جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

دلایل افت تحصیلی در مدارس سمپاد

دلایل افت تحصیلی در مدارس سمپاد
دلایل افت تحصیلی در مدارس سمپاد
فهرست مطالب

همه دانش آموزان در برهه هایی از زندگی خود دچار افت تحصیلی می شوند و ممکن است از ادامه درس خواندن ناامید شوند. اما آنچه مهم است این است که بتوان دوباره روحیه شان را تقویت کرد تا با انرژی بیشتر برای ادامه درس خواندن تلاش کنند. در این نوشتار همراه شما هستیم تا دلایل افت تحصیلی در مدارس سمپاد را با هم مرور کنیم.

با گزینه دو همراه باشید.

دلایل افت تحصیلی در مدارس سمپاد

چرا دانش آموزان سمپادی دچار افت تحصیلی می شوند؟

علت های مختلفی می تواند سب افت تحصیلی دانش آموزان شوند. برخی از این عوامل مرتبط با عوامل فردی، خانوادگی یا مدرسه است. افت تحصیلی دانش آموزانی که همیشه جزء برترین دانش آموزان بودند برای والدین و معلمان نگران کننده است. به همین دلیل باید دلایل افت تحصیلی دانش آموزان ریشه یابی و مشکل حل شود. دانش آموزان سمپادی نیز ممکن است دچار افت تحصیلی شوند که در این صورت باید علت به وجود این مشکل ریشه یابی و حل شود در غیر این صورت می تواند منجر به اخراج دانش آموزان شود.

زمانی از اصطلاح افت تحصیلی استفاده می شود که نمرات دانش آموزان به یک باره افت کند. بسیاری از والدین و یا معلمین زمانی از اصطلاح افت تحصیلی استفاده می کنند که دانش آموزان همیشه نمرات خوبی می گرفتند و توانایی و هوش خوبی داشته اند اما به ناگهان دچار افت تحصیلی شده اند و عملکرد درسی شان کاهش پیدا کرده است.

مهمترین عوامل افت تحصیلی دانش آموزان

چرا دانش آموزانی که نمرات درسی خوبی می گرفتند، ناگهان دچار افت تحصیلی می شوند و نمرات درسیشان نسبت به ماه قبل یا حتی سال قبل تحصیلی دچار افت شدیدی می شود؟ عوامل مختلفی می تواند روی افت تحصیلی دانش آموزان تاثیر بگذارد. برای مثال عوامل فردی، خانوادگی یا مدرسه از عوامل تاثیر گذار در کاهش نمرات درسی دانش آموزان است.

افت تحصیلی دانش آموزان معمولا در همه پایه های تحصیلی رخ می دهد. همانطور که گفتیم ریشه یابی عوامل فردی، خانوادگی و مدرسه مهم است تا بتوان دلیل افت تحصیلی دانش آموزان را پیدا کرد.

دلایل افت تحصیلی در مدارس سمپاد

عوامل فردی افت تحصیلی دانش آموزان در مدارس سمپاد

عوامل فردی افت تحصیلی دانش آموزان در مدارس سمپاد در زیر لیست شده است:

در هنگام بررسی عوامل فردی افت تحصیلی دانش آموزان باید انگیزه فرد مورد توجه قرار گیرد. زمانی که دانش آموز به درسی علاقه نداشته باشد، انگیزه وی نسبت به آن درس کم می شود و  زمانی که انگیزه نسبت به درسی کم باشد، نمراتی که برای آن درس لحاظ می شود نیز برایش مهم نیست.

از دیگر عوامل فردی که باید در هنگام افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی مورد توجه قرار داد، نداشتن اعتماد به نفس است. اگر دانش آموزی اعتماد به نفس خود را نسبت به سایر دانش آموزان از دست دهد و در رقابت بین دانش آموزان سمپادی نتواند نمره مورد نظر خود را کسب کند ممکن است دچار سرخوردگی شود و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

از دیگر عوامل فردی که ممکن است سبب افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی شود، ترس از تجدید شدن و اخراج شدن از مدارس سمپاد است. دانش آموز ممکن است به دلیل اضطراب و استرس بالایی که در امتحانات آخر ترم دارد، نتواند به خوبی از پس امتحان برآید و نمرات پایینی کسب کند. ترس از شکست می تواند روحیه دانش آموز را ضعیف کرده و وی را از ادامه درس خواندن ناامید کند.

