جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

عناصر واسطه، ویژگی های آن و تشکیل یون های رنگی

عناصر واسطه، ویژگی های آن و تشکیل یون های رنگی
فهرست مطالب

در این بخش به موضوع دنیای رنگی با عنصرهای دسته d ، تشکیل یون های رنگی از طریق عناصر واسطه خواهیم پرداخت.

پخش ویدئو

عناصر واسطه و ویژگی های آن

در عنصرهای دسته d یا عناصر واسطه، زیر لایه ی  d آن ها در حال پر شدن می باشد. مانند عناصر واسطه دوره ی 4 که شامل عناصر 21 تا 30 می شوند. به عنوان مثال آرایش الکترونی عنصر 21، به صورت 3d14s2 [Ar18]است که زیر لایه d آن در حال پر شدن می باشد.

تشکیل یون های رنگی از عناصر واسطه

حال به موضوع علت تشکیل یون های رنگی از عناصر واسطه خواهیم پرداخت.  یون رنگی در اثر برانگیخته شدن و بازگشت الکترون به وجود خواهد آمد.  هنگامی که عناصر واسطه تشکیل یون می دهند، s آنها خالی می شود. به طور مثال +V2، داریم که آرایش الکترونی آن به شکل  3[Ar] است. در اینجا 4s0 و 4p0 خواهیم داشت. اختلاف انرژی  s3 و 4d زیاد نیست. یعنی با تاباندن نور سفید به کاتیون های واسطه، یک الکترون از d به 4 s می آید. بنابراین مقداری از انرژی نور سفید را می گیرد. پس هنگامی که مقداری از طیف نور سفید را گرفته، نور مکمل را ایجاد خواهد نمود. در این صورت رنگ را مشاهده خواهیم کرد. پس یون های واسطه به این علت رنگی هستند. اگر حتی s را هم در نظر نگیریم، خود اوربیتال های d اختلاف سطح انرژی دارند. یعنی اگر اوربیتال های d یا زیر لایه d را در نظر بگیریم، دو تکه می شوند. چون دو قسمت شده بنابراین در زیر لایه d هم جا به جایی الکترون با مصرف انرژی و آزاد شدن نور همراه است. لذا نشر نور را خواهیم داشت. پس از طریق عناصر واسطه می توانیم یون های رنگی با حداقل انرژی و حتی نور سفید را مشاهده نمائیم.

در عناصر واسطه یا عناصر دسته d، زیر لایه d آن ها در حال پر شدن است.

برای مشاهده تست ها و مثال های بیشتر از موضوع عناصر واسطه، تشکیل یون های رنگی از عناصر واسطه می توانید فیلم آموزشی را مشاهده کنید.

سوالات متداول

در عناصر دسته d یا عناصر واسطه، زیر لایه ی  d در حال پر شدن می باشد. یعنی ابتدا زیر لایه d پر خواهد شد.

یون رنگی در اثر برانگیخته شدن و بازگشت الکترون به وجود می آید. یکی از راه ها برای تشکیل یون های رنگی از طریق عناصر واسطه می باشد.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x