جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

شرایط انتخاب رشته در پایه نهم براساس هدایت تحصیلی، نمرات و معدل

شرایط انتخاب رشته در پایه نهم براساس هدایت تحصیلی، نمرات و معدل
انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم
فهرست مطالب

دانش‌آموزان پایه نهم متوسط اول بعد از دریافت کارنامه خرداد ماه باید در زمان مقرر، فرایند هدایت تحصیلی را انجام داده و رشته موردنظر خود را انتخاب ‌کنند. توجه داشته باشید که انتخاب رشته دانش‌آموزان در پایه نهم به سال 1403-1402 به صورت غیرحضوری  و اینترنتی انجام می‌شود.

با گزینه دو همراه باشید.

انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم

رشته‌های تحصیلی پایه نهم

در پایه دهم تحصیلی می‌توان وارد شاخه نظری (دبیرستان) یا هنرستان شد که هرکدام شامل انواع رشته‌های تحصیلی نهم هستند. در زیر انواع رشته ها ارائه شده است.

رشته‌های نظری

رشته‌های پایه نهم در شاخه نظری شامل موارد زیر است:

 • 1. رشته تجربی
 • 2. رشته ریاضی فیزیک
 • 3. رشته انسانی
 • 4. رشته علوم و معارف اسلامی

رشته‌های هنرستان

در هنرستان دو زیر شاخه وجود دارد:

 • 1. فنی حرفه‌ای
 • 2. کار و دانش

برای تعیین رشته نهم در این شاخه‌ها، گروه‌ها و در برخی موارد زیرگروه‌های مختلفی دارد که دانش‌آموز پس از ورود به هریک از آن‌ها، می‌تواند وارد رشته‌های مختلفی شود.

انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم

شرایط انتخاب رشته در پایه نهم

برای انتخاب رشته نهم باید معیارهای مختلفی را در نظر بگیرید؛ اما به طور کلی می‌تواند قوانین و شرایط انتخاب رشته در سال نهم را در ۴ مورد خلاصه کرد:

 • 1. کسب حدنصاب نمرات دروس اختصاصی
 • 2. کسب حداقل معدل برای رشته انسانی
 • 3. نتیجه آزمون هدایت تحصیلی (مشاوره و رغبت‌سنجی)
 • 4. وجود ظرفیت پذیرش در رشته انسانی نهم (در صورت انتخاب مدارس دولتی و نمونه دولتی)

تأثیر نمره برای انتخاب رشته از نهم به دهم

نمرات برای انتخاب رشته نهم به دهم به دو شکل تأثیرگذار است:

 • 1. تأثیرگذاری نمرات در حذف رشته‌ها: درصورتی‌که حداقل نمره برای ورود به یک رشته کسب نشود، دانش‌آموز نمی‌تواند در آن رشته انتخاب رشته کند.
 • 2. تأثیرگذاری نمرات بر امتیاز: نمرات هر یک از دروس برای ورود به رشته‌های مختلف، امتیاز جداگانه‌ای دارد که 35 درصد در انتخاب رشته تأثیر دارد.

شرایط لازم برای انتخاب رشته تجربی

انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم

شرایط تحصیلی برای انتخاب رشته تجربی پایه نهم

دانش‌آموزان مقطع نهم برای ورود به رشته تجربی باید نمره و معدل با حدنصاب لازم را به دست آورند. انتخاب رشته تجربی از نهم به دهم نیازمند دارا بودن حدنصاب نمره در درس ریاضی و علوم‌تجربی و کسب حداقل معدل 14 است.

در ادامه نمرات لازم و معدل مورد قبول برای پذیرش در انتخاب رشته تجربی ارائه شده است.

