جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

زمان اعلام نتایج کنکور سراسری 1402

زمان اعلام نتایج کنکور سراسری 1402
اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402
فهرست مطالب

 نتایج کنکور سراسری 1402برای تمامی گروه های آزمایشی از تاریخ 15 تا 20 مردادماه اعلام می‌شود. داوطلبین به مدت یک هفته فرصت بررسی دفترچه انتخاب رشته را خواهند داشت و می‌توانند در نیمه دوم مردادماه انتخاب رشته خود را انجام دهند. در این نوشتار زمان اعلام نتایج و مراحل مشاهده نتایج کارنامه ارائه شده است.

با گزینه دو همراه باشید.

اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

علت تأخیر نتایج کنکور 1402

با توجه به اینکه 40 درصد نتایج به نمرات سوابق تحصیلی که در اختیار آموزش‌وپرورش قرار دارد، در نتیجه باید سازمان آموزش‌وپرورش نتایج را به سنجش ارائه دهد. آموزش‌وپرورش فرصت بیشتری به داوطلبین ارائه داد تا بتوانند نتایج نمرات سوابق تحصیلی خود را مشاهده کنند و همین امر موجب تأخیر نتایج اولیه کنکور 1402 شد.

سازمان سنجش تا اول مردادماه فرصت داشته است تا سوابق تحصیلی تمامی داوطلبین را اعلام کند. درصورتی‌که داوطلبی سوابق تحصیلی نداشته باشد، نمره سوابق تحصیلی وی در پرونده صفر رد می‌شود. تمامی داوطلبین دارای نمره سوابق تحصیلی هستند؛ زیرا به آن‌ها فرصتی ارائه شد که نمره سوابق تحصیلی خود را ترمیم کنند و با نمره قبلی جایگزین کنند یا اینکه اقدام به ایجاد نمره سوابق تحصیلی نمایند.

بعد از اینکه سوابق تحصیلی توسط آموزش‌وپرورش به سازمان سنجش اعلام شد، این سازمان نمره کنکور و نتایج سوابق تحصیلی را به نسبت 60 به 40 اعمال کرده و نتایج نهایی را استخراج می‌کند. پس از استخراج نهایی نمرات داوطلبین، یک کنترل سه‌گانه روی نمرات انجام می‌شود تا نتایج با همدیگر همخوانی داشته باشد.

اگر به داوطلبی فرصتی داده شد که نمره سوابق تحصیلی خود را ترمیم کند نمره سوابق تحصیلی جدید جایگزین نمره سوابق تحصیلی قبلی خواهد شد.

اعلام نتایج کنکور سراسری 1402 در سایت سنجش

نتایج اولیه نوبت دوم کنکور سراسری در 15 تا 20 مردادماه در سایت سنجش قرار می‌گیرد. از آن جایی که پس از اعلام نتایج کنکور تیرماه داوطلبان مراحل دیگری نظیر انتخاب رشته را پیش رو دارند و زمان برای انجام این امر مهم است.

داوطلبان به‌منظور مشاهده جواب اولیه آزمون سراسری و اطلاع از نتیجه خود می‌بایست در زمان مشخص شده به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و به صورت اینترنتی اقدام به دریافت کارنامه اولیه کنکور سراسری کنند. برای اطلاع از نحوه مشاهده نتایج اولیه کنکور سراسری 1402 به این قسمت توجه نمایید:

 1. 1. ورود به سایت سنجش به نشانی org
 2. 2. کلیک روی لینک کارنامه اعلام نتایج مرحله اول آزمون سراسری
 3. 3. انتخاب یکی از سه روش زیر و وارد کردن اطلاعات خواسته شده در روش انتخابی
 •   * شماره شناسنامه و شماره داوطلبی
 •   * شماره پرونده و کد رهگیری 16 رقمی موجود در رسید ثبت‌نام
 •   * شماره پرونده و شماره سریال 12 رقمی
 1. 4. ورود به سامانه
 2. 5. مشاهده کارنامه اولیه نتایج کنکور سراسری 1402

بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری و انتخاب رشته، مرحله مهم و سرنوشت‌ساز یعنی اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 1402 شروع می‌شود. اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 در هفته آخر شهریور انجام می‌شود.

اطلاعات مندرج در کارنامه اولیه کنکور سراسری 1402

اطلاعات مندرج در کارنامه اولیه کنکور سراسری 1402 در زیر ارائه شده است:

