جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

شرایط عمومی و اختصاصی برای شرکت در کنکور سراسری 1403

شرایط عمومی و اختصاصی برای شرکت در کنکور سراسری 1403
شرایط عمومی و اختصاصی برای شرکت در کنکور سراسری 1403
فهرست مطالب

شرایط عمومی و اختصاصی برای ثبت نام و  شرکت در کنکور سراسری 1403 جهت آگاهی از داوطلبین در دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور سراسری منتشر شده است.  برای ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403 نیاز است که شرایط خاصی را داشته باشید. در این نوشتار شرایط عمومی و اختصاصی برای ثبت‌نام در کنکور 1403 ارائه شده است.

با گزینه دو همراه باشید.

شرایط عمومی و اختصاصی برای شرکت در کنکور سراسری 1403

شرایط عمومی برای شرکت در کنکور سراسری 1403

در زیر شرایط عمومی برای شرکت در کنکور سراسری 1403 ارائه شده است:

 1. 1. عدم احراز عناد نسبت به جمهوری اسلامی
 2. 2. نداشتن سابقه عضویت خود و وابستگان آن‌ها در سازمان‌های غیرقانونی و فراماسونری
 3. 3. عدم احراز فساد اخلاقی
 4. 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی برای شرکت در کنکور سراسری 1403

در زیر شرایط اختصاصی برای شرکت در کنکور سراسری 1403 ارائه شده است:

شرایط عمومی و اختصاصی برای شرکت در کنکور سراسری 1403

مدرک موردنیاز برای ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403

 مدرک موردنیاز برای ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403 در زیر ارائه شده است:

 1. 1. داشتن یا دریافت گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی‌واحدی) و یا دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 اعم از شاخه‌های نظری، فنی و حرفهای و یا کاردانش (حداکثر تا تاریخ 31/06/1403  یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا داشتن مدرک کاردانی (فوقدیپلم)
 2. 2. ثبت‌نام و ادامه تحصیل پذیرفته‌شدگان در رشته‌هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی 1403-1404 آغاز می‌شود به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 یا پیشدانشگاهی و یا مدرک کاردانی حداکثر تا تاریخ  30/11/1403 امکان پذیر است.
 3. 3. دارندگان مدرک کاردانی (فوق‌دیپلم) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته و همچنین آن دسته از متقاضیان مذکور که حداکثر تا 31/06/1403 در مقطع کاردانی (فوقدیپلم) فارغالتحصیل می‌شوند، می‌توانند در آزمون سراسری ثبت‌نام کنند.

 

شرایط ثبت‌نام در کنکور 1403 برای فارغ التحصیلان رشته‌های طرح اجباری وزارت بهداشت

فارغ‌التحصیلان رشته‌های تحصیلی موردنیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کاردانی که باید حداکثر تا تاریخ  31/06/1403 و یا 30/11/1403 (در صورت قبولی در رشته‌هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم تحصیلی  1403-1404آغاز می‌شود) خدمات خود را شروع نکرده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می‌توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند. بدیهی است در صورت انجام قسمتی از خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، موظف به انجام مابقی خدمات پس از فراغت از تحصیل در مقطع جدید هستند.

فارغ‌التحصیلان رشته‌های تحصیلی بهداشت دهان، تکنسین سلامت دهان، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نیستند.

شرایط ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403 برای فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته‌های غیرپزشکی

فارغ‌التحصیلان دوره کاردانی رشته‌های تحصیلی گروه‌های آموزشی غیرپزشکی حداکثر تا تاریخ  1403/6/31به شرطی می‌توانند در آزمون سراسری سال  1403شرکت کنند که تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند.

شرایط ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403 برای طلاب حوزه‌های علمیه

فضلا و طلاب حوزه‌های علمیه که براساس مدرک صادر شده توسط مدیریت یکی از حوزه‌های علمیه قم و خراسان دوره سطح  1 را گذرانده‌اند و یا تا تاریخ 31/06/1403 فارغ‌التحصیل می‌شوند، منحصراً می‌توانند در گروه آزمایشی علوم انسانی ثبت‌نام و در آزمون آن شرکت کنند و در صورت پذیرفته‌شدن مشروط به گذراندن دروس پیش‌نیاز به تشخیص گروه آموزشی، ادامه تحصیل دهند. این دسته از متقاضیان باید تصویر مدرک فراغت از تحصیل خود که توسط مدیریت حوزه‌های علمیه صادر شده است را در اختیار داشته باشند.

شرایط ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403 برای پذیرفته‌شدگان کنکور 1402

پذیرفته‌شدگان دوره روزانه آزمون سراسری سال  1402مي توانند در آزمون سراسری سال  1403 ثبت‌نام و شرکت کنند. درضمن متقاضیان مذکور و نیز دانشجویان در حال تحصیل در:

 • 1. دوره روزانه
 • 2. غیر روزانه (نوبت دوم، دانشگاه آزاد اسلامی، مجازی، شهریه پرداز و پردیس خودگردان، پیام‌نور و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی)

در همه مقاطع تحصیلی اعم از:

 • 1. کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)
 • 2. کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته)
 • 3. کارشناسی‌ارشد (پیوسته و ناپیوسته)
 • 4. دکتری عمومی یا تخصصی

برای شرکت در آزمون سراسری سال  1403 به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) می‌توانند هم زمان با تحصیل در دانشگاه و بدون انصراف از تحصیل برای شرکت در آزمون سراسری سال  1403 ثبت‌نام کنند.  این دسته از داوطلبین در صورت قبولی، باید از رشته قبلی خود انصراف داده و انصراف قطعی از رشتة قبلی را به دانشگاه جدید محل تحصیل خود ارائه دهند.

