آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

تغییرات کنکور 1402

تغییرات کنکور 1402
تغییرات کنکور 1402
فهرست مطالب

تغییرات در کنکور 1402 توسط روابط عمومی سازمان سنجش اعلام شد. بر این اساس دکتر عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در نشست شورای مدیران سازمان سنجش از تغییرات گسترده ای خبر داد. این تغییرات از سال 1402 آغاز و در سال‌های بعدی نیز به صورت تدریجی ادامه می یابد. مهم ترین تغییرات اعلام شده فعلی عبارتند از: حذف دروس عمومی از کنکور، برگزاری دو آزمون در سال، تاثیر قطعی در سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو، حذف زیرگروه ها و … 

در ادامه این مقاله برخی از تغییرات اولیه در نحوه برگزاری کنکور 1402 و شیوه پذیرش دانشجویان را مطابق با اخبار روابط عمومی سازمان سنجش بررسی خواهیم کرد. با گزینه دو همراه باشید.

تغییرات کنکور 1402

تغییرات کنکور 1402

نخستین اخبار رسمی درباره تغییرات کنکور 1402 بعد از مدت‌ها گمانه زنی بالاخره به صورت رسمی توسط سارمان سنجش اعلام شد. این تغییرات جنبه های مختلفی از فرآیند سنجش و پذیرش را شامل می شود. تغییرات اعلام شده بر شیوه برگزاری تا نحوه پذیرش داوطلبان در دانشگاه تاثیر می گذارد. براساس اعلام دکتر پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تغییراتی در کنکور 1402 اعمال خواهد شد. بر این اساس مهم ترین تغییرات برای سال 1402 عبارتند از:

  • حذف دروس عمومی از آزمون کنکور
  • برگزاری دو کنکور در سال
  • تاثیر قطعی سوابق تحصیلی
  • حذف زیرگروه ها.

 

بنا به گفته دکتر پورعباس تغییرات در کنکور از سال 1384 مطرح شد و از همان سال تلاش برای اصلاح سیاست های سنجش و پذیرش دانشجو صورت گرفت. ایشان در این باره چنین بیان کرد:

“نخستین قانون حذف کنکور در سال ۱۳۸۴ مطرح شد و در مجموع در سال‌های بعد ۳ قانون در این باره تصویب شده که همگی بر سوابق تحصیلی و توانمندی آموزش و پرورش برای برگزاری امتحانات کشوری استاندارد برای ایجاد سابقه تحصیلی متکی است.”

پیش از خواندن ادامه خبر به این نکته توجه کنید که سازمان سنجش بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تا شهریور ماه ۱۴۰۱ فرصت اطلاع رسانی درباره جزئیات کنکور ۱۴۰۲ را دارد.

حذف دروس عمومی و برگزاری دو آزمون در سال از مهم‌ترین تغییرات شیوه سنجش و پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری سال 1402 می باشد.

برگزاری دو آزمون

یکی از مهم ترین تغییرات کنکور 1402، برگزاری دو آزمون می باشد. این برای نخستین بار است که داوطلبان می توانند دو بار در کنکور شرکت کنند. این تغییر بزرگ به داوطلبان این فرصت را می دهد که در صورت عدم کسب نتیجه مطلوب در آزمون نخست، بی جهت یک سال منتظر کنکور سال بعد نمانند. زمان برگزاری این دو آزمون هم، قبل از عید و دیگری پس از عید خواهد بود. رئیس سازمان سنجش در این باره چنین بیان کرد: 

“هر داوطلب می‌تواند دو نوبت در آزمون تخصصی شرکت کند. به طور طبیعی نمره‌ای که از آزمون می‌گیرد با نمره سوابق تحصیلی ترکیب می‌شود، نمره کل ساخته می‌شود، آن نمره کل ملاک پذیرش است و نمره بالاتر مورد قبول است. آزمون‌ها دوبار در سال، یکی قبل از عید و یکی بعد از عید برگزار می‌شود. همچنین نتایج آن به مدت ۲ سال نیز اعتبار خواهد داشت.”

البته برگزاری دو آزمون در سال وزمانبندی آن یکی از تغییراتی است که قطعیت آن هنوز برای کنکور 1402 با ابهام همراه است و زمان دقیق اجرای آن همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. اما دکتر پورعباس درباره این تغییر نیز سخن گفته است. با توجه به اخبار منتشر شده از منابع گوناگون، درباره قطعیت برگزاری دو آزمون در سال و زمان دقیق آن باید تا زمان اطلاع رسانی دقیق سازمان سنجش از جزئیات کنکور منتظر بمانید. در صورت اعلام هرگونه تغییر رسمی در این باره گزینه دو اخبار مربوط به آن را منتشر خواهد کرد.

