جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

تخلفات کنکور سراسری

تخلفات کنکور سراسری
تخلفات کنکور سراسری
فهرست مطالب

موارد مختلفی از سوی برگزارکنندگان کنکور سراسری به‌عنوان تخلف شناخته می‌شود. شرکت‌کنندگان باید قبل از حضور در جلسه آزمون، باید با تخلفات آشنا شوند تا به صورت سهوی دچار این تخلفات نشوند. در این نوشتار به تخلفات کنکور سراسری پرداخته‌ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

تخلفات کنکور سراسری

نمونه تخلفات کنکور سراسری که منجر به ارتکاب بی‌نظمی در جلسه می‌شود.

ارتکاب اعمالی که با ایجاد بی‌نظمی در برگزاری آزمون همراه باشد و ارتکاب اعمال خلاف مقررات که موجب خدشه‌دار شدن آزمون داوطلب را از نظر علمی شود از قبیل:

 • 1. ارائه‌دادن مدارک یا گواهی جعلی یا تصویر گواهی جعلی جهت شرکت در آزمون
 • 2. تبانی با سایر شرکت‌کنندگان و یا افراد خارج از حوزه یا دست‌اندرکاران و برگزارکننده گام آزمون
 • 3. استفاده از هویت مجعول برای شرکت در آزمون یا شرکت در جلسه آزمون به جای داوطلب اصلی
 • 4. استفاده از هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه‌های حافظه‌دار
 • 5. کمک به شرکت‌کنندگان خارج از ضوابط برگزاری آزمون جهت پاسخ به سؤالات
 • 6. دسترسی بدون اجازه به اطلاعات مربوط به شرکت‌کنندگان و استفاده غیرمجاز از آن‌ها
 • 7. ایجاد هر گونه تغییر غیرمجاز در سؤالات، اوراق و یا پاسخ‌نامه‌های افراد یا سایر مدارک و دفاتر آزمون.
 • 8. تلاش، معاونت و یا مشارکت جهت دستیابی و افشای سؤالات آزمون قبل و یا همزمان با برگزاری آزمون
 • 9. اقدام، معاونت و یا مشارکت برای خرید یا فروش سؤالات یا پاسخ آن، قبل یا همزمان با برگزاری آزمون
 • 10. عضویت در یک گروه یا شبکه (شبکه‌های مجازی و حقیقی) مدعی تقلب و تضمین قبولی در آزمون

از مهم‌ترین موارد مرتبط با کنکور سراسری، آشنایی با تخلفات است؛ زیرا ممکن است فردی به صورت ناخواسته مرتکب یکی از تخلفات شود و عواقب جبران‌ناپذیری برای وی داشته باشد. تخلفات کنکور دامنه‌های وسیعی دارد که باید به صورت کامل آن‌ها را شناخت.

انواع تخلفات کنکور سراسری

برخی از مواردی که سبب تخلف در کنکور سراسری می‌شود،  در ادامه ذکر شده است:

الف) ارتکاب هر عملی که موجب بی‌نظمی در برگزاری آزمون می‌شود یا به‌همراه‌داشتن هر گونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی حتی به صورت خاموش و دستگاه‌های حافظه‌دار.

 • 1. ارتکاب هر گونه عمل خلاف مقررات که آزمون داوطلب را از نظر علمی مخدوش سازد از قبیل:
 • 2. استفاده از هویت مجعول برای شرکت در آزمون یا شرکت در جلسه آزمون به جای داوطلب اصلی
 • 3. تبانی با داوطلبین یا افراد خارج از حوزه امتحانی یا دست‌اندرکاران آزمون از قبیل عوامل اجرایی و طراحان سؤال برای تخلف در آزمون
 • 4. ثبت‌نام در آزمون باهویت مجعول یا شرکت در جلسه آزمون به جای داوطلب اصلی

 

