جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

قبولی در امتحان نهایی 1403

قبولی در امتحان نهایی 1403
قبولی در امتحان نهایی 1403
فهرست مطالب

قبولی در امتحان نهایی 1403 نیازمند این است که شما مفهومی و استنباطی خواندن را به خوبی بلد باشید. اگر می‌خواهید نمره 20 را در امتحان نهایی 1403 که سوالات آن مفهومی و استنباطی است را کسب کنید. پس به تکنیکهای مختلف نیاز دارید. راز موفقیت شما به چندین فاکتور بستگی دارد، با آگاهی بیشتر به سراغ امتحان نهایی بروید تا نتیجه مطلوب کسب شود.

با گزینه دو همراه باشید.

قبولی در امتحان نهایی 1403

در درس خواندن فعال باشید.

قبولی در امتحان نهایی تنها به این منزله نیست که شما یک کتابی را جلو خود باز بگذارید و 24 ساعته مطالعه کنید. اگر شما کتاب را روخوانی کنید، بعد از چند ساعت و یا چند روز همه چیز را فراموش خواهید کرد، اما اگر مطالعه فعال داشته باشید، تا سال‌ها اطلاعات یاد گرفته شده را فراموش نخواهید کرد.

البته ناگفته نماند که خود شما هم در جریان هستید که با روخوانی سطحی در امتحان نهایی و یا کنکور موفق نخواهید شد. برای 20 گرفتن در امتحان نهایی شما باید دانش آموز فعالی باشید، یعنی:

 1. 1. قبل از شروع کلاس درس، مطالب درسی جدید را بخوانید و سوالات خود را یادداشت کنید و در زمان مناسب از معلم بپرسید. تیترها و عکس‌ها و نمودارها را تجزیه و تحلیل کنید تا هیچ نکته‌ای را جا نگذارید.
 2. 2. بعد از مطالعه هر مبحث، چند نمونه سوال تستی و تشریحی حل کنید.
 3. 3. قسمت‌های مختلف کتاب را که به همدیگر مرتبط است را پیدا کرده و به هم لینک دهید و نکات مربوط به آن را یادداشت کنید.
 4. 4. هر درس را در همان روز مطالعه کنید، زیرا اگر زمان بین یادگرفتن درس و مرور آن درس زیاد باشد، تثبیت اطلاعات در حافظه دشوار می‌شود.
 5. 5. مطالعه و مرور کافی نیست، شما باید سبک سوالاتی که ممکن است از این مطالب طرح شود را شناسایی کنید، برای این منظور خود را به جای معلم بگذارید، چه سوالاتی طرح می‌کردید؟!

قبولی در امتحان نهایی قسمت اول را مطالعه نکرده اید، پس بهتر است روی لینک کلیک نمایید.

دقیقه 90‌ای بودن در شب امتحان نهایی یعنی شکست

اینکه بخواهید در شب امتحان یک کتاب را مرور کنید و سپس 20 بگیرید، باید بگوییم که اشتباه می‌کنید. دقیقه 90 بودن برای امتحان نهایی آن هم در برهه‌ای که تمامی سوالات مفهومی و استنباطی است یعنی کسب نمرات پایین! نمرات پایین نیز یعنی شما 50 درصد سهم معدل را در کنکور از دست می‌دهید و در نهایت این یعنی اینکه مهر پایان به آرزوهای شما!

آیا چنین چیزی می‌خواهید؟ اگر نه که به دنبال تغییر رویه باشید. برنامه ریزی درسی در این زمینه به شما کمک می‌کند. مطالعه حجم زیاد مطالب را برای یک شب نگذارید، زیرا استرس توانایی ذهنی شما را کاهش می‌دهد.

چگونه امتحان فارسی نهایی را 20 بگیریم؟ فارس ضریب بالایی در بین دروس امتحان نهایی دارد، از آن سرسری نگذرید.

حداقل نمره قبولی امتحان نهایی چقدر است؟

 

قبولی در امتحان نهایی 1403

عوامل حواس پرتی خداحافظ!

به طور متوسط افراد حدود 3 ساعت از زمان روزانه خود را صرف تلفن همراه می‌کنند و در طول یک روز حدود 58 بار موبایل خود را چک می‌کنند. این بازه زمانی برای یک دانش آموز متوسطه دوم یعنی اتلاف وقت! زیرا در حدود همین 3 ساعت می‌توانید ریاضی یا زیست یا سایر دروس مهم را مطالعه کنید.