برگزاری دو آزمون کنکور در سال
برگزاری دو آزمون کنکور در سال کمک می کند تا داوطلبان بی جهت یکسال برای کسب نتیجه بهتر در انتظار کنکور نباشند.

حذف دروس عمومی

حذف دروس عمومی در کنکور از مدتها قبل مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود. این اتفاق را می توان به عنوان مهم ترین تغییر کنکور 1402 قلمداد کرد. برای اولین بار در برگزاری کنکور در سالیان اخیر دروس عمومی حذف می گردد. البته همچنان دروس عمومی در پذیرش دانشجو موثر است اما این تاثیر در قالب سوابق تحصیلی خواهد بود. دکتر پورعباس در رابطه با حذف دروس عمومی تاکید کرد:

“در سال 1402 دروس عمومی در آزمون سراسری حذف و به سوابق تحصیلی منتقل می‌شود. آزمون اختصاصی شامل دروس اختصاصی گروه ‌های آزمایشی خواهد بود.”

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی یکی دیگر از مهم ترین تغییرات کنکور 1402 می باشد. البته تاثیر سوابق تحصیلی از سالها قبل در کنکور اعمال شده بود اما این تاثیر قطعی نبود. یعنی این تاثیر در صورتی اعمال می شد که باعث بهبود رتبه داوطلب شود. به عبارت دیگر اگر داوطلبی نمره خوبی در کنکور کسب کرد معدل پایین و سوابق تحصیلی وی نمره کنکور را پایین نمی‌آورد، اما معدل در صورتی که بالا باشد، می‌تواند همین نمره را افزایش بدهد. براساس سخنان دکتر پورعباس تاثیر قطعی سوابق تحصیلی یکی از مواردی است که در کنکور 1402 اجرایی می شود. درباره تاثیر سوابق تحصیلی جناب پورعباس چنین گفت: 

“در سال ۱۴۰۲ نمره آزمون و سوابق تحصیلی نمره کل را می‌سازد و تأثیر سوابق می‌تواند باعث بالا رفتن یا پایین آمدن شانس قبولی شود و داوطلبان باید به سوابق تحصیلی و نمره آزمون سراسری توجه داشته باشند.نمره نهایی داوطلبان بر مبنای ۴۰ درصد سابقه تحصیلی سال دوازدهم با تأثیر قطعی است که این سوابق بر اساس ۱۰ درسی که آزمون آن به صورت استاندارد کشوری برگزار شده و هر یک ضرایب خاص خود را دارد محاسبه شده و ۶۰ درصد نیز نمره آزمون سراسری خواهد بود. پس داوطلبان باید هم به سوابق تحصیلی و هم به نمره آزمون توجه کنند.”

با توجه به صحبت های دکتر پورعباس درباره تاثیر سوابق تحصیلی در این اواخر می توان این تغییر را به صورت قطعی تصور کرد. بر همین اساس لازم است تا داوطلبان کنکور 1402 بیشتر از همیشه امتحانات نهایی خود را جدی بگیرند و برای کسب نمره ایده آل در آن تلاش نمایند.

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی
تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در نتایج کنکور نشان دهنده توجه سازمان سنجش به ارزشیابی تشریحی می باشد.

حذف زیرگروه ها

حذف زیرگروه ها یکی دیگر از تغییرات عمده کنکور در سال 1402 می باشد. در برگزاری کنکور تا قبل از این، هر گروه آزمونی دارای چند زیرگروه بود. هر درس متناسب با زیرگروهی که در آن قرار می گرفت دارای ضریب مخصوصی بود و داوطلب به ازای هر زیرگروه نمره ای کسب می کرد. اما در برگزاری کنکور به شیوه جدید از سال 1402 در گروه های آزمونی زیرگروهی وجود ندارد. رئیس سازمان سنجش در این رابطه بیان کرد:

“زیرگروه‌ها در سال 1402 حذف می‌شود و داوطلبان بر مبنای یک نمره، تعیین رشته می‌کنند. ضرایب، وزن و بودجه‌بندی تمامی دروس آزمون تخصصی با تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو تغییر می‌کند.”

نحوه محاسبه نمره نهایی و پذیرش در دانشگاه

مهم ترین چالش داوطلبان کنکور در چنین شرایطی چگونگی محاسبه نمره نهایی آنها و شرایط پذیرش در دانشگاه است. براساس تغییرات صورت گرفته برای کنکور 1402 نمرات امتحان نهایی سال دوازدهم 40 درصد نمره آنها را تشکیل می دهد. 60 درصد نمره آنها نیز براساس نمره کسب شده در آزمون کنکور می باشد. همچنین بخش زیادی از ظرفیت دانشگاه ها براساس سوابق تحصیلی پر می شود. در واقع در سال 1402 دو روش پذیرش در دانشگاه ها وجود دارد. روش اول صرفا براساس سوابق تحصیلی است و  در روش دیگر پذیرش براساس سوابق تحصیلی و نمره کنکور تخصصی صورت می گیرد. دکتر پورعباس درباره شرایط پذیرش در دانشگاه ها در کنکور 1402 چنین گفت: 

