ادامه شما می توانید فایل پی دی اف سوالات امتحان نهایی تعلیمات دینی ویژه رشته ریاضی فیزیک دی 1402 را با پاسخنامه آن مشاهده و دانلود کنید:

سوالات امتحان نهایی دین و زندگی 3 رشته ریاضی فیزیک دی 1402

1- خطاب شیطانی “آب که از سر گذشت چه یک وجب، چه صد وجب» بیانگر کدام حیله شیطان است؟ (0.5 نمره)

پاسخ : ناامید کردن از رحمت الهی (0.5) 

2- «خواست و رضایت الهی را محور تمایلات درونی و تصمیم ها و فعالیت های زندگی خود قرار دادن» انسان را مشمول کدام نوع توحید خواهد کرد؟  (0.5)

پاسخ : توحید عملی ( توحید عملی در بُعد فردی) (0.5)

3- اصطلاحات زیر را تعریف کنید. (1.5)

اختیار : 

پاسخ : اختیار حقیقتی وجدانی و مشهود به معنی توانایی بر انجام یک کار و یا ترك آن است. (0.5)

سنت های الهی :

پاسخ : قانونمندی مبتنی بر تقدیر الهی که اختصاص به پدیده های طبیعی ندارد و زندگی فردی و اجتماعی انسان ها را نیز در بر می گیرد.(0.5)

4- چرا فراگیر شدن قمار دلیل نمی شود که اسلام در برابر آن کوتاه بیاید و آن را گناه محسوب نکند؟ تحلیل کنید. (1)

پاسخ : اگر عملی در جامعه رایج شود ولی مخالف سعادت انسان ها باشد، دلیلی ندارد که اسلام آن را بپذیرد و مطابق با خواستۀ آنها حکم کند. (0.25) خداوند – که نصیحتگر حقیقی و خواهان سعادت انسان است – به ضررهای یک عمل نگاه می کند، نه دوست داشتن و نداشتن مردم. (0.25) قمار علاوه بر این که یک کار بیهوده است، پول و ثروت مردم را در مسیری که هیچ فایده ای برای جامعه ندارد، به کار می گیرد. از طرف دیگر میان برنده و بازنده کینه و دشمنی به وجود می آورد.  (0.5)

5- وضعیت معیار علم آموزی و خردورزی در دوره تمدن اسلامی چگونه بود؟ توضیح دهید. (1)

پاسخ : تلاش پیامبر اکرم(ص) و پیشوایان ما سبب علاقۀ مسلمانان به علم و دانش شد به طوری که توجه نیاکان ما به اندیشه و تفکر و ارزشمندی علم روزافزون شد. (0.5) مثلا نیاکان ما در جهان اسلام توانستند علوم و دانش بشری را از چند شاخۀ محدود به پانصد شاخه برسانند. (0.25) شوق و علاقۀ آنان به دانش سبب شد که در بسیاری از شهرها در کنار هر مسجد، مدرسه ای نیز بنا کنند. (0.25)

6- جای خالی عبارت های زیر را با کلمات مناسب تکمیل کنید. (0.5 نمره)

«انقلاب علیه خود» بدین معناست که آدمی می تواند با پیروی از ……………………………… ، علیه تمایلات ناپسند خود قیام کند. 

پاسخ : عقل (وجدان / نفس لوامه) (0.25) 

 

در نگاه قرآن “یتیمان را از خود راندن و دیگران را به اطعام مساکین تشویق ننمودن» آدمی را در زمره ………………………. قرار می دهد.

پاسخ : تکذیب کنندگان دین (0.25)

شما می توانید فایل pdf سوالات، را از لینک زیر دانلود کنید…

بخش بندی کتاب دین و زندگی 3

کتاب دین و زندگی 3 ویژه رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک دو بخش دارد. این کتاب به دانش آموزان پایه دوازدهم رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک تدریس می شود. بخش نخست آن “تفکر و اندیشه” نام دارد و شامل 6 درس است. بخش دوم آن “در مسیر” نام دارد و 4 درس را شامل می شود.

بارم بندی امتحان نهایی تعلیمات دینی

در امتحان نهایی تعلیمات دینی به بخش نخست کتاب که شامل 6 درس می باشد و در آزمون نیم سال اول مورد ارزیابی قرار گرفته است، 7 نمره اختصاص یافته است. بخش دوم کتاب هم که شمال 4 درس است، 13 نمره به خود اختصاص می دهد. از این 13 نمره، 7 نمره آن به دروس 7 و 8 و 6 نمره آن به دروس 9 و 10 اختصاص می یابد. پس برای موفقیت در امتحان نهایی این درس باید توجه ویژه ای به دروس نیمسال دوم داشته باشید.

در امتحان نهایی دین و زندگی 3 رشته ریاضی فیزیک، 7 نمره به دروس نیمسال اول و 13 نمره به دروس نیمسال دوم اختصاص داده شده است.

نکاتی درباره امتحان نهایی دین و زندگی 3

آیات ابتدای هر درس برای قرائت در كلاس است و تنها در ارزشیابی مستمر و پایانی نیمسال اول به صورت شفاهی از دانش آموزان پرسیده می شود و نباید هیچگونه سؤالی در امتحانات كتبی و آزمونهای ورودی دانشگاهها از این آیات طراحی شود.

ترجمه آیاتی که در مقابل صفحه قرائت و قبل از شروع درس آمده، جزء محتوای آموزشی نیست و تنها جهت آشنایی دانش آموزانی كه تمایل به دانستن مفاهیم این آیات را دارند، قرار داده شده است. از این قسمت در آزمون ها، اعم از آزمونهای كتبی در نظام آموزشی آموزش و پرورش و آزمون های ورودی دانشگاهها، نباید سؤالی طرح شود.

قسمتهای “بیشتر بدانیم”، “پیشنهاد”، “پاورقیها”، “برداشت” و “دانش تکمیلی” فقط برای توسعه اطلاعات و كسب نمره تشویقی است و در امتحانات مستمر و پایانی و آزمونهای ورودی دانشگاهها نباید از این قسمت ها سؤال طرح شود.

بخشهای “پاسخ به یک پرسش” و “نمونه” جزء متن آموزشی است که در فرایند آموزش بایستی ارائه شود و از آن سؤال طرح می گردد.

حفظ کردن عین آیات و روایات ضروری نیست، بلکه برداشت و استنباط از آنها اهمیت دارد.

در نظر داشته باشید که کتاب دین و زندگی 3 و امتحان نهایی درس تعلیمات دینی برای دانش آموزان رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک یکسان می باشد.

سوالات متداول

در امتحان نهایی درس دین و زندگی ۳ رشته ریاضی فیزیک، ۷نمره به ۶ درس نخست (نیمسال اول) و ۱۳ نمره به دروس ۷ تا 10 اختصاص می یابد.

در امتحان نهایی پایان سال امتحان دین و زندگی به صورت کتبی برگزار می شود و تمام 20 نمره مربوط به همان امتحان است. بخش قرائت تنها در نمره نوبت اول مورد ارزشیابی قرار می گیرد.

حفظ کردن آیات ضروری نیست. قسمتهای “بیشتر بدانیم”، “پیشنهاد”، “پاورقیها”، “برداشت” و “دانش تکمیلی” نیز حفظ می گردد.ترجمه آیاتی که در مقابل صفحه قرائت و قبل از شروع درس آمده، جزء محتوای امتحانی نیست.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x