جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

بهترین روش مطالعه برای کنکور – تکنیک ها – قسمت اول

بهترین روش مطالعه برای کنکور – تکنیک ها – قسمت اول
تکنیک‌های مطالعاتی کنکور
فهرست مطالب

بهترین روش مطالعه برای کنکور، روشی است که شما را به هدف مورد‌نظر برساند، برخی از تکنیک‌ها مثل تکنیک پومودورو و… از جمله روش‌هایی هستند که موفقیت شما را حتمی می‌کنند، البته به شرطی که شما هم از تلاش دست نکشید. فهرستی از بهترین روش‌های مطالعه، از جمله راهنماها و ابزارهای آنلاین که به شما در ایجاد عادات مطالعه موفق کمک می‌کند، در این نوشتار ارائه شده است. همچنین بهترین روش مطالعه برای کنکور و تکنیک‌های مطالعاتی کنکور ارائه شده است.

با گزینه دو همراه باشید.

تکنیک‌های مطالعاتی کنکور

تکنیک‌های مطالعاتی کنکور

آیا سعی می‌کنید بهترین روش‌های مطالعه را بیابید و تکنیک‌های یادگیری خود را تقویت کنید؟ با توجه به حواس‌پرتی‌های زیادی که ما را از مطالعه مؤثر و مرور مفید دور می‌کند، اما استفاده از روش‌های مطالعه مانند تکنیک پومودورو و سیستم لایتنر می‌تواند راهی عالی برای تمرکز، بهبود حافظه و درک بهتر روش‌های یادگیری باشد.

این مقاله برخی از بهترین تکنیک‌های مطالعه را که می‌توانید در برنامه‌های روزانه‌تان پیاده‌سازی کنید، تشریح می‌کند و نکات کاربردی و ابزارهای مطالعه مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به آزادسازی پتانسیل مطالعه و افزایش نمرات شما کمک می‌کند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد مؤثرترین روش‌های مطالعه کنکور و نحوه استفاده از آنها بدانید

تکنیک‌های مطالعه مؤثر برای کنکور:

 • 1. تکنیک فاینمن
 • 2. تکنیک پومودورو
 • 3. تکنیک جعبه لایتنر
 • 4. تکنیک تکرار فاصله‌دار

این مقاله سه‌قسمتی است. سایر تکنیک‌های روش مطالعه کنکور را می‌توانید در مقالات زیر دنبال کنید:

تکنیک فاینمن بهترین روش درس خواندن برای کنکور

تکنیک فاینمن چیست؟

تکنیک فاینمن یک روش مطالعه است که به نام ریچارد فاینمن، فیزیک‌دان برنده جایزه نوبل، به دلیل کارش در علوم و ریاضیات و توانایی باورنکردنی‌اش در ساده‌سازی اصطلاحات پیچیده شناخته شده است.

این تکنیک شامل تجزیه یک مفهوم به اجزای ساده و سپس توضیح آن با کلمات خودتان است که گویی آن را به شخص دیگری آموزش می‌دهید.

شما می‌توانید با شناسایی مشکلات خود در درک یک مسئله  و ساده‌کردن مبحث از طریق توضیح‌دادن به خود، این مشکل را حل کنید، البته باید توضیح‌دادن تا زمانی که آن موضوع برای شما واضح و مختصر باشد،  باید ادامه داشته باشد. شما با این تکنیک می‌توانید ایده‌های پیچیده را به طور مؤثر یاد بگیرید و حفظ کنید.

بهترین روش مطالعه برای کنکور می‌تواند تکنیک فاینمن باشد که سبب ساده‌سازی مباحث پیچیده می‌شود.

تکنیک مطالعه دکتر فاینمن

نحوه مطالعه با تکنیک فاینمن به صورت زیر است:

اساس استفاده از تکنیک فاینمن این است که مطالب خود را بردارید، آن را با کلمات خود خلاصه کنید و سپس سعی کنید موضوع را به‌گونه‌ای توضیح دهید که حتی یک کودک آن را درک کند.

