جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

انواع سهمیه‌های کنکور سراسری 1403

انواع سهمیه‌های کنکور سراسری 1403
انواع سهمیه‌های کنکور سراسری 1403
فهرست مطالب

سهمیه‌های کنکور سراسری 1403 بدون تغییر باقی ماند. مانند سال 1402 سهمیه‌های متعددی در کنکور 1403 اعمال می‌شود که شامل سهمیه مناطق، رزمندگان، ایثارگران، خانواده شهدا، بهیاری است. در این نوشتار به توضیحات کامل در مورد انواع سهمیه‌های کنکور سراسری 1403 پرداخته ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

انواع سهمیه‌های کنکور سراسری 1403

ضوابط استفاده از سهمیه‌ها در کنکور سراسری 1403

سهمیه‌های متعددی در کنکور سراسری 1403 اعمال می‌شود. در ادامه به ارائه جزئیات بیشتر در مورد سهمیه‌های مختلف می‌پردازیم.

سهمیه مناطق در کنکور سراسری 1403

شرکت‌کنندگان براساس ملاک‌های زیر جزء یکی از مناطق یک، دو و سه محسوب می‌شوند.

 1. 1. برای متقاضیان نظام آموزشی جدید، 3-3-6 بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان پایه دهم تا دوازدهم اعمال می‌شود.
 2. 2. برای متقاضیان نظام ترمی – واحدی و سالی – واحدی آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش‌دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان اعمال می‌شود.
 3. 3. برای متقاضیان نظام قدیم آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان اعمال می‌شود.
 4. 4. درصورتی‌که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی متقاضیان سهمیه مناطق، متفاوت باشد، سهمیه متقاضی براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه‌تر (حتی یک سال از سه سال) تعیین می‌شود.
 5. 5. فارغ‌التحصیلان دوره‌های کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای (برای متقاضیان دارنده مدرک کاردانی که فاقد مدرک پیش‌دانشگاهی هستند، دیپلمه‌های فنی و حرفه‌ای یا کاردانش نظام سالی – واحدی یا ترمی – واحدی) براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان و یا هنرستان (سال اول، دوم و سوم دبیرستان و یا هنرستان)، جزء یکی از سهمیه‌های مناطق  2،1 و یا  3 محسوب می‌شوند.
 6. 6. متقاضیانی که حداقل دو سال از سه سال آخر تحصیل در دوره متوسطه و یا سال آخر دوره متوسطه خود را در خارج از کشور گذرانده‌اند، جزء سهمیه منطقه 3 محسوب می‌شوند.  براساس مصوبه جلسه یازدهم شورای سنجش و پذیرش دانشجو به تاریخ 22/12/1396 همه متقاضیان معلول (بینایی، شنوایی، جسمی حرکتی، آسیب گفتار و زبان، تکاملی رشد- اتیسم و اعصاب و روان) جزء سهمیه منطقه  3 محسوب می‌شوند.
 7. سهمیه مناطق برای داوطلبان طلاب سطح یک حوزه‌های علمیه، بر اساس بخش محل اخذ مدرک سه سال آخر سطح یک حوزه تعیین می‌شود. در صورت تفاوت بخش این سه منطقه، سهمیه براساس بخش منطقه مرفه‌تر) مطابق سایر داوطلبان (لحاظ می‌شود.

درصورتی‌که متقاضی، بخش‌های محل اخذ مدرک تحصیلی خود را اشتباه درج کند به‌طوری‌که سهمیه منطقه وی تغییر کند، قبولی او لغو خواهد شد؛ لذا متقاضیان در درج صحیح کد بخش‌های محل اخذ مدارک تحصیلی دقت کنند.

وضعیت سهمیه مناطق برای داوطلبین شرکت‌کننده در ایجاد سابقه تحصیلی یا ترمیم نمره

برای متقاضیانی که در آزمون‌های ایجاد سوابق تحصیلی یا ترمیم نمرات شرکت می‌کنند، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه که ملاک تعیین سهمیه منطقه متقاضی است، تغییر نمی‌کند.

