جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور
تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور
فهرست مطالب

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور سراسری در رشته های پرمخاطب غیرقابل انکار است. دانش آموزان سمپادی کلاس های فوق برنامه زیادی را پشت سر می گذارنند. رقابت برای کسب جایگاه برتر بین دانش آموزان سمپادی به گونه ای است که هر یک از آن ها روزانه تا 10 ساعت درس می خوانند. در نتیجه این حجم از رقابت، موجب کسب رتبه ی درخشان در کنکور خواهد شد. در این نوشتار قصد داریم به تاثیر مدارس تیزهوشان در قبولی کنکور بپردازیم.

با گزینه دو همراه باشید.

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور

هر ساله تعداد داوطلبان زیادی برای ورود به دانشگاه در آزمون های ورودی شرکت می کنند و با توجه به اینکه تنها راه ورود به دانشگاه قبولی در آزمون های سراسری است، دغدغه بسیاری از دانش آموزان و خانواده های آن ها موفقیت در این آزمون است. با توجه به آمارها می توان نتیجه گرفت که دانش آموزان سمپادی راحت تر در کنکور قبول می شوند، از این رو بهتر است دلیل اصلی موفقیت دانش آموزان سمپادی را بدانید تا شما هم در کنکور به موفقیت دست پیدا کنید.

دلیل اصلی موفقیت دانش آموزان سمپادی در کنکور

دلیل اصلی کسب رتبه های برتر بین در دانش آموزان سمپادی این است کهه:

  1. در مدارس سمپادی کلاس های فوق برنامه برای افزایش یادگیری دانش آموزان برگزار می شود.

2.  اردوهای مطالعاتی و برگزاری آزمون های شبه کنکور در بازه های زمانی مختلف برگزار می شود.

3. رقابت بین دانش آموزان سنگین است و امکانات زیادی برای دانش آموزان فراهم می شود.

در نتیجه  این امکانات  منجر به کسب رتبه بالا در بین دانش آموزان سمپادی می شود.

به طبع تفاوت هایی بین مدارس سمپادی و مدارس عادی وجود دارد، اما با این حال این تلاش دانش آموز است که موفقیت وی را تضمین می کند. کلیدهای اصلی و مهم برای قبولی در کنکور سراسری دقت، تلاش، انگیزه، مطالعه و برنامه ریزی صحیح برای کنکور است. با توجه به اینکه دانش آموزان سمپادی در محیطی قرار دارند که حس رقابت بین آن ها زیاد است، بنابراین برنامه ریزی درسی و انگیزه و تلاش زیاد برای کسب رتبه برتر دارند.

نکته ای که باید توجه کنید این است که:

  1. آزمون ورودی سمپاد، تعدادی دانش‌آموز با توانایی‌هایی خارج از عادت‌های آموزشی مدارس گزینش‌ می کند و خاص بودن را به آن ها گوشزد می کنند.

 2. سال ها آموزش‌هایی فراتر از آموزش‌های معمولی به آن‌ها ارائه می شود.

3.  برنامه‌هایی ویژه‌ای برای آن‌ها تدوین می شود.

 در نتیجه این امکانات و توجهات، واضح بوده که نتایج به‌دست‌آمده در کنکور سراسری برای آن‌ها درخشان‌تر خواهد بود. از این رو تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور را می توانید استنباط کنید.

در ادامه امتیازات مدرسه تیزهوشان در کنکور را ارائه کرده ایم:

 

رقابت بین دانش آموزان سمپادی عامل پشتکار آن ها

احساس رقابت به وجود آمده بین دانش آموزان سمپادی منجر به افزایش ساعت مطالعه می شود. هر چقدر فرد ساعت مطالعه بیشتری داشته باشد و تلاش خود را برای رسیدن به هدف افزایش دهد، به همان میزان نتیجه مثبت در کنکور را شاهد خواهد بود.

