جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

ابطال قانون محرومیت پذیرفته‌شدگان روزانه سال قبل از انتخاب رشته روزانه

ابطال قانون محرومیت پذیرفته‌شدگان روزانه سال قبل از انتخاب رشته روزانه
محرومیت‌های کنکور سراسری و موارد رفع آن در کنکور 1402
فهرست مطالب

محرومیت کنکور برای دانشجویان برداشته شده است؟ طبق روال‌های سال گذشته داوطلبین زیادی هستند که تمایل به شرکت در کنکور برای بار دوم یا بیشتر را دارند. به دلیل تغییرات گسترده‌ای که در کنکور سراسری ایجاد شده است، اکثر داوطلبین نگرانی‌های زیادی در مورد شرایط محرومیت از کنکور سراسری برای ثبت‌نام و شرکت مجدد را دارند. در این نوشتار همراه ما باشید تا در مورد ابطال قانون محرومیت پذیرفته‌شدگان روزانه سال قبل از ثبت نام در دانشگاه های روزانه بپردازیم.

با گزینه دو همراه باشید.

محرومیت‌های کنکور سراسری و موارد رفع آن در کنکور 1402

محرومیت‌های کنکور سراسری و موارد رفع آن در کنکور 1402

ثبت‌نام و شرکت در کنکور سراسری نیازمند واجد شرایط بودن برخی شرایط است. افرادی که تمامی شرایط لازم را داشته باشند مجاز به شرکت در کنکور هستند. داوطلبین کنکور یا می‌توانند برای بار اول ثبت‌نام کرده باشند یا حتی داوطلبینی باشند که برای بار دوم یا چندم ثبت‌نام می‌کنند. شرایط ثبت‌نام کنکور سراسری برای داوطلبینی که حداقل یک بار در کنکور شرکت کرده‌اند تغییراتی کرده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تا سال گذشته، تمامی داوطلبینی که در کنکور سراسری از سال 63 به بعد یک بار در دانشگاه روزانه پذیرفته می‌شوند از ثبت‌نام در کنکور سراسری 1401 و قبل از آن محروم بودند. البته توجه کنید که تعداد دفعات شرکت در کنکور سراسری ملاک نیست، حتی تعداد دفعات مجاز شدن در دوره روزانه نیز مورد ملاک نیست. بلکه منظور از این قانون داوطلبینی است که دو بار در دوره‌های روزانه انتخاب رشته کرده‌اند و در یک رشته محل روزانه پذیرفته شده باشند. حال چه این داوطلبین ثبت‌نام کرده باشند یا خیر.

محرومیت‌های کنکور سراسری و موارد رفع آن در کنکور 1402

محرومیت فارغ‌التحصیلان رشته‌های گروه پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی

قانون جدید برای داوطلبینی که قبلاً در کنکور در دوره روزانه پذیرفته شده‌اند در دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری ذکر شده است:

 • 1. خوشبختانه برای کنکور سال 1402 این شرط برداشته داشت. در حال حاضر هیچ‌گونه محرومیتی برای داوطلبین دوره‌های روزانه وجود ندارد. همچنین ثبت‌نام افرادی که دو بار در آزمون‌های سراسری سال‌های قبل دوره روزانه پذیرفته شده‌اند در کنکور سال بعد بلامانع شد.
 • 2. داوطلبینی که حتی دو بار در دوره روزانه پذیرفته شده باشد و به هر دلیلی برای ثبت‌نام به دانشگاه مراجعه نکرده باشد، باز هم می‌تواند در کنکور سراسری 1402 ثبت‌نام کند.
 • 3. داوطلبینی که در آزمون سراسری دوره روزانه 1401 پذیرفته شده‌اند، می‌توانند در آزمون سراسری سال 1402 ثبت‌نام کنند. ضمناً دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه و غیر روزانه مانند (نوبت دوم، پیام‌نور، مجازی، پردیس خودگردان، دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی و شهریه پرداز) می‌توانند در آزمون شرکت کنند.
 • 4. تمامی مقاطع تحصیلی اعم از کاردانی پیوسته یا ناپیوسته، کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته یا ناپیوسته و دکتری عمومی یا تخصصی برای شرکت در آزمون سراسری در صورت نداشتن منع نظام‌وظیفه می‌توانند هم‌زمان با تحصیل در دانشگاه و بدون انصراف از تحصیل برای شرکت در آزمون سراسری سال 1402 ثبت‌نام کنند. دانشجویان در صورت قبولي، بايد از رشته قبلي خود انصراف داده و فرم انصراف قطعي از رشته قبلي را به دانشگاه جديد محل تحصيل خود ارائه دهند.
 • 5. دانشجويان شاغل به تحصيل مقطع کاردانی كه حداكثر تا تاريخ   31/06/1402 فارغ‌التحصیل می‌شوند، براي ثبت‌نام و شركت در اين آزمون نياز به انصراف ندارند

 

 

به صورت کلی پذیرفته‌شدگان دوره روزانه آزمون سراسری سال 1401 می‌توانند در آزمون سراسری سال 1402 ثبت‌نام کنند.