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا در کنکور سراسری 1403

هر یک از متقاضیان سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا می‌توانند براساس شرایط خود که در زیر آمده است، متقاضی این سهمیه شوند:

1. رزمندگان با حداقل شش ماه متوالی یا متناوب حضور در جبهه

رزمندگانی که   از تاریخ  31/6/1359 لغایت 31/6/1367 حداقل شش ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه حضور داشته‌اند، جزء سهمیه رزمندگان محسوب می‌شوند.

این دسته از داوطلبین لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذی‌ربط (سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی) نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تأیید نهایی قرار گیرد. این افراد در صورت تأیید نهایی توسط ارگان‌های ذی‌ربط در سهمیه رزمندگان گزینش می‌شوند.

2. رزمندگان جبهه مقاومت با دارا بودن حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه

رزمندگان جبهه مقاومت مشروط به دارا بودن حداقل  6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه با تأیید ستاد کل نیروهای مسلح (سازمان بسیج مستضعفین و ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) می‌توانند از تسهیلات ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بهره‌مند شوند.

متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سازمان بسیج مستضعفین و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان نسبت به دریافت کد پیگیری  12 رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در محلی که در تقاضانامه اینترنتی در نظر گرفته شده درج کنند.

3. کارکنان کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح با حداقل 6 ماه پیوسته و یا 9 ماه ناپیوسته در جبهه

آن دسته از کارکنان کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که علاوه بر میزان موظفی، از تاریخ  /6/1359 لغایت 31/6/1367 حداقل  6 ماه پیوسته و یا  9 ماه ناپیوسته شرکت در عملیات به‌صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته‌اند، با تأیید بالاترین مقام هریک از نیروهای مسلح ستاد کل نیروهای مسلح، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران آجاـ، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می‌توانند از مزایای این قانون استفاده کنند.

این افراد می‌توانند ابتدا به سازمان‌های تابعه مراجعه و پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان در آزمون ذی‌ربط کد پیگیری  12 رقمی دریافت کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مورد تأیید نهایی قرار گیرد. این متقاضیان لازم است بند مربوط به سهمیه خود را در تقاضانامه  ثبتنامی علامتگذاری و نسبت به درج کد  12 رقمی پیگیری در محل مربوط اقدام کنند. این افراد در صورت تأیید نهایی توسط ارگان ذی‌ربط در سهمیه رزمندگان گزینش می‌شوند

حدنصاب نمره رزمندگان در کنکور سراسری 1403

حدنصاب نمره رزمندگان  %75 نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل است.

نکات مهم در مورد سهمیه رزمندگان کنکور 1403

نکات مهم در مورد سهمیه رزمندگان در زیر ارائه شده است:

 1. 1. متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان (سازمان بسیج مستضعفین، نیروهای مسلح و وزارت جهاد کشاورزی) در صورت عدم تأیید سهمیه و درج سهمیه مناطق بر روی کارت شرکت در آزمون، به واحدهای تابعه شهرستان‌های محل تشکیل پرونده مراجعه کنند.
 2. 2. کد پیگیری  12 رقمی سازمان بسیج مستضعفین و یا نیروهای مسلح برای هر آزمون در هر سال متفاوت است؛ لذا متقاضیان ضرورت دارد برای ثبت‌نام در هر آزمون با مراجعه به واحد مربوط نسبت به دریافت کد پیگیری  12 رقمی مخصوص همان آزمون اقدام کنند.
 3. 3. نکات عملیاتی براساس مصوبات شورای عالی دفاع تعیین می‌شود.
 4. 4. مدت حضور در جبهه برای افراد دارای تعهدات و مأموریت‌های خدمتی کارکنان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های نظامی در جبهه و نیز طرح شش‌ماهه دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، حضور داوطلبانه تلقی نمی‌شود.

 نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه‌های مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی‌شوند.

سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 1403

سهمیه ایثارگران شامل دو گروه سهمیه 25 درصدی و سهمیه 5 درصدی است.

