جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

راهنمای ثبت‌نام و شرکت در کنکور 1403 و دانشگاه فرهنگیان

راهنمای ثبت‌نام و شرکت در کنکور 1403 و دانشگاه فرهنگیان
راهنمای ثبت‌نام و شرکت در کنکور 1403 و دانشگاه فرهنگیان
فهرست مطالب

راهنمای ثبت‌نام کنکور 1403 و دانشگاه فرهنگیان در تاریخ 5 آذر 1402 در سایت سازمان سنجش منتشر شد. با توجه به اینکه کنکور سراسری در دو نوبت اردیبهشت و تیرماه برگزار می‌شود و پذیرش دانشگاه فرهنگیان از کنکور سراسری جدا شده است، داوطلبین باید دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور را با دقت مطالعه کنند. در این نوشتار راهنمای ثبت‌نام و شرکت در کنکور سراسری 1403 و دانشگاه فرهنگیان ارائه شده است.

با گزینه دو همراه باشید.

راهنمای ثبت‌نام و شرکت در کنکور 1403 و دانشگاه فرهنگیان

زمان اعلام نتایج نمرات نوبت اول و دوم کنکور سراسری 1402

متقاضیانی که در نوبت‌های اول یا دوم آزمون سراسری 1403 شرکت کنند، نمرات خام اطلاع رسانی می‌شود.

زمان انتشار نتایج اولیه کنکور سراسری دانشگاه‌ها 1403

در مردادماه برای تمامی متقاضیانی که در نوبت اول یا دوم یا هر دو شرکت کرده‌اند، کارنامه نتایج اولیه شامل بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی، نمره کل سابقه تحصیلی و نمره کل نهایی، رتبه در سهمیه و رتبه کشوری اعلام می‌شود. داوطلبین بر اساس این کارنامه می‌توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.

 • در صورت یکسان بودن گروه آزمایشی دو یا چند نوبت متقاضی، بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی در نمره کل نهایی لحاظ و اطلاع‌رسانی می‌شود
 • متقاضیان باید گروه آزمایشی اصلی که می‌خواهند از آن انتخاب رشته کنند را مشخص کنند. در صورت عدم تعیین گروه آزمایشی توسط متقاضی، گروه آزمایشی آخرین نوبت متقاضی ملاک عمل قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که یک متقاضی امکان انتخاب رشته از دو گروه آزمایشی اصلی را ندارد.

پذیرش دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌ها یکبار در سال خواهد بود.

داوطلبین متقاضی گزینش با نمرات کنکور 1402 جهت شرکت در کنکور 1403

داوطلبانی که متقاضی گزینش با نمرات اختصاصی آزمون سراسری سال  1402 هستند لازم است جهت انتخاب رشته و گزینش در آزمون سراسری سال  1403حداقل در یک نوبت از آزمون‌های سراسری سال  1403ثبتنام کنند. این دسته از داوطلبان نیازی به شرکت در جلسه آزمون و پاسخگویی به سوالات آزمون را ندارند.

ضرایب سوابق تحصیلی داوطلبین کنکور 1402

با توجه به تغییر ضرایب و میزان تأثیر سوابق تحصیلی در سال   1403 نمره کل نهایی متقاضیان حاضر در جلسه آزمون سراسری سال  1402 برای پذیرش در سال  1403 تغییر می‌کند.

راهنمای ثبت‌نام و شرکت در کنکور 1403 و دانشگاه فرهنگیان

ضرایب سوابق تحصیلی کنکور 1403

ضرایب سوابق تحصیلی  آزمون سراسری سال 1403 (نوبت اول) برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو -معلم (در دانشگاه فرهنگیان) در زیر ارائه شده است:

 • 1. سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام 6-3-3در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال  1403به میزان  50درصد با تأثیر قطعی است.
 • 2. میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال 1403 با 37.5 درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی – واحدی  5 درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی  است. در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی 50 درصد است. همچنین سهم نمره کل آزمون اختصاصی کنکور 50 درصد است.
 • 3. سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام 3-3-6  گروه‌های آزمایشی هنر و زبانهای خارجی آزمون سراسری سال،1403به میزان  28درصد با تأثیر قطعی است.
 • 4. میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی در این گروه‌ها، 21درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی واحدی   7 درصد با تأثیر قطعی در نمره سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی  28درصد) است.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبانهای خارجی فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور)  72درصد است.

