جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1403

دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1403
دریافت کد سوابق تحصیلی 1403
فهرست مطالب

برای آن دسته از داوطلبینی که متقاضی شرکت در کنکور 1403 هستند، باید کد سوابق تحصیلی دریافت شود. داوطلبینی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های نظری  (ریاضی، تجربی، انسانی) در سال 1384 به بعد دریافت کرده‌اند و همچنین افرادی که  مدرک پیش‌دانشگاهی خود را از سال 1391 و بعد اخذ کرده اند، برای دریافت کد سوابق تحصلیی باید به سایت my.medu.ir مراجعه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

با گزینه دو همراه باشید.

دریافت کد سوابق تحصیلی 1403

دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1403

در زمان ثبت‌نام در کنکور 1403 نیاز است که کد سوابق تحصیلی دریافت شود. منظور از سوابق تحصیلی در کنکور، معدل کتبی دیپلم است. در سال‌های قبل برای دریافت کدسوابق تحصیلی نیاز بود که وارد سایت dipcod.medu.ir شده و از این طریق کد سوابق تحصیلی دریافت شود. برای ثبت نام در کنکور 1403 برای دریافت کد سوابق تحصیلی نیاز است که به سایت my.medu.ir رفته و از این طریق برای دریافت کد سوابق تحصیلی اقدام شود.

داوطلبین برای ثبت‌نام در کنکور 1403 نیاز است که کد سوابق تحصیلی 19 رقمی را از طریق سایت my.medu.ir دریافت کنند. این سامانه از سوی سازمان آموزش و پرورش به عنوان سامانه دریافت کد سوابق تحصیلی معرفی شده است.

سایت جدید دریافت سوابق تحصیلی نظام جدید و نظام قدیم برای کنکور 1403

برای جلوگیری از ورود دستی نمرات و بروز هر گونه خطا، نیاز است که سوابق تحصیلی داوطلبین برای شرکت در آزمون سراسری به صورت الکترونیکی وارد شود، به این منظور سامانه جمع‌آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبین آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها ایجاد شده است که اقدام به جمع‌آوری اطلاعات سوابق تحصیلی دانش‌آموزان می‌کند.

سامانه my.medu.ir یک کد 19 رقمی به داوطلبین می‌دهد که این کد سوابق تحصیلی دانش آموز را نمایش می‌دهد.

سوابق تحصیلی در کنکور 1403 چیست؟

سوابق تحصیلی در کنکور  1403 با تاثیر 50 درصد قطعی در نمره کل کنکور اعمال می‌شود. هر یک از دروس در هر یک از گروه آزمایشی دارای ضریب مشخصی است. منظور از سوابق تحصیلی در کنکور، تاثیر نمرات دوره تحصیل متوسطه است. لازم است بدانید که برای کنکور 1403 دروس عمومی و تخصصی دارای ضرایب متفاوتی است و تنها نمرات دروس پایه دوازدهم متوسطه در سوابق تحصیلی اعمال می‌شود.

منظور از سوابق تحصیلی در کنکور همان ریزنمرات امتحانات کتبی پایه دوازدهم برای دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان نظام جدید 3-3-6 و نمرات امتحانات کتبی دیپلم و پیش‌دانشگاهی برای فارغ‌التحصیلان نظام قدیم است. با توجه به حذف دوره پیش‌دانشگاهی از نظام جدید، داوطلبین نظام جدید که فاقد کد سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی هستند، فقط باید کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را وارد کنند.

میزان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور

از سال 1402 تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور به صورت قطعی اعمال شد. در کنکور 1402 به صورت 40 درصد قطعی سوابق تحصیلی نمرات محاسبه شد و سوابق تحصیلی در کنکور 1403 با تاثیر 50 درصد قطعی در کنکور اعمال خواهد شد. در کنکور 1404 به بعد تاثیر سوابق افزایش می‌یابد و به 60 درصد قطعی می‌رسد.

