جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان
سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان
فهرست مطالب

در سال جاری سازمان استعداد درخشان با همکاری دانشگاه فرهنگیان موضوع سهمیه مدارس تیزهوشان را در دانشگاه فرهنگیان مطرح کرد. تمامی دانش‌آموزان مدارس استعداد درخشان که تراز موردنیاز دانشگاه فرهنگیان را کسب کنند، علاوه بر انتخاب رشته محل‌های فرهنگیان می‌توانند رشته محل‌های دارای سهمیه مدارس تیزهوشان را انتخاب کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید ادامه مقاله را مطالعه کنید.

با گزینه دو همراه باشید.

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان

مدارس تیزهوشان و سهمیه آنان در پذیرش دانشگاه فرهنگیان

آموزش و پرورش برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان هر ساله اقدام به جذب داوطلبین واجد شرایط می‌نماید. در سال 1403 داوطلبین برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی باید در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند. جذب دانشجویان برای دانشگاه فرهنگیان دیگر از طریق کنکور سراسری انجام نمی‌شود. از طرف دیگر سهمیه‌های مدارس‌ مختلف در مدارس تیزهوشان از دیگر نکاتی است که برای پذیرش در این دانشگاه‌ها مورد اهمیت است. سهم مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان از پرتکرارترین سؤالاتی است که داوطلبین می‌پرسند.

داوطلبین که در مدارس استعداد درخشان تحصیل‌کرده‌اند، مجاز به استفاده از سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان هستند. ظرفیت سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان در سال 1402 تعداد 829 نفر بوده است.

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان

داوطلبین که واجد شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه فرهنگیان هستند، می‌توانند رشته محل‌های دارای سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کنند.  محصلان مدارس تیزهوشان علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان می‌توانند علاوه بر انتخاب کد رشت محل‌های دارای سهمیه مدرسه تیزهوشان دانشگاه فرهنگیان، سایر رشته‌های دانشگاه فرهنگیان و همچنین رشته‌های بورسیه را نیز انتخاب کنند. داوطلبین باید توجه داشته باشید که در صورت انتخاب رشته‌های بورسیه، باید دو سال از تحصیل خود را در دانشگاه‌های دولتی منتخب و دو سال را در دانشگاه فرهنگیان سپری کنند.

شرایط سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان

نحوه پذیرش و شرایط سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان در زیر ارائه شده است:

 1. 1. داوطلبین باید حتماً فارغ‌التحصیل مدارس تیزهوشان باشند.
 2. 2. داوطلبین باید تراز، حداقل معدل و شرایط سنی موردنیاز دانشگاه فرهنگیان را داشته باشند.
 3. 3. شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه فرهنگیان که برای سایر داوطلبین موردنیاز است برای این دسته از داوطلبین نیز اجباری است.
سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان

نحوه به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان در مدارس تیزهوشان

در سال‌های اخیر آموزش و پرورش به دنبال اخذ آزمون اصلح عمومی دانشجویان بعد از اتمام تحصیل بوده است. در سال جاری آزمون اصلح فرهنگیان تنها پس از دوره مهارت‌آموزی برای داوطلبین استخدامی آموزش و پرورش برگزار می‌شد. در سال جاری برای نخستین‌بار، دانشگاه فرهنگیان اقدام به برگزاری آزمون اصلح برای دانشجویان فرهنگیان نمود. دانشجویان بعد از اتمام تحصیل باید در این آزمون شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند.

نحوه به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان در مدارس تیزهوشان به این صورت است که دانشجویان دارای سهمیه مدارس استعداد درخشان علاوه بر قبولی در آزمون اصلح باید در آزمون اصلح ویژه معلمین مدارس استعداد درخشان نیز شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. آزمون اصلح ویژه معلمین مدارس استعداد درخشان توسط دانشگاه فرهنگیان و سازمان استعداد درخشان برگزار می‌شود.

داوطلبینی که نمره قبولی آزمون اصلح عمومی دانشگاه فرهنگیان را کسب کنند؛ اما موفق به کسب نمره قبولی در آزمون اصلح ویژه معلمان مدارس استعداد درخشان نشوند، مجاز به آموزش در مدارس تیزهوشان نیستند و می‌توانند در سایر مدارس مشغول به کار شوند. البته توجه داشته باشید که ادامه همکاری و اشتغال پذیرفته‌شدگان در مدارس تیزهوشان منوط به ارزیابی عملکرد در هر سال تحصیلی است.