” در سال 1402 پذیرش در دانشگاه‌ها به دو صورت انجام می‌شود. روش اول صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی، ۸۰ تا ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را شامل می‌شود و مبنا منحصراً معدل و سوابق تحصیلی داوطلبان است. در روش دوم پذیرش بر مبنای آزمون و سوابق استاندارد در سال ۱۴۰۲، حدود ۱۵ درصد ظرفیت را در بر می‌گیرد که این پذیرش بر مبنای ۴۰ درصد سابقه تحصیلی سال دوازدهم با تأثیر قطعی و ۶۰ درصد نیز نمره آزمون سراسری خواهد بود.

نحوه پذیرش در دانشگاه 1402
برای پذیرش در دانشگاه های معتبر علاوه بر سوابق تحصیلی عالی باید در کنکور هم نتیجه مطلوب کسب کنید

نحوه پذیرش در دانشگاه آزاد

سوابق تحصیلی بخش اصلی ظرفیت پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد را تشکیل می‌دهد. به این ترتیب اغلب داوطلبان می توانند با کسب نمرات مطلوب در امتحانات نهایی در رشته دلخواه خود در دانشگاه آزاد ادامه تحصیل دهند. پذیرش تعداد معدودی از رشته های دانشگاه آزاد براساس کنکور سراسری صورت می پذیرد. رئیس سازمان سنجش کشور درباره این موضوع چنین بیان کرد: 

“دانشگاه آزاد اسلامی در چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی از طریق سنجش دانشجو می‌پذیرد اما پذیرش دانشجو در سایر رشته‌ها در اختیار دانشگاه آزاد است. بنابراین به جز دانشگاه آزاد، دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی ممکن است به امتیاز پذیرش دانشجو دست پیدا کنند اما فعلاً پذیرش به صورت متمرکز است.”

گفتنی است سازمان سنجش  بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تا شهریور ماه فرصت اطلاع رسانی درباره جزئیات کنکور ۱۴۰۲ را دارد. براساس اعلام رسمی روابط عمومی سازمان سنجش بررسی‌های کارشناسی برای ارائه پیشنهاد جزئیات اجرایی برگزاری آزمون سراسری ۱۴۰۲ در حال انجام است و موارد لازم پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اعلام خواهد شد.

تغییرات جدید کنکور باعث می شود تا عملکرد نهایی داوطلبان معطوف به یک آزمون نباشد و نمره نهایی آنها در قالب چند امتحان استاندارد و حداقل دو آزمون جامع حاصل شود.

خدمات گزینه دو برای داوطلبان کنکور 1402

موسسه آموزشی فرهنگی گزینه دو همواره تلاش کرده است تا داوطلبان با شرکت در آزمون های آزمایشی این مجموعه، بیشترین شبیه سازی به کنکور را تجربه نمایند. این موسسه نسبت به تغییرات جدید در شیوه برگزاری کنکور 1402 نیز بی تفاوت نبوده است. با توجه به این که جزئیات کنکور 1402 مانند ضرایب دروس و امتحانات نهایی هنوز به طور قطعی مشخص نشده است، این موسسه متناسب با اعلامیه های رسمی سازمان سنجش، تغییراتی در همان جهت در خدمات خود ایجاد می‌کند. ما در کنار شما هستیم تا شبیه ترین آزمون ها و سنجش ها را برای موفقیت در کنکور 1402 تجربه کنید.

سوالات متداول

کنکور 1402 در دو نوبت برگزار می شود که یکی قبل از تعطیلات نوروز و دیگری پس از آن می باشد. داوطلبان می توانند نتیجه آزمونی که بهتر است را به عنوان نتیجه نهایی خود مشخص کنند. برای آگاهی بیشتر در این باره متن را به طور کامل مطالعه نمایید.

هر دو آزمون کنکور 1402 صرفا از دروس تخصصی صورت می پذیرد اما دروس عمومی همچنان در پذیرش کنکور تاثیر دارد. البته این تاثیر در قالب سوابق تحصیلی و براساس امتحانات نهایی دوازدهم می باشد. جزئیات بیشتر این تغییر در متن بیان شده است.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402 به صورت قطعی می باشد. به این ترتیب 40 درصد از نمره داوطلبان به صورت قطعی براساس سوابق تحصیلی آنها تعیین می شود.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
24 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
mehran
mehran
1 سال قبل

سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم گروه گزینه 2
سوابق تحصیلی برای ما داوطلبینی که سال 89 مدرک پیش دانشگاهی (دوازدهم) رو گرفتیم و نهایی برگزار نشده به چه شکل خواهد بود؟؟؟
(از اونجایی که تاثیر فقط سال دوازدهم هست معدل کتبی دیپلم ما اعمال نمیشود!)