مدارس سمپادی بین دانش آموزان حس رقابت سالم به وجود می آورند و دانش آموزان برای این که در این مسابقه عقب نمانند، تمام تلاش خود را به کار می گیرند. این رقابت سالم است که باعث پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می شود. بنابراین اگر برای شما هم سوال پیش آمده است که آیا مدارس در کنکور تاثیر دارد، باید بگوییم بله تاثیر زیادی دارد.

منابع درسی در مدارس تیزهوشان

به طور کلی منابع درسی در تمامی مدارس اعم از مدارس عادی، تیزهوشان و نمونه دولتی یکسان است. تفاوت اصلی که بین مدارس خاص با مدارس عادی وجود دارد این است که نوع تدریس یا شیوه آموزش، سبک برنامه ریزی و مشاوره های درسی در این مدارس متفاوت است. با توچه به اینکه در مدارس سمپادی از کتاب های کار و تکمیلی استفاده می شود و دانش آموزان ملزم به تمرین و یادگیری با این کتاب های کار هستند، در نتیجه سطح دانش آن ها ارتقا پیدا می کند.

بنابراین به دلیل منابع  جزوه های بسیار باکیفیت می توان به تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور پی برد.

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور

روش آموزش متفاوت تدریس عامل موفقیت دانش آموزان سمپادی

دانش آموزانی که در مدارس سمپادی درس می خوانند، از پایه تحصیلی قوی برخوردار هستند. دانش آموزان به یادگیری عمیق مطالب درسی می پردازند و بعد از درک کامل مفاهیم درسی، به دنبال کتاب های تکمیلی و نکات کنکوری می روند و سوالات پیچیده و سخت تری از معلمان خود می پرسند. حضور دانش‌آموزان با پایه قوی در کلاس‌های درس مدارس خاص سبب می‌شود، اساتید تمایل بیشتری برای بیان و تدریس مسائل درسی فراتر از سطح کتب آموزش‌وپرورش داشته باشند و به حل مسائل سخت‌تر و پیچیده‌تر بپردازند.

آموزش معلمان در مدارس تیزهوشان کاملا متفاوت است و آن ها از شیوه های خاص خودشان برای تدریس استفاده می کنند. معلمان با بیان مطالب فراتر از کتاب و تست های کنکوری و … زمینه را برای موفقیت دانش آموزان فراهم می کنند.

معلمینی که دانش اموزان خود را برای کسب رتبه های برتر در کنکور آماده می کنند، شانس قبولی داوطلب را افزایش می دهند. اگر به دنبال این سوال هستید که تاثیر مدارش تیزهوشان در کنکور چقدر است، به معلمین آن ها هم توجه کنید.

اساتید و دبیران قوی‌تری در مدارس، آموزش دانش‌آموزان سمپادی یا مدارس نمونه دولتی را بر عهده دارند.

سخت گیری مدارس تیزهوشان از دیگر جنبه های تاثیر گذار برای قبولی دانش آموزان

مدارس تیزهوشان نسبت به مدارس عادی و نمونه دولتی سخت گیری های خاص خود را دارد. برای مثال اگر دانش آموزی در امتحانات خرداد یا شهریور در یک درس نمره 12 کسب کند و معدل نهایی وی 14 باشد از مدرسه اخراج می شود. با توجه به این سخت گیری ها، دانش آموزان باید تمام تلاش خود را برای کسب نمره و معدل بالا به کار گیرند تا نه تنها در کنکور سراسری موفق عمل کنند بلکه از مدرسه تیزهوشان اخراج نشوند.

دلایل فردی موفقیت دانش آموزان سمپادی در کنکور

در زیر برخی از دلایل فردی موفقیت دانش آموزان سمپادی در کنکور را بیان می کنیم:

اعتماد به نفس بالا

با توجه به اینکه اکثر دانش آموزان سمپادی پیرو مشاهده نتایج درسی اعتماد به نفس پیدا می کنند، لذا موفیت های بزرگ و کوچک آن ها باعث ایجاد حس مثبت و توانمندی می شود.

