جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

ضرایب دروس کنکور 1403 و مهم‌ترین درس هر رشته

ضرایب دروس کنکور 1403 و مهم‌ترین درس هر رشته
ضرایب دروس کنکور 1403 و مهم‌ترین درس هر رشته
فهرست مطالب

آشنایی با ضرایب دروس کنکور 1403 و مهم‌ترین درس هر رشته برای داشتن یک برنامه مطالعاتی قوی لازم و ضرروی است.  دروس رشته های نظری مانند تجربی، ریاضی و انسانی و همچنین رشته زبان و هنر از نظر ضرایب با هم متفاوت است. هر کدام از دروس تخصصی دارای ضرایب تاثیر متفاوتی در رتبه کنکور هستند. در این مقاله تصمیم داریم ضرایب هر درس برای هر رشته را ارائه دهیم و همچنین مهم‌ترین درس هر رشته را نیز بیان کنیم.

با گزینه دو همراه باشید.

ضرایب دروس کنکور 1403 و مهم‌ترین درس هر رشته

مهم‌ترین درس هر رشته در کنکور 1403

برای کسب رتبه برتر نیاز است که دروس تخصصی را براساس اولویت مطالعه کرد. حال اینکه نحوه اولویت‌بندی دروس برای هر رشته به چه صورت باشد، در این مقاله به آن پرداخته‌ایم. به صورت ساده‌تر جهت داشتن یک برنامه‌ریزی کنکوری نیاز است که اهمیت دروس را بسنجند و بر همین اساس اولویت‌بندی کنید. اینکه شما دروس را براساس ضریب اولویت‌بندی کنید، به آن استراتژی مطالعاتی می‌گویند. براساس استراتژی مطالعاتی است که می‌توانید در یک بازه زمانی خوب بهترین نتیجه را کسب کنید.

جهت  کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برنامه‌ریزی کنکور می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

برنامه ریزی کنکور 1403

قبل از اینکه به معرفی مهم‌ترین درس هر رشته و ضرایب دروس برای هر رشته بپردازیم، بهتر است به دو نکته مهم توجه کنید.

نکته اول:

با توجه به اینکه دروس عمومی از کنکور 1403 حذف شده است، بنابراین در کنکور سراسری تنها از دروس تخصصی سؤال طرح می‌شود. البته حذف دروس عمومی از کنکور به این معنا نیست که دیگر در نتیجه کنکور هیچ تأثیر ندارند. از سال 1402 سوابق تحصیلی دارای تأثیر مستقیم و قطعی در کنکور هستند و هر درس عمومی و تخصصی در سوابق تحصیلی اهمیت دارد و دارای ضریب تأثیر خاص خودش است.

نکته دوم:

برای قبولی در رشته‌های موردنظر در هر گروه آزمایشی که شرکت کرده‌اید، شما تنها یک زیر گروه دارید. از سال 1402 زیرگروه ها از کنکور سراسری حذف شدند. با حذف شدن زیرگروه ها از کنکور سراسری تمامی دروس برای قبولی در تمامی رشته ها دارای ضریب یکسان است. برای مثال در کنکورهای سال قبل درس زمین شناسی در رشته تجربی برای یک زیرگروه صفر و برای یک زیرگروه دیگر 1 بود. با حذف شدن زیرگروه ها برای قبولی در کنکور 1403، ضرایب همه دروس تخصصی برای قبولی در همه رشته ها یکسان در نظر گرفته می شود.

با درنظرگرفتن این دو نکته، اکنون به سراغ ارائه ضرایب دروس هر رشته در کنکور 1403 می رویم و مهم‌ترین دروس هر رشته را معرفی می کنیم.

دروس تخصصی در کنکور ریاضی 1403

در جدول زیر دروس تخصصی در کنکور ریاضی 1403 ارائه شده است.

