جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

آیا دوازدهمی می‌توانند در کنکور مرحله اول اردیبهشت 1403 شرکت کنند؟

آیا دوازدهمی می‌توانند در کنکور مرحله اول اردیبهشت 1403 شرکت کنند؟
شرایط شرکت در کنکور 1403 برای دوازدهمی‌ها
فهرست مطالب

کنکور 1403 مانند کنکور 1402 دوبار در سال برگزار می‌شود. نوبت اول کنکور 1403 در 6 و 7 اردیبهشت و نوبت دوم در تاریخ 7و 8 تیرماه برگزار می‌شود. اما ممکن است برای برخی از داوطلبین این سوال پیشنهاد شود، که آیا داوطلبین دوازدهمی می‌توانند در کنکور مرحله اول کنکور 1403 که در تاریخ 6 و 7 اردیبهشت برگزار می‌شود، شرکت کنند؟ در این مقاله به ارائه جزئیات بیشتر در این زمینه پرداخته ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

شرایط شرکت در کنکور 1403 برای دوازدهمی‌ها

شرایط شرکت در کنکور 1403 برای دوازدهمی‌ها

دوازدهمی که در حال تحصیل هستند، می‌توانند در کنکور اردیبهشت‌ماه 1403 شرکت کنند. البته برخی از دانش آموزان در مدارس ممکن است تمام دروس خود را به اتمام نرسانده باشند، اما محدودیتی برای ثبت نام این دسته از دانش آموزان وجود ندارد. براساس اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش داوطبین زیر می‌توانند در کنکور 1403 شرکت کنند:

  • 1. داوطلبین چهارساله نظام قدیم
  • 2. داوطلبین دارای مدرک پیش‌دانشگاهی نظام ترمی – واحدی / سالی واحدی
  • 3. داوطلبین دارای مدرک کاردانی
  • 4. داوطلبین پایه دوازدهم نظام جدید (3-3-6)

شرکت در هر دو نوبت اول و دوم کنکور 1403

نوبت اول کنکور 1403 در تاریخ 6 و 7 اردیبهشت ماه و نوبت دوم کنکور 1403 در تایخ 7 و 8 تیرماه 1403 برگزار می‌شود. داوطلبین مختار هستند در نوبت اول یا دوم به اختیار خود شرکت کنند، همچنین امکان شرکت در هر دو نوبت بدون هیچ محدودیتی برای داوطلبین وجود دارد.

با توجه به تغییرات اعمال شده در کنکور 1403، رتبه کسب شده در کنکور در هر دو نوبت تا دو سال برای داوطلب معتبر است و می‌تواند تا 2 سال آینده از نتایج کنکور برای انتخاب رشته و ورود به دانشگاه استفاده کند.

شرایط ثبت‌نام در کنکور با دیپلم غیرمرتبط برای دوازدهمی‌ها

برای ثبت‌نام در کنکور 1403 در هر گروه آزمایشی امکان پذیر است. برای مثال دانش آموزان دوازدهمی می‌توانند با دیپلم ریاضی یا انسانی در کنکور تجربی شرکت کنند. نمکته اصلی تاثیر سوابق تحصیلی 50 درصدی است. طبق اطلاعیه سازمان سمجش داوطلبینی که از سال 1384 به بعد دیپلم خود را اخذ کرده باشند، تاثیر 50 درصدی قطعی سوابق تحصیلی در کنکور را شاهد خواهند بود. در صورتی که دانش اموزان پایه دوازدهم بخواهد در یکی از نوبت‌های کنکور در یکی از گروه‌های آزمایشی غیر از رشته تحصیلی خود شرکت کنند، برای ایجاد سوابق تحصیلی در دروسی که اصلاً سابقه ندارد، باید در امتحانات نهایی خرداد ماه شرکت کند تا نمره سوابق تحصیلی را دریافت کند.

داوطلبین دارای دیپلم غیرمرتبط ممکن است در بخشی از دروس دارای سابقه تحصیلی ناقص باشند، این دسته از داوطلبین می‌توانند برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند. همچنین از طرف دیگر امکان ترمیم معدل برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم چه بخواهند در گروه آزمایشی مرتبط با رشته تحصیلی خود چه گروه آزمایشی غیر متناظر با دیپلم خود شرکت کنند، می‌توانند در امتحانات ترمیم معدل شرکت نمایند.

پرسش و پاسخ

کنکور 1403 در دو نوبت اول و دوم برگزار می‌شود، شرکت در هر نوبت اختیاری است. داوطلبین در صورت تمایل می‌توانند در هر دو نوبت کنکور 1403 شرکت نمایند.

دوازدهمی‌ها می‌توانند در نوبت اول کنکور 1403 که در تاریخ 6 و 7 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، شرکت کنند.

دانش‌آموزان دوازدهمی که هنوز دروس خود را تمام نکرده‌اند، محدودیتی برای ثبت‌نام در نوبت اول کنکور 1403 ندارند.

بله دانش‌آموزان دوازدهمی که مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند در هر دو نوبت کنکور سراسری 1402 در گروه آزمایشی مرتبط با دیپلم خود یا غیرمرتبط با آن شرکت کنند. نتایج کنکور تا 2 سال برای داوطلبین اعتبار خواهد داشت، یعنی تا 2 سال براساس نتایج کنکور 1403 می‌توانند برای انتخاب رشته و ورود به دانشگاه استفاده کنند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رها
رها
4 ماه قبل

سلام روز بخیر، دوازدهمی ای که امتحان نهایی اش هنوز شروع نشده ،چجوری در اردیبهشت کنکور میده ؟ (یعنی میتونه قبول بشه )
میشه جواب بدید

رها
رها
4 ماه قبل

اگر یه نفر که دهم ، یازدهم باشه میتونه هم زمان با امتحان نهایی خودش ، امتحان نهایی رشته غیر مرتبط شرکت کنه یا باید حتما دیپلم بگیره و بعد بر ه برای رشته غیر مرتبط ایجاد سوابق تحصیلی کنه ؟
ممنون میشم جواب بدید

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x