جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

شرایط و ضوابط آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان 1403

شرایط و ضوابط آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان 1403
شرایط و ضوابط آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان 1403
فهرست مطالب

شرایط پذیرش دانشگاه فرهنگیان در سال 1403 از مهمترین سوالاتی است که داوطلبین این رشته دارند. در راستای اجرای مصوبه “سیاست‌ها و ضوابط کیفیت‌بخشی دانشگاه فرهنگیان” قرار بر این شد که آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم از کنکور سراسری 1403 جدا شود. متقاضیانی که مایل به ثبت نام در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان هستند، لازم است همزمان با شروع ثبت نام آزمون سراسری 1403 برای ثبت نام در این دانشگاه اقدام کنند. در این نوشتار ضوابط آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان ارائه شده است.

 

با گزینه دو همراه باشید.

شرایط و ضوابط آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان 1403

حداکثر سن پذیرش دانشگاه فرهنگیان 1403

براساس اعلام وزارت آموزش‌وپرورش حداکثر سن مجاز برای ورود به دانشگاه فرهنگیان  22 سال تمام مبنا اول مهرماه هرسال تحصیلی خواهد بود.

معدل قابل‌قبول برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان 1403

داشتن حداقل معدل کل 14 در دوره متوسطه دهم، یازدهم و دوازهم ضروری است.

وضعیت نظام‌وظیفه برای کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

متقاضیان مرد آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان، لازم است شرایط مربوط به مقررات وظیفه عمومی را داشته باشند و منعی از نظر نظام‌وظیفه عمومی نداشته باشند.

وضعیت متقاضیان اتباع خارجی در کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

متقاضیان اتباع خارجی، مجاز به شرکت در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند.

شرایط و ضوابط آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان 1403

ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان 1403

شرایط و ضوابط کامل پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان به انضمام ظرفیت پذیرش، در دفترچه راهنمای انتخاب رشته پذیرش دانشجو – معلم به صورت جداگانه در دی‌ماه  1402 منتشر و به اطلاع متقاضیان ذی‌ربط رسانده خواهد شد.

شرایط دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان جهت شرکت در کنکور اختصاصی این دانشگاه

دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر و همچنین دانشجویان دارای تعهد به دستگاه‌های اجرایی کشور و بورسیه مجاز به ثبت‌نام در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند.

زمان برگزاری کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

فرایند ثبت‌نام، برگزاری و پذیرش در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان منحصراً در نوبت اول آزمون سراسری 1403 انجام خواهد شد. داوطلبین باید در مهلت مقرر در سامانه سنجش اقدام به ثبت نام کنند.

آزمون نوبت اول آزمون سراسری و آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان در روزهای پنجشنبه و جمعه در تاریخ 6 و 7 اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

نحوه برگزاری آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

آزمون اختصاصی برای رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در سال،1403 همراه با نوبت اول آزمون سراسری (اردیبهشت ماه) و در قالب یک دفترچه سؤال ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم علاوه بر دفترچه سؤالات تحویلی به متقاضیان در هر گروه آزمایشی، برگزار می‌شود.

ضرایب دروس در کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان

 ضرایب دروس این آزمون برای گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان به‌جز دروس ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم همانند ضرایب آزمون سراسری خواهد بود.

ضرایب دروس در کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403
گروه آزمایشی ضرایب دروس
علوم ریاضی و فنی ریاضی 12
فیزیک 9
شیمی 7
علوم تجربی زیست‌شناسی 12
فیزیک 7
شیمی 9
ریاضی 7
زمین‌شناسی 1
علوم انسانی ریاضی 6
زبان و ادبیات فارسی تخصصی 8
علوم اجتماعی 5
روان‌شناسی 2
زبان عربی تخصصی 5
تاریخ و جغرافیا 5
فلسفه و منطق 5
اقتصاد 2
هنر درک عمومی هنر 12
درک عمومی ریاضی -فیزیک 5
خلاقیت تصویری و تجسمی 3
زبان‌های خارجی زبان تخصصی 1

مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1402

مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم به ترتیب:

  • 1. هوش و استعداد معلمی با ضریب 3
  • 2. تعلیم و تربیت اسلامی با ضریب   2
  • 3. فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی با ضریب 2

برای تعدادی از رشته‌ها که در آزمون سراسری دارای آزمون عملی هستند؛ مانند علوم ورزشی و تعدادی از رشته‌های هنر، ارزیابی عملی و مهارتی نیز در ارزیابی شایستگی معلمی توسط وزارت آموزش‌وپرورش صورت می‌گیرد.

نحوه محاسبه نمره کنکور در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

ازآنجائی‌که سوابق تحصیلی دانش‌آموزان سال جاری در تیرماه سال  1403 آماده خواهد شد، ملاک معرفی چندبرابر ظرفیت برای مرحله ارزیابی شایستگی‌های معلمی در سال  1403منحصراً  60درصد نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) و  40درصد نمره کل دفترچه ویژه پذیرش دانشجو – معلم خواهد بود.