در آزمون سراسری 1403 سوابق تحصیلی به صورت 50 درصد تاثیر قطعی برای داوطلبین نظام آموزشی جدید و قدیم اعمال می‌شود. افرادی که قصد شرکت در کنکور سراسری 1403 را دارند در هر دو مرحله می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. با توجه به اینکه در کدام کنکور، رتبه بهتری کسب شده باشد، تاثیر سوابق برای همان نوبت اعمال می‌شود.

چه افرادی می‌توانند برای دریافت کد سوابق تحصیلی جهت ثبت‌نام در کنکور 1403 اقدام کنند؟

افرادی که متقاضی کنکور 1403 هستند، می‌توانند کد سوابق تحصیلی خود را از سایت my.medu.ir دریافت کنند، اما در این بین افرادی هستند که مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی نیستند، در ادامه مشمولان دریافت کد سوابق تحصیلی و غیرمشمولان را ذکر کرده ایم.

در زیر مشمولین دریافت کد سوابق تحصیلی را نام‌برده‌ایم:

 1. 1. تمامی فارغ‌التحصیلان نظام جدید که مدرک دیپلم خود را از سال 98 به بعد دریافت کرده اند.
 2. 2. دانش‌آموزانی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های نظری از سال 1384 اخذ کرده اند.
 3. 3. دانش‌آموزان شاخه نظری که مدرک پیش‌دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد اخذ کرده اند.

در زیر افراد غیرمشمول دریافت کد سوابق تحصیلی برای کنکور 1403 ارائه شده است:

 1. 1. داوطلبینی که مدرک تحصیلی خود را قبل از سال 84 دریافت کرده اند.
 2. 2. متقاضیانی که فارغ‌التحصیل نظام ترمی‌واحدی نظام قدیم هستند.
 3. 3. متقاضیانی که دانش‌آموخته شاخه فنی حرفه‌ای و کارودانش هستند و همچنین فارغ‌التحصیلانی که دارای دیپلم رشته‌های و غیرنظری هستند.
 4. 4. داوطلبین دارای مدرک دیپلم تطبیقی از مدارس غیرایرانی خارج از کشور
 5. 5. فارغ‌التحصیلان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی که مدرک خود را قبل از سال 91 اخذ کرده اند.
 6. 6. دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل رشته‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش که مدرک دیپلم خود را گرفته‌اند، درصورتی‌که بخواهند در کنکور کاردانی فنی حرفه‌ای 1403 شرکت کنند، می‌توانند کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت نمایند.
افراد مشمول و غیرمشمول برای دریافت سوابق تحصیلی در کنکور 1403
افراد مشمول دریافت سوابق تحصیلی افراد غیرمشمول دریافت سوابق تحصیلی
کلیه فارغ‌التحصیلان نظام 3-3-6 فارغ‌التحصیل رشته‌های کاردانش و فنی حرفه‌ای قبل از 98
دارندگان مدرک پیش دانشگاه 91 به بعد فارغ‌التحصیل رشته‌های نظری از سال 84 به قبل
فارغ‌التحصیل رشته نظری از سال 84 به بعد داوطلبان دارای مدارک کاردانی

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم برای ثبت‌نام در کنکور 1403

در زیر زمان دریافت کد سوابق تحصیلی برای داوطلبین نظام جدید و نظام قدیم و همچنین فارغ‌التحصیلان پایه دوازدهم دانش‌آموزان پایه دوازدهم ذکر شده است:

 • 1. با توجه به اینکه زمان ثبت‌نام کنکور 1403 در فروردین‌ماه است، داوطلبین نظام جدید و قدیمی که از سال 1384 به بعد مدرک دیپلم را اخذ کرده‌اند، پیش از آغاز ثبت‌نام کنکور باید برای دریافت کد سوابق تحصیلی به سایت medu.ir مراجعه کنند.
 • 2. داوطلبینی که در حال حاضر در حال تحصیل هستند و مدرک دیپلم خود را در خردادماه 1403 می‌گیرند، باید در تیر ماه به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و نمرات خود را تایید کنند.
 • 3. فارغ‌التحصیلان پایه داور هم در زمان ثبت‌نام باید کد سوابق تحصیلی خود را از سایت medu.ir دریافت کرده و در فرم ثبت‌نام درج کنند.