نمره لازم برای انتخاب رشته تجربی

برای انتخاب رشته تجربی نیاز است که معدل و نمرات دروس در حد قابل‌قبولی باشد. هر فردی با هر معدل و هر نمره‌ای قادر نیست که در این رشته وارد شود. در زیر شرایط ورود به رشته تجربی برای دانش‌آموزان پایه نهم را ذکر کرده‌ایم:

 1. 1. حداقل نمره کسب شده در درس علوم 15
 2. 2.. حداقل نمره کسب شده در درس ریاضی 14
 3. 3. حداقل معدل لازم برای دانش‌آموزان برای ورود به رشته تجربی بالای 14

شرایط پذیرش در رشته علوم تجربی در ادامه ذکر شده است:

شرایط پذیرش در رشته علوم‌تجربی
عنوان دروس شرایط
مجموع نمرات ریاضی و علوم‌تجربی حداقل ضریب 42
ریاضی ضریب 3 و حداقل نمره 13
علوم‌تجربی ضریب 3 و حداقل نمره 14
معدل حداقل 14

نحوه محاسبه معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی از نهم به دهم

میانگین معدلی که دانش‌آموز باید برای انتخاب رشته کسب کند، 14 است که این معدل از جمع نمرات دروس ضرب شده در ضریب خاص و تقسیم حاصل‌جمع بر تعداد به دست می‌آید. به عبارتی مجموع نمره‌های دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با درنظرگرفتن ضریب هر یک از دروس، حداقل 252 باشد. یعنی اگر نمره‌های هر درس رو با توجه به ضریبشان میانگین بگیریم معدل رشته باید حداقل 14 باشد.

شرایط فردی لازم برای انتخاب رشته تجربی پایه نهم

در زیر شرایط فردی لازم برای انتخاب رشته تجربی پایه نهم ارائه شده است:

 1. 1 داشتن استعداد و علاقه به رشته تجربی
 2. 2. علاقه به مشاغل مرتبط به پزشکی، گیاه‌پزشکی، جانورشناسی و…
 3. 3. داشتن پشتکار در یادگیری برای موفق شدن در رشته مربوطه
 4. 4. کسب نمره خوب در دروس علوم و ریاضی

شرایط لازم برای انتخاب رشته ریاضی

انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم

شرایط تحصیلی برای انتخاب رشته ریاضی پایه نهم

شرایط تحصیلی برای انتخاب رشته ریاضی پایه نهم در زیر ارائه شده است:

 • 1. مجموع نمرات دروس ریاضی و علوم‌تجربی در سه پایه متوسطه اول بدون ضریب باید بالای 42 نباشد.
 • 2. نمره درس ریاضی و علوم‌تجربی در سه سال اول متوسطه با ضریب 3 محاسبه می‌شود.
 • 3. شرط معدل موردنیاز برای تحصیل در رشته ریاضی فیزیک نمره بالای 14 است.
 • میانگین نمرات پایه هفتم، هشتم و نهم دانش‌آموز در درس ریاضی 14 و درس علوم 13 است.

در ادامه شرایط پذیرش در رشته ریاضی و فیزیک ارائه شده است.

شرایط پذیرش در رشته ریاضی و فیزیک
عنوان دروس شرایط
مجموع نمرات ریاضی و علوم‌تجربی حداقل ضریب 42
ریاضی ضریب 3 و حداقل نمره ۱۴
علوم‌تجربی ضریب 3 و حداقل نمره ۱۳
معدل حداقل 14

نحوه محاسبه مجموع نمرات ریاضی و علوم‌تجربی

با ذکر یک مثال نمرات لازم برای رشته ریاضی را شرح می‌دهیم. اگر نمره درس ریاضی و علوم‌تجربی هر سه پایه هفتم، هشتم و نهم حداقل 14 باشد، مجموع سه نمره 42 می‌شود و افراد می‌توانند برای انتخاب این رشته اقدام کنند؛ بنابراین نمره درس ریاضی و علوم‌تجربی نباید از 13 کمتر باشد و می‌بایست مجموع سه نمره به 42 برسد.

نحوه محاسبه معدل لازم برای انتخاب رشته ریاضی از نهم به دهم

نحوه محاسبه معدل لازم برای رشته ریاضی را نیز در زیر ذکر کرده‌ایم:

میانگین معدلی که دانش‌آموز باید برای انتخاب رشته کسب کند، 14 است که این معدل از جمع نمرات دروس ضرب شده در ضریب خاص و تقسیم حاصل‌جمع بر تعداد به دست می‌آید. به عبارتی مجموع نمره‌های دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با درنظرگرفتن ضریب هر یک از دروس، حداقل 252 باشد.