دروس تخصصی در کنکور ریاضی 1403
دروس اختصاصی پایه دهم دروس اختصاصی پایه یازدهم دروس اختصاصی پایه دوازدهم
ریاضی 1 هندسه 2 حسابان 2
هندسه 1 آمار و احتمال هندسه 3
شیمی 1 حسابان 1 ریاضیات گسسته
فیزیک 1 فیزیک 2 فیزیک 3
شیمی 1 شیمی 2 شیمی 3

ضریب تأثیر دروس اختصاصی رشته ریاضی کنکور 1403

هر درس در کنکور دارای یک ضریب مخصوص است. نمرات کسب شده برای هر درس براساس ضرایب آن سنجیده می‌شود. در جدول زیر ضریب تأثیر دروس اختصاصی رشته ریاضی کنکور 1403 ارائه شده است:

ضریب تأثیر دروس اختصاصی رشته ریاضی کنکور 1403
ریاضیات 12
فیزیک 9
شیمی 7

مهم‌ترین درس در کنکور 1403 درس ریاضیات است. این درس بیشترین تعداد سوال در دفترچه کنکور و بیشترین ضریب را دارد. دانش آموزان رشته ریاضی باید این درس را به صورت جدی تر مورد مطالعه قرار دهند.

ضرایب دروس عمومی رشته ریاضی در کنکور 1403

درست است که دروس عمومی از کنکور 1403 حذف شده است، اما فراموش نکنید که این دروس تاثیر خود را در سوابق تحصیلی می گذارند. هر یک از دروس عمومی یک ضریب مخصوص دارند. این دروس روی سوابق تحصیلی اثر گذاشته و سوابق هم مستقیما روی نتیجه نهایی کنکور تاثیر می گذارد.

با بررسی جدول ضرایب سوابق تحصیلی که برای کنکور 1403 منتشر شده است، متوجه خواهید شد که دروس عمومی در سوابق تحصیلی تاثیر بیشتری از دروس اختصاصی دارد. یعنی دروس عمومی دارای ضریب بیشتری هسند.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید، ضرایب دروس عمومی و تخصصی رشته ریاضی در سوابق تحصیلی را از لینک زیر مشاهده کنید:

ضریب امتحان نهایی دوازدهم ریاضی برای کنکور 1403 

دروس تخصصی در کنکور تجربی 1403

در جدول زیر می‌توانید نام دروس تخصصی رشته علوم تجربی برای کنکور 1403 را مشاهده کنید:

دروس تخصصی در کنکور تجربی 1403
دروس اختصاصی پایه دهم دروس اختصاصی پایه یازدهم دروس اختصاصی پایه دوازدهم
ریاضی 1 ریاضی 2 ریاضی 3
زیست‌شناسی 1 زیست‌شناسی 2 زیست‌شناسی 3
فیزیک 1 فیزیک 2 فیزیک 3
شیمی 1 شیمی 2 شیمی 3
زمین‌شناسی

ضریب تأثیر دروس اختصاصی رشته تجربی کنکور 1403

هر یک از دروس رشته تجربی دارای ضریب مخصوص به خود است. داوطلبین با کمک ضرایب هر درس می‌توانند یک اولویت‌بندی صحیحی برای مطالعه داشته باشند.  در جدول زیر ضریب تأثیر دروس اختصاصی رشته تجربی کنکور 1403 ارائه شده است:

ضریب تأثیر دروس اختصاصی رشته تجربی کنکور 1403
زمین‌شناسی 1
ریاضی 7
زیست‌شناسی 12
فیزیک 7
شیمی 9

همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، درس زیست‌شناسی بیشترین ضریب را بین سایر دروس دارد و تأثیر زیادی در نمره قبولی کنکور دارد. اگر می‌خواهید که در کنکور 1403 رشته تجربی در رشته مورد نظر خود قبول شوید، باید تمرکز زیادی روی دروس زیست داشته باشید.

ضرایب دروس عمومی رشته تجربی در کنکور 1403

درست است که دروس عمومی از کنکور 1403 حذف شده اند، اما تاثیر این دروس از کنکور حذف نشده است. دروس عمومی تاثیر خود را روی سوابق تحصیلی اعمال می کنند، حتی ضرایب دروس عمومی نسبت به دروس تخصصی در سوابق تحصیلی بیشتر است.