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1403

در زیر نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1403 ارائه شده است:

 1. 1. ابتدا به سایت medu.ir مراجعه کرده و با انتخاب نقش والدین و سایر، گزینه مربوط به ورود از طریق درگاه دولت را انتخاب کنید.
 2. 2. شماره‌تلفن به همراه کد امنیتی نشان‌داده‌شده را در تصویر وارد کنید و سپس دکمه ارسال رمز یکبار مصرف را انتخاب نمایید.
 3. 3. کد ارسالی به تلفن همراه را در قسمت مربوطه وارد کنید.
 4. 4. اطلاعات هویتی خواسته شده را تکمیل کنید و روی دکمه ثبت اطلاعات کلیک نمایید.
 5. 5. کد پستی را وارد کنید.
 6. 6. در بین آیکون‌های نمایش‌داده‌شده، روی گزینه سوابق تحصیلی کلیک کنید.
 7. 7. در این مرحله کد 19 رقمی سوابق تحصیلی داوطلب نمایش داده می‌شود.

انتخاب نقش براساس وضعیت تحصیل یا فارغ‌التحصیلی دانش‌آموزان در سایت my.medu.ir

ورود براساس نقش کاربر در سایت مای مدیو برای کاربران مختلف در زیر ارائه شده است:

 • 1. اگر در حال حاضر دانش‌آموز دوازدهمی هستید، می توانید از طریق انتخاب نقش دانش‌آموز در سایت medu.ir وارد پنل شوید و گزینه سوابق تحصیلی را کلیک کنید.
 • 2. اگر فارغ‌التحصیل دوازدهم 1402 و قبل از آن هستید، برای دریافت کد سوابق تحصیلی نیز است که در سایت مای مدیو گزینه والدین و سایر را انتخاب کنید.
 • 3. اگر نظام قدیم هستید، برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی نیاز است که در سایت medu.ir گزینه والدین و سایر انتخاب شود.

اتباع خارجی که در حال حاضر دانش‌آموز پایه دوازدهم هستند، باید نقش دانش‌آموز را انتخاب کرده و ملیت را مشخص کنند. این افراد باید کد دانش‌آموزی و تاریخ تولد شمسی خود را در سامانه my.medu.ir وارد کنند تا بتوانند وارد پنل شده و سوابق تحصیلی خود را مشاهده نمایند.

نکته مهم پس از ورود به سایت my.medu.ir برای دریافت کد سوابق تحصیلی

در زیر نکته مهم که پس از ورود به سایت my.medu.ir برای دریافت کد سوابق تحصیلی باید انجام شود، ارائه شده است:

 1. متقاضیان پس از ورود به سایت مذکور می‌بایست تمام مشخصات هویتی خود را مشاهده کنند و از صحت اطلاعات مطمئن شوند و سپس تأیید را بزنند تا بتوانند کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنند.

 درصورتی‌که در مشخصات فردی خود مغایرتی مشاهده کردید، گزینه عدم تأیید استعلام از ثبت‌احوال یا وزارت کشور را انتخاب کنید. سپس شما می‌توانید پاسخ ثبت‌احوال را از طریق همین سامانه دریافت کنید و در نهایت کد سوابق تحصیلی را دریافت کنید

دریافت کد سوابق تحصیلی 1403

کد سوابق تحصیلی با کد سوابق تحصیلی دیپلم یکی است؟

کد سوابق تحصیلی دیپلم نام دیگر کد سوابق تحصیلی است و به این دلیل که برای مدرک دیپلم صادر می‌شود، به این نام شناخته می‌شود. البته داوطلبین نظام قدیم علاوه بر کد سوابق تحصیلی دیپلم نیازمند دریافت کد پیش‌دانشگاهی نیز هستند.