شرایط لازم برای انتخاب رشته انسانی

انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم

شرایط تحصیلی برای انتخاب رشته انسانی پایه نهم

تحصیل در رشته انسانی به‌گونه‌ای است که مشاغل متنوع و رشته‌های دانشگاهی زیادی را در برمی‌گیرد. اکثر دانش‌آموزان برای ورود به رشته‌های پرطرف‌دار مانند حقوق، وکالت و… در این رشته وارد می‌شوند. در ادامه شرایط لازم برای انتخاب رشته انسانی ارائه شده است.

نمرات لازم برای انتخاب رشته انسانی

دانش‌آموزانی که به دنبال انتخاب رشته انسانی هستند باید نمرات لازم را برای ورود به این رشته داشته باشند. در ادامه نمرات لازم برای انتخاب رشته علوم‌انسانی را ذکر کرده‌ایم:

 1. 1. نمرات درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال متوسط اول با ضریب 4، درس مطالعات اجتماعی با ضریب 3 و درس عربی با زبان 2 محاسبه می‌شود.
 2. 2. برای ورود به رشته علوم‌انسانی باید حداقل نمرات درسی کسب شده در درسی عربی 12، در درس مطالعات اجتماعی 13 و در درس ادبیات فارسی 14 باشد.
 3. 3. حداقل معدل لازم برای دانش‌آموزان متقاضی گروه آزمایشی علوم‌انسانی، 14 است. دانش‌آموزان باید معدلی بالای 14 داشته باشند تا بتوانند در رشته انسانی انتخاب رشته کنند.
 4. 4. مجموع سه نمره دروس مطالعات اجتماعی، زبان و ادبیات فارسی و عربی در سه‌ پایه هفتم، هشتم و نهم نباید کمتر از 42 باشد.
 5. 5. مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با درنظرگرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 378 باشد. یعنی به‌عبارت‌دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل‌جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم، معدل رشته باید حداقل 14 باشد.

نحوه محاسبه مجموع نمرات در رشته انسانی

با ذکر یک مثال نمرات لازم برای رشته انسانی را شرح می‌دهیم. اگر نمره درس مطالعات اجتماعی، زبان و ادبیات فارسی و عربی  هر سه‌پایه هفتم، هشتم و نهم حداقل 14 باشد و مجموع سه نمره 42 ‌شود افراد می‌توانند برای انتخاب این رشته اقدام کنند.

نحوه محاسبه معدل لازم برای انتخاب رشته انسانی از نهم به دهم

میانگین معدلی که دانش‌آموز باید برای انتخاب رشته کسب کند، 14 است که این معدل از جمع نمرات دروس ضرب شده در ضریب خاص و تقسیم حاصل‌جمع بر تعداد به دست می‌آید. به عبارتی مجموع نمره‌های دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با درنظرگرفتن ضریب هر یک از دروس، حداقل 378 باشد. یعنی اگر نمره‌های هر درس رو با توجه به ضریبشان میانگین بگیریم معدل رشته باید حداقل 14 باشد.

شرایط فردی لازم برای انتخاب رشته انسانی

علاقه‌مندان به تحصیل در رشته انسانی باید علاوه بر علاقه و استعداد، شرایط دیگری در ابعاد فردی و تحصیلی داشته باشند. شرایط فردی لازم برای انتخاب رشته انسانی در زیر ارائه شده است:

 1. 1. داشتن حافظه قوی در حفظ مطالب مختلف
 2. 2. داشتن قوه تجزیه‌وتحلیل خوب و مناسب
 3. 3. علاقه‌مند به دروس انسانی، اجتماعی، تربیتی، فلسفی و روان‌شناختی

آینده شغلی رشته‌های پرطرف‌دار انسانی

زیرشاخه‌های رشته علوم‌انسانی در دانشگاه بسیار گسترده است. پرطرف‌دارترین رشته‌های انسانی رشته‌های حقوق، روان‌شناسی، مدیریت، حسابداری و…است. آینده شغلی هر شخص با توجه به مهارت دانش‌آموز متفاوت است.

