جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

محدودیت ترمیم معدل کنکور 1403

محدودیت ترمیم معدل کنکور 1403
محدودیت ترمیم معدل 1403
فهرست مطالب

با توجه به 50 درصدی شدن سهم سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1403 اهمیت معدل بسیار افزایش یافته است. اما اینکه هر داوطلب می تواند تنها یک بار در ترمیم معدل شرکت کند، شانس داوطلبین را برای کسب نمرات خوب کاهش داده است. اکر داوطلب در امتحانات نهایی نمره خوبی کسب نکند، نمرات نهایی کنکور سراسری نیز کاهش می یابد. در این نوشتار همراه شما هستیم تا محدودیت ترمیم معدل کنکور 1403 را بیان کنیم.

با گزینه دو همراه باشید.

ترمیم معدل 1403

تعداد مجاز برای ثبت نام ترمیم معدل کنکور 1403

با توجه به تأثیر قطعی 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1403 اهمیت نمرات بیش‌ازپیش شده است. دانش‌آموزان و داوطلبینی که دارای نمرات پایین و معدل کمی هستند، جهت افزایش نمرات شانس ترمیم معدل را دارند. در ابتدا اعلام شده بود که هر داوطلب می‌تواند 10 بار در ترمیم معدل شرکت کند، اما در نهایت این میزان به یک بار کاهش یافت.

ترمیم نمره برای هر درس تنها یک بار امکان‌پذیر است.

اعتراض داوطلبین نسبت به محدودیت شرکت در آزمون ترمیم معدل

با توجه به اینکه محدودیت برای ترمیم معدل ایجاد شده است، ازاین‌رو داوطلبین نسبت به این قانون معترض هستند. آنها بیان می‌کنند که اگر می‌توان چند بار در کنکور سراسری شرکت کرد، پس باید امکان شرکت در امتحانات نهایی برای ترمیم معدل وجود داشته باشد، زیرا ممکن است در بار اول نمرات خوبی کسب نکند. داوطلبین محدودیت ترمیم معدل در کنکور 1403 را بی‌عدالتی دانسته و نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند.

با توجه به اعتراضات متعدد داوطلبین نسبت به محدودیت ترمیم معدل در کنکور 1403، اما در حاضر مصوبه هیچ تغییر نکرده است و امکان ترمیم نمره فقط یک بار است.

زمان ثبت‌نام آزمون ترمیم معدل کنکور 1403

آزمون ترمیم معدل 1403 تنها یک بار در سال و در خرداد ماه برگزار می شود. شرکت کنندگان برای ترمیم معدل باید در زمان مقرر که در فروردین ماه است، ثبت نام خود را انجام دهند.

با توجه به اینکه تنها یک بار فرصت شرکت در ترمیم معدل را دارید، ازاین‌رو نیاز است که حتماً برنامه‌ریزی درست و اصولی داشته باشید تا بتوانید نمرات خوبی را کسب کنید. موفقیت در امتحانات نهایی با توجه به محدودیت تعداد شرکت در ترمیم معدل مستلزم تلاش زیاد است.

زمان برگزاری امتحانات ترمیم معدل کنکور 1403

از سال 1403 امتحانات دی ماه و شهریور ماه برای ترمیم معدل و ایجاد سابقه محسوب نمی شوند. امکان ایجاد و سابقه ترمیم نمره برای داوطلبین کنکور فقط در خرداد ماه وجود دارد. در واقع آزمون شهریور ماه یک آزمون جبرانی است و کسانی که در درس های خود افتاده اند می توانند نمرات خود را در شهریور ماه جبران کنند.

امتحانات شهریورماه هیچ نقشی برای ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی در کنکور 1403 ندارد.