با توجه به اینکه سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور تأثیر می‌گذارد و این تأثیر به میزان 50 درصد قطعی است، ازاین‌رو نمرات کسب شده در امتحانات نهایی روی نتیجه کنکور تأثیر دارد.  توجه کنید که هم دروس عمومی و دروس تخصصی به صورت نهایی برگزار می‌شوند. هر درسی دارای ضریب مخصوص به خود است.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید، ضرایب دروس عمومی و تخصصی رشته تجربی در سوابق تحصیلی را از لینک زیر مشاهده کنید:

ضریب امتحان نهایی دوازدهم تجربی برای کنکور 1403 

دروس تخصصی در کنکور انسانی 1403

در جدول زیر می‌توانید نام دروس تخصصی رشته علوم انسانی برای کنکور 1403 را مشاهده کنید:

دروس تخصصی در کنکور انسانی 1403
دروس اختصاصی پایه دهم دروس اختصاصی پایه یازدهم دروس اختصاصی پایه دوازدهم
ریاضی و آمار 1 ریاضی و آمار 2 ریاضی و آمار 3
علوم و فنون ادبی 1 علوم و فنون ادبی 2 علوم و فنون ادبی 3
عربی، زبان قرآن 1 عربی، زبان قرآن 2 عربی، زبان قرآن 3
تاریخ 1 تاریخ 2 تاریخ 3
جغرافیا ایران جغرافیای 2 جغرافیای کاربردی 3
جامعه‌شناسی 1 جامعه‌شناسی 2 جامعه‌شناسی 3
منطق فلسفه 1 فلسفه 2
اقتصاد روان‌شناسی

ضریب تأثیر دروس اختصاصی رشته انسانی کنکور 1403

ضرایب دروس کنکور انسانی 1403
نام درس ضریب
ریاضی 6
اقتصاد 2
زبان و ادبیات فارسی تخصصی 8
زبان عربی تخصصی 5
تاریخ و جغرافیا 5
علوم اجتماعی 5
فلسفه و منطق 5
روان‌شناسی 2

همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، درس زبان و ادبیات تخصصی بیشترین ضریب را بین سایر دروس دارد و تأثیر زیادی در نمره قبولی کنکور دارد. اگر می‌خواهید که در کنکور 1403 رشته انسانی در رشته مورد نظر خود قبول شوید، باید تمرکز زیادی روی دروس زبان و ادبیات فارسی تخصصی داشته باشید.

ضرایب دروس عمومی رشته انسانی در کنکور 1403

دروس عمومی در کنکور 1403 حذف شده اند، اما این حذف شدن به این معنا نیست که به صورت کلی هیچ تاثیری در نمره کنکور ندارند. علاوه بر درصد و تراز کنکور سراسری که از دروس تخصصی ایجاد می شود، نمرات سوابق تحصیلی نیز در نتیجه نهایی کنکور تاثیر گذاراست. نمرات سوابق تحصیلی از نمرات امتحانات نهایی دوازدهم ایجاد می شود. در امتحانات نهایی هم دروس عمومی و هم دروس تخصصی هستند که هر کدام ضرایب متفاوتی دارند. براساس جداول ضرایب دروس سابقه تحصیلی رشته انسانی متوجه خواهید شد که دروس عمومی نسبت به دروس تخصصی دارای ضرایب بیشتری هستند.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید، ضرایب دروس عمومی و تخصصی رشته انسانی در سوابق تحصیلی را از لینک زیر مشاهده کنید:

ضریب امتحان نهایی دوازدهم انسانی برای کنکور 1403 

ضریب تأثیر دروس اختصاصی در کنکور هنر 1403

هر یک از دروس هنر دارای ضریب مخصوص به خود است. داوطلبین با کمک ضرایب هر درس می‌توانند یک اولویت‌بندی صحیحی برای مطالعه داشته باشند.  در جدول زیر ضریب تأثیر دروس اختصاصی کنکور هنر 1403 ارائه شده است:

ضرایب دروس کنکور هنر 1403
نام درس ضریب
درک عمومی هنر 12
درک عمومی ریاضی – فیزیک 5
خلاقیت تصویری و جسمی 3

همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، بیشترین ضریب را در کنکور هنر، درس درک عمومی هنر دارد. داوطلبین برای قبولی در کنکور هنر باید برای این درس برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشند.

