جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

نحوه محاسبه تراز کنکور 1402

نحوه محاسبه تراز کنکور 1402
نحوه محاسبه تراز کنکور 1402
فهرست مطالب

تراز کسب شده در کنکور اصلی‌ترین فاکتور تعیین‌کننده در نتیجه کنکور و انتخاب رشته و دانشگاه قبولی شماست. نحوه محاسبه تراز کنکور یکی از سؤالات رایج کاربران است. تراز کنکور مشخص‌کننده سطح علمی داوطلب کنکور است. هر چه داوطلب تراز بالاتری به دست آورد، رتبه آن هم بهتر خواهد شد. به‌این‌ترتیب، می‌توان تراز را اصلی‌ترین و حائز اهمیت ترین اطلاعاتی دانست که در کارنامه اولیه کاربران قرار می‌گیرد. در این نوشتار قرار است به نحوه محاسبه تراز کل کنکور 1402 بپردازیم.

با گزینه دو همراه باشید.

نحوه محاسبه تراز کنکور 1402

تراز کنکور چیست؟

تراز یعنی ارزش! ارزش نمرات در درس‌های مختلف یکسان نیست.

مفهوم تراز یا همان نمره کل در کارنامه اولیه مشخص می‌شود و وضعیت دانش‌آموزان را نسبت به سایر شرکت‌کنندگان تعیین می‌کند. هر چقدر تراز بیشتر باشد، اوضاع داوطلب نیز بهتر است. به صورت کل تراز یک مفهوم نسبی است که به عملکرد سایر داوطلبین بستگی دارد.

برای مثال کلاسی را تصور کنید که 30 دانش‌آموز دارد. اگر نمره شما در امتحان ریاضی 18 شده باشد و بالاترین نمره را کسب کرده باشید، یعنی بیشترین تراز را به دست آورده‌اید. حال اگر برای دومین بار در امتحان ریاضی نیز 18 شوید؛ اما بالاترین نمره را کسب نکرده باشید، در نتیجه تراز شما نیز پایین‌تر است. یعنی باوجوداینکه در هر دو امتحان نمره یکسانی داشته‌اید؛ اما تراز شما در مقایسه با نمرات سایر دانش‌آموزان محاسبه می‌شود.

شما می‌توانید با استفاده از تراز کنکور سطح علمی تمامی شرکت‌کنندگان در کنکور سراسری را مقایسه کنید. برای هر سؤال در کنکور سراسری یک امتیاز داده می‌شود. این بدین معنی است که با درنظرگرفتن تعداد و ارزش هر سؤال که داوطلب به آن پاسخ می‌دهد، یک امتیاز در نظر گرفته می‌شود. این امتیاز، تراز کنکور است و برای مقایسه سطح علمی داوطلبان مورداستفاده قرار می‌گیرد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تراز کنکور می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

تفاوت تراز و رتبه کنکور

رتبه کنکور نشان دهند این است که در بین تمامی داوطلبین چه رتبه‌ای کسب کرده‌اید. رتبه کنکور بر اساس رتبه کشوری و رتبه در سهمیه اعمال می‌شود. رتبه کشوری نشان‌دهنده رتبه فرد در کل داوطلبین در گروه آزمایشی است. رتبه در سهمیه نشان‌دهنده رتبه فرد در بین داوطلبین سهمیه است. رتبه کنکور در واقع ترتیب بین داوطلبین در کنکور سراسری است. به طور مثال اگر در آزمون سراسری امسال 2000 نفر شرکت نمایند، رتبه نهایی داوطلبین از نفر اول تا 2000 مشخص می‌گردد

تراز تفاوت بین داوطلبان را نشان می‌دهد. به این معنی که یک نفر که رتبه 1 شده و یک نفر رتبه 2؛ تراز نشان می‌دهد که تفاوت علمی این دو چقدر است.

مثلاً  فردی که رتبه 1 شده است دارای تراز 7300 ولی فردی که رتبه 2  شده است دارای تراز 7000 شده است. تراز به این معنی است که رتبه 1 تا 2 فاصله 300 درجه‌ای از نظر توان علمی دارند.

تراز کنکور ربطی به رتبه بندی و سهمیه ندارد. به صورت کلی تراز ملاک اصلی قبول شدن در یک دانشگاه و رشته است. برای مثال اگر تراز یک داوطلب زیر 6500 باشد، شانس قبولی دانشگاه فرهنگیان را از دست می‌دهد.

نحوه محاسبه تراز کنکور 1402

نحوه محاسبه تراز کنکور

تراز کنکور به‌شدت به سطح سؤالات بستگی دارد. درصورتی‌که سؤالات سخت باشد، میانگین تراز داوطلب پایین می‌آید. اما اگر سؤالات آسان باشد، میانگین تراز داوطلب نیز بالا می‌رود. حال اگر داوطلب به سؤالات سخت بتواند پاسخ بدهد، تراز افزایش پیدا می‌کند. برای محاسبه تراز کنکور باید نمره خام و تراز هر درس را به دست آورید و در فرمول قرار دهید.

 1.  

 

 1. 1. فرمول محاسبه نمره خام:

منظور از نمره خام همان درصد است.

