جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403

سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403
سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403
فهرست مطالب

سهمیه بهیاران در کنکور 1403 از جمله سهمیه‌های مهمی است که برای داوطلبین حائز شرایط اعمال می‌شود. استفاده از سهمیه بهیاران شرایط ویژه ای دارد که تمامی داوطلبین متقاضی این سهمیه باید آن‌ها را داشته باشند. این سهمیه میزا ن  درصد از ظرفیت رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری را به خود اختصاص داده است. در این نوشتار به شرح سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403 پرداخته ایم.

با گزینه دو همراه باشید.

سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403

سهمیه بهیاران چیست؟

سهمیه بهیاران از سال ۱۴۰۰ به سهمیه‌های کنکور اضافه شد و در حال حاضر یکی از سهمیه‌های اصلی کنکور ۱۴۰۳ است.

داوطلبان باید توجه داشته باشند که سهمیه بهیاران کنکور سراسری ۱۴۰۳ تنها به سه رشته پرستاری، اتاق عمل و هوشبری اختصاص دارد و امکان استفاده از آن برای قبولی در سایر رشته‌ها وجود ندارد

سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403

 • 1. سهمیه ویژه بهیاران به مدت 5 سال در رشته پرستاری تا سال 1404 اجرا می‌شود.
 • 2. سهمیه بهیاری برای رشته‌های اتاق عمل و هوشبری از سال  1402الی1406 اجرا می‌شود.

 سهمیه بهیاران به 5 درصد ظرفیت رشته محل‌ها در دانشگاه‌های سراسری و شهریه پرداز اختصاص دارد.

شرایط لازم برای بهره‌مندی از سهمیه بهیاری در کنکور 1403

شرایط لازم برای بهره‌مندی از سهمیه بهیاری در کنکور 1403 در زیر ذکر شده است:

 • 1. برخورداری از سلامت کامل جسمی و روانی
 • 2. داشتن گواهینامه اشتغال به خدمت، اعم از دولتی و یا غیردولتی به‌عنوان بهیار در استان محل خدمت پس از اخذ مدرک دیپلم بهیاری لازم است. این مدرک باید به تأیید دفتر پرستاری محل خدمت رسیده باشد.
 • 3. داشتن حداقل سه سال سابقه خدمت اعم از دولتی و غیردولتی به‌عنوان (بهـیار) در استان محل خدمت پس از دریافت مدرک دیپلم بهیاری لازم است. این مدرک باید به تأیید دفتر پرستاری محل ارائه خدمت رسیده باشد.
 • 4. داشتن دیپلم بهیاری نظام قدیم آموزش متوسطه (چهارساله) و یا دیپلم بهیاری نظام جدید آموزش متوسطه (سه‌ساله – 3-3-6) یا دیپلم بهیاری نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی به اضافه دریافت مدرک پیش دانشگاهی مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش
 • 5. پذیرفته‌شدگان رشته محل‌هایی که شروع تحصیل آنها در مرحله انتخاب رشته، نیمسال اول سال تحصیلی 1403-1404اعلام می‌شود باید تا  1403/06/31 حداقل سه سال سابقه خدمت به‌عنوان بهیار داشته باشند.
 • 6. پذیرفته‌شدگان رشته محل‌هایی که شروع تحصیل آنها در مرحله انتخاب رشته، نیمسال دوم سال تحصیلی 1403-1404 اعلام می‌شود باید تا 1403/11/30 دارای حداقل سه سال سابقه خدمت به‌عنوان بهیار باشد.

این تسهیلات برای استفاده از سهمیه بهیاری در رشته محل‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری، فقط در استان محل خدمت (محل اشتغال) بهیار اعمال می‌شود. متقاضیان حق استفاده از سهمیه بهیاری در استان‌های دیگر را ندارند. در صورت عدم رعایت این ضابطه، در صورت قبولی با سهمیه بهیاری، قبولی متقاضی لغو خواهد شد.

طول دوره تحصیل در رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری برای سهمیه بهیاری

طول دوره تحصیل و نظام آموزشی مطابق آیین‌نامه آموزشی مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی است.

آیا پذیرفته‌شدگان سهمیه بهیاری قادر به انتقال و جابه‌جایی هستند؟

پذیرفته‌شدگان این سهمیه مجاز به انتقال و جابه‌جایی نیستند.

واحدهای درسی رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری برای سهمیه بهیاری

برنامه آموزشی مطابق برنامه آموزشی مقطع کارشناسی پیوسته رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی است. درس‌هایی که دانشجو در دوره بهیاری گذرانده است در مقطع کارشناسی پیوسته، تطبیق واحد داده نمی‌شود و دانشجو ملزم است تمامی دروس مقطع کارشناسی پیوسته رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری را بگذراند.

سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403

ضریب درس بهیاری برای دیپلمه‌های بهیاری علاقه‌مند به استفاده از سهمیه بهیاران

برای دیپلمه‌های بهیاری که در گروه علوم تجربی شرکت می‌کنند، آزمون درس بهیاری بعنوان یک درس تخصصی با ضریب  12 برگزار می‌شود. تأثیر نمره این درس در نمره کل مربوط به رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری برای پذیرش این رشته‌ها با استفاده از سهمیه بهیاری به‌صورت تأثیر قطعی است.

حدنصاب نمره لازم برای سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 1403

حدنصاب نمره لازم برای پذیرش متقاضیان حایز شرایط در سهمیه بهیاری هر یک از کد رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری، کسب حداقل  70درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد آن کد رشته محل خواهد بود.