داوطلبین فاقد سابقه تحصیلی در کنکور 1403

همه متقاضیانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی موردنظر خود را ندارند اعم از:

 • 1. دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در تمام نظام‌های
 • 2. آموزش‌وپرورش
 • 3. طلاب حوزه‌های علمیه، متقاضیانی که نمره خود را قبل از خرداد سال 1384 اخذ کرده اند.
 • 4. فارغ‌التحصیلان مدارس بین‌الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی

 باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی از طریق شرکت در امتحانات نهایی نظام 3-3-6 که وزارت آموزش‌وپرورش برگزار می‌کند اقدام کنند. در غیر این صورت، برای هر درس که سابقه تحصیلی وجود نداشته باشد و متقاضی اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی نکند، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر لحاظ می‌شود.

برای متقاضیانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره کل آزمون اختصاصی نیست و عدم شرکت در امتحان نهایی، فارغ از علت آن همچون غیبت موجه، به منزله درج نمره خام صفر در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی است.

نحوه محاسبه تراز سوابق تحصیلی در کنکور 1403

تراز هر یک از دروس سوابق تحصیلی به صورت مجزا در هر درس، دیپلم و سال انجام می‌شود. به‌عبارت‌دیگر تراز یک نمره معین، می‌تواند در دروس و سال‌های مختلف متفاوت باشد. در ضمن سال مدنظر در محاسبه نمره تراز، سال امتحان نهایی باشد و به سال فارغ‌التحصیلی و یا مؤلفه‌های دیگر ارتباطی ندارد.

نمره کل سابقه تحصیلی در کنکور 1403

براساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای هر متقاضی یک نمره کل سابقه تحصیلی حاصل از میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی وی با توجه به ضرایب سوابق تخصصی دیپلم نظام  6-3-3 و نظام سالی – واحدی ساخته می‌شود.

محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی، نمره تراز ملاک عمل است؛ لذا، نمرات خام آزمون (نمرات در بازه صفر تا بیست) ابتدا به نمرات تراز تبدیل و سپس با درنظرگرفتن ضرایب مصوب شورای سنجش و پذیرش دانشجو به‌صورت نمره کل سابقه تحصیلی محاسبه می‌شوند. در خصوص نمرات تراز و نمره کل سابقه تحصیلی توجه به موارد زیر حائز اهمیت است:

 • 1. در هر سال، برای هر داوطلب پنج نمره کل به تفکیک پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، تجربی، علوم‌انسانی، زبانهای خارجی و هنر محاسبه و از بین آنها، نمره کل مربوط به گروه یا گروه‌های آزمایشی انتخابی داوطلب ملاک عمل قرار می‌گیرد.

 

 • 2. نمره کل سابقه تحصیلی یک‌مرتبه در هر سال اعلام و صرفاً برای پذیرش در همان سال معتبر است و برای سال‌های بعد با توجه به ضرایب آن سال محاسبه خواهد شد.

 

 • 3. تراز هریک از دروس سوابق تحصیلی، به‌صورت مجزا در هر درس، نوع دیپلم و سال محاسبه می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، تراز یک نمره معین، می‌تواند در دروس و سال‌های مختلف متفاوت باشد. در ضمن، سال مدنظر در محاسبه نمره تراز، سال اخذ امتحان نهایی است و به سال فارغ‌التحصیل و یا مولفههای دیگر ارتباطی ندارد.

 

 • 4. برای داوطلبانی که در آزمون ترمیم نمره دروس سوابق تحصیلی شرکت می‌کنند در یک درس، دارای چند نمره هستند، بیشترین نمره تراز هر درس برای محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی لحاظ می‌شود.

 

 • 5. برای داوطلبانی که دارای بیش از یک دیپلم هستند، نمره کل سابقه تحصیلی بر اساس بیشترین نمره تراز دروس مؤثر و معتبر محاسبه می‌شود.