شرایط لازم برای انتخاب رشته کار و دانش

انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم

شرایط تحصیلی برای انتخاب رشته کار و دانش پایه نهم

دانش‌آموزان با انتخاب رشته، مسیر شغلی و تحصیلی خود را انتخاب می‌کنند. انتخاب رشته اصولی باید برمبنای ضریب هوشی، نمرات تحصیلی، استعداد و نقاط قوت و ضعف دانش‌آموز انتخاب شود. هر چقدر میزان علاقه دانش‌آموز به رشته‌ای که انتخاب کرده بیشتر باشد، احتمال موفقیت وی نیز بیشتر می‌شود. پذیرش در رشته کار و دانش دشوار نیست و داوطلبین می‌توانند با رعایت معدل و کسب حداقل نمره لازم در دروس مهم، این رشته را انتخاب کنند.

نمرات لازم برای انتخاب رشته کار و دانش

نمرات لازم برای رشته کار و دانش در شاخه‌های مختلف تحصیلی متفاوت است. در جدول زیر حداقل نمرات لازم در دروس مختلف در جدول زیر به طور کامل توضیح داده شده است:

نمرات لازم برای انتخاب رشته کار و دانش
شاخه موردنظر درس کار و فناوری درس هنر درس ریاضی درس علوم
هنر 12 12 10 -
خدمات 12 12 10 -
کشاورزی 12 10 - 10

نمرات لازم برای قبولی در کاردانش در زیر به صورت کامل توضیح داده شده است:

 • 1. برای انتخاب رشته و کار و دانش نمرات درس ریاضی با ضریب 2 و درس کار و فناوری با ضریب 3 در پایه متوسطه اول در نظر گرفته می‌شود.
 • 2. مجموع نمرات پایانی دروس ریاضی و کار و فناوری در هر سه پایه دوره متوسطه اول بدون درنظرگرفتن ضریب باید 36 باشد.
 • 3. مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با درنظرگرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 180 باشد. یعنی به‌عبارت‌دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل‌جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم، معدل رشته باید حداقل 12 باشد.

حداقل معدل لازم برای انتخاب رشته کار و دانش

رشته کار و دانش یکی از رشته‌های هنرستان است. دانش‌آموزان در صورت انتخاب رشته کار و دانش وارد هنرستان می‌شوند. شرایط ساده‌ای برای پذیرش دانش‌آموزان در هنرستان‌ها وجود دارد؛ زیرا اغلب این دروس به صورت عملی است و دروس تئوری در آن نقش بسیار کم‌رنگی دارد.

حداقل معدل برای رشته کاردانش، 12 است؛ بنابراین دانش‌آموزان پایه نهم که معدل زیر 12 داشته باشند، مجاز به انتخاب رشته کاردانش نبوده و این رشته در اولویت فرم هدایت تحصیلی آن‌ها نخواهد بود. دانش‌آموزانی که معدل زیر 12 داشته باشند، مجاز به انتخاب رشته کار و دانش نیستند.

شاخه‌های متنوع رشته کار و دانش

در جدول زیر شاخه‌های رشته کار و دانش ارائه شده است:

شاخه‌های متنوع رشته کار و دانش
شاخه تحصیلی رشته‌های کار و دانش
صنعت نقشه‌کشی ساختمان/ مکانیک صنایع/ برنامه‌نویسی پایگاه‌داده/ برنامه‌نویسی بازی‌های کامپیوتری/تراشکاری/ماشین‌ابزار و …
کشاورزی و خدمات امور اداری/ حسابداری/ پرورش گیاه آپارتمانی/ پرورش آبزیان/ بورس و اوراق بهادار/راهنمای گردشگری/ تولید صنعتی فراورده‌های لبنی و …
هنر طلا و جواهرسازی/ منبت‌کاری/ تصویربرداری/ عکاسی/ معماری داخلی/ سفالگری/نوازندگی ساز ایرانی/ خیاطی/ طراحی و نقاشی فرش و …

شرایط لازم برای انتخاب رشته فنی و حرفه‌ای

انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم

شرایط تحصیلی برای انتخاب رشته فنی و حرفه ای پایه نهم

دانش‌آموزانی که قصد انتخاب رشته فنی و حرفه‌ای را دارند باید از نظر نمره و معدل شرایط موردنظر را دارا باشند. در زیر شرایط لازم برای قبولی در انتخاب رشته فنی و حرفه‌ای را ذکر کرده‌ایم:

 1. 1. نمره درس ریاضی اول متوسطه بدون تبصره باید بالای 10 باشد.
 2. 2. مجموع سه نمره خرداد یا شهریورماه هر یک از دروس ریاضی، علوم‌تجربی، حرفه‌وفن در دوره متوسطه اول بدون احتساب ضریب نباید کمتر از 30 باشد.
 3. 3. مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در دوره متوسط اول بدون احتساب نمره درس کارگاه خوداتکایی باید بالای 120 باشد.
 4. 4. معدل دانش‌آموز برای انتخاب رشته کار و دانش نباید کمتر از 12 باشد.