شبکه‌های مجازی، سریال، انیمه و …. همگی می‌توانند از عوامل حواس پرتی شما باشند. اگر برنامه ریزی داشته باشید و متعهد باشید، آنگاه عوامل حواس پرتی را از خود دور می‌کنید. نمی‌دانید چگونه روی درس خواندن تمرکز کنید، مقاله تمرکز در هنگام مطالعه برای شما عزیزان است.

دلیل افت نمرات امتحان نهایی خرداد 1402 چه بود؟ امسال نیز قرار است چنین اتفاقی بیفتد؟

استرس نداشته باشید.

مرسی که گفتید! اما آیا این سوال برای شما پیش نیامده است که چرا با اینکه زیاد درس خوانده‌ام اما چیزی یادم نمی‌آید؟

این سوال یک جواب بیشتر ندارد، استرس.

اضطراب و استرس سبب افزایش هورمون اپی نفرین می‌شود و همین امر بازدهی مغز را به شدت پایین می‌آورد. از طرف دیگر ترشح طولانی مدت هورمون کورتیزول سبب کاهش سطح ایمنی بدن شده و بدن را ضعیف می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید در سرجلسه امتحان موفق باشید، استرس را کنترل کنید. روش‌های کنترل اضطراب در زیر ارائه شده است:

 1. گوش دادن به موسیقی آرامش بخش
 2. مدیتیشن یا ورزش روزانه
 3. نفس عمیق کشیدن
 4. داشتن سبک زندگی سالم مانند ورزش روزانه، تغذیه سالم و مدیریت روابط
 5. خواب کافی، مصرف کمتر کافئین و داشتن بهداشت روان سالم

راه‌های کنترل استرس در جلسه امتحان نهایی را بخوانید، مطمئنیم که به شما کمک خواهد کرد.

7 نکته برای کاهش استرس در زمان مطالعه نیز به شما کمک می کند تا مطالعه موثرتری داشته باشید.

بخواب!

اگر تا ساعت 3 صبح هم بیدار بمانید، باز هم تاثیری در نمره امتحان شما ایجاد نمی‌شود، چرا؟ زیرا اگر در دراز مدت این کار را انجام دهید، حافظه شما دچار مشکل می‌شود. کبد و سایر اجزای بدن از ساعت 10 شب تا ساعت 2 صبح پاکسازی خود را شروع می‌کنند، همچنین هورمون ملاتونین که مربوط به تنظیم ساعت خواب و بیداری است نیز در ساعت‌های مشخصی ترشح می‌شود. با شب بیدار موندن و نداشتن بهداشت خواب به سلامت ذهن خود آسیب می‌زنید.

برای سلامت ذهن و روان و بدن نیاز دارید که بین 7 تا 8 ساعت خواب مفید داشته باشید.

نکات مهم برای درس خواندن

چگونه در امتحانات نهایی قبول شویم و 20 بگیریم؟ آیا به دنبال جواب هستید، پس بهتر است نکات زیر را برای درس خواندن جدی بگیرید.

فضای مطالعه اختصاص برای خود ایجاد کنید.

ویژگی‌های یک فضای مطالعه خوب در زیر ارائه شده است:

 • محیط مطالعه باید آرام و در عین حل منظم باشد.
 • عوامل حواس پرتی مانند موبایل یا سایر عوامل را از جلو چشمان خود دور کنید.
 • پشت یک میز بنشنید و دراز نکشید.
 • نور و دمای محیط مطالعه باید استاندراد باشد تا چشم‌ها و بدن اذیت نشوند.

چگونه در امتحان شیمی 20 بگیریم؟ در این مقاله به صورت اختصاصی شیوه درس خواندن شیمی را گام به گام تشریح کرده ایم.

از نمودار و جدول استفاه کنید.

درس خواندن تنها خواندن یک سری کلمه که در کنار هم ردیف شده‌اند، نیست. شما برای یادگیری دروس می‌توانید آن‌ها را مجسم کنید یا تصویر سازی کنید. برای مثال نمودارها یا جدول و یا خلاصه نویسی به سبک‌های متفاوت می‌تواند به شما در تندخوانی کمک کند و در عین حال مطالب را به صورت سازمان دهی شده در ذهن جاسازی کند.