 • ب) استفاده از هر گونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل الکترونیکی و دستگاه‌های حافظه‌دار
 • ت) کمک به داوطلب خارج از ضوابط برگزاری آزمون جهت پاسخ به سؤالات
 • ٍث) دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مربوط به داوطلبین یا استفاده غیرمجاز از آن‌ها
 • ج) هر گونه تغییر غیرمجاز سؤالات، اوراق و پاسخ‌نامه‌های داوطلبین یا سایر مدارک و دفاتر مربوط به آزمون
 • چ) افشای سؤالات آزمون یا تلاش در جهت دستیابی و افشای آن یا شرکت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون به هر نحو
 • ح) خریدوفروش سؤالات آزمون یا پاسخ آن‌ها یا شرکت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون اعم از اینکه سؤالات یا پاسخ آن‌ها واقعی یا غیرواقعی

 

تخلفات کنکور سراسری

قوانین رسیدگی به تخلفات در کنکور

سازمان سنجش و آموزش کشور با توجه به نوع تخلفات، مجازات‌هایی برای متخلفان در سایت خود به نشانی sanjesh.org  در نظر گرفته است که در صورت محرز شدن تخلف، مجازات‌هایی برای وی اعمال می‌شود. مجازات‌هایی که برای متخلفان کنکور سراسری در نظر گرفته می‌شود، اخطار کتبی و  درج در پرونده داوطلب تا محرومیت از شرکت در کنکور و جریمه تقلب متفاوت خواهد بود.

 • 1. مشمولان مورد الف: اخطار کتبی با درج در پرونده داوطلب و اعلام به مراجع ذی‌ربط یا محرومیت از گزینش در آزمون همان سال
 • 2 مشمولان مورد ب و ج: محرومیت از گزینش علمی در آزمون همان سال و ابطال قبولی داوطلب در همان سال و محرومیت از شرکت در آزمون از یک تا 10 سال بعد
 • 3. مشمولان بندد، ه، و، ز و ح: جزای نقدی از 10 میلیون ریال تا یک میلیارد ریال یا حبس از یک تا پنج سال یا هر دو مجازات به محاکم دادگستری
تخلفات کنکور سراسری

مجازات داوطلبین متخلف در کنکور

ارتکاب هر یک از اعمال جرایم ذکر شده در پاراگراف بالا، چنانچه در قالب عضویت در یک گروه یا شبکه باشد موجب تشدید مجازات می‌شود و تشکیل‌دهنده و سرکرده گروه یا شبکه به حداکثر مجازات محکوم می‌شود. مجازات هر یک از اعضا که در ارتکاب تخلفات و جرایم فوق دخالتی نداشته باشند حسب مورد حداقل مجازات ذکر شده برای مرتکب است.

در صورت محکومیت قطعی فردی به یکی از مجازات‌های مندرج در پاراگراف بالا، به‌استثنای مجازات مندرج برای مشمولین مورد الف، هیئت رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها، قبولی وی در آزمون را ابطال می‌کند. در این صورت مؤسسه آموزشی مربوطه از صدور و اعطای هرگونه گواهی یا مدرک به وی خودداری خواهد کرد. چنانچه گواهی فارغ‌التحصیلی به وی اعطا شده باشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا وزارت آموزش‌وپرورش یا دانشگاه آزاد ملزم به ابطال آن گواهی هستند.

چنانچه بین نمرات و رتبه اکتسابی داوطلب و سوابق تحصیلی وی مغایرت‌های غیرمتعارف از قبیل عدم تطابق معدل دیپلم و دوره پیش‌دانشگاهی با رتبه و نمره اکتسابی در آزمون وجود داشته باشد، با تأیید هیئت رسیدگی داوطلب باید در یک یا چند درس اختصاصی مجدد امتحان بدهد. تعیین وضعیت نهایی آزمون این داوطلب براساس نتایج حاصل از امتحان مجدد برعهده هیئت رسیدگی است.

هر مؤسسه یا آموزشگاه علمی که برای افزایش آمادگی داوطلبین برای کنکور، فعالیت می‌کند، چنانچه در تخلفات کنکور مشارکت داشته باشد، مجوز تأسیس آن لغو خواهد شد و مدیران مسئول آن علاوه بر محرومیت دائمی از تأسیس و اداره این مراکز محکوم می‌شوند.

در مورد آموزشگاه‌هایی که فاقد مجوز باشند، علاوه بر اقدام مراجع قانونی ذی‌ربط مدعی‌العموم نیز می‌تواند راسا نسبت به با اعلام‌جرم و پیگیری تخلفات آنان اقدام کند.