مدارک موردنیاز برای دریافت کد سوابق تحصیلی برای کنکور 1403

داوطلبین نظام جدید و نظام قدیم که برای شرکت در کنکور سراسری ملزم به دریافت کد 19 رقمی سوابق تحصیلی هستند، نیاز است که اطلاعات هویتی و مدرسه ای را داشته باشند:

 1. 1. شماره دانش‌آموزی
 2. 2. کد منطقه شهرداری مدرسه
 3. 3. تاریخ تولد
 4. 4. کد مدرسه
 5. 5. مشخص‌کردن پایه تحصیلی
 6. 6. مدارک شناسایی مانند شناسنامه یا کارت ملی

متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی یا ترمیم نمره از تاریخ 20 فروردین تا 30 فروردین 1403 می‌توانند جهت انتخاب دروس مورد نظر برای شرکت در امتحان نهایی و دریافت نمون برگ انتخاب واحد اقدام کنند.

نکات مهم در مورد دریافت سوابق تحصیلی برای کنکور 1403

در زیر نکات مهم در مورد دریافت سوابق تحصیلی کنکور 1403 ارائه شده است:

 1. 1. دانش‌آموزانی که سابقه تحصیلی ناقص داشته یا کلاً سابقه تحصیلی در گروه آزمایشی موردنظر در کنکور ندارند و برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام نکرده‌اند، نمره کل سوابق تحصیلی نسبت به سوابق موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می‌شود و نمره آزمون اختصاصی (کنکور) جایگزین آن نخواهد شد.
 2. 2. اگر داوطلب در امتحاناتی که از سوی وزارت آموزش‌وپرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیش‌بینی‌شده است، شرکت نکند و در یک یا چند درس عمومی یا تخصصی فاقد سابقه تحصیلی باشد، نمره آن درس برایش صفر لحاظ می‌شود.
 3. 3. امتحانات نهایی پیش‌بینی‌شده برای ایجاد سابقه تحصیلی براساس نظام آموزشی جدید 3-3-6 است.

پرسش و پاسخ

به دلیل تأثیر 50 درصد قطعی سوابق تحصیلی پایه دوازدهم برای نظام جدید و دیپلم و پیش دانشگاهی برای نظام قدیم باید کد سوابق تحصیلی در فرم ثبت نام کنکور وارد شود.

جهت دریافت کد سوابق تحصیلی به سایت پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش‌وپرورش my.medu.ir مراجعه کنید.

داوطلبانی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های نظری شامل ریاضی، تجربی و انسانی در سال 1384 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد دریافت کرده اند.

کد سوابق تحصیلی برای تمامی داوطلبان 19 رقمی است.

بله داوطلبان می‌توانند با داشتن کد ملی و رمز عبور وارد سایت شوند و کد سوابق تحصیلی خود را ببینند.

داوطلبان فارغ‌التحصیل رشته‌های نظری، فنی و کاردانش از سال 98 باید برای دریافت کد سوابق تحصیلی اقدام کنند.

طبق اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش تمامی داوطلبین نظام جدید 3-3-6، نظام سالی واحدی و ترمی واحدی، فنی حرفه ای، کارودانش، طلاب حوزه علمیه و … باید برای دریافت کد 19 رقمی سوابق تحصیلی به سایت my.medu.ir مراجعه کنند.

داوطلبینی که قصد ثبت‌نام در رشته‌های بدون کنکور دانشگاه سراسری، مؤسسات آموزش عالی، دوره‌های کاردانی فنی حرفه‌ای، مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی را دارند، باید کد 19 رقمی سوابق تحصیلی را از سایت my.medu.ir دریافت کنند.

دانش‌آموزانی که مدرک نظام آموزشی جدید 3-3-6 را دارند، فاقد کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی بوده و فقط باید کد سوابق تحصیلی دپیلم خود را وارد کنند.

داوطلبانی که در رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش و دیپلم غیرنظری فارغ‌التحصیل شده‌اند. داوطلبینی که مدرک تحصیلی خود را قبل از سال 1384 دریافت کرده اند. داوطبینی که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از پیش از سال 1391 دریافت کرده اند. متقاضیانی که فارغ التحصیل نظام ترمی واحدی نظام قدیم آموزش متوسطه می‌باشند. داوطلبینی که دارای مدرک دیپلم تطبیقی از مدارس غیرایرانی خارج از کشور هستند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x