گزینش نهایی متقاضیان با معیارهای نمره آزمون اختصاصی (شامل آزمون سراسری و آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم)، نمره کل سوابق تحصیلی و نمره ارزیابی شایستگی معلمی انجام خواهد شد.

میزان تأثیر سهم سوابق تحصیلی و نمره کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

میزان تکثیر و سهم نمرات و امتیازات در نتیجه نهایی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان به صورت 50 درصد سوابق تحصیلی،  25درصد آزمون اختصاصی (شامل  15درصد نمرات آزمون سراسری (کنکور) و 10درصد آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم) و  25درصد ارزیابی شایستگی معلمی خواهد بود.

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

اعلام نتیجه نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال  1403 قبل از انتخاب رشته متقاضیان آزمون سراسری خواهد بود و به قبولین نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم، کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته در آزمون سراسری داده نخواهد شد و امکان انتخاب رشته در آزمون سراسری () کنکور) را ندارند.

بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون اختصاصی سنجش و پذیرش دانشجو – معلم در سال،1403 مهلت چند روزه به قبولین داده می‌شود تا این متقاضیان در مهلت مقرر تعیین شده و قبل از صدور کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته آزمون سراسری، درخواست انصراف خود را از قبولی در دانشگاه فرهنگیان، به آموزش وپرورش ارائه دهند تا آموزش وپرورش مشخصات این افراد را بصورت تجمیع شده به سازمان سنجش ارسال کند تا اجازه انتخاب رشته در آزمون سراسری به این افراد داده شود

زمان انتخاب رشته کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در سال   1403 اواخر دی ماه سال 1402به صورت مجزا و در درگاه اطلاعرسانی سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌پذیرد.

ارزیابی شایستگی معلمی در کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

در ارزیابی شایستگی معلمی که توسط وزارت آموزش‌وپرورش در طول سال برگزار می‌شود، دو بخش شایستگی‌های عمومی و تخصصی متقاضیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نتیجه آن تا دوسال معتبر است. برای پذیرش در سال 1403 ارزیابی شایستگی معلمی از نیمه اول دی ماه سال  1402آغاز خواهد شد.

درصورتی‌که متقاضی در ارزیابی شایستگی معلمی همان سال شرکت نکرده باشد، امکان شرکت وی در ارزیابی جدید پس از اعلام داوطلبان به میزان چندبرابر ظرفیت، فراهم خواهد شد.

ایجاد سابقه تحصیلی برای داوطلبین کنکور دانشگاه فرهنگیان

از آزمون سراسری سال  1403 و بعد از آن، همه متقاضیانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند اعم از:

  1. 1. دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در تمام نظام‌های آموزش‌وپرورش، طلاب حوزه‌های علمیه، متقاضیانی که نمره خود را قبل از خرداد سال  1384 اخذ کرده‌اند.
  2. 2. فارغ‌التحصیلان مدارس بین‌الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی

  باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی از طریق شرکت در امتحانات نهایی نظام  3-3-6 که وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌کند، اقدام کنند. در غیر این صورت، برای هر درس که سابقه تحصیلی وجود نداشته باشد و متقاضی اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی نکند، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر لحاظ می‌شود. این نمره پس از تبدیل به نمره تراز در نمره کل سابقه تحصیلی محاسبه خواهد شد.

برای متقاضیانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل‌جایگزینی با نمره کل آزمون اختصاصی نیست.  تراز هر یک از دروس سوابق تحصیلی به صورت مجزا در هر درس، دیپلم و سال انجام می‌شود.  شایان‌ذکر است، عدم شرکت در امتحان نهایی، فارغ از علت آن همچون غیبت موجه، به منزله درج نمره خام صفر در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی است.

سهمیه‌ها در کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

در کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403 سهمیه های مختلفی اعم از سهمیه مناطق، ایثارگران، بومی گزینی و … اعمال می‌شود. در ادامه به ارائه جزئیات در مورد  سهمیه‌ها در کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403 پرداخته ایم:

سهمیه ایثارگران و سهمیه مناطق در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

اعمال سهمیه مناطق و ایثارگران همانند آزمون سراسری خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سهمیه های کنکور سراسری 1403 می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

سهمیه بومی در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

پذیرش از بوم برای بوم مخصوص متقاضیان استان خواهد بود، لیکن اولویت پذیرش در سطح استان با رعایت شرایط بومی ذیل خواهد بود:

1.  در صورتی که محل اخذ  درک تحصیلی سه سال دوره متوسطة دوم برای متقاضیان در یک شهر باشد، متقاضی بومی آن شهر تلقی می‌شود.

2. در صورتي كه محل اخذ مدرك تحصیلي سه سال دوره متوسطة دوم براي متقاضيان در يك شهر نباشد، شهر محل تولد متقاضي بهعنوان شهر بومي در نظر گرفته ميشود.