نمرات لازم برای انتخاب رشته فنی و حرفه‌ای

نمرات لازم برای رشته کار و دانش در شاخه‌های مختلف تحصیلی متفاوت است. در جدول زیر حداقل نمرات لازم در دروس مختلف در جدول زیر به طور کامل توضیح داده شده است:

نمرات لازم برای قبولی در کاردانش در زیر به صورت کامل توضیح داده شده است:

 • 1. برای انتخاب رشته و کار و دانش نمرات درس ریاضی با ضریب 2 و درس کار و فناوری با ضریب 3 در پایه متوسطه اول در نظر گرفته می‌شود.
 • 2. مجموع نمرات پایانی دروس ریاضی و کار و فناوری در هر سه پایه دوره متوسطه اول بدون درنظرگرفتن ضریب باید 36 باشد.
 • 3. مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با درنظرگرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل 180 باشد. یعنی به‌عبارت‌دیگر چنانچه نمرات هر درس را در ضریب آن جمع نماییم و حاصل‌جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم نماییم، معدل رشته باید حداقل 12 باشد.

شاخه‌های تحصیلی رشته فنی و حرفه‌ای

در جدول زیر زیرشاخه‌های هر یک از گروه‌ها را بیان کرده‌ایم.

شاخه‌های تحصیلی رشته فنی و حرفه‌ای
گروه تحصیلی رشته‌های فنی حرفه‌ای
گروه صنعت الکترونیک/متالوژی/ساخت و تولید/الکتروتکنیک/مکانیک خودرو/نقشه‌برداری و…
گروه خدمات کامپیوتر/حسابداری بازرگانی/مدیریت خانواده/تربیت‌بدنی و…
گروه کشاورزی صنایع غذایی/ماشین‌های کشاورزی/امور دامی/امور زراعی و…
گروه هنر گرافیک/سینما/ انیمیشن/نقاشی/طراحی و دوخت و…

تفاوت رشته کار و دانش و فنی حرفه‌ای چیست؟

رشته‌های کار و دانش و فنی حرفه‌ای با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که در زیر به آن می‌پردازیم:

تفاوت رشته کار و دانش و فنی حرفه‌ای
رشته کار و دانش رشته فنی و حرفه‌ای
اکثر رشته‌های کار و دانش عملی هستند و دانش‌آموزان بیشتر دوره آموزش را در کارگاه می‌گذرانند. رشته‌های فنی و حرفه‌ای شامل دروس تئوری هستند، دانش‌آموزانی که در دروس تئوری ضعیف‌تر هستند، احتمالاً در رشته کار و دانش کارآمدتر خواهند بود.
رشته کار و دانش به دلیل شاخه‌های متنوع نسبت به رشته‌های فنی و حرفه‌ای، انتخاب‌های بیشتری برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند. شاخه‌های رشته فنی و حرفه‌ای شامل 40 مورد است، درحالی‌که رشته کار و دانش 150 زیرشاخه دارد.
دانش‌آموزان در رشته کار و دانش مطالب را به صورت عملی آموزش می‌بینند و بعد از اخذ مدرک دیپلم می‌توانند وارد بازار کار شوند. دانش‌آموزان رشته فنی و حرفه‌ای پس از دریافت دیپلم باید دوره کاردانی خود را سپری کنند تا بتوانند وارد بازار کار شوند.
محبوبیت رشته کار و دانش به‌اندازه رشته فنی و حرفه‌ای بالا نیست. رشته های فنی و حرفه ای محبوبیت بالاتری دارند.