 • 1. بخش اول: مشخصات فردی، تحصیلی و ثبت نامی داوطلب را نشان می‌دهد که در فرم ثبت نامی خود وارد کرده است.
 • 2. بخش دوم: شامل اعلام علاقه‌مندی داوطلب به دانشگاه غیرانتفاعی و پیام‌نور، داشتن سهمیه بهیاری و کارمندی است.
 • 3. بخش سوم: نشانگر وضعیت مجاز بودن داوطلب در دوره‌های روزانه و غیر روزانه و دانشگاه فرهنگیان است.
 • 4. بخش چهارم: میزان تأثیر سوابق تحصیلی داوطلب در کنکور و رتبه او در سهمیه، رتبه کشوری و تراز او در هر زیر گروه آزمایشی را نشان می‌دهد. (توجه داشته باشید که زیرگروه‌ها حذف شده‌اند)
 • 5. بخش پنجم: بیانگر میزان درصد تمامی دروس داوطلب در کنکور است که در کنکور 1402 صرفاً درصدهای دروس اختصاصی در این بخش نمایش داده می‌شود.
 • 6. بخش ششم: نشانگر تراز کل داوطلب، رتبه کل، رتبه کشوری و در صورت دارا بودن سهمیه (ایثارگران – رزمندگان) رتبه در سهمیه داوطلب است.
 • 7. بخش هفتم: این بخش در انتهای کارنامه قرار گرفته است و شامل کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد است. این بخش مختص داوطلبانی است که برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز شدند.
اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

نکات مهم در مورد اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

نکات مهمی که باید در بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402 به آن توجه کنید:

 1. 1. به دلیل یکپارچه بودن آزمون و ادغام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد با هم نتایج اولیه کنکور کلیه دانشگاه‌های سراسری اعم از روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام‌نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد در یک کارنامه منتشر می‌شود و داوطلبان برای اطلاع از وضعیت علمی خود باید به سایت org مراجعه نمایند.
 2. 2. داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته در هر یک از دوره‌های دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد شدند، می‌بایست فرم انتخاب رشته دانشگاه‌های سراسری را در سایت سنجش اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ به نشانی org و فرم‌های انتخاب رشته دانشگاه آزاد را در سایت azmoon.org تکمیل نمایند.
 3. 3. پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری آن دسته از داوطلبانی که در ساعت اولیه به سایت سنجش مراجعه می‌کنند تا جواب خود را مشاهده نمایند ممکن است به دلیل شلوغی سرور برخی داوطلبان عنوان داوطلب یافت نشد را بر روی صفحه‌نمایش خود مشاهده نمایند.
 4. 4. کلیه افرادی که در هر یک از نوبت‌های کنکور سراسری 1402 (دی و تیر) شرکت کرده‌اند و نتایج اولیه خود را در زمان جواب از سایت جواب کنکور سراسری دریافت کرده‌اند، می‌توانند پس از بررسی نمرات خام و نمرات آزمون اختصاصی خود (تراز) به انتخاب رشته بپردازند.
اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ – نهایی

نتایج نهایی به‌منظور اعلام وضعیت پذیرش شرکت‌کنندگان در دانشگاه‌ها و نتایج انتخاب رشته آن‌ها است. در ضمن متقاضیان لازم است بدانند که نتیجه پذیرش نهایی هر یک از داوطلبان صرفاً در قالب یک کارنامه از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

بنابر زمان اعلام شده از سوی سازمان سنجش، زمان اعلام نتایج نهایی کنکور دی‌ماه 1401 و تیرماه ۱۴۰۲ در هفته آخر شهریورماه تعیین شده است.

اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

زمان ثبت اعتراض به نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که تنها بعد از مدت‌زمان محدودی قادر خواهید بود اعتراض خودتان را به ثبت برسانید. معمولاً زمان اعتراض به نتایج کنکور تا یک هفته بعد از منتشرشدن جواب‌ها است.

داوطلبان پس از مشاهده نتایج کنکور 1402 می‌توانند درخواست اعتراض خود را در سایت سازمان سنجش ثبت نمایند.

اعتراض به نتایج نهایی کنکور سراسری 1402

اعتراض به نتایج نهایی کنکور سراسری نیز برای داوطلبین فراهم شده است. داوطلبینی که از جواب انتخاب رشته کنکور خود رضایت ندارند و توقع داشته‌اند در رشته‌، دانشگاه و شهر بهتری قبول شوند، در  این شرایط نیز فرصت برای اعتراض دارند. برای اعتراض به نتایج نهایی کنکور باید وارد سایت سازمان سنجش شده و سپس مراحل لازم برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری به ثبت برسد.

لازم به ذکر است که تا چند روز بعد از دریافت انتخاب رشته، کارنامه سبز نیز برای شما منتشر خواهد شد که رشته‌های دیگر قبولی شما در آن آورده شده‌اند. در صورت علاقه بیشتر می‌توانید نسبت به انتخاب آن‌ها نیز اقدام داشته باشید که در بیشتر مواقع دانشجویان از ماه بهمن‌ماه وارد دانشگاه‌های مربوطه می‌شوند.

پرسش و پاسخ

 اعلام نتایج از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌شود.

اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402 در 15 تا 20 مردادماه انجام می‌شود.

 1. جهت مشاهده نتایج نهایی کنکور سراسری 1402 به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

متقاضیان شرکت در دو کد رشته امتحانی اصلی و شناور، نتایج اولیه خود را در یک کارنامه دریافت خواهند کرد.

نتایج اولیه کنکور سراسری برای کلیه متقاضیان دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد در یک کارنامه منتشر شده و از طریق سایت sanjesh.org قابل دریافت است.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x