اینکه بتوانید ایده‌های پیچیده را به زبان ساده توضیح دهید، مهارت سختی است که باید روی آن کار کنید. این تکنیک با وادارکردن شما به درک موضوع تا زمانی که درک شما به‌اندازه‌ای برسد که بتوانید به صورت ساده آن را به یک کودک آموزش بدهد، سبب افزایش دانش شما می‌شود.

برای این منظور:

 1. 1. مفهومی را که می‌خواهید مطالعه کنید انتخاب کنید:

 با انتخاب موضوع یا مفهومی که می‌خواهید بهتر درک کنید، شروع کنید. این می‌تواند هر چیزی از یک نظریه علمی گرفته تا یک رویداد تاریخی باشد.

 1. آنچه را که می‌دانید بنویسید:

یک‌تکه کاغذ بردارید و هر آنچه را که قبلاً درباره مفهوم می‌دانستید را بنویسید. تا جایی که ممکن است با جزئیات صحبت کنید، اما از کلمات خود استفاده کنید.

 1. شکاف‌ها و گپ‌های خود را در دانش شناسایی کنید و از سایر منابع استفاده کنید:

هنگامی که آنچه می‌دانید را یادداشت کردید، شکاف‌های دانش خود را شناسایی کنید. (به طور ساده، چی رو نمی‌فهمی و در مورد مفهوم چه چیزی سؤالی داری؟) برای انجام تحقیقات بیشتر از کتاب‌های درسی، اینترنت و سایر منابع استفاده کنید.

 1. مفهوم را ساده کنید و ایده‌ها را برای کودک توضیح دهید:

 اکنون سعی کنید تاحدامکان مطالب را ساده کنید. از قیاس‌ها، مثال‌ها و استعاره‌ها برای توضیح ایده‌ها به‌گونه‌ای استفاده کنید که هر کسی، از جمله یک کودک، بتواند آن را بفهمد.

تکنیک‌های مطالعاتی کنکور

چرا تکنیک فاینمن به شما در مطالعه کمک می‌کند؟

تکنیک فاینمن یک روش مطالعاتی مؤثر است، زیرا به شما کمک می‌کند تا:

 • شکاف‌های دانش خود را از یک موضوع شناسایی کنید.
 • به شما امکان می‌دهد از طریق آموزش، پرسش و اصلاح خود، درک عمیق‌تری از مطالب ایجاد کنید.
 • عمل آموزش به‌خودی‌خود منجر به پدیده‌ای روان‌شناختی می‌شود که به‌عنوان «اثر محافظ» شناخته می‌شود. شواهد مطالعاتی نشان می‌دهد که آموزش یا حتی تظاهر به تدریس به شما کمک می‌کند با بهبود پردازش مغز و افزایش استفاده از استراتژی‌های یادگیری مؤثر، بهتر یاد بگیرید.

اگر نمی‌توانید به طور مؤثر موضوع را به زبان ساده توضیح دهید، پس هنوز آن را با جزئیات کافی درک نکرده‌اید.

ابزارهای مفید برای هوشمندانه درس خواندن برای کنکور به شیوه فایمن

 • 1. تبدیل PDF به پاورپوینت: یک پاورپوینت قابل‌ویرایش مستقیماً از محتوای PDF ایجاد کنید تا آموزش موضوع خود را در قالب پاورپوینت ارائه دهید.
 • 2. Photomath: از این برنامه برای معادلات ریاضی استفاده کنید. هنگامی که برای شناسایی و غلبه بر نقص‌های خود در درک یک مبحث پی بردید، این برنامه معادله شما را اسکن می‌کند و مراحل حل آن را با آموزش‌های متحرک نشان می‌دهد.

تکنیک فاینمن بهترین روش مطالعه برای کنکور است، زیرا سبب می‌شود تا به صورت عمیق مطلب را در کنید.

تکنیک پومودورو بهترین روش مطالعه برای کنکور

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو یک روش مدیریت زمان است که برای بهره‌وری و تمرکز بیشتر شما طراحی شده است.