3.  متقاضیاني كه سه سال دوره متوسطة دوم را در خارج از كشور گذراندهاند، شهر محل تولد، استان بومی اين متقاضيان تلقي خواهد شد.

 

4.  متقاضیاني كه سه سال دوره متوسطة دوم را خارج از كشور گذراندهاند و همچنين محل تولد ايشان نيز خارج از كشور بوده است، شهر بومی اين قبيل متقاضيان شهر تهران خواهد بود.

5. 5.  استان بومي متقاضي براساس شهر بومي داوطلب تعيين می شود.

 

 تعریف استان و شهر بومی در پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان با تعریف استان و شهر بومی در آزمون سراسری (که در دفترچه شماره   2 اطلاع‌رسانی می‌شود) متفاوت است.

عدم استفاده از سهمیه بهیاری برای متقاضیان آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

متقاضیان آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان، نمی‌توانند متقاضی استفاده از سهمیه بهیاری در گروه آزمایشی تجربی شوند.

واحدهای درسی دانشجو معلمین در صورت پذیرش در دانشگاه فرهنگیان 1403

دانشجو معلمان در طول دوران تحصیل علاوه بر گذراندن دروس برنامه درسی مصوب، باید  تعدادی دروس تعلیم‌وتربیت و پودمان‌های فرهنگی – تربیتی را براساس نظام‌نامه فرهنگی و سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش بگذرانند.

آزمون جامع دانشجو معلمین ورودی سال 1402

دانشجو معلمان ورودی سال  1402 و پس از آن، ملزم به کسب گواهینامه صلاحیت معلمی با شرکت و قبولی در (آزمون جامع) می‌باشند. شرط هرگونه به کارگیری در حرفه معلمی دارابودن گواهینامه صلاحیت معلمی است و عدم کسب» گواهینامه صلاحیت معلمی «در رشته تحصیلی در دانشگاه‌های وابسته به وزارت آموزش وپرورش به منزله عدم فراغت از تحصیل دانشجو است.

پرسش و پاسخ

داشتن حداقل معدل کل 14 در دوره متوسطه دهم، یازدهم و دوازهم ضروری است.

براساس اعلام وزارت آموزش‌وپرورش حداکثر سن مجاز برای ورود به دانشگاه فرهنگیان  22 سال تمام مبنا اول مهرماه هرسال تحصیلی خواهد بود.

آزمون اختصاصی برای رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در سال،1403 همراه با نوبت اول آزمون سراسری (اردیبهشت ماه) و در قالب یک دفترچه سؤال ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم علاوه بر دفترچه سؤالات تحویلی به متقاضیان در هر گروه آزمایشی، برگزار می‌شود.

مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم به ترتیب:

  • هوش و استعداد معلمی با ضریب 3
  • تعلیم‌وتربیت اسلامی با ضریب   2
  • فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی با ضریب 2

 ضرایب دروس این آزمون برای گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان به‌جز دروس ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم همانند ضرایب آزمون سراسری خواهد بود.

شرایط و ضوابط کامل پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان به انضمام ظرفیت پذیرش، در دفترچه راهنمای انتخاب رشته پذیرش دانشجو – معلم به صورت جداگانه در دی‌ماه  1402 منتشر و به اطلاع متقاضیان ذی‌ربط رسانده خواهد شد.

فرایند ثبت‌نام، برگزاری و پذیرش در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان منحصراً در نوبت اول آزمون سراسری 1403 انجام خواهد شد. داوطلبین باید در مهلت مقرر در سامانه سنجش اقدام به ثبت نام کنند. آزمون نوبت اول آزمون سراسری و آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان در روزهای پنجشنبه و جمعه در تاریخ 6 و 7 اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر و همچنین دانشجویان دارای تعهد به دستگاه‌های اجرایی کشور و بورسیه مجاز به ثبت‌نام در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند

اعمال سهمیه مناطق و ایثارگران همانند آزمون سراسری خواهد بود.

تعریف استان و شهر بومی در پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان با تعریف استان و شهر بومی در آزمون سراسری (که در دفترچه شماره2  اطلاع‌رسانی می‌شود) متفاوت است.

متقاضیان اتباع خارجی، مجاز به شرکت در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند.

میزان تکثیر و سهم نمرات و امتیازات در نتیجه نهایی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان به صورت 50 درصد سوابق تحصیلی،  25درصد آزمون اختصاصی (شامل  15درصد نمرات آزمون سراسری (کنکور) و 10درصد آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم) و  25درصد ارزیابی شایستگی معلمی خواهد بود.

اعلام نتیجه نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال  1403 قبل از انتخاب رشته متقاضیان آزمون سراسری خواهد بود و به قبولین نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم، کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته در آزمون سراسری داده نخواهد شد و امکان انتخاب رشته در آزمون سراسری () کنکور) را ندارند.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x