انگیزه

یکی از جنبه های بسیار مهم برای موفقیت در هر زمینه ای به خصوص کنکور سراسری داشتن انگیزه است. انگیزه برای کسب رتبه برتر برای عقب نماندن از سایر دانش آموزان و کسب جایگاه های شغلی ویژه در دانش آموزان سمپادی بالا است.

ساعت مطالعه بالا

دانش آموزان سمپادی نسبت به سایر دانش آموزان ساعت مطالعه بالاتری دارند. در مصاحبه رتبه های برتر دانش آموزان سمپادی اکثر آن ها در حدود 8 تا 9 ساعت در روز مطالعه مفید داشته اند.

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور

آیا تحصیل در مدارس تیزهوشان باعث قبولی در کنکور می شود یا خیر؟

عامل اصلی و مهم موفقیت دانش آموزان در کسب رتبه های برتر و قبولی در کنکور، مدرسه نیست، بلکه خود دانش آموز است. اما با توجه به اینکه آموزش در مدارس تیزهوشان نسبت به سایر مدارس در سطوح بالاتری انجا می شود، احتمال قبولی دانش آموزان سمپادی در کسب رتبه های برتر بیشتر است. نکته ی دیگری که باید در تخمین میزان قبولی دانش آموزان سمپادی در نظر داشته باشید این است که برخی از سوالات کنکور سراسری سطح دشوار و مفهومی دارند و دانش آموزان سمپادی به دلیل اینکه مفهومی تر و پیچیده تر مطالعه کرده اند، می توانند در پاسخ دهی به سوالات پیچیده موفق تر عمل کنند.

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور را نمی توان انکار کرد. امتیازات مدارس تیزهوشان به قدری است که داوطلبین به صورت ناخودآگاه در مسیر موفقیت قرار می گیرند.

تاثیر معدل مدارس تیزهوشان در کنکور

تاثیر معدل هر دانش آموز در کنکور سراسری قطعی شده است و با 40 درصد تاثیر قطعی در نمره نهایی کنکور لحاظ می شود. با توجه به اینکه معدل کتبی نهایی سال دوازدهم به صورت هماهنگ کشوری برگزار می شود، آن دسته از دانش آموزانی موفق عمل می کنند که به صورت مفهومی به دروس مسلط هستند.

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور

تاثیر معدل مدارس تیزهوشان در کنکور می تواند نقش بسزایی داشته باشد. رقابت در کنکور سراسری بسیار بالا است اما با توجه به اینکه معدل با تاثیر 40 درصد قطعی نیز تصویب شده است، رقابت زیادی برای کسب معدل برتر بین دانش آموزان سمپادی موج می زند.

آیا جهت کسب رتبه های تک رقمی باید در مدارس تیزهوشان باشیم؟

خیر! در سال های اخیر شاهد بودید که رتبه های تک رقمی از مدارس عادی و یا نمونه دولتی نیز بوده اند. رمز موفقیت دانش آموزان که رتبه های برتر را کسب می کنند این است که مطالعه و تلاش را سرلوحه قرار داده اند. دانش آموزان موفق از هیچ تلاشی برای کسب موفقیت غافل نبوده و برای کسب نتایج درخشان تر انگیزه بالایی دارند. قبولی در مدارس تیزهوشان شرط کافی برای تضمین کسب رتبه های برتر در کنکور سراسری نیست، اما می تواند شرایط را به گونه ای پیش ببرد که دانش آموز را در راستای موفقیت قرار دهد. دانش آموزان مدارس عادی و تیزهوشان منابع درسی یکسان داشته و موفقیت یا عدم موفقیت در هر دو گروه به تلاش و پشتکار خودشان بستگی دارد.

اگر بخواهیم با همدیگر صادق باشیم، باید بگوییم که مدارس در کنکور تاثیر دارد و تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور بر هیچ داوطلبی پوشیده نیست، اما این به این معنی نیست که دانش اموز مدرسه عادی قادر به کسب رتبه برتر نیست.