درصورتی‌که سهمیه  25درصدي ایثارگران توسط متقاضیان مشمول سهمیه فوق تکمیل نشود، خالی مانده آن، ابتدا به مشمولین سهمیه  5درصدي ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصیص‌یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند، مابقی آن به متقاضیان سهمیه آزاد اختصاص می‌یابد.

سهمیه ایثارگران %25

%25 ظرفیت از هر رشته در سهمیه ایثارگران به افراد زیر اختصاص دارد:

 • 1. همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران
 • 2. آزادگان و همسر و فرزندان آنان
 • 3. جانبازان %25 و بالاتر و همسر و فرزندان آنان

سهمیه ایثارگران %5

%5 از ظرفیت هر کد رشته در سهمیه ایثارگران به افراد زیر اختصاص دارد:

 • 1. جانبازان زیر %25 و همسر و فرزندان آنان
 • 2. همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه

نحوه انتخاب سهمیه ایثارگران در فرم اینترنتی ثبت‌نام کنکور سراسری 1403

برای استفاده از سهمیه ایثارگران بایستی نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت‌نام اقدام کنند. همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ضمن علامت‌گذاری بند مربوطه لازم است کد  12 رقمی از ارگان ذی‌ربط را دریافت و در قسمت مربوطه در تقاضانامه درج کنند که در صورت تأیید ارگان، در سهمیه گزینش می‌شوند.

حدنصاب ایثارگران مشمول ظرفیت 25 درصدی یا 5 درصدی

حدنصاب نمره ایثارگران (اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت  25درصدي و یا  5درصدي) %70 نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل است.

نحوه دریافت کد 12 رقمی برای اعمال سهمیه رزمندگان و ایثارگران

متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان (شخص رزمنده داوطلب بسیجی) و ایثارگران (همسر و فرزند رزمنده داوطلب بسیجی) سازمان بسیج مستضعفین، لازم است ضمن مراجعه به محل نگهداری پرونده جبهه (نواحی مقاومت بسیج سراسر کشور)، کد پیگیری  12 رقمی را دریافت کرده و آن را در فرم تقاضانامه اینترنتی آزمون درج کنند.

 آمار و اطلاعات پس از اتمام ثبت‌نام از طریق سپاه‌های استانی به سازمان بسیج مستضعفین ارسال شده و پس از تجمیع اطلاعات، برای اعمال در اطلاعات ثبت‌نام متقاضیان به سازمان سنجش آموزش کشور ارائه خواهد شد؛ لذا اکیداً توصیه می‌شود که از مراجعه مستقیم به سازمان بسیج مستضعفین برای دریافت کد پیگیری  12 رقمی خودداری شود.

انواع سهمیه‌های کنکور سراسری 1403

تعداد دفعات مجاز از سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 1403

تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری بستگی به نوع دانشگاه دارد:

 • 1. مشمولین استفاده از سهمیه صرفاً یکبار در هر مقطع آزمون سراسری و تحصیلات تکمیلی می‌توانند در دوره روزانه دانشگاه‌های دولتی از سهمیه استفاده نمایند. چنانچه پس از قبولی و ثبت‌نام در رشته محل مذکور از ادامه تحصیل انصراف دهند و یا ثبت‌نام ننمایند، مجدداً حق استفاده از سهمیه را در آن مقطع تحصیلی ندارند.
 • 2. استفاده مجدد مشمولین پذیرفته شده در هر مقطع در آزمون‌های سراسری و تحصیلات تکمیلی در دوره‌های شبانه (نوبت دوم) پیام‌نور، غیرانتفاعی، پردیس بین‌الملل، خودگردان، دانشگاه آزاد و سایر دوره‌های شهریه پرداز از سهمیه مشمولین این آیین‌نامه در صورت انصراف از تحصیل حداکثر تا یکبار دیگر بلامانع است.

