آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

انحلال پذیری چیست؟

فهرست مطالب

یکی دیگر از چالش های مربوط به حل مسئله ی محلول ها، موضوع انحلال پذیری می باشد. در این فیلم آموزشی به موضوع انحلال پذیری پرداخته خواهد شد.

پخش ویدئو

انحلال پذیری چیست؟

وقتی دو حلال و حل شونده به هر نسبتی در یکدیگر حل شوند، یعنی حد اشباع نداشته باشند، در این صورت انحلال پذیری تعریف نمی شود. مانند آب و اتانول. این دو ماده به هر نسبتی در یکدیگر حل خواهند شد، بنابراین در اینجا انحلال پذیری معنا ندارد و تعریف نخواهد شد.

در صورتی که حل شونده تا حدی در حلال، حل گردد و بعد از آن مخلوط دو فازی ایجاد نماید، در این مواقع انحلال پذیری معنا پیدا خواهد کرد. مانند بوتانول و آب. بوتانول را هنگامی که در آب می ریزیم، حل می شود و تک فازی است تا زمانی که در مرحله ای دو فازی می گردد. در مرحله ای که دو فازی شده، یعنی محلول به حد اشباع رسیده است. بنابراین انحلال پذیری در محلول های اشباع تعریف می گردد. برای محلول های غیر اشباع، انحلال پذیری معنا ندارد.

انحلال پذیری در محلول های اشباع قابل تعریف است.

محاسبه انحلال پذیری

انحلال پذیری به ازای مقدار معینی (100 گرم) حلال  تعریف خواهد شد. در واقع انحلال پذیری، بیشترین مقدار ماده ی حل شونده که در 100 گرم حلال، حل می شود را گویند. فرمول انحلال پذیری در زیر تعریف شده است:

فرمول انحلال پذیری

تست : محلول سیرشده ‏ای از NaCl، شامل 20% از این نمک است. انحلال‏ پذیری آن کدام است؟

  1. 20
  2. 25
  3. 16
  4. 32

گزینه 2 پاسخ صحیح می باشد. به منظور یادگیری علت پاسخ صحیح می توانید ویدئو آموزشی را مشاهده کنید.

به منظور یادگیری بیشتر موضوع انحلال پذیری، محاسبه انحلال پذیری و نمونه تست های آن فیلم آموزشی را مشاهده کنید.

سوالات متداول

به بیشترین مقدار از ماده ی حل شونده که در مقدار صد گرم حلال، قابلیت حل شدن دارد، انحلال پذیری گویند.

انحلال پذیری برای محلول های غیر اشباع تعریف نمی گردد. در واقع، زمانی که دو حلال و حل شونده به هر میزان و مقداری، قابلیت حل شدن در یکدیگر را داشته و حد اشباعی برای آن ها وجود نداشته باشد، انحلال پذیری معنا ندارد. مانند آب و اتانول.

برای محاسبه و به دست آوردن انحلال پذیری از طریق فرمول، باید جرم حل شونده را بر جرم حلال تقسیم نمائیم و حاصل به دست آمده را در عدد صد ضرب نمائیم.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x