متقاضیان بهیار حائز شرایط داری حدنصاب نمره، با توجه به ظرفیت مربوطه با یکدیگر رقابت کنند.

نحوه اعمال سهمیه بهیاری و سایر سهمیه‌ها برای متقاضیان استفاده از سهمیه بهیاران

حدنصاب نمره لازم برای پذیرش متقاضیان حایز شرایط در سهمیه بهیاری هر یک از کد رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری، کسب حداقل  70درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد آن کد رشته محل خواهد بود.

متقاضیان بهیار حائز شرایط داری حدنصاب نمره، با توجه به ظرفیت مربوطه با یکدیگر رقابت کنند.

نحوه اعمال سهمیه بهیاری و سایر سهمیه‌ها برای متقاضیان استفاده از سهمیه بهیاران

 متقاضی بهیار در کد رشته محل‌های انتخابی دوره‌های مجاز شده، در سهمیه‌های مجاز گزینش می‌شود و برای کد رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری انتخابی، ابتدا با سهمیه بهیاری، سپس در سهمیه‌های مجاز نیز گزینش خواهد شد.

میزان تعهد خدمت استفاده‌کنندگان از سهمیه بهیاران

میزان تعهد خدمت استفاده‌کنندگان از این سهمیه دوبرابر طول مدت تحصیل و مطابق مقررات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

نحوه انتخاب سهمیه بهیاران در فرم ثبت‌نام اینترنتی سازمان سنجش

متقاضیانی که علاقه‌مند به استفاده از سهمیه بهیاران در رشته پرستاری هستند، لازم است علاوه بر انتخاب یکی از سهمیه‌ها، برحسب شرایط خود، وضعیت خود را با علامت‌گذاری قسمت مربوط در تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی مربوط تعیین نموده و همچنین استان محل خدمت (استان محل خدمت شاغلین بهیاری) خود را در همین بند درج و مدارک لازم را نیز تهیه کنند تا از اولویت اختصاص‌داده‌شده برای رشته ذی‌ربط استفاده کنند.

داوطلبان باید مدارک و گواهی اشتغال خود را از محل خدمت دریافت کرده و در هنگام ثبت‌نام به دانشگاه محل قبولی خود ارائه دهند. درصورتی‌که مدرک به دانشگاه تحویل داده نشود، قبولی فرد لغو خواهد شد.

متقاضیان سهمیه بهیاری و شرکت در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان

 متقاضیان استفاده از سهمیه بهیاری، نمی‌توانند در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند.

نکات مهم در مورداستفاده از سهمیه بهیاران کنکور سراسری

نکات مهم در مورداستفاده از سهمیه بهیاران کنکور سراسری در زیر ارائه شده است:

 1. 1. استان محل خدمت داوطلب استان بومی محسوب شده و امکان انتخاب کد رشته محل‌های دیگر استان‌ها وجود ندارد. در غیر این صورت قبولی داوطلب تعلیق خواهد شد.
 2. 2. کسب حداقل 70 درصد از نمره آخرین نفر پذیرفته شده در گزینش آزاد از مهم‌ترین شرایط استفاده از سهمیه بهیاران کنکور سراسری ۱۴۰۳ است.
 3. 3. 5 درصد از ظرفیت تمامی دوره‌های دانشگاهی (سراسری و شهریه پرداز) به سهمیه بهیاران کنکور سراسری ۱۴۰۳ اختصاص‌داده‌شده است.

پرسش و پاسخ

داوطلبانی که مدرک بهیاری داشته و حداقل سه سال خدمت کرده باشند، می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند.

خیر این سهمیه حذف نشده و داوطلبان واجد شرایط همچنان می‌توانند از آن استفاده کنند.

داوطلبان باید توجه داشته باشند که سهمیه بهیاران کنکور سراسری ۱۴۰۳ تنها به سه رشته پرستاری، اتاق عمل و هوشبری اختصاص دارد و امکان استفاده از آن برای قبولی در سایر رشته‌ها وجود ندارد.

سهمیه بهیاران به 5 درصد ظرفیت رشته محل‌ها در دانشگاه‌های سراسری و شهریه پرداز اختصاص دارد.

سهمیه بهیاری در رشته محل‌های مخصوص مناطق محروم، بلایای طبیعی و دارای تعهد خدمت و بورسیه، مقطع کارشناسی پیوسته رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری به بهیاران اختصاص نمی‌یابد.

برای استفاده از سهمیه بهیاری، داوطلبان واجد شرایط باید در هنگام تکمیل فرم ثبت‌نام، در قسمت سهمیه‌ها، سهمیه بهیاران را انتخاب نمایند. واردکردن استان خدمت در استفاده از سهمیه بهیاران کنکور سراسری 1403 حائز اهمیت است.

داوطلبانی که مدرک دیپلم بهیاری داشته باشند و در کنکور تجربی شرکت کنند، در جلسه آزمون یک دفترچه مجزا نیز در اختیارشان قرار می‌گیرد که ضریب 12 داشته و در قبولی رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری با سهمیه بهیاری به صورت قطعی اعمال اثر می‌کند.

توجه داشته باشید که کسب حداقل 70 درصد از نمره آخرین نفر پذیرفته شده در گزینش آزاد از مهم‌ترین شرایط استفاده از سهمیه بهیاران کنکور سراسری ۱۴۰۳ است.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x