جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

شیوه پذیرش و درصد تأثیر دانشگاه فرهنگیان

شیوه پذیرش و درصد تأثیر دانشگاه فرهنگیان
شیوه پذیرش و درصد تأثیر دانشگاه فرهنگیان
فهرست مطالب

شیوه پذیرش در دانشگاه فرهنگیان با دانشگاه سراسری متفاوت است. آیا می دانید که معدل و نمره کنکور در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان چگونه محاسبه می شود؟  داوطلبانی که تمایل به شرکت در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان  1403 دارند، باید نسبت به شیوه پذیرش و میزان تاثیر معدل و کنکور در نمره کل نهایی آگاه باشند. شیوه پذیرش و درصد تأثیر دانشگاه فرهنگیان با کنکور سراسری 1403 متفاوت است. در این نوشتار نحوه محاسبه نمره کنکور در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403 ارائه شده است.

با گزینه دو همراه باشید.

شیوه پذیرش و درصد تأثیر دانشگاه فرهنگیان

نحوه محاسبه نمره کنکور در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

ازآنجائی‌که سوابق تحصیلی دانش‌آموزان سال جاری در تیرماه سال  1403 آماده خواهد شد، ملاک معرفی چندبرابر ظرفیت برای مرحله ارزیابی شایستگی‌های معلمی در سال  1403منحصراً  60درصد نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) و  40درصد نمره کل دفترچه ویژه پذیرش دانشجو – معلم خواهد بود.

گزینش نهایی متقاضیان با معیارهای نمره آزمون اختصاصی (شامل آزمون سراسری و آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم)، نمره کل سوابق تحصیلی و نمره ارزیابی شایستگی معلمی انجام خواهد شد.

میزان تأثیر سهم سوابق تحصیلی و نمره کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

میزان تأثیر و سهم نمرات و امتیازات در نتیجه نهایی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان به صورت 50 درصد سوابق تحصیلی،  25درصد آزمون اختصاصی (شامل  15درصد نمرات آزمون سراسری (کنکور) و 10درصد آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم) و  25درصد ارزیابی شایستگی معلمی خواهد بود.

شیوه پذیرش و درصد تأثیر دانشگاه فرهنگیان

 • 50 درصد تأثیر قطعی معدل
 • 25 درصد کنکور
 • 25 درصد مصاحبه

تقسیم تأثیر 25 درصد کنکور فرهنگیان

 • 15 درصد (سوالات اختصاصی هر گروه آزمایشی)
 • 10 درصد سوالات اختصاصی فرهنگیان

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

اعلام نتیجه نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال  1403 قبل از انتخاب رشته متقاضیان آزمون سراسری خواهد بود و به قبولین نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم، کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته در آزمون سراسری داده نخواهد شد و امکان انتخاب رشته در آزمون سراسری () کنکور) را ندارند.

بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون اختصاصی سنجش و پذیرش دانشجو – معلم در سال،1403 مهلت چند روزه به قبولین داده می‌شود تا این متقاضیان در مهلت مقرر تعیین شده و قبل از صدور کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته آزمون سراسری، درخواست انصراف خود را از قبولی در دانشگاه فرهنگیان، به آموزش وپرورش ارائه دهند تا آموزش وپرورش مشخصات این افراد را بصورت تجمیع شده به سازمان سنجش ارسال کند تا اجازه انتخاب رشته در آزمون سراسری به این افراد داده شود

نکات مهم در خصوص آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

نکات مهم در خصوص آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403 در زیر ارائه شده است:

 1. 1. داوطلبانی که در زمان ثبت‌نام آزمون سراسری سال 1403 (نوبت اول)، نوع آزمون خود را “فقط متقاضی شرکت در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم هستم” انتخاب می‌نمایند، در صورت قبولی و یا عدم قبولی در آزمون پذیرش دانشجو – معلم حق انتخاب رشته در رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال 1403 را نخواهند داشت.
 2. 2. داوطلبانی که در زمان ثبت‌نام، نوع آزمون خود را “متقاضی شرکت در آزمون سراسری و همچنین آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم هستم” انتخاب می‌نمایند، در صورت قبولی نهایی در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم حق انتخاب رشته در آزمون سراسری سال 1403 را ندارند.

 لازم به یادآوری است اعلام نتیجه نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال 1403 قبل از انتخاب رشته متقاضیان آزمون سراسری اعلام خواهد شد و به قبولین نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم، کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته در آزمون سراسری داده نخواهد شد.