به صورت خلاصه دو آزمون برای دانشجویان دانشگاه فرهنگیان برگزار می شود.

 1. 1. آزمون اصلح دانشگاه فرهنگیان
 2. 2. آزمون اصلح ویژه معلمان مدارس استعداد درخشان

داوطلبین که دارای سهمیه استعداد درخشان در دانشگاه فرهنگیان هستند برای اشتغال به کار در مدارس تیزهوشان باید در هر دو آزمون نمره قبولی را کسب کنند.

دانشجویان عادی باید در آزمون اصلح دانشگاه فرهنگیان نمره قبولی را کسب کنند تا موفق به تحصیل در مدارس شوند.

شرایط عمومی ثبت‌نام دانشگاه فرهنگیان

شرایط عمومی ثبت‌نام دانشگاه فرهنگیان در زیر ارائه شده است:

 • 1. دارا بودن تابعیت ایرانی
 • 2. اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون جمهوری اسلامی
 • 3. التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی
 • 4. عدم سو سابقه محکومیت جزایی و کیفری
 • 5. داشتن سلامت کامل روانی و جسمانی از طریق معاینات پزشکی و انجام مصاحبه تخصصی
 • 6. نداشتن اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل
 • 7. برخورداری از اخلاق و رفتار نیکو و حسن شهرت متناسب با شغل معلمی

شرایط اختصاصی ثبت‌نام دانشگاه فرهنگیان

شرایط اختصاصی ثبت‌نام دانشگاه فرهنگیان در زیر ارائه شده است:

 • 1. برای کنکور 1402 دارا بودن حداقل نمره علمی کل 6000 و بالاتر
 • 2. براساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402، حداکثر برای ورود به دانشگاه فرهنگیان، 24 سال تمام در نظر گرفته شده است.
 • 3. داشتن حداقل معدل کل 14 در دوره متوسطه دوم (پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم)
 • 4. بومی بودن داوطلب در کد رشته محل مربوط
 • 5. برخورداری از سلامت کامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام‌وظیفه معلمی.
 • 6. موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت‌های عمومی.

پرسش و پاسخ

دانشگاه فرهنگیان به‌منظور تأمین نیروی انسانی و اعضای هیئت آموزشی خود تصمیم گرفته است که سهمیه‌ای را به دانش‌آموزان مدارس سمپادی اختصاص دهد. این سهمیه به همه داوطلبین کنکور اختصاص نمی‌یابد.

در سال 1402 میزان ظرفیت سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان 829 نفر بوده است. داوطلبین شغل معلمی در مدارس استعداد درخشان مجاز به استفاده از این سهمیه هستند.

دانش‌آموزان که در مدارس تیزهوشان تحصیل‌ کرده‌اند، می‌توانند از سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان استفاده کنند. البته داوطلبین باید تراز و حداقل معدل و شرط سنی و سایر شرایط عمومی و اختصاصی را دارا باشند.

از اصلی‌ترین شرط پذیرش داوطلبین برای سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان این است که داوطلب در مدرسه تیزهوشان تحصیل ‌کرده باشد.

درصورتی‌که دانشجویان در آزمون اصلح دانشگاه فرهنگیان و آزمون اصلح ویژه معلمین مدارس تیزهوشان قبول شوند، می‌توانند در این مدارس مشغول به کار شوند. در صورت عدم قبولی در آزمون اصلح ویژه معلمین مدارس تیزهوشان امکان حضور در این مدارس وجود ندارد.

دانشجویان دارای سهمیه تیزهوشان پس از اتمام تحصیل باید در آزمون اصلح عمومی و آزمون اصلح ویژه معلمین مدارس تیزهوشان شرکت کنند و نمره قبولی را کسب کنند.

دانش‌آموزان مدارس سمپاد باید علاوه بر اینکه در مدارس تیزهوشان تحصیل ‌کرده باشند، حائز شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه فرهنگیان باشند تا بتوانند در این دانشگاه پذیرش شوند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x