دانش‌آموز اگر به مدارس سمپاد وارد شود احتمال قبولی او در کنکور سراسری بسیار بیشتر خواهد بود و می‌تواند سرنوشت بهتری را برای خود رقم بزند.

تاثیر منفی مدارس تیزهوشان در کنکور

اگرچه مدارس تیزهوشان تاثیر مثبت خود را در کنکور سراسری نشان داده است اما برخی از دانش آموزان ممکن است تاثیر منفی تجربه کنند.

 برای مثال برخی از دانش آموزان سمپادی ممکن است دچار غرور کاذب شوند و ساعت مطالعه خود را کاهش دهند، چرا که فکر می کنند آن ها نسبت به همسالان خود بیشتر می دانند.

همچنین ممکن است جو رقابت موجود در مدارس تیزهوشان در برخی از دانش آموزان سبب ایجاد استرس و اضطراب شود. دانش آموزان با نمره های بسیار نزدیک در مدارس سمپادی رده بندی می شوند و حتی یک شکست در آزمون های شبیه ساز می تواند آن ها را از رده بندی دور کند. استرس و اضطراب برای باقی ماندن در رده بندی بین برترین دانش آموزان بخش بزرگی از دوران تحصیلی آن ها را تشکیل می دهد.

رقابت ناسالم گاها در بین دانش آموزان سمپادی دیده شده است. رقابت برای کسب رتبه های برتر سبب افزایش تلاش می شود اما اگر اگر رقابت ناسالم بین دانش آموزان شکل بگیرد می تواند منجر به فروپاشی روابط دوستانه شود و خاطرات شیرین دوران مدرسه را تلخ نماید.

آمارهای قبولی کنکورهای سال قبل به تفکیک مدارس

 آمارهای قبولی در کنکور در کنکورهای سال قبل به تفکیک مدارس:

وضعیت قبول شدگان در کنکورهای سال 1401-1400-1399 به تفکیک مدارس:

به‌طور تقریبی سالانه ۸۰ درصد قبولی رشته‌های پزشکی از مدارس خاص و عموماً از مدارس تیزهوشان یا سمپاد است.

نحوه قبولی در آزمون تیزهوشان

قبولی تیزهوشان بستگی به این دارد، که شما چقدر برای این آزمون آماده شده اید. همچنین اینکه شما با نمونه سوالات مختلف آشنا شوید، یک راه کار خوب برای قبولی در این آزمون سرنوشت ساز برای دانش آموزان است.

آزمون های آزمایشی تیزهوشان پایه ششم به هفتم و همچنین آزمون های نهم به دهم گزینه دو می توانند ایده خوبی برای آمادگی دانش آموزان باشد.

پرسش و پاسخ

تاثیر تحصیل در مدارس تیزهوشان غیرقابل انکار است. آموزش در مدارس سمپادی مفهومی تر و در سطوح بالا انجام می شود، با توجه به اینکه برخی از سوالات کنکور سخت و پیچیده طراحی می شوند از این رو این دسته از دانش آموزان می توانند موفقتر عمل کنند.

به صورت کلی معدل تمامی دانش آموزان در هر مدرسه با تاثیر 40 درصد قطعی در نمره کلی داوطلب تاثیر می گذارد.

دانش آموزانی که در مدارس تیزهوشان تحصیل می کنند، به دلیل وجود فضای رقابتی زیاد و برنامه ریزی های فشرده در کنکور سراسری موفق تر عمل می کنند.

دانش آموزان مدارس تیزهوشان سهمیه ای در کنکور سراسری ندارند و مانند دانش آموزان مدارس عادی هستند.

نمراتی که در آزمون ترمیم معدل کسب می شود در کارنامه دیپلم و هیچ کارنامه ای لحاظ نمی شود و فقط برای ایجاد سابقه تحصیلی و تاثیر در کنکور است.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x