نحوه رسیدگی به تخلفات کنکور سراسری

هیئت‌های رسیدگی به تخلفات و تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها، دارای شخصیت حقوقی مستقل از سازمان سنجش آموزش کشور هستند. پرونده متخلفین بدواً در هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها مطرح می‌شود. روی این هیئت‌ها قابل‌تجدید نظر در هیئت تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات است.

وسایل ممنوعه در کنکور 1403

همراه‌داشتن هر یک از وسایل زیر منجر به تخلف و مجازات متفاوتی خواهد شد. وسایل ممنوعه در جلسه کنکور عبارت‌اند از:

 1. 1. کیف
 2. 2. کتاب و جزو
 3. 3. ماشین‌حساب
 4. 4. تلفن همراه
 5. 5. تبلت
 6. 6. ساعت هوشمند
 7. 7. هر گونه وسیله الکترونیکی
تخلفات کنکور سراسری

داوطلبینی که بدون اطلاع از قوانین، مجرم و متقلب شناخته می‌شوند.

داوطلبینی که به دلیل عدم اطلاع از قوانین آزمون سراسری، مرتکب جرم می‌شوند، برای پیشگیری از بردن تجهیزات ممنوعه در جلسه کنکور باید راهکارهایی ارائه شود که شامل:

 1. 1. افزایش عوامل بازدید بدنی
 2. 2. آشنایی بازرسان با انواع تجهیزات و فناوری به‌روز تقلب
 3. 3. طراحی و ساخت و استفاده از تجهیزات آشکارساز جاذب

پیامک تخلف در آزمون سراسری

درصورتی‌که داوطلب در حین برگزاری آزمون یا حتی قبل و بعد از آن مرتکب تخلف شده باشد، از سوی سازمان سنجش بر علیه او پرونده‌ای تشکیل می‌شود. این تشکیل پرونده از طریق پیامک و پس از دریافت کارنامه اولیه کنکور سراسری به وی اطلاع‌رسانی می‌شود. همچنین به داوطلبین فرصتی داده می‌شود تا مدارک خود را جهت شکایت به این پرونده آماده کنند. طبق متن پیامک، چند روز پس از دریافت پیامک تخلف، ابلاغیه به صورت مکتوب به فرد خاطی ابلاغ می‌شود. اما بهتر است در صورت دریافت پیامک، از همان ابتدا برای جمع‌آوری مدارک اقدام کرد تا در بازه زمانی تعیین شده بتوان مدارک را به سازمان سنجش ارائه کرد. سازمان سنجش به‌منظور پاسخگویی به سؤالات و اعتراضات داوطلبین به کنکور سراسری، اقدام به راه‌اندازی سیستم پاسخگویی کرده است.

متن پیامک تخلف در آزمون سراسری:

پیرو پیام داده شده به شما در کارنامه انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری ……… به اطلاع می‌رساند وضعیت شما به دلیل مغایرت سوابق تحصیلی با نمره و رتبه اکتسابی در هیئت بدوی مورد رسیدگی قرار گرفت و با توجه به مستندات قانونی مقرر گردید از شما در دروس ریاضی، زیست، فیزیک و شیمی در مهرماه سال جاری آزمون مجدد به عمل آید. موضوع فوق به صورت کتبی طی نامه شماره …….. به نشانی شما ارسال می‌گردد.

فرم شکایت تخلفات کنکور

افرادی که به‌عنوان متقلب در کنکور شناخته می‌شوند و پیامک و برگه ابلاغیه دریافت می‌کنند، می‌توانند اعتراض خود را نسبت به پرونده و ارائه توضیحات محکمه‌پسند ارائه دهند. این افراد باید با ارائه مدارک، علت اعتراض خود را نسبت به این پرونده شرح دهند. متن دفاعیه باید توسط فردی که به قوانین سازمان سنجش آگاهی دارد، نگارش شود تا تمام جزئیات را در برگیرد. فرصت ارائه نامه دفاعیه بسیار اهمیت دارد. ممکن است داوطلب که به تخلف محکوم شده است با یک دفاعیه خوب بتواند اتهام را از روی خود بردارد و با مجازات‌های تخلف کنکور مواجه نشوند.