نحوه محاسبه تراز کنکور 1402

توجه نمایید اگر داوطلب به‌تمامی سؤالات پاسخ صحیح بدهد، نمره خام 100 درصد خواهد بود و درصورتی‌که به هیچ یک از سؤالات پاسخ ندهد، 33/33- درصد است.


2.  نحوه محاسبه تراز هر درس در کنکور

نمره تراز برای هر درس به صورت جداگانه حساب می‌شود.  این نمره بین 0 و 10000 هست. ابتدا نیاز داریم تا نمره خام هر درس را داشته باشیم و سپس با این فرمول، تراز هر درس را محاسبه کنیم.

تفاوت تراز کنکور 1403 با کنکور سالهای قبل

برای به‌دست‌آوردن نمره تراز، فرمول‌های متفاوتی وجود دارد که راحت‌ترین روش به‌دست‌آوردن آن فرمول بالا است.

 1.  
 2. 3. نحوه محاسبه تراز کل کنکور سراسری

آخرین مرحله محاسبه تراز کل هست که با استفاده از نمره خام و تراز هر درس به دست می‌آید. فرمول تراز کل عبارت است از:

نحوه محاسبه تراز کنکور 1402

نحوه محاسبه تراز کل کنکور با تأثیر معدل

با توجه به اطلاعیه‌های سازمان سنجش، تأثیر معدل در نتیجه کل به‌صورت 40درصد قطعی خواهد بود؛ بنابراین تأثیر معدل می‌تواند تراز را به صورت کلی تغییر دهد؛ زیرا نمره کل با تأثیر سوابق تحصیلی 40 درصد و نتیجه کنکور 60 درصد محاسبه می‌شود.

برای مثال تصور کنید:

نمره زیست در امتحان نهایی 17 به‌دست‌آمده است. تراز زیست کنکور نیز 6000 به‌دست‌آمده است.  با توجه به اینکه نمره زیست 17 محاسبه شده است، تراز نمره حدوداً 7000 به دست می‌آید.  اکنون با توجه به تأثیرات 40 درصد معدل و 60 درصد کنکور داریم:

تراز نهایی= (40 درصد * 7000) + (60 درصد * 6000) = 6400

به یک مثال دیگر توجه کنید.

فرض کنید داوطلبی در درس فیزیک خود نمره 19.5 کسب کرده باشد. تراز درس فیزیک را در کنکور نیز 8000 به دست آورده باشد. ابتدا نمره امتحان نهایی فرد باید تبدیل به تراز شود که با توجه به فرمول‌های بالا نمره تراز 9000 به دست می‌آید.

اکنون با توجه به تأثیرات 40 درصد امتحان نهایی و 60 درصد کنکور، نمره تراز نهایی فرد به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

(60% × تراز آزمون سراسری) + (40% × تراز امتحان نهایی) = تراز نهایی

توجه کنید که فرمول محاسبه تراز نمره و معدل ممکن است دچار تغییرات شود.

حداقل و حداکثر تراز کنکور

کمترین تراز کنکور 3000- و بالاترین ترازی که می‌شود کسب کرد حدود 13000 هست. به صورت کل میانگین تراز داوطلب‌های کنکور تقریباً 5000/6000 تخمین زده می‌شود. هرچقدر که تراز به عدد 13000 نزدیک‌تر باشد داوطلب سطح علمی بالاتری دارد.

تحلیل و بررسی تراز کنکور تیر ۱۴۰۲

تراز سوابق تحصیلی با 40 درصد و تراز کنکور با 60 درصد تأثیر نمره آزمون اختصاصی (کنکور)  در تراز کل داوطلبین تأثیر دارد. درصورتی‌که تراز شما بالا باشد، یعنی رتبه بهتری در کنکور کسب خواهید کرد و دانشگاه و رشته‌های بهتری قبول می‌شوید. البته توجه داشته باشید که بدون درنظرگرفتن بالاترین و پایین تراز داوطلبین نمی‌توان در مورد انتخاب رشته و دانشگاه پیش‌بینی دقیقی انجام داد.

برای مثال اگر تراز 9500 را در رشته تجربی بالاترین در نظر بگیریم. تراز بین 9000 تا 9500 نیز بیش از 2000 داوطلب داشته باشد، این داوطلبین ظرفیت پزشکی را تکمیل می‌کنند. اما اگر فقط تعداد کمی بین 9000 تا 9500 باشند، داوطلبین با تراز 8500 تا 8700 نیز می‌توانند رشته پزشکی را انتخاب کنند.

توجه داشته باشید که فرمول محاسبه تراز کنکور 1402 مشخص نشده است.

تراز کنکور 1402 برای رشته‌های تجربی

نمره تراز می‌تواند از منفی بی‌نهایت آغاز و تا مثبت بی‌نهایت ادامه داشته باشد؛ اما تراز کنکور معمولاً در بازه 2000 تا 9000 قرار دارد. البته تراز پایین‌تر یا بالاتر نیز وجود دارد؛ ولی بیشتر داوطلبان این بازه تراز را شامل می‌شوند. تراز کنکور معمولاً در بازه 2000 تا 9000 قرار دارد.