لازم به توضیح است که این دسته از متقاضیان حق بازگشت و  ادامه تحصیل در رشته محل قبولی قبلی خود را ندارند و همچنین دانشجویان شاغل به تحصیل مقطع کاردانی (فوق‌دیپلم) که حداکثر تا تاریخ  31/06/1403 فارغ‌التحصیل می‌شوند، برای ثبت‌نام و شرکت در این آزمون نیاز به انصراف ندارند.

کدام داوطلبین مجاز به شرکت در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان نیستند؟

دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر و همچنین دانشجویان دارای تعهد به دستگاه‌های اجرایی کشور و بورسیه مجاز به ثبت‌نام در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند.

شرایط ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403 برای دانشجویان اخراجی

دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آیین‌نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی) را دریافت کرده‌اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه‌حساب کامل با مؤسسه ذی‌ربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذی‌ربط و در صورت نداشتن مشکل نظام‌وظیفه (برای برادران) حق ثبت‌نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. این دسته از متقاضیان می‌توانند تمامی تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به‌صورت یکجا به انجام برسانند.

شرایط ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403 برای دانش آموختگان مقطع کارشناسی

دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی در صورت شرکت مجدد در آزمون سراسری و قبولی، با رعایت شرایط ذیل می‌توانند ادامه تحصیل دهند:

 1. فارغ‌التحصیلان رشته‌های تحصیلی موردنیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کارشناسی چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرش شوند، می‌توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند. البته به شرطی که حداکثر تا تاریخ 31/06/1403 یا 30/11/1403 خدمات خود را شروع نکرده باشند.

بدیهی است در صورت انجام قسمتی از خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، موظف به انجام مابقی خدمات پس از فراغت از تحصیل در مقطع جدید هستند

 1. 2. نداشتن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاه‌های اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.
 2. 3. نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام‌وظیفه

شرایط ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403 برای دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد

دانش‌آموختگان مقاطع کارشناسی‌ارشد ناپیوسته و پیوسته تمامی رشته‌های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دکتری حرفه‌ای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، می‌توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل کنند و محدودیتی در انتخاب دوره‌های مختلف (روزانه و شهریه پرداز) ندارند.

 1. 1. انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است.
 2. 2. هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاه‌های اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.
 3. 3. نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه
 4. 4. انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای فارغالتحصیلان رشته‌های موردنیاز وزارت بهداشت الزامی است.

شرایط ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403 برای متقاضیان فارغالتحصیل رشته‌های گروه پزشکی

انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای متقاضیانی که فارغ‌التحصیل رشته‌های موردنیاز وزارت بهداشت هستند الزامی است.

فهرست مناطق و رشته‌های موردنیاز قانون مذکور و همچنین گروه‌های مازاد بر نیاز، در ابتدای هر سال توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای فارغ‌التحصیلان آن سال تعیین و اطلاع‌رسانی می‌شود.

در حال حاضر رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، علوم آزمایشگاهی، تکنولوژی پرتوشناسی، تکنولوژی اتاق عمل، هوشبری، فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی، مامایی، بهداشت عمومی، بینایی‌سنجی، شنوایی‌شناسی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، فیزیوتراپی، فنّاوری اطلاعات سلامت و علوم تغذیه مشمولین اجباری خدمات پزشکان و پیراپزشکان هستند.

پرسش و پاسخ

دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر و همچنین دانشجویان دارای تعهد به دستگاه‌های اجرایی کشور و بورسیه مجاز به ثبت‌نام در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند.

داشتن یا دریافت گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی‌واحدی) و یا دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 اعم از شاخه‌های نظری، فنی و حرفهای و یا کاردانش (حداکثر تا تاریخ  31/06/1403  یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا داشتن مدرک کاردانی (فوقدیپلم) برای ثبت‌نام در کنکور سراسری 1403 الزامی است.

برای داوطلبانی که دارای بیش از یک دیپلم هستند، نمره کل سابقه تحصیلی بر اساس بیشترین نمره تراز دروس مؤثر و معتبر محاسبه می‌شود.

دانشجویان اخراجی پس از تسویه‌حساب کامل با مؤسسه ذی‌ربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذی‌ربط و در صورت نداشتن مشکل نظام‌وظیفه (برای برادران) حق ثبت‌نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند.

ثبت‌نام و ادامه تحصیل پذیرفته‌شدگان در رشته‌هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی 1403-1404 آغاز می‌شود به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید  3-3-6 یا پیشدانشگاهی و یا مدرک کاردانی حداکثر تا تاریخ  30/11/1403 امکان پذیر است.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x