هدایت تحصیلی چیست؟

هدایت تحصیلی فرایندی است که توسط وزارت آموزش‌وپرورش طراحی شده است. در این فرایند، به برگزاری آزمون‌های مشاوره‌ای، نظرسنجی از دبیران، والدین و مشاوران، کشف استعداد و علایق دانش‌آموزان پرداخته می‌شود. دانش‌آموز براساس آیتم‌های بالا، به انتخاب رشته تحصیلی می‌پردازد.

دانش‌آموزان زمانی که در آستانه انتخاب رشته قرار دارند اولین تصمیم مهم زندگی خود را برای آینده تحصیل و شغلی می‌گیرند. برای این تصمیم باید جنبه‌های متعددی را مدنظر داشت. دانش‌آموزان پایه نهم برای ورود به مقطع دهم بایستی پس از امتحانات پایانی خردادماه انتخاب رشته انجام دهند.  در انتخاب رشته پایه دهم، نمرات سه سال متوسط اول، آزمون مشاوره‌ای، علاقه و استعداد دانش‌آموز و… تأثیرگذار است.

انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم

فرم‌های هدایت تحصیلی برای انتخاب رشته در پایه نهم

دانش‌آموزان پایه نهم برای ورود به دوره متوسطه دوم نیازمند تکمیل فرم‌های هدایت تحصیلی هستند. هر یک از فرم‌ها باید توسط افراد مشخص شده‌ای تکمیل گردد. در زیر فرم‌های هدایت تحصیلی ارائه شده است:

 1. 1. آزمون مشاوره‌ای
 2. 2. فرم دبیران
 3. 3. فرم مشاور
 4. 4. فرم دانش‌آموز
 5. 5. فرم اولیا

فرم اول: آزمون مشاوره‌ای

آزمون‌های مشاوره‌ای توسط مشاور مدرسه با توجه به ارزشیابی‌های صورت پذیرفته از دانش‌آموز تکمیل می‌شوند. در این فرم رشته‌ها براساس اولویت از 1 تا 30 امتیازبندی می‌شوند.

فرم دوم: فرم دبیران

در این فرم، دبیران براساس شرایط تحصیلی دانش‌آموز، رشته‌های تحصیلی که وی می‌تواند در آن‌ها وارد شود را اولویت‌بندی می‌کنند. در این فرم از 1 تا 10 رشته اولویت‌بندی می‌شود.

فرم سوم: فرم مشاور

در این فرم مشاور مدرسه براساس شناخت دانش‌آموز اقدام به تکمیل فرم می‌نماید. مشاور برای تکمیل این فرم به توانایی‌ها و شخصیت دانش‌آموز توجه می‌کند. در این فرم از 1 تا 10 رشته انتخاب می‌شود.

فرم چهارم: فرم دانش‌آموز

در این فرم دانش‌آموز براساس توانایی‌ها و علاقه خود به انتخاب رشته می‌پردازد و رشته‌ها را از 1 تا 10 اولویت‌بندی می‌کند.

فرم پنجم: فرم اولیا

فرم هدایت تحصیلی والدین بر اساس فرم‌های دانش‌آموزان، معلمان و مشاوران مدرسه از 1 تا 5 اولویت‌بندی می‌شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اولویت‌هایی که در فرم نهایی هدایت تحصیلی ارائه می‌شود، جنبه تجویزی ندارد و توصیه‌ای است. یعنی اگر دانش‌آموز امتیاز لازم برای یک گروه آزمایشی دیگر را داشته باشد می‌تواند وارد آن رشته شود.

امتیازات لازم برای ورود به رشته مورد نظر

مجموعه امتیازاتی که دانش‌آموز در هریک از موارد زیر کسب می‌کند، در نهایت هدایت تحصیلی وی را رقم می‌زنند. در زیر امتیازات لازم برای ورود به رشته مورد نظر ارائه شده است.

 1. 1. علاقه فرد دانش‌آموز به رشته مورد نظر با اثر 10 درصد در انتخاب رشته
 2. 2. نظر اولیا و دانش‌آموز برای انتخاب رشته مورد نظر با اثر 5 درصد در انتخاب رشته
 3. 3. نمره کسب شده دانش‌آموز در آزمون‌های مشاوره‌ای برای انتخاب رشته مورد نظر با اثر 35 درصد در انتخاب رشته
 4. 4. نظر مشاور تحصیلی با اثر 10 درصد در انتخاب رشته
 5. 5. نظر معلم دانش‌آموز در مورد شرایط تحصیلی برای ورود به رشته مورد نظر با اثر 10 درصد در انتخاب رشته
 6. 6. نمرات کسب شده توسط دانش‌آموز برای ورود به رشته مورد نظر با اثر 35 درصد در انتخاب رشته

در جدول زیر امتیازات موردنیاز برای انتخاب رشته مورد نظر در پایه نهم ارائه شده است.