 1. 3. بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال 1403، مهلت چند روزه به این دسته از داوطلبان داده می‌شود که چنانچه از قبولیِ خود در دانشگاه فرهنگیان منصرف شدند، امکان انتخاب رشته در آزمون سراسری سال 1403 را داشته باشند.

این دسته از داوطلبان لازم است در فرصت تعیین شده که از طرف سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد درخواست انصراف خود را قبل از صدور کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته، به آموزش‌وپرورش ارائه دهند.

آزمون جامع دانشجو معلمین ورودی سال 1402

دانشجو معلمان ورودی سال  1402 و پس از آن، ملزم به کسب گواهینامه صلاحیت معلمی با شرکت و قبولی در (آزمون جامع) می‌باشند. شرط هرگونه به کارگیری در حرفه معلمی دارابودن گواهینامه صلاحیت معلمی است و عدم کسب گواهینامه صلاحیت معلمی در رشته تحصیلی در دانشگاه‌های وابسته به وزارت آموزش وپرورش به منزله عدم فراغت از تحصیل دانشجو است.

ارزیابی شایستگی معلمی در کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403

در ارزیابی شایستگی معلمی که توسط وزارت آموزش‌وپرورش در طول سال برگزار می‌شود، دو بخش شایستگی‌های عمومی و تخصصی متقاضیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نتیجه آن تا دو سال معتبر است. برای پذیرش در سال 1403 ارزیابی شایستگی معلمی از نیمه اول دی ماه سال  1402آغاز خواهد شد.

درصورتی‌که متقاضی در ارزیابی شایستگی معلمی همان سال شرکت نکرده باشد، امکان شرکت وی در ارزیابی جدید پس از اعلام داوطلبان به میزان چندبرابر ظرفیت، فراهم خواهد شد.

ایجاد سابقه تحصیلی برای داوطلبین کنکور دانشگاه فرهنگیان

از آزمون سراسری سال  1403 و بعد از آن، همه متقاضیانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند اعم از:

 1. 1. دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در تمام نظام‌های آموزش‌وپرورش، طلاب حوزه‌های علمیه، متقاضیانی که نمره خود را قبل از خرداد سال  1384 اخذ کرده‌اند
 2. 2. فارغ‌التحصیلان مدارس بین‌الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی

  باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی از طریق شرکت در امتحانات نهایی نظام  3-3-6 که وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌کند اقدام کنند. در غیر این صورت، برای هر درس که سابقه تحصیلی وجود نداشته باشد و متقاضی اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی نکند، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر لحاظ می‌شود. این نمره پس از تبدیل به نمره تراز در نمره کل سابقه تحصیلی محاسبه خواهد شد.

برای متقاضیانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل‌جایگزینی با نمره کل آزمون اختصاصی نیست.  تراز هر یک از دروس سوابق تحصیلی به صورت مجزا در هر درس، دیپلم و سال انجام می‌شود.  شایان‌ذکر است، عدم شرکت در امتحان نهایی، فارغ از علت آن همچون غیبت موجه، به منزله درج نمره خام صفر در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی است.

پرسش و پاسخ

میزان تاثیر و سهم نمرات و امتیازات در نتیجه نهایی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان به صورت 50 درصد سوابق تحصیلی،  25درصد آزمون اختصاصی (شامل  15درصد نمرات آزمون سراسری (کنکور) و 10درصد آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم) و  25درصد ارزیابی شایستگی معلمی خواهد بود.

آزمون اختصاصی برای رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در سال،1403 همراه با نوبت اول آزمون سراسری (اردیبهشت ماه) و در قالب یک دفترچه سؤال ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم علاوه بر دفترچه سؤالات تحویلی به متقاضیان در هر گروه آزمایشی، برگزار می‌شود.

مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم به ترتیب:

 • هوش و استعداد معلمی با ضریب 3
 • تعلیم‌وتربیت اسلامی با ضریب   2

داشتن حداقل معدل کل 14 در دوره متوسطه دهم، یازدهم و دوازهم ضروری است.

 ضرایب دروس این آزمون برای گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان به‌جز دروس ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم همانند ضرایب آزمون سراسری خواهد بود.

ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان که تقریباً هر ساله دچار تغییراتی می‌شود. قرار است هرسال 5 هزار نفر به ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان اضافه گردد تا به سقف 40 هزار نفر برسد. بنابراین در سال جاری نیز با افزایش ظرفیت پذیرش روبرو خواهیم بود.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x