 

 • 6. معدل مدرک دیپلم معدل کتبی و معدل کل (داوطلبانی که در آزمون‌های ترمیم نمره یا ایجاد سابقه شرکت می‌کنند، تغییر نمی‌کند و این نمرات) ترمیم، ایجاد صرفاً در نمره کل سابقه تحصیلی که برای پذیرش در رشته محلهای با آزمون کاربرد دارد، لحاظ می‌شوند.

 

 • 7. برای محاسبه نمرات تراز نیاز به دردست‌داشتن تمامی نمرات شرکت‌کننده در آزمون است؛ لذا، امکان انجام این محاسبات بدون در اختیار داشتن نمرات خام کل شرکت‌کنندگان امکان‌پذیر نمی‌باشد

ایجاد سابقه تحصیلی و یا ترمیم نمره. در کنکور 1403

متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و یا ترمیم نمره می‌توانند بر اساس ضوابط مربوطه و با درنظرگرفتن دیپلم و گروه آزمایشی مدنظر خود در امتحانات نهایی که وزارت آموزش‌وپرورش برگزار می‌کند، شرکت نمایند. دراین‌خصوص توجه به موارد زیر ضروری است:

 متقاضیانی که قبل از 8/5/1402 از  فرصت ترمیم استفاده نموده اند، اجازه داده می‌شود یک بار دیگر نمرات امتحانات نهایي دروس مورد نظر خود را ترمیم نمایند. لذا امکان ترمیم نمرات امتحانات نهایي برای افراد واجد شرایطی که پیش‌تر نسبت به ترمیم نمره اقدام نمودهاند، در نوبت امتحانی خرداد  1403فراهم است.

 از نوبت امتحانات خرداد سال  1402و پس از آن، سابقه تحصیلي صرفا شامل نتايج آزمون هاي نوبت خرداد است. به عبارت ديگر، از اين نوبت امتحانات به بعد، نمرات كسب شده در نوبتهاي شهريور و دي ماه به عنوان سابقه تحصیلي لحاظ نخواهند شد.

 متقاضيان ترميم نمره، امكان ترميم هر نمرهاي را فقط در خرداد ماه هر سال دارند

زمان ثبت‌نام و برگزاری آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

پذیرش دانشجو – معلم انجام خواهد شد و تاکید می‌شود با توجه به اینکه فرآیند ثبت‌نام و برگزاری در این رشته‌ها منحصراً فقط در نوبت اول (اردیبهشت ماه) آزمون سراسری سال 1403

انجام خواهد شد، داوطلبان توجه داشته باشند باید در مهلت مقرر در سامانة ثبت‌نام آزمون سراسری سال 1403 (نوبت اول) در درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور ثبت‌نام کنند.

آزمون برای همه متقاضیان اعم از متقاضیان رشته‌های تحصیلی پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و نوبت اول آزمون سراسری در روزهای پنجشنبه و جمعه به تاریخ  6 و 1403/2/7برگزار خواهد شد.

زمان ثبت‌نام و برگزاری کنکور سراسری 1403

در جدول زیر فرایندهای مختلف کنکور سراسری 1403 ارائه شده است:

زمان ثبت‌نام و برگزاری کنکور سراسری 1403
مرحله زمان انجام توضیحات
ثبت‌نام 5 تا 11/9/1402 -
مشاهده، کنترل و ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی 5 تا 11/9/1402 بعد از ثبت‌نام: تا آخر مهلت ثبت‌نام می‌توانید اطلاعاتی را که وارد کرده‌اید ویرایش کنید.
انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان اواخر دی‌ماه 1402
دریافت کارت ورود به جلسه از دوشنبه 3/2/1403 تا 5/2/1403 اطلاعات تکمیلی در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش و نشریه پیک سنجش 29 فروردین ماه (1403اعلام می‌شود.
برگزاری آزمون سراسری پنجشنبه 6/2/1403 و جمعه 7/2/1403 زمان دقیق آزمون هر یک از گروه‌های آزمایشی در اطلاعیه به تاریخ 29 فروردین ماه 1403اعلام می‌شود.
اعلام نمرات خام نیمه دوم خردادماه 1403
ارائه کارنامه نهایی و انتخاب رشته نیمه دوم مردادماه 1403 متقاضیان مجاز به انتخاب رشته در مهلت اعلام شده و براساس ظرفیت‌های اعلام شده در دفترچه راهنمای انتخاب رشته، رشته‌های موردعلاقه خود را به صورت اینترنتی انتخاب می‌کنند.
اعلام نتیجه نهایی و بارگذاری کارنامه نتایج در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان نیمه دوم شهریورماه 140

آزمون سراسری فقط برای دروس اختصاصی و دو بار در سال برگزار می‌شود.