 بیماری های جسمی و روحی که دانش آموز ممکن است با آن ها درگیر باشد نیز می تواند سبب افت تحصیلی دانش آموزان شود. والدین باید از سلامت جسم و روح فرزندانشان غافل نباشند زیرا این عوامل می تواند روی نمرات درسی تاثیر مستقیم داشته باشد. در صورتی که دانش آموز از اضطراب بالایی برخوردار است باید توسط روانپزشک و روان درمان تحت کنترل قرار گیرد.

دلایل افت تحصیلی در مدارس سمپاد

عوامل خانوادگی افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی

عوامل خانوادگی افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی در زیر لیست شده است:

مشکلات خانوادگی که دانش آموزان با آن ها دست و پنجه نرم می کنند، می تواند یکی از عوامل افت تحصیلی آن ها باشد. مشاجرات خانوادگی یکی از عواملی است که باعث تضعیف روحیه و افت تحصیلی دانش آموزان می شود. با توجه به اینکه دانش آموزان سمپادی در مدرسه با سایر دانش آموزان باید رقابت تنگاتنگی داشته باشند و از این نظر بار زیادی روی آن ها است، اگر در خانه آرامش لازم را نداشته باشند، توان و انرژی خود را از دست داده و یکباره دچار افت تحصیلی می شوند. اولین آثار تضعیف روحیه دانش آموزان را در پایین آمدن نمرات تحصیلی آنها می توان متوجه شد. والدین باید بدانند که تمام مشاجرات خانوادگی و نزاع هایی که در بین اعضای خانواده رخ می دهد روی روحیه دانش آموزان تاثیر می گذارد.

از دیگر عوامل خانوادگی که سبب افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی می شود می توان به فشارهای والدین روی دانش آموزان اشاره کرد. در صورتی که والدین بیش از حد روی دانش آموزان تمرکز کنند و آزادی عمل را از آن ها بگیرند و به آن ها استرس وارد کنند، نتیجه معکوس مشاهده می کنند. دانش آموزانی که در خانواده های کنترل گر متولد می شوند، نسبت به سایر دانش آموزان از اضطراب بالاتری برخوردار هستند. والدین نباید انتظارات نامعقول از فرزندانشان داشته باشد و باید براساس توانایی های آن ها انتظارات خود را تعیین کنند. از طرف دیگر مقایسه کردن دانش آموزان با سایر افراد و یا سایر اعضای خانواده نیز می تواند سبب خشم دانش آموز شده و یا اضطراب وی را بیشتر کند، در نتیجه دانش آموز دچار افت تحصیلی می شود.

دلایل افت تحصیلی در مدارس سمپاد

عوامل مدرسه سبب افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی

عوامل مرتبط با مدرسه که سبب افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی می شود در زیر ارائه شده است:

از دیگر محیط هایی که می تواند سبب افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی شود، مدرسه است. اگر مربیان و معلمان رفتار نامناسب با دانش آموز داشته باشند و یا رقابت ناسالم بین دانش آموزان را از بین نبرند، افت تحصیلی در برخی از دانش آموزان مشاهده می شود. مواردی مانند شیوه تدریس معلم، برنامه درسی، شرایط فیزیکی کلاس، ارزیابی نادرست معلمان از عملکرد دانش آموزان و …. از عوامل افت تحصیلی دانش آموزان است.