الناز
الناز
1 سال قبل

سلام حذف زیرگروه قطعی شده الان؟ و اینکه اگه دروس عمومی حذف شه از کنکورهای هنر و زبان هم حذف میشه؟

علی
علی
1 سال قبل

سلام، خسته نباشید
همچین مطلبی برای کنکور 1403 هم دارید؟ من الان پایه دهمم و مهر 1401 میرم یازدهم و خب الان نمیدونم شرایط کنکور ما دقیقا چیه؟! اگر مثل کنکور 1402 هستش ممنون میشم بگید🙏

رضا
رضا
1 سال قبل

سلام و عرض ادب خدمت شما سوالات موسسه گزینه دو بسیار استاندارد و خوب هستند ولی تنها دلیل نیومدن بیشتر افراد به سمت این موسسه و تمایل بیشترشون به ثبت نام در قلم چی این هستش که این ازمون ها ۲ هفته یک بار برگزار نمیشه و اکثر مشاوران به دانش اموزانشون میگن که یک ازمون ۲ هفته یکبار شرکت کنید مثلا خود من قلم چی رو شرکت کردم ولی چون خیلی سطح سوالاش بالا و غیر استاندارد بود ترکش کردم و یا سال پیش که موسسه گاج بودم سوالات خیلی راحت و ابکی بودند. تا اینکه گزینه دو رو انتخاب کردم و متاسفانه تنها نقطه ضعف این موسسه سه هفته یکبار بودنش هستش میخواستم بدونم با توجه به اینکه کنکور ۲ بار در سال برگزار میشه و خیلی از افراد پشت کنکوری میخوان کنکوری که قبل از عید هستش رو شرکت کنند؛ امکان اینکه ازمون های ۲ هفته یکبار بشه نیستش؟؟ اخه سه هفته یکبار باشه خیلی بودجه ازمون زیاد میشه و سنگین میشه واسه دانش اموزان خیلی ممنونم ازتون🙏🏻🙏🏻

سیدرضا
سیدرضا
1 سال قبل

سلام
احتمالا به زودی این طرح توسط مجلس و دولت رد میشه کاش صبر میکردید تا اول به تصویب نهایی برسه بعد حذف میکردید

الناز شاکری
الناز شاکری
1 سال قبل

سلام
میشه پاسخ منو بدید ؟؟؟
این دو مرحله ای شدن یعنی یه آزمون قبل از عید ۱۴۰۲ و دیگری بعد از تعطیلات ۱۴۰۲ گرفته میشه ؟؟؟؟

ماهایی ک کنکور ۱۴۰۱ هستیم میتونیم آمدی داشته باشیم ک تا قبل از عید ۱۴۰۲ بازم میتونیم کنکور بدیم ؟؟؟

حامد
حامد
1 سال قبل

سلام ببخشید اگه کنکور دوباردرسال برگزارشود ظرفیت دانشگاه ها درهرکنکورنصف میشود

ارسی
ارسی
1 سال قبل

سلام..الان تاثیر سوابق تحصیلی برای افرادی که دیپلم خود را گرفتند و میخواهند با معدل مثلا کمتر از 17 کنکور بدهند چه اتفاقی میوفتد؟
این افراد چه گناهی کردند که نمیدونستند قرار است سوابق تحصیلی وارد کنکور شود..
چه میتوان کرد؟
لطفا پاسخ دهید..
مرسی

S
S
1 سال قبل

سلام خداقوت
الان مشخص شده که برای کنکور ۱۴۰۴ عمومی ها حذف میشن یا نه؟ چون توی بودجه بندی دهم حذف کرده بودین. ممکنه عمومی ها رو دوباره به بودجه بندیتون اضافه کنین؟ من الان برای انتخاب موسسه گزینه دو این مشکل و دارم.

ایمان قاسمی
ایمان قاسمی
1 سال قبل

سلام، لطفا بفرمائید در صورت حذف زیر گروه ها تکلیف ضریب دروس توی رشته تجربی چگونه میشه؟مثلا درس زمین شناسی ضریبش چند میشه؟

احسان
احسان
1 سال قبل

سلام ضرایب دروس کنکور تجربی سال 1403رو میشه بگید؟ 5درس اختصاصی منظورم هست.

خانم دکتر
خانم دکتر
1 سال قبل

سلام من بامدرک لیسانس بخوام دوباره کنکور تجربی شرکت کنم معدل پیش دلنشگاهی من لحاظ میشه ?واینکه فقط روی درس های تخصصی تجبری تمرکز کنم?

24
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x