تخلفات کنکور سراسری

شرایط آزمون مجدد برای متخلفان کنکور سراسری

درصورتی‌که داوطلبی محکوم به تخلف شود و تخلف وی احراز شود، او ملزم به اطلاع از شرایط آزمون مجدد است. شرایط آزمون مجدد با شرایط آزمون اصلی متفاوت است. برای مثال نوع و تعداد دروسی که از آن‌ها آزمون گرفته می‌شود به میزان تخلف بستگی دارد، برای نمونه ممکن است فقط در یک یا چند درس از وی آزمون گرفته شود.

سطح و تعداد سؤالات کنکور سراسری آزمون مجدد با سطح سؤالات اصلی یکسان است تا داوطلبین در شرایط یکسانی سنجیده شوند. زمان برگزاری آزمون مجدد طی اطلاعیه‌های منتشر شده در سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود. درصورتی‌که داوطلب نتیجه نزدیک به نتیجه قبلی کسب کند، رسیدگی به پرونده تخلف وی بسته می‌شود و برای ادامه تحصیل مشکلی نخواهد داشت.

وکیل برای تخلفات کنکور

مواردی که در کنکور سراسری تخلف و جرم شناخته می‌شوند براساس اطلاعیه‌های سازمان سنجش منتشر می‌شود. ممکن است داوطلبی به دلیل عدم آگاهی از این تخلفات، ناخواسته و سهوی یکی از این موارد را انجام دهد. در صورت محرز شدن تخلف، به افراد متخلف پیامک ارسال می‌شود. البته پیامک تخلف به معنی محکوم‌شدن قطعی داوطلب نیست، بلکه شخص خاصی می‌تواند با مدارک و شواهد محکمه‌پسند، به پرونده خود اعتراض کند. درصورتی‌که داوطلب به صورت سهوی مرتکب تخلف شده است می‌تواند با کمک یک مشاور یا وکیل یک متن دفاعیه برای سازمان سنجش ارسال کند. راهنمایی‌های مشاور یا وکیل می‌تواند نتیجه پرونده را به نفع داوطلب تغییر دهد. نحوه ارائه شواهد و مدارک و همچنین نوشتن نامه دفاعیه در اعتراض به پرونده تخلف در کنکور بسیار اهمیت دارد و یک وکیل مجرب می‌تواند احتمال پذیرفته‌شدن اعتراض را افزایش دهد.

پرسش و پاسخ

خیر، سفید تحویل‌دادن برگه آزمون تخلف نیست و آزمودنی مورد پیگرد قرار نخواهد گرفت.

بله همراه‌داشتن گوشی و وسایل هوشمند حتی به‌صورت خاموش تخلف محسوب خواهد شد.

بله ارائه مدرک یا گواهی مجعول یا تصویر گواهی مجعول برای شرکت در آزمون، جرم محسوب می‌شود.

ارتکاب هرگونه عملی که موجب بی‌نظمی در برگزاری آزمون شود یا همراه‌داشتن هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی (حتی به‌صورت خاموش) و دستگاه‌های حافظه‌دار، جرم محسوب می‌شود.

داوطلبینی که مشکوک به تخلف هستند از سوی سازمان سنجش پیامک دریافت می‌کنند و به این افراد اطلاع داده می‌شود که باید شواهد، مدارک و نامه دفاعیه خود را جهت ارائه برای رفع اتهام آماده کنند.

درصورتی‌که تخلف داوطلبی محرز شود، ملزم به شرکت در آزمون مجدد است. این آزمون بنا به نوع تخلف صورت‌گرفته متفاوت است.

ظرفیت مدارس تیزهوشان، در زمان ثبت‌نام در آزمون تیزهوشان از طریق سامانه مدارس و یا استعداد درخشان به دانش‌آموزان اطلاع داده خواهد شد و دانش‌آموزان می‌توانند بر اساس ظرفیت پذیرش هر مدرسه در رشته موردنظر خود ثبت‌نام کنند. بهتر است دانش‌آموزان قبل از انجام مراحل نام‌نویسی اینترنتی در آزمون تیزهوشان ابتدا ظرفیت مدارس مختلف بررسی نمایند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x