ضرایب دروس عمومی کنکور هنر 1403

دروس عمومی در کنکور هنر تأثیر خود را روی سوابق تحصیلی می‌گذارد. سوابق تحصیلی هم روی نتیجه کنکور تأثیر می‌گذارد. تأثیر سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور هنر به میزان 28 درصد قطعی است. نمره نهایی کنکور از نمره آزمون اختصاصی (کنکور) و نمره سوابق تحصیلی ایجاد می شود. سهم آزمون اختصاصی کنکور 72 درصد و سهم سوابق تحصیلی 28 درصد است. اگر در دروس عمومی سابقه تحصیلی ندارید، برای شرکت در کنکور هنر، نیاز است که برای دروس عمومی سابقه تحصیلی ایجاد کنید.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید، ضرایب دروس سوابق تحصیلی کنکور هنر را از لینک زیر مشاهده کنید:

ضریب سوابق تحصیلی برای کنکور هنر 1403

ضریب تأثیر دروس اختصاصی در کنکور زبان 1403

تنها یک درس در کنکور زبان ارائه می‌شود و آن هم زبان تخصصی است. در جدول زیر ضریب تأثیر دروس اختصاصی کنکور زبان 1403 ارائه شده است:

ضرایب دروس کنکور زبان‌های خارجی 1403
نام درس ضریب
زبان تخصصی 1

ضرایب دروس عمومی کنکور زبان 1403

دروس عمومی در کنکور زبان تأثیر خود را روی سوابق تحصیلی می‌گذارد. همان‌طور که بیان شد، سوابق تحصیلی روی نتیجه کنکور تأثیر می‌گذارد. تأثیر سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور زبان به میزان 28 درصد قطعی است. نمره نهایی کنکور از نمره آزمون اختصاصی (کنکور) و نمره سوابق تحصیلی ایجاد می شود. سهم آزمون اختصاصی کنکور 72 درصد و سهم سوابق تحصیلی 28 درصد است. اگر در دروس عمومی سابقه تحصیلی ندارید، برای شرکت در کنکور هنر، نیاز است که برای دروس عمومی سابقه تحصیلی ایجاد کنید.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید، ضرایب دروس سوابق تحصیلی کنکور زبان را از لینک زیر مشاهده کنید:

ضریب سوابق تحصیلی برای کنکور زبان 1403

پرسش و پاسخ

مهم‌ترین درس در کنکور ریاضی 1403 مربوط به درس ریاضیات با ضریب 12 است.

مهم‌ترین درس در کنکور تجربی 1403 مربوط به درس زیست شناسی با ضریب 12 است.

مهم‌ترین درس در کنکور انسانی 1403 مربوط به درس ادبیات با ضریب 8 است.

مهم‌ترین درس در کنکور هنر 1403 مربوط به درس درک عمومی هنر با ضریب 12 است.

تنها یک درس در کنکور زبان 1403 مطرح می شود که آن هم درس زبان تخصصی است که ضریب یک دارد.

درست است که دروس عمومی از کنکور 1403 حذف شده است، اما تاثیر آن در سوابق تحصیلی برقرار است. دروس عمومی هر کدام دارای ضریب مخصوص خود هستند.

دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم به صورت نهایی برگزار می‌شود و نمرات کسب شده در امتحانات نهایی روی سوابق تحصیلی اثر می‌گذارد. سوابق تحصیلی هم روی نتیجه کنکور تأثیر قطعی و مستقیم دارد.

تأثیر سوابق تحصیلی رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی در کنکور 1403 به میزان 50 درصد قطعی است.

میزان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور هنر و زبان 1403 به میزان 28 درصد قطعی است. سهم کنکور نیز به میزان 72 درصد قطعی است.

داوطلبی که در یک یا چند درس فاقد سابقه تحصیلی است، باید برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کند، در غیر این صورت نمره آن درس برای وی صفر لحاظ می‌شود.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x