نحوه انتخاب گروه آزمایشی در کنکور سراسری 1403

داوطلبین بدون درنظرگرفتن مدرک دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم خود می‌توانند در هر یک از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی ثبت‌نام کنند.

با توجه به اینکه آزمون گروه‌های آزمایشی هنر و زبانهای خارجی همزمان و در یک نوبت برگزار خواهد شد هر متقاضی علاوه بر ثبت‌نام در یکی از گروه‌های اصلی) گروه‌های علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی (ً منحصراً می‌تواند در یکی از گروه‌های هنر یا زبانهای خارجی ثبت‌نام کند. به عبارت دیگر امکان ثبت‌نام برای هر دو گروه آزمایشی هنر و زبانهای خارجی برای متقاضیان میسر نیست.

فرد نمی‌تواند در دو گروه آزمایشی اصلی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی) ثبت‌نام کند. به‌عبارت‌دیگر مجاز به شرکت در دو گروه اصلی و دو ثبت‌نام جداگانه نیست.

همه متقاضیان باید دارای سابقه تحصیلی مرتبط با گروه آزمایشی انتخابی باشند و در صورت عدم وجود، با مراجعه به آموزش‌وپرورش برای ایجاد آن از طریق شرکت در امتحانات نهایی نظام  3-3-6 وزارت آموزش‌وپرورش برگزار می‌کند، اقدام کنند.

نحوه شرکت دانشجویان در کنکور 1403

پذیرفته‌شدگان دوره روزانه کنکور 1402 می‌توانند در آزمون سراسری 1403 ثبت‌نام و شرکت کنند.

دانشجویان در حال تحصیل دوره روزانه یا غیر روزانه (شبانه)، پیام‌نور، مجازی، پردیس خودگردان، دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی و شهریه پرداز در مقاطع تحصیلی کاردانی (پیوسته و ناپیوسته) کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته کارشناسی‌ارشد (پیوسته و ناپیوسته)، دکتری عمومی یا تخصصی برای شرکت در آزمون سراسری 1403 به‌شرط نداشتن منع نظام‌وظیفه می‌توانند هم‌زمان با تحصیل در دانشگاه و بدون انصراف از تحصیل در کنکور 1403 شرکت کنند. این دسته از داوطلبین در صورت قبولی باید از رشته قبلی خود انصراف داده و انصراف قطعی از رشته قبلی را به دانشگاه جدید محل تحصیل خود ارائه دهند.

دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر و همچنین دانشجویان دارای تعهد به دستگاه‌های اجرایی کشور و بورسیه مجاز به ثبت‌نام در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند.

پرسش و پاسخ

از آزمون سراسری سال  1403 و بعد از آن، همه متقاضیانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند باید برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند در غیر این صورت نمره سابقه تحصیلی برای آنان صفر احلظ می‌شود.

برای متقاضیانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل‌جایگزینی با نمره کل آزمون اختصاصی نیست.  تراز هر یک از دروس سوابق تحصیلی به صورت مجزا در هر درس، دیپلم و سال انجام می‌شود.  شایان‌ذکر است، عدم شرکت در امتحان نهایی، فارغ از علت آن همچون غیبت موجه، به منزله درج نمره خام صفر در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی است.

متقاضیانی که قبل از 8/5/1402 از  فرصت ترمیم استفاده نموده اند، اجازه داده می‌شود یک بار دیگر نمرات امتحانات نهایی دروس مورد نظر خود را ترمیم نمایند. لذا امکان ترمیم نمرات امتحانات نهایی برای افراد واجد شرایطی که پیش‌تر نسبت به ترمیم نمره اقدام نمودهاند، در نوبت امتحانی خرداد  1403فراهم است.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x