رفع محرومیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه روزانه

رفع محرومیت برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های گروه پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی در زیر ارائه شده است:

 1. درصورتی‌که دانشجویان در هر یک از رشته‌های طرح اجباری تحصیل‌کرده باشند و طرح خود را نگذرانده باشند می‌توانند در کنکور سراسری ثبت‌نام کنند؛ اما در صورت قبولی، قبولی آن‌ها لغو می‌شود. زیرا یکی از شروط اصلی برای ثبت‌نام این است که افرادی که دارای طرح اجباری هستند یا باید گواهی اتمام طرح داشته باشند و یا گواهی معافیت از طرح را در زمان قبولی به همراه داشته باشند.
 2. بديهي است در صورت انجام قسمتي از خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان،
 • موظف به انجام مابقي خدمات پس از فراغت از تحصيل در مقطع جديد هستند.
محرومیت‌های کنکور سراسری و موارد رفع آن در کنکور 1402

1. شرایط کنکور مجدد برای فارغ‌التحصیلان کاردانی رشته‌های دارای طرح اجباری

فارغ‌التحصیلان رشته‌های تحصيلي موردنیاز وزارت بهداشت (مشمولين خدمات اجباري قانون خدمات پزشكان و پيراپزشكان) در مقطع كارداني كه حداكثر تا تاريخ  31/06/1402 و يا   30/11/1402 شروع نکرده باشند. در صورت قبولي در رشته‌هایی كه پذيرش آنان از نيمسال دوم تحصيلي  1402-1403 آغاز می‌گردد، چنانچه در مقطع دكتري عمومي پزشكي، دندانپزشكي و داروسازي پذيرفته شوند، می‌توانند خدمات موضوع اين قانون را پس از اتمام تحصيل با مقطع جديد به انجام برسانند.

فارغ‌التحصیلان دوره كارداني رشته‌های تحصيلي گروه‌های آموزشي غيرپزشكي حداكثر تا تاريخ 31/06/1402  به شرطي می‌توانند در آزمون سراسري سال  1402 شركت نمايند كه تعهدات و خدمات قانوني را انجام داده باشند.

2. شرایط کنکور مجدد برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی رشته‌های دارای طرح اجباری

فارغ‌التحصیلان رشته‌های تحصيلي موردنیاز وزارت بهداشت (مشمولين خدمات اجباري قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان) در مقطع كارشناسي كه حداكثر تا تاريخ   31/06/1402 و يا   30/11/1402 شروع نکرده باشند.  در صورت قبولي در راهنمای ثبت‌نام و شركت در آزمون سراسري سال 22 1402 رشته‌هایی كه پذيرش آنان از نيمسال دوم تحصيلي 1402-1403 آغاز می‌گردد، چنانچه در مقطع دكتري عمومي پزشكي، دندانپزشكي و داروسازي پذيرش شوند، می‌توانند خدمات موضوع اين قانون را پس از اتمام تحصيل با مقطع جديد به انجام برسانند. بديهي است در صورت انجام قسمتي از خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان، موظف به انجام مابقي خدمات پس از فراغت از تحصيل در مقطع جديد هستند.

 • 1. دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان يا دستگاه‌های اجرايي، تعهدات سهميه بومي و يا سهميه مناطق محروم.

2.  نداشتن ممنوعيت تحصيل از نظر سازمان نظام‌وظیفه از دیگر شرایط برای این دسته از دانشجویان است.

3. شرایط کنکور مجدد برای دانش‌آموختگان مقاطع كارشناسي ارشد تمامي رشته‌های تحصيلي و دكتري عمومي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي و دكتري حرفه اي دامپزشكي

دانش‌آموختگان مقاطع كارشناسي ارشد ناپيوسته و پيوسته تمامي رشته‌های تحصيلي و دكتري عمومي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي و دكتري حرفه‌ای دامپزشكي متقاضي تحصيل مجدد، می‌توانند با رعايت شرايط زير از طريق قبولي در آزمون سراسري در مقطع دكتري عمومي رشته‌های پزشكي، دندانپزشكي و داروسازي تحصيل نمايند و محدوديتي در انتخاب دوره‌های مختلف(روزانه و شهريه پرداز) ندارند.

 1. 1. انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان براي مشمولين اين قانون الزامي است.
 2. 2. دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان يا دستگاه‌های اجرايي و عدم دارا بودن تعهدات سهميه بومي و يا سهميه مناطق محروم.
 3. 3. نداشتن ممنوعيت تحصيل از نظر سازمان نظام‌وظیفه.

انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان براي فارغ‌التحصیلان رشته‌های موردنیاز وزارت بهداشت الزامي است.