برای مثال اگر ساختار سیستم گوارش در درس زیست را مطالعه می‌کنید، می‌توانید یک راه بکشید که از دهان شروع و به مقعد ختم می‌شود، حال در این بین مری، معده، روده و …. را نیز مشخص کنید که ایستگاه‌های شهری در این راه هستند. با این کار شما بهتر مطالب را در ذهن سازمان دهی می‌کنید. روش 20 گرفتن در درس زیست امتحان نهایی را می دانید؟ اگر نه که روی لینک کلیک کنید مطالب بسیار ارزشمندی در این مقاله ارائه شده است.

با استفاده از همین نمونه می‌توانید سایر ساختارها و مطالب کتاب‌های درسی مختلف را تصویر سازی کنید و یادگیری را برای خود آسان و جالب نمایید.

چگونه در امتحانات نهایی 20 بگیریم؟ با مجسم سازی مطالب درسی!

مطالعه تشریحی را برای امتحان نهایی استارت بزنید.

دانش آموزان باید ذهن خود را با امتحانات تشریحی سازگار کنند؟ چرا؟ زیرا سوالات امتحان نهایی تشریحی است و اکثر سوالات قرار است به صورت استنباطی و مفهومی باشد، از این رو شما برای موفقیت در امتحان نهایی و 20 گرفتن در آن نیاز دارید که تشریحی خواندن را یاد بگیرید.

مهمترین منبع برای آزمون‌های تشریحی، کتاب درسی و جزوه‌های معلمین شما است. البته خیال نکنید که با خواندن کتاب درسی موفق می‌شوید، چون شما باید دیدگاه استنباطی و استنتاجی را برای کسب نمره 20 در امتحان نهایی تقویت کنید.

چگونه دیدگاه استنباطی و استنتاجی برای امتحان نهایی داشته باشیم؟ مقاله را بخوانید، به شما کمک خواهد کرد، به گونه‌ای که چندین قدم از سایر داوطلبین جلو خواهید افتاد.

نحوه محاسبه نمره امتحان نهایی پایه دوازدهم چگونه است؟

گوجه فرنگی شوید!

طنز نمی‌گوییم، بلکه از تکنیک پومودرو صحبت می‌کنیم. ذهن شما برای تجدید قوا و انرژی ذهنی نیاز به استراحت دارد، از این رو می‌توانید از تکنیک پومودرو استفاده کنید. تکنیک پومودرو یک روش مدیریت زمان است که در آن 25 دقیقه فعالیت و 5 دقیقه استراحت است و سپس این دوره تا 4 بار تکرار می‌شود و در نهایت یک بازه زمانی استراحت طولانی مدت 30 دقیقه‌ای لحاظ می‌شود. اسم گوجه فرنگی به این دلیل روی این تکنیک گذاشته شده است، زیرا یک آشپز ایتالیایی از یک زمان سنج به شکل گوجه فرنگی برای مدیریت زمان پخت غذا استفاده کرد.

تکنیک پومودرو به شما کمک خواهد کرد تا در امتحانات نهایی قبول شوید زیرا برنامه‌ای منظم را برای شما ایجاد می‌کند.

قبولی در امتحان نهایی 1403

آنچه در مورد قبولی در امتحان نهایی 1403 خواندید.

تکنیک‌های مختلفی برای قبولی در امتحان نهایی 1403 وجود دارد، برای مثال مدیریت زمان، مدیریت خواب، برنامه ریزی برای مطالعه، تکنیک گوجه فرنگی! و … اگر تمام اصول هر تکنیک را به خوبی به کار گیرید شما می‌توانید در امتحان نهایی نمره 20 را از آن خود کنید. چگونه در امتحان نهایی قبول شویم؟

پرسش و پاسخ

سوالات امتحان نهایی از سال 1402 مفهومی شده است، از این رو برای کسب نمره 20 شما باید درک استنباطی از مفاهیم کتاب داشته باشید.

تکنیک پومودرو یک روش مدیریت زمان است که در آن 25 دقیقه فعالیت و 5 دقیقه استراحت است و سپس این دوره تا 4 بار تکرار می‌شود و در نهایت یک بازه زمانی استراحت طولانی مدت 30 دقیقه‌ای لحاظ می‌شود.

مهمترین منبع برای آزمون‌های تشریحی، کتاب درسی و جزوه‌های معلمین شما است. البته خیال نکنید که با خواندن کتاب درسی موفق می‌شوید، چون شما باید دیدگاه استنباطی و استنتاجی را برای کسب نمره 20 در امتحان نهایی تقویت کنید.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x