این تکنیک که توسط فرانچسکو سیریلو در اواخر دهه 1980 ابداع شد، شامل تقسیم کار شما به فواصل زمانی معین، معمولاً 25 دقیقه، به نام “پومودوروس” است که با استراحت‌های کوتاه از هم جدا می‌شوند.

تکنیک‌های مطالعاتی کنکور

نحوه مطالعه با تکنیک پومودورو

1 . موضوع خود را انتخاب کنید.

 1. 2. تایمر را برای 25 دقیقه تنظیم کنید.
 2. 3. روی موضوع کار کنید تا زمانی که تایمر خاموش شود.
 3. 4. یک استراحت کوتاه (معمولاً 5 دقیقه) داشته باشید.
 4. 5. بعد از هر چهارمین پومودورو، استراحت بیشتری (معمولاً 30-15 دقیقه) داشته باشید.

چرا تکنیک پومودورو به شما در مطالعه کمک می‌کند؟

 1. 1. مقابله با حواس‌پرتی
 2. 2. افزایش تمرکز
 3. 3. مهارت مدیریت زمان

مقابله با حواس‌پرتی

یکی از راه‌هایی که تکنیک پومودورو مهارت‌های مطالعه شما را بهبود می‌بخشد، کاهش حواس‌پرتی است، زیرا وقتی تایمر را تنظیم می‌کنید، آن زمان را به تمرکز بر مطالعه خود اختصاص می‌دهید. این به شما کمک می‌کند در برابر وسوسه‌های موبایل، ایمیل، و سایر عوامل حواس‌پرتی که ما در دنیای مدرن با آن‌ها مبارزه می‌کنیم، مقاومت کنید.

 

افزایش تمرکز

وقفه‌های این تکنیک که برای استراحت تنظیم شده است، همچنین یک عامل کلیدی در توانایی شما برای تمرکز و یادگیری بازی می‌کند، زیرا مطالعات نشان می‌دهد که استراحت کوتاه “به میزان زیادی” تمرکز شما را بهبود می‌بخشد.

مهارت مدیریت زمان

همچنین، با تقسیم‌کردن زمان مطالعه خود به فواصل زمانی کوچک، مهارت‌های مدیریت زمان خود را با برنامه‌ریزی روزانه تقویت می‌کنید و می‌توانید از میزان پیشرفت خود اطمینان حاصل کنید. این به شما احساس موفقیت می‌دهد و به شما انگیزه ادامه‌دادن می‌دهد.

 نقاط عطف کوچک می‌توانند نتایج بزرگی داشته باشند.

ابزارهای مفید مطالعه برای داشتن بهترین روش مطالعه برای کنکور به شیوه پومودورو

 1. تایمر مارینارا:
 2. آیا سعی می‌کنید با تکنیک پومودورو مطالعه کنید، اما نمی‌خواهید تلفن شما حواس شما را پرت کند؟ از تایمر Marinara استفاده کنید تا مطمئن شوید که به فواصل Pomodoro پایبند هستید. Marinara  برنامه‌ای تحت وب است که شما می‌توانید زمان‌های (۵-۲۵) و استراحت‌های (۱۵ تا ۳۰) را به‌راحتی تنظیم کنید و صفحه‌ی آلارم خود را باز نگه دارید. برای استفاده از این برنامه، به نصب هیچ‌گونه نرم‌افزاری نیاز ندارید.

 

2. Forest (جنگل):

این تایمر Pomodoro درختان دیجیتالی ایجاد می‌کند که اگر تمرکز خود را از دست ندهید، رشد می‌کنند. با به‌دست‌آوردن سکه‌های مجازی که برای اهدا به سازمان “درختان آینده” استفاده می‌شود، یک بذر بکارید، یک جنگل مجازی بسازید و در نهایت در زندگی واقعی درخت بکارید.

روش صحیح درس خواندن برای کنکور می‌تواند همین استفاده از تکنیک پومودورو باشد.

تکنیک جعبه لایتنر بهترین روش مطالعه برای کنکور

جعبه لایتنر چیست؟

سیستم لایتنر یک روش مطالعه است که توسط یک روان‌شناس آلمانی به نام سباستین لایتنر در دهه 1970 ایجاد شد.