رفع محرومیت از داوطلبان دارای منع نظام‌وظیفه

داوطلبان برای رفع محرومیت باید در زمان تعیین شده دفترچه اعزام به خدمت خود را تکمیل کرده و هم‌زمان در کنکور سراسری 1402 نیز ثبت‌نام کنند. بعد از اعلام نتایج کنکور و در صورت قبولی در دانشگاه می‌توانند با استفاده از شرایط و قوانین سربازی از معافیت تحصیلی بهره‌مند شوند.

نحوه ثبت‌نام فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در کنکور سراسری

داوطلبان با وضعيت فارغ‌التحصیلی در مقاطع: كارداني، كارشناسي و كارشناسي ارشد و بالاتر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، لازم است با علامت‌گذاری در محل مربوط وضعيت فارغ‌التحصیلی خود را در هريك از مقاطع مزبور مشخص نمايند و همچنين لازم است كه تسهيلات دانشجويي مقاطع قبلي خويش را با صندوق رفاه دانشجويان تسويه نمايند.

نکات مهم در مورد رفع محرومیت برای شرکت مجدد دانشجویان روزانه

نکات مهم در مورد رفع محرومیت برای شرکت مجدد دانشجویان روزانه در زیر ارائه شده است:

 1. 1. تمامی دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های روزانه و غیر روزانه (به‌شرط نداشتن منع نظام‌وظیفه) اجازه داده می‌شود که بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل خود در کنکور شرکت نموده و در صورت قبولی در رشته‌های مورد تقاضا از دانشگاه قبلی خود انصراف دهند.
 2. 2. داوطلبانی که دارای طرح اجباری هستند، در صورت قبولی در یکی از رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی طرح آن‌ها به‌تعویق‌افتاده و می‌توانند ادامه تحصیل دهند و خدمات قانون خدمت خود را پس از اتمام تحصيل با تعهدات خدمت مقطع جديد انجام دهند. اما اگر در رشته‌هایی غیر از رشته‌های مذکور پذیرفته شوند قبولی آن‌ها لغو شده و می‌بایست ابتدا طرح خود را بگذرانند.
محرومیت‌های کنکور سراسری و موارد رفع آن در کنکور 1402

موارد محرومیت از کنکور 1402

موارد محرومیت از کنکور 1402 در زیر ذکر شده است:

 1. 1. داوطلبان دارای منع نظام‌وظیفه و مشمولان خدمت سربازی
 2. 2. فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی که ملزم به گذراندن دوره طرح نیروی انسانی اجباری هستند. البته در پاراگراف بالاتر شرایط رفع محرومیت این دسته از داوطلبین ارائه شد.
 3. 3. کارمندان و افرادی که تعهد به خدمت در ارگان و یا دستگاه‌های اجرایی دارند.

محرومیت از کنکور سراسری ۱۴۰۲ همچنان برای برخی موارد از جمله بحث نظام‌وظیفه آقایان، و فارغ‌التحصیلانی که موظف به گذراندن دوره طرح نیروی انسانی هستند پابرجا است و در صورت بروز هر گونه تخلف از این افراد، قوانین محرومیت برای آن‌ها اعمال خواهد شد.

پرسش و پاسخ

این دسته از افراد دیگر نیازی به ارسال درخواست در سایت سنجش نداشته و می‌توانند بدون انجام این روند نسبت به ثبت‌نام کنکور اقدام کنند.

دانشجویان در حال تحصیل مجاز به ثبت‌نام در کنکور سراسری هستند؛ اما در صورت قبولی باید از رشته تحصیلی قبلی خود انصراف دهند.

 دانشجویان در حال تحصیل و پذیرفته شده در دوره روزانه 1402 می‌توانند بدون انصراف از دانشگاه در کنکور شرکت نمایند.

افرادی که در رشته‌های گروه پزشکی وزارت بهداشت فارغ‌التحصیل شده‌اند و موظف به گذراندن طرح نیروی انسانی هستند، چنانچه موفق به قبولی در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شوند، امکان گذراندن دوره خدمت پس از پایان دوره تحصیل خود را دارند.

این دسته از افراد دیگر نیازی به ارسال درخواست در سایت سنجش نداشته و می‌توانند بدون انجام این روند نسبت به ثبت‌نام کنکور اقدام کنند.

 هر ساله سازمان سنجش با انتشار دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری موارد محرومیت از کنکور را اعلام می‌کند. در متن این مقاله نیز موارد محرومیت از کنکور سراسری بیان شده است.

طبقه اطلاعیه سازمان سنجش هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در کنکور سراسری وجود ندارد و افرادی که مشکل نظام‌وظیفه ندارند می‌توانند چندین بار در کنکور شرکت کنند.

هیچ محدودیتی برای دانش‌آموختگان دوره روزانه، دانشجویان مشغول به تحصیل و انصرافی دوره روزانه، پذیرفته‌شدگانی که مراحل ثبت‌نام در دانشگاه را انجام نداده‌اند و… وجود ندارد و این افراد بدون دغدغه و فکرکردن به این موضوع می‌توانند در کنکور سراسری ثبت‌نام کنند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x