متقاضیانی که با استفاده از سهمیه ایثارگران حداقل دو بار در دوره‌های غیر روزانه پذیرفته شده‌اند و یا در رشته قبولی دوره غیر روزانه فارغ‌التحصیل شده‌اند، امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران را ندارند

بنابر قوانین فوق داوطلبین کنکور سراسری متقاضی سهمیه ایثارگری باید شرایط زیر را دارا باشند: 

 1. متقاضیان آزمون سراسری سال  1403 که از سهمیه ایثارگران استفاده کرده و در آزمون‌های سال 1402 و یا قبل از آن در دوره روزانه و یا رشته‌های فرهنگیان و یا مناطق محروم پذیرفته شدهاند و در رشته قبولی خود ثبت‌نام نکرده یا از رشته قبولی خود انصراف داده اند، سهمیه ایثارگران برای آنان فقط در دوره‌های غیر روزانه لحاظ و گزینش می‌شوند.

2.  متقاضیانی که دارای یکبار قبولی در دوره‌های غیر روزانه (شبانه، پیام‌نور، غیرانتفاعی، پردیس بین‌الملل، خودگردان، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دوره‌های شهریه پرداز) هستند و در رشته قبولی خود ثبت‌نام نکرده و یا از رشته قبولی خود انصراف داده‌اند، می‌توانند یکبار دیگر از سهمیه ایثارگران در دوره‌های اعم از روزانه و غیر روزانه استفاده کنند.

متقاضیانی لازم است گواهی عدم ثبت‌نام و یا انصراف خود را در زمان ثبت‌نام در رشته قبولی سال  1403 به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی مربوط ارائه کنند.

سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 1403

خانواده معظم شهدا (پدر، مادر، خواهر و برادر شهید) برای استفاده از سهمیه خانواده شهدا لازم است نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت‌نام اقدام کنند و نیازی به مراجعه به درگاه اینترنتی ایثار ندارند. در صورت تأیيد نهایي توسط «بنیاد شهید و امور ایثارگران» این متقاضیان در سهمیه خانواده شهدا گزینش می‌شوند.

سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403

سهمیه ویژه بهیاران به مدت  5 سال برای رشته‌های زیر به بهیاران واجد شرایط اختصاص می‌یابد:

 • 1. سهمیه بهیاری در رشته پرستاری تا سال 1404
 • 2. سهمیه بهیاری برای رشته‌های اتاق عمل و هوشبری تا سال 1406

سهمیه ویژه بهیاران  به میزان حداکثر  5درصد از ظرفیت هر یک از کد رشته محله‌ای پرستاری، اتاق عمل و هوشبری، در تمامی دوره‌های (روزانه، شهریه پرداز، دانشگاه آزاد اسلامی و غیرانتفاعی) بهیاران حائز شرایط اختصاص می‌یابد.

شرایط ضروری برای اختصاص سهمیه بهیاری به بهیاران در زیر ارائه شده است:

 1. 1. برخورداری از سلامت کامل جسمی و روانی. راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال 30 1403
 2. 2. داشتن گواهینامه اشتغال به خدمت، اعم از دولتی و یا غیردولتی به‌عنوان بهیار در استان محل خدمت پس از اخذ مدرک دیپلم بهیاری به تأیید دفتر پرستاری محل خدمت.
 3. 3. داشتن حداقل سه سال سابقه خدمت اعم از دولتی و غیردولتی به‌عنوان بهـیار در استان محل خدمت پس از دریافت مدرک دیپلم بهیاری به تأیید دفتر پرستاری محل ارائه خدمت.
 4. 4. داشتن دیپلم بهیاری در
 • *   نظام قدیم آموزش متوسطه (چهارساله)
 • *   دیپلم بهیاری نظام جدید آموزش متوسطه سه‌ساله 6-3-3
 • *   دیپلم بهیاری نظام سالی واحدی یا ترمی‌واحدی به‌اضافه دریافت مدرک پیش‌دانشگاهی مورد تأیید وزارت آموزش‌وپرورش.
 1. 5. پذیرفته‌شدگان رشته محل‌هایی که شروع تحصیل آنها در مرحله انتخاب رشته، نیمسال اول سال تحصیلی 1403-1404 اعلام می‌شود باید تا  31/6/1403   حداقل سه سال سابقه خدمت به عنوان بهیار داشته باشند.
 2. 6. پذیرفته‌شدگان رشته محل‌هایی که شروع تحصیل آنها در مرحله انتخاب رشته، نیمسال دوم سال تحصیلی 1403-1404 اعلام می‌شود باید تا 30/11/1403  حداقل سه سال سابقه خدمت به عنوان بهیار داشته باشد.
 3. 7. این تسهیلات برای استفاده از سهمیه بهیاری در رشته محلهای پرستاری، اتاق عمل و هوشبری، فقط در استان محل خدمت (محل اشتغال) بهیار اعمال می‌شود. متقاضیان حق استفاده از سهمیه بهیاری در استان‌های دیگر را ندارند. در صورت عدم رعایت این ضابطه، در صورت قبولی با سهمیه بهیاری، قبولی متقاضی لغو خواهد شد.