امتیازات لازم برای ورود به رشته مورد نظر
1 علایق دانش‌آموز: ۱۰ درصد
2 نظر والدین: ۵ درصد
3 نظر معلمان تمام دروس: ۱۰ درصد
4 نتیجه آزمون‌های مشاوره‌ای: ۳۵ درصد
5 عملکرد درسی دانش‌آموز: ۳۵ درصد
6 نظر مشاور تحصیلی: ۱۰ درصد

جدول انتخاب رشته نهم براساس تیپ شخصیتی

جدول زیر با استفاده از نظریه هالند ارائه شده است، در این جدول براساس نوع تیپ شخصیتی که فرد دارد، رشته تحصیلی مناسب برای وی پیشنهاد می‌شود. از این جدول برای انتخاب رشته استفاده می‌شود.

جدول انتخاب رشته نهم براساس تیپ شخصیتی
تیپ شخصیتی هدایت تحصیلی
واقع‌گرا فنی و حرفه‌ای، کشاورزی، صنعتی، تربیت‌بدنی رشته تحصیلی و شغلی که در ارتباط با اشیا و ابزار باشد و جنبه فنی داشته باشد.
جستجوگر علوم ریاضی و علوم‌تجربی رشته‌های تحصیلی و مشاغلی که با داده کار می‌کنند و مستلزم تحقیق و پژوهش مداوم هستند.
هنری رشته‌های هنری، طراحی گرافیک، زبان، برخی رشته‌های علوم‌انسانی، تجربی و ریاضی رشته تحصیلی و مشاغلی که در ارتباط با داده‌ها و اشیا بوده و خلاقیت و ابتکار در آن‌ها اهمیت داشته باشند.
اجتماعی رشته‌های علوم اجتماعی، علوم تربیتی، الهیات، علوم قضایی و حقوق، روان‌شناسی، مشاوره هر نوع رشته تحصیلی و شغلی که در ارتباط با مردم باشد و در ارتباط با آموزش، تدریس و رفاه اجتماعی هستند.
متهور رشته‌های علوم‌تجربی، بازرگانی، مدیریت، علوم قضایی، حقوق، علوم سیاسی رشته‌ها و مشاغلی که با مردم سروکار دارند و در حوزه سازماندهی، مدیریت و فروشندگی هستند.
قراردادی رشته‌های امور اداری و دفتری، حسابداری، بازرس مالی، بانکداری رشته‌ها و شغل‌هایی که با جزئیات و کار با داده‌ها ارتباط دارند.

تأثیر سهمیه در انتخاب رشته نهم به دهم

سهمیه‌های مؤثر در انتخاب رشته نهم به دهم، شامل سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران، سهمیه جانبازان، سهمیه خانواده شهدا و سهمیه رزمندگان است. افرادی که از این سهمیه‌ها برخوردار هستند، در اولویت پذیرش قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که مهم‌ترین سهمیه، سهمیه مناطق است. این سهمیه امکان انتخاب و ورود به مدارس دولتی و نمونه دولتی هر رشته را با توجه به منطقه زندگی را تعیین می‌کند.

مشاوره انتخاب رشته دانش‌آموزان پایه نهم به دهم 1402 – 1403

برای انتخاب رشته موفق نیاز است تا علاقه و آینده شغلی مورد توجه قرار گیرد. بااین‌حال بسیاری از دانش‌آموزان اطلاع دقیقی از رشته انتخابی خود ندارند، بنابراین می‌توانند با کمک هدایت تحصیلی و مشاوره انتخاب رشته صحیح را انجام دهند. برای انتخاب رشته نیاز است تا به عوامل زیر توجه شود:

 1. 1. آگاهی از توانایی و استعداد

برای شناخت دقیق از استعداد نیاز است تا به نمرات سال‌های قبل توجه شود و براین‌اساس وضعیت تحصیلی خود را در نظر بگیرید. رشته تجربی به توانایی بالای دانش‌آموز در دروس زیست و شیمی نیازمند است؛ بنابراین داشتن پایه قوی در این دو درس و همچنین ریاضی و فیزیک برای موفقیت در این رشته الزامی است. علاوه بر این موارد، دانش‌آموزان باید به علوم زیستی علاقه داشته باشند تا در رشته‌های دانشگاهی به مشکل بر نخورند.

