جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

امتحان نهایی زیست خرداد 1399 پایه دوازدهم علوم تجربی با پاسخ تشریحی

امتحان نهایی زیست خرداد 1399 پایه دوازدهم علوم تجربی با پاسخ تشریحی
امتحان نهایی زیست خرداد 1399 پایه دوازدهم علوم تجربی با پاسخ تشریحی
فهرست مطالب

امتحان نهایی زیست شناسی صرفا به صورت کتبی و از کل کتاب در قالب 20 نمره می باشد. زیست شناسی 3 درس اصلی دانش آموزان پایه دوازدهم رشته تجربی می باشد. این کتاب در 8 فصل نگارش شده است و دانش آموزان برای موفقیت در امتحان نهایی لازم است بر روی موضوعات متعدد و متفاوتی مسلط باشند. کتاب زیست 3 پایه دوازدهم مکمل دو کتاب زیست دهم و یازدهم می باشد. لازم است دانش آموزان نسبت به مباحث مختلف کتاب تسلط کافی داشته باشند چون این درس علاوه بر امتحان نهایی نقش موثر در رتبه کنکور داوطلبان نیز دارد. در ادامه شما می توانید فایل پی دی اف سوالات امتحان نهایی زیست 3 دوازدهم علوم تجربی خرداد 1399 را با پاسخنامه آن مشاهده و دانلود کنید:

سوالات امتحان نهایی زیست 3 رشته تجربی خرداد 1399

1- درستی یا نادرستی هر یک از عبارت های زیر را بدون ذکر دلیل مشخص کنید. (0.5)

 در نوکلئیک اسیدهای خطی گروه فسفات در یک انتها و گروه هیدروکسل در انتهای دیگر آزاد است.

پاسخ : درست (0.25)

 

هر فتوسیستم شامل آنتن گیرنده نور و یک مرکز واکنش است.

پاسخ : نادرست (0.25) 

2- در هر یک از عبارت های زیر جای خالی را با کلمه مناسب کنید. 

در همانندسازی دنا، شکستن پیوند فسفودی استر توسط آنزیم ………….. انجام می شود.

پاسخ : دنابسپاراز(0.25)

 

تخمیر الکلی و تخمیر ……. انواعی از تخمیرند که در صنایع متفاوت از آن ها بهره می بریم.

پاسخ : لاکتیکی (0.25)

3- با توجه به مدل پیشنهادی واتسون و کریک برای دنا، یک نتیجه جفت شدن بازهای مکمل را بنویسید. (0.5)

پاسخ : قطر مولکول دنا در سراسر آن یکسان باشد یا شناسایی ترتیب نوکلئوتیدهاي هر کدام می تواند ترتیب نوکلئوتیدهاي رشته ی دیگر را هم مشخص کند (0.5).

4- جهش بی معنا را تعریف کنید؟ (0.75)

 پاسخ : اگر جهش جانشینی رمز یک آمینواسید (0.25) را به مرز پایان ترجمه تبدیل کند (0.25) که در این صورت پلی پیتید حاصل از آن، کوتاه خواهد شد (0.25)، به این جهش، جهش بی معنا می گویند.

5- به پرسش های زیر پاسخ دهید. (0.75)

یک تفاوت همانندسازی و رونویسی را بنویسید؟

پاسخ : در رونویسی با توجه به نوکلئوتیدهاي رشته دنا، نوکلئوتیدهاي مکمل در زنجیره رنا قرار می گیرد و به هم متصل می شوند. در همانندسازي با توجه به نوکلئوتیدهاي رشته دنا، نوکلئوتیدهاي مکمل در زنجیره دنا قرار می گیرد برخلاف همانندسازي که در هر چرخۀ یاخته اي یک بار انجام می شود، رونویسی یک ژن می تواند در هر چرخه بارها انجام شود. (ذکر یک مورد) ( به تفاوت های صحیح دیگر نمره تعلق می گیرد)(0.5)

 

نام بخش اختصاصی آنزیم که پیش ماده در آن قرار می گیرد، چیست؟

پاسخ : جایگاه فعال (0.25)