دلایل افت تحصیلی در مدارس سمپاد

دلایل جانبی افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی

دلایل دیگر که سبب افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی می شود در زیر لیست شده است:

بیشتر دانش آموزان مهارت های درست مطالعه را بلد نیستند. به عبارتی برای مطالعه دروس، تکنیک های مختلفی وجود دارد که روش مطالعه را ساده تر می کند، اگر دانش آموز این مهارت ها را بلد نباشد نمی تواند دروس را به خوبی مطالعه کند و یا زمان زیادی را برای مطالعه دروس صرف می کند؛ در نتیجه خستگی و افت تحصیلی ممکن است رخ دهد. دانش آموزان باید مهارت های مطالعه دروس سخت و ساده را به خوبی فراگیرند تا بتوانند با افت تحصیلی خود مقابله کنند.

دومین دلیلی که می تواند سبب افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی شود، ترس از شکست است.  برای مثال دانش آموز ممکن است در صورت شکست به خود برچسب های نادرست بزند و ترس از قضاوت داشته باشد. بنابراین اکثر دانش آموزانی که ترس از شکست دارند، راه ساده تر را انتخاب کرده یعنی صورت مسئله را پاک می کنند و از درس خواندن خودداری می کنند. واقعیت این است که هر فردی در زندگی ممکن است شکست بخورد، اما فردی موفق می شود که از شکست خود درس بگیرد.

افرادی که برای درس خواندن تنبلی می کنند، مسلما نتیجه مطلوب را کسب نمی کنند. انجام تکالیف و خواندن درس کار راحتی نیست، اما باید برای انجام این فعالیت ها وقت و تمرکز کافی گذاشت تا نتیجه مطلوب حاصل شود. اگر دانش آموز برای انجام تکالیف مدرسه یا تست زنی و همچنین مطالعه منابع کمک آموزشی تنبلی کند، از رقابت با دیگر دانش آموزان عقب افتاده و دچار افت تحصیلی می شود. اگر می خواهید با تنبلی خود مقابله کنید، کافیست برنامه ریزی را از همین امروز آغاز کنید. فراموش نکنید که فردی که برنامه ریزی درست داشته باشد در اکثر کارهایش موفق می شود.

بی انگیزگی از دلایل افت درسی دانش آموزان است. بی انگیزگی و بی علاقگی به خواندن دروس می تواند روی نمرات درسی تاثیر بسیار منفی داشته باشد. توجه داشته باشید که انگیزه یکی از عوامل موفقیت است، اگر شما این عامل موفقیت را نداشته باشید، خیلی زود از رقابت عقب مانده و شکست می خورید. اگر دانش آموزی بی انگیزه باشد، هیچ چیزی برای وی مهم نیست، یعنی حتی تجدید شدن و اخراج از مدرسه تیزهوشان نیز برای وی اهمیتی ندارد.

راه های مقابله با افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی

افت تحصیلی دانش آموزان سمپادی می تواند سبب اخراج آن ها از مدرسه شود، بنابراین باید به دنبال راهکارهای اصولی برای مقابله با افت تحصیلی دانش آموزان بود. اگر شما دانش آموزی هستید که این نوشتار را مطالعه می کنید و یا والدینی هستید که از افت تحصیلی فرزند خود نگران هستید، باید سریعا به فکر چاره باشید. برای اینکه با افت تحصیلی مقابله کنید، ابتدا باید دلایل کاهش نمرات درسی را بدانید.  جهت مقابله با افت تحصیلی دانش آموزان بهتر است راهکارهای زیر را به کار گیرید:

اگر به هر دلیلی برای مثال واجد شرایط نبودن در آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم و یا نداشتن روحیه رقابتی و …. نتوانستید در آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم شرکت کنید، می توانید شانس خود را برای شرکت در مدارس خوبی مانند نمونه دولتی امتحان کنید.

دلایل افت تحصیلی در مدارس سمپاد

پرسش و پاسخ

یکی از علت های افت تحصیلی دانش آموزان بر اثر عوامل فردی، خانوادگی و مدرسه است.

زمانی که نمره های دانش آموز نسبت به ماه ها و یا پایه های تحصیلی قبلی افت داشته باشد، می توانیم بگویم که دانش آموز دچار افت تحصیلی شده است.

باید تمامی عوامل فردی، خانوادگی و مدرسه ریشه یابی حل شود و دلیل اصلی مشکل شناسایی شود.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x