مشمولان ایجاد سابقه تحصیلی

براساس آخرین اخبار ترمیم معدل برای کنکور 1403 مشمولان ایجاد سابقه تحصیلی در زیر لیست شده‌اند:

 • 1. فارغ‌التحصیلان دوره متوسط شاخه نظری نظام‌های آموزشی قبل از سال 1384
 • 2. دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان نظام‌های آموزشی شاخه‌های کاردانش و فنی و حرفه‌ای
 • 3. فارغ‌التحصیلان مدارس بین‌الملل و دارندگان گواهینامه‌های معادل دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی صادره از کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی
 • 4. طلاب حوزه‌های علمیه
 • 5. دارندگان گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسط و فارغ‌التحصیلان دوره پیش‌دانشگاهی فاقد کل یا بخشی از سابقه تحصیلی
 • 6. دانش‌آموزان شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود
 • 7. سایر فارغ‌التحصیلان شاخه نظری دارای سوابق تحصیلی ناقص

دوره متوسطه شامل: نظام‌های آموزشی دوره شش‌ساله متوسطه، دوره چهار‌ساله متوسطه، دوره سه‌ساله نیمسالی واحدی/سالی واحدی، دوره پیش‌دانشگاهی نیم‌سالی واحدی/ سالی واحدی و دوره دوم متوسطه نظام 3-3-3-3 است.

مشمولان ترمیم معدل

آخرین اخبار ترمیم معدل برای کنکور 1403 مشمولان ترمیم معدل در زیر لیست شده اند:

 • 1. مشمولان پاراگراف بالا که مشمول ایجاد سابقه تحصیلی هستند.
 • 2. فارغ‌التحصیلان دوره پیش‌دانشگاهی دارای سابقه تحصیلی (4 عنوان درس نهایی)
 • 3. فارغ‌التحصیلان دوره متوسط شاخه نظری شیوه سالی واحدی و ترمی‌واحدی دارای مدرک پیش‌دانشگاهی از سال 1384 به بعد
 • 4. فارغ‌التحصیلان نظام جدید آموزشی 3-3-6 برای ترمیم

فارغ‌التحصیلان متقاضی ایجاد سابقه یا ترمیم نمره علاوه بر منطقه/ناحیه/شهرستان محل اخذ مدرک فارغ‌التحصیلی خود می‌توانند در سایر مناطق نیز اقدام به ثبت‌نام و شرکت در امتحانات دروس مربوطه نمایند.

پرسش و پاسخ

طبق آخرین بخشنامه صادر شده از سوی وزارت آموزش‌وپرورش تنها یک بار می‌توان در امتحانات ترمیم معدل شرکت کرد.

امتحانات شهریورماه جبرانی است و دانش‌آموزان باید در امتحانات شهریورماه برای جبران نمرات شرکت کنند و در این امتحانات ترمیم معدل اتفاق نمی‌افتد.

جهت ترمیم معدل در کنکور 1403 نیاز است که در امتحانات نهایی خرداد ماه ثبت نام کنید. در صورتی که نمرات بهتری نسبت به نمرات قبلی کسب کنید، نمره جدید جایگزین نمره قبلی می شود.

اگر یک درس را ترمیم معدل کنید، فرصت مابقی دروس هم برای ترمیم وجود دارد، برای هر درس جهت ترمیم معدل در کنکور 1403 فقط یک بار امکان ثبت نام است.

قوانین مربوط به ترمیم نمره براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش و مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجویان است.

از سال 1403 امتحانات دی ماه و شهریور ماه جزء ترمیم نمره و ایجاد سابقه محسوب نمی شود. امکان ترمیم و ایجاد سابقه برای داوطلبین کنکور فقط در خرداد ماه وجود دارد.

در هر حاضر طبق آخرین بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی تنها یک بار فرصت ترمیم معدل در کنکور 1403 وجود دارد. اینکه آیا فرصت بیشتری برای ترمیم معدل در نظر گرفته می‌شود یا خیر باید منتظر بخشنامه جدید آموزش‌و‌پرورش باشیم.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x