نکات مهم در مورد سهمیه بهیاری در کنکور 1403

نکات مهم در مورد سهمیه بهیاری در کنکور 1403 در زیر ارائه شده است:

 1. طول دوره تحصیل و نظام  موزشی مطابق آیین‌نامه آموزشی مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی است.
 2. پذیرفته‌شدگان این سهمیه  جاز به انتقال و جابه‌جایی نیستند.
 3. برنامه آموزشی مطابق برنامه آموزشی مقطع کارشناسی پیوسته رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی است. درس‌هایی که دانشجو در دوره بهیاری گذرانده است  ر مقطع کارشناسی پیوسته، تطبیق واحد داده نمی‌شود و دانشجو ملزم است تمامی دروس مقطع کارشناسی پیوسته رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری را بگذراند.
 4. برای دیپلمه‌های بهیاری که در گروه علوم تجربی شرکت می‌کنند آزمون درس بهیاری به‌عنوان یک درس تخصصی با ضریب 12 برگزار می‌شود. تأثیر نمره این درس در نمره کل مربوط به رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری برای پذیرش این رشته‌ها با استفاده از سهمیه بهیاری به‌صورت تأثیر قطعی است.
 5. 5. میزان تعهد خدمت استفاده‌کنندگان از این سهمیه دوبرابر طول مدت تحصیل و مطابق مقررات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است

متقاضی بهیار در کد رشته محلهای انتخابی دوره‌های مجاز شده، در سهمیه‌های مجاز گزینش می‌شود و برای کد رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری انتخابی، ابتدا با سهمیه بهیاری، سپس در سهمیه‌های مجاز نیز گزینش خواهد شد

نحوه انتخاب سهمیه بهیاری در فرم اینترنتی کنکور سراسری 1403

متقاضیانی که با توجه به ضوابط فوق علاقه‌مند به استفاده از سهمیه بهیاران در رشته پرستاری هستند، لازم است علاوه بر انتخاب یکی از سهمیه‌ها بند 36 برحسب مورد وضعیت خود را با علامت‌گذاری قسمت مربوط در بند  30 فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی مربوط تعیین نموده و همچنین استان محل خدمت (استان محل خدمت شاغلین بهیاری) خود را در همین بند درج و مدارک لازم را نیز تهیه کنند تا از اولویت اختصاص‌داده‌شده برای رشته ذی‌ربط استفاده کنند.

 متقاضیان استفاده از سهمیه بهیاری، نمی‌توانند در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند. 

پرسش و پاسخ

برای متقاضیانی که در آزمون‌های ایجاد سوابق تحصیلی یا ترمیم نمرات شرکت می‌کنند، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه که ملاک تعیین سهمیه منطقه متقاضی است، تغییر نمی‌کند.

متقاضیانی که با استفاده از سهمیه ایثارگران حداقل دو بار در دوره‌های غیر روزانه پذیرفته شده‌اند و یا در رشته قبولی دوره غیر روزانه فارغ‌التحصیل شده‌اند، امکان استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران را ندارند.

متقاضیان استفاده از سهمیه بهیاری، نمی‌توانند در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x