 1. 2. بررسی رشته با توجه به توانایی و امکانات موجود

دانش‌آموزان بایستی به امکانات و شرایط موجود، انتخاب رشته خود را انجام دهند.

 1. 3. شناخت دقیق رشته‌ها

دانش‌آموزان پایه نهم نیاز است تا یک درک درست از رشته‌ها داشته باشند. اطلاع کامل در مورد یک رشته، بازار کار، آینده تحصیلی و شغلی، درآمد و…می‌توانند به دانش‌آموزان درک درستی ارائه دهد.

انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم

نحوه انتخاب رشته بر پایه هدایت تحصیلی نهم به دهم در سال 1402

در زیر مراحل انتخاب رشته هدایت تحصیلی نهم به دهم ارائه شده است:

 1. 1. ورود به سامانه مای مدیو
 2. 2. واردکردن نام کاربری و رمز عبور
 3. 3. کلیک روی گزینه هدایت تحصیلی
 4. 4. انتخاب لینک تکمیل فرم اولویت
 5. 5. وارد کردن اولویت‌های انتخابی
 6. 6. دریافت پرینت از اولویت‌های انتخاب رشته

پرسش و پاسخ

دانش‌آموزان پایه نهم برای ورود به پایه دهم در رشته فنی و حرفه‌ای باید دارای معدل 12 باشند.

حداقل نمره برای درس کار و فناوری و هنر باید بیشتر از 12 و علوم بیشتر از 10 باشد.

 • حداقل نمرات برای ورود به شاخه هنر، فناوری 12، هنر 12، ریاضی 10
 • حداقل نمرات برای ورود به شاخه خدمات، فناوری 12، هنر 12، ریاضی 10
 • حداقل نمرات برای ورود به شاخه کشاورزی، فناوری 12، هنر 10، علوم 10
 • حداقل نمرات برای ورود به شاخه صنعت، فناوری 12، هنر 10، ریاضی 10

برای انتخاب رشته کار و دانش در انتخاب رشته پایه نهم به دهم مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس‌های ریاضی، کار و فناوری در سه پایه دوره اول بدون ضریب کمتر از 36 نباشد.

یکی از شرایط انتخاب رشته در پایه نهم این است که معدل سه سال دوره اول متوسطه حداقل ۱۴ باشد.

خیر. عملکرد تحصیلی تنها 35 درصد در انتخاب رشته تأثیر دارد. عوامل دیگری هم در نظر گرفته می‌شوند که شامل آزمون‌های مشاوره‌ای (30 درصد)، نظر دبیران (10 درصد)، نظر مشاور (10 درصد)، نظر خود دانش‌آموز (10 درصد) و نظر والدین (5 درصد) است.

معدل کل برای رشته انسانی بر اساس میانگین معدل سال هفتم، هشتم و نهم محاسبه می‌شود و باید حداقل ۱۴ باشد. به صورت کلی با درنظرگرفتن ضریب حداقل 378 در دروس اصلی رشته انسانی و دروس مشترک با دیگر رشته‌های نظری مانند تجربی و ریاضی، معدل دانش‌آموز باید حداقل 14 باشد تا بتواند در رشته علوم‌انسانی در پایه دهم ثبت‌نام و انتخاب رشته کند.

نمره لازم برای رشته انسانی در دروس اصلی آن یعنی عربی، ادبیات فارسی و مطالعات اجتماعی، باید به ترتیب بالای ۱۲، ۱۴، و ۱۳ باشد

دانش‌آموزانی که تصمیم دارند در این رشته تحصیل کنند باید معدل بالای 14 داشته باشند.

شرایط لازم برای ورود به رشته ریاضی، داشتن حداقل معدل 14 و مجموع نمرات ریاضی و علوم بالای 42 است.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x