این روش بر اساس اصل تکرار فاصله‌ای است، به این معنی که یادگیری زمانی مؤثرتر است که در طول زمان فاصله داشته باشد تا اینکه همه چیز در یک جلسه آموخته شود و کنار گذاشته شود.

بهترین روش مطالعه برای کنکور – تکنیک ها

نحوه مطالعه کنکور با سیستم لایتنر

سیستم لایتنر از فلش کارت‌ها به‌عنوان ابزاری برای یادگیری استفاده می‌کند.  شما فلش کارت‌های خود را در جعبه‌هایی سازماندهی می‌کنید و اولین باکس حاوی کارت‌های جدیدی است که هنوز آن‌ها را حفظ نکرده‌اید. همان‌طور که کارت‌ها بررسی می‌شوند و شما به‌درستی پاسخ می‌دهید، به باکس بعدی منتقل می‌شوند. کارت‌هایی که به‌اشتباه پاسخ داده شده‌اند به باکس اول بازگردانده می‌شوند.

 

 1. ایجاد فلش کارت:
 2. با ایجاد فلش کارت برای مطالب مهمی که قصد یادگیری آن را دارید، شروع کنید. در جلوی هر کارت، یک سوال یا یک نشانه و در پشت، پاسخ یا اطلاعات مربوط به سوال را بنویسید.

 

 1. جعبه‌های خود را بسازید:
 2. جعبه‌هایی را ایجاد کرده و برچسب‌گذاری کنید که کارت‌ها را در آنها قرار دهید. می‌توانید آن را با اعداد ساده شماره گذاری کنید یا از برچسب‌هایی مانند «آسان»، «متوسط» و «سخت» برای سازماندهی فلش کارت‌ها براساس سطوح دشواری استفاده کنید.
 3.  
 4. فلش کارت‌های خود را مرور کنید:
 5. با خواندن سمت دارای سوال، فلش کارت‌ها را مرور کنید. اگر پاسخ صحیح دادید، کارت را به باکس بعدی منتقل کنید. اگر پاسخ شما اشتباه است، کارت را به یک باکس به عقب برگردانید.
 6.  
 7. به تدریج میزان سختی را افزایش دهید:
 8. هنگامی که کارت‌های موجود در باکس را به طور کامل پاسخ دادید، به باکس 2 بروید و این روند را تکرار کنید.
 9.  
 10. تکرار:
 11. با جابجایی کارت‌ها به باکس‌های بالاتر و مرور کارت‌های باکس‌های ساده‌تر، فرآیند را تکرار کنید.
بهترین روش مطالعه برای کنکور – تکنیک ها

چرا سیستم لایتنر به مطالعه کمک می‌کند؟

سیستم لایتنر یک روش مطالعه مؤثر است، زیرا بر اساس اصل تکرار فاصله‌ای است تا یادگیری و حافظه را بهبود می‌بخشد.

 

تمرین در طول یک دوره چهار‌ماهه فقط به مدت 30 دقیقه در روز می‌تواند نتایج شگفت انگیزی داشته باشد، برای مثال  “می‌توانید انتظار داشته باشید که 3600 فلش کارت را با دقت 90 تا 95 درصد یاد بگیرید و نگه دارید”.

سیستم لایتنر با سازماندهی فلش کارت‌ها در جعبه‌ها و مرور آنها در فواصل زمانی، تضمین می‌کند که شما به طور منظم در معرض مطالب قرار می‌گیرید و تمرکز خود را روی مباحثی می‌گذارید که سخت‌تر هستند و به توجه بیشتری نیاز دارند.

ابزارهای مفید مطالعه برای تکنیک لایتنر

ابزارهای مفید مطالعه برای تکنیک لایتنر

ابزارهای مفید مطالعه برای تکنیک لایتنر

تکنیک تکرار فاصله‌دار بهترین روش مطالعه برای کنکور

تکرار فاصله‌دار Spaced Repetition  چیست؟

تکرار فاصله‌ای یک تکنیک مطالعه است که بر اساس اصل فاصله بین یادگیری در طول زمان است. این تکنیک شامل بازبینی اطلاعات در فواصل زمانی است که به‌مرور این فاصله‌ها زیاد می‌شود، زیرا اطمینان بیشتری نسبت به حفظ مطالب دارید.