شما می توانید فایل pdf سوالات، را از لینک زیر دانلود کنید…

بخش بندی کتاب زیست شناسی 3

زمینه اصلی کتاب زیست پایه دوازدهم تغییر، پایداری و زمان است. در این ارتباط سازوکارهای مولکولی در ارتباط با کسب ماده و انرژی، سازوکارهای انتقال صفات از نسلی به نسل دیگر و سازوکارهای تغییر گونه ها و رفتارهای جانوران در گذر زمان مطالعه می شوند.
دانش آموزان با مطالعه این کتاب همچنین با فرایندها و ساختارهایی آشنا می شوند که با وجود تنوع
در دنیای زنده از اصول ثابتی پیروی می کنند. کتاب ابتدا به معرفی سازوکارهای مولکولی ذخیره و انتقال اطلاعات در یاخته می پردازد، به دنبال آن چگونگی جریان اطلاعات در یاخته و نسلها و در آخر در مورد تغییر در اطلاعات مباحثی را مطرح می کند.
بخش دیگری از کتاب به شارش انرژی در موجودات زنده می پردازد که در آن دانش آموزان با دو مبحث از ماده به انرژی (تنفس سلولی) و از انرژی به ماده (فتوسنتز) آشنا خواهند شد.
در قسمتی از کتاب به فناوری های نوین زیستی به ویژه مهندسی ژنتیک، مهندسی بافت و پروتئین پرداخته شده است و ضمن اشاره به پایه های زیست فناوری در مورد استفاده از این فناوری ها مباحثی مطرح شده است.

در انتهای کتاب بخشی به رفتارهای جانوران در موقعیت های مختلف و سازوکارهای مربوط به آنها اختصاص یافته است.

بارم بندی امتحان نهایی زیست

4 فصل نخست کتاب در امتحان نوبت اول ارزشیابی می شوند. این 4 فصل به علاوه فصول 5 تا 8 در امتحان نهایی خرداد مورد پرسش قرار خواهند گرفت. بارم بندی امتحان نهایی زیست به گونه ای است که تمامی فصول کتاب اهمیت یکسانی دارند. به این ترتیب از هر کدام از فصول 8 گانه کتاب، در امتحان 2.5 نمره سوال طرح خواهد شد. بارم بندی کتاب برای امتحان نهایی زیست شهریور و دی نیز به همین صورت خواهد بود.

در امتحان نهایی زیست 3 رشته تجربی، 10 نمره به دروس نیمسال اول و 10 نمره به دروس نیمسال دوم اختصاص داده شده است.

نکاتی درباره امتحان نهایی زیست 3

در کتاب زیست 3 پایه دوازدهم برای درک بهتر برخی مباحث از تصویر استفاده می شود. به همین ترتیب در امتحان هم یک یا چند سوال تصویری می باشد.

مطالـب «بیشـتر بدانیـد» و «پاورقیهـا» در ایـن کتـاب، صرفا جنبه آگاهی بخشـی دارد و نبایـد در ارزشـیابی، امتحان نهایی، آزمـون هـا و کنکـور مورد پرسـش قـرار گیرد.
.

با توجه به اینکه بارم بندی تمامی فصول در امتحان نهایی یکسان است، لازم است دانش آموزان برای موفقیت در امتحان نهایی در یادگیری تمام محتوای کتاب کوشا باشند

وقت امتحان نهایی زیست رشته تجربی 100 دقیقه می باشد.

 طراحی سؤالات عددی و محاسباتی از محتوای فصل های کتاب زیست 3 در همه آزمون ها و امتحانات نهایی منع شده است.

سوالات متداول

کتاب زیست دوازدهم 8 فصل دارد و بارم بندی امتحان زیست برای تمامی فصول یکسان است. به این ترتیب از هر فصل 2.5 نمره سوال در امتحان طرح می گردد.

طراحی سؤالات عددی و محاسباتی از محتوای فصلهای این کتاب در همه آزمون ها و امتحان نهایی منع شده است. همچنین مطالـب «بیشـتر بدانیـد» و «پاورقیهـا» در ایـن کتـاب، صرفا جنبه آگاهی بخشـی دارد و نبایـد در ارزشـیابی، امتحان نهایی، آزمـون هـا و کنکـور مورد پرسـش قـرار گیرد.

مدت زمان امتحان نهایی زیست 100 دقیقه و تعداد تقریبی سوالات 25-20 می باشد.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x