مفهوم تکرار فاصله‌دار بر اساس مطالعات هرمان ابینگهاوس روان‌شناس است که در اواخر قرن نوزدهم در مورد حافظه و یادگیری تحقیق کرد. ابینگهاوس دریافت که تکرار فاصله‌ای باعث بهبود حفظ و یادگیری برای غلبه بر “منحنی فراموشی” می‌شود.

تکنیک‌های مطالعاتی کنکور

نحوه مطالعه کنکور با روش تکرار فاصله‌ای

این روش برای کمک به مغز برای حفظ اطلاعات برای مدت طولانی‌تری طراحی شده است، به جای اینکه مطالعه را برای خود سخت کنید، ، کافیست:

 1. ایجاد:
 2. با ایجاد ابزارهای مطالعه مانند فلش کارت، یادداشت، یا خلاصه شروع کنید.
 3.  
 4. مرور:
 5. مطالب را ظرف 24 ساعت پس از نوشتن مطالب خود مرور کنید، اما ابتدا سعی کنید آنچه را که می‌توانید از حافظه خود به تنهایی و بدون خواندن چیزی بیرون بکشید.

 

 1. تکرار:
 2. این فرآیند را با تلاش برای به خاطر سپردن مطالب بدون استفاده از یادداشت‌ها تکرار کنید، اگرچه می‌توانید از آنها به عنوان اعلان استفاده کنید (مانند استفاده از فلش کارت در سیستم لایتنر).

چرا تکرار فاصله به مطالعه شما کمک می‌کند؟

تکرار فاصله‌ای یک تکنیک مطالعه کارآمد است، زیرا بر اساس اصول روان‌شناسی شناختی است و نشان‌داده‌شده است که حفظ کردن و یادگیری را بهبود می‌بخشد.

مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از این تکنیک یادگیری، کسب مهارت‌ها را در بزرگسالان افزایش می‌دهد و همچنین تأثیرات مفیدی بر مهارت‌های دستور زبان دارد.

ابزارهای مفید مطالعه برای داشتن بهترین روش مطالعه برای کنکور

 1. To Do: از الگوهای برنامه‌ریز روزانه، هفتگی و ماهانه برای سازماندهی فواصل تکرار و مطالعه خود استفاده کنید.

2. Quizlet: ایجاد فلش کارت یکی از کارآمدترین راه‌ها برای تمرین تکرار فاصله‌دار است، سیستم لایتنر که در بالا ذکر شد تنها نمونه‌ای از این ابزارها است.

بهترین روش مطالعه برای کنکور – تکنیک ها

پرسش و پاسخ

ایده اصلی پشت این تکنیک این است که چیزی که درک آن برای شما سخت است را بردارید و سعی کنید آن را در ذهن خود با توضیح‌دادن به‌گونه‌ای که گویی با یک کودک صحبت می‌کنید، روشن کنید. در هنگام انجام این کار، مجبور هستید ایده‌ها را در ذهن خود ساده کنید و از زبانی واضح و مختصر استفاده کنید.

بهترین روش درس خواندن برای کنکور تکنیکی است که به شما انگیزه کافی برای مطالعه بدهد و درک شما را نسبت به آن موضوع افزایش دهد.

تکنیک پومودورو یک روش مدیریت زمان است که برای بهره‌وری و تمرکز بیشتر شما طراحی شده است. در این  تکنیک به 25 دقیقه زمان برای کار  یا مطالعه متمرکز است که با وقفه‌های پنج‌دقیقه‌ای شکسته می‌شود. استراحت‌های طولانی‌تر، معمولاً 15 تا 30 دقیقه، پس از چهار فاصله کاری متوالی در نظر گرفته می‌شود.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x