 • 1. تراز 6 هزار در کنکور تجربی، تراز کاملا متوسطی است و احتمال قبولی در بسیاری از رشته‌ها نیز وجود دارد البته شانس پذیرش در رشته‌های پیراپزشکی و پزشکی بسیار کم است.
 • 2. داوطلبین تجربی درصورتی‌که تراز زیر 8000 دارند، برای رشته‌های پیراپزشکی می‌توانند امیدوار باشند.
 • 3. با تراز بالای 7000 می‌توان در رشته‌های پیراپزشکی قبول شد و با تراز بیشتر از 9500 نیز پذیرش در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی حتمی است.
 • 4. تراز کنکور تجربی تا 12 هزار نیز ادامه دارد و داوطلبانی که تراز نزدیک به 12 هزار را دارند، جزو رتبه‌های برتر کنکور تجربی هستند و می‌توانند در بهترین رشته‌ها و بهترین دانشگاه‌ها مثلاً پزشکی دانشگاه تهران قبول شوند.

تراز کنکور 1402 برای رشته‌های ریاضی

نکات مربوط به تراز کنکور 1402 برای رشته‌های ریاضی در زیر ارائه شده است:

 • 1. داوطلبی که تراز بالاتر از 9000 کسب کند، می‌تواند در بهترین رشته‌های فنی مهندسی دانشگاه‌های روزانه پذیرفته شود.
 • 2. تراز 7000 در گروه آزمایشی ریاضی خوب است و نشان‌دهنده این است که داوطلب رتبه خوبی را کسب کرده است.
 • 3. داوطلبین ریاضی با تراز 6000 نیز می‌توانند در دانشگاه‌های سراسری در رشته‌های برتر نیز قبول شوند. اما درصورتی‌که به فکر رشته‌های خاص در دانشگاه‌های تاپ هستید باید تراز بالای 8000 باشد.
نحوه محاسبه تراز کنکور 1402

تراز کنکور 1402 برای رشته‌های انسانی

نکات مربوط به تراز کنکور 1402 برای رشته‌های انسانی در زیر ارائه شده است:

 • 1. تراز داوطلبان کنکور انسانی مابین 2000 تا 9000 است؛ ولی حداکثر تراز تا 12 هزار نیز ادامه دارد.
 • 2. داوطلبانی که تراز بالاتر از 10 هزار کنکور انسانی را کسب کنند، به‌راحتی می‌توانند در رشته‌ها و دانشگاه‌های برتر پذیرفته شوند
 • 3. تراز کمتر از 5 هزار نشان‌دهنده رتبه پایین داوطلب است و تراز مابین 5 تا 6 هزار، نمره متوسط است.
 • 4. داوطلبینی که در گروه آزمایشی انسانی شرکت کرده‌اند. اگر تراز زیر 5000 دارند، شانس قبولی کمتری برای رشته‌های تاپ خواهند داشت.
 • 5.با تراز بالاتر از 6 هزار کنکور انسانی احتمال قبولی در رشته‌هایی همچون حقوق، روان‌شناسی دانشگاه‌های روزانه وجود دارد؛ اما داوطلبی که ترازپایین تر از 6 هزار را کسب کند شانس پذیرش در این رشته‌ها را از دست می‌دهد.

تراز کنکور برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان

تراز کنکور برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان 6500 است. درصورتی‌که داوطلب می‌خواهد به صورت قطعی در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دعوت شود باید تراز حداقل 7500 کسب کند.

قبل از اعلام رتبه‌ها بر هیچ اساسی نمی‌توان برای قبولی یا عدم قبولی بازه ترازی تعیین کرد. زیرا تراز میانگین مشخص نشده و تراز رتبه‌های برتر نیز هنوز تعیین نشده است.

نحوه اعتراض به تراز کارنامه کنکور سراسری 1402

داوطلبان از طریق درگاه الکترونیکی وزارت آموزش‌وپرورش اجازه اعتراض به تراز سوابق تحصیلی را دارند. داوطلبین باید از ۲۱ مرداد تا ۲۷ مرداد از طریق سایت درخواست سنجش اعتراض به تراز و درصدهای کنکور را درج کنند.

نحوه محاسبه تراز کنکور 1402

تخمین رتبه کنکور با نرم‌افزار گزینه دو

یکی از مهم‌ترین چالش‌های داوطلبین، پیش‌بینی تقریبی رتبه کنکور آنهاست. شما با نرم‌افزار تخمین رتبه می‌توانید نسبت به وضعیت خود اطلاعاتی کسب کنید. برای این منظور  باید درصدهای دروس را وارد کنید و حدود رتبه خود را در آزمون سراسری 1402 دریافت کنید. نرم‌افزار تخمین رتبه گزینه دو به شما می‌گوید که با این درصدها حدوداً چه رتبه‌ای را کسب می‌کنید.

نرم‌افزار تخمین رتبه گزینه دو به دلیل اینکه از جامعه آماری خوبی برخوردار است و همچنین به این دلی که از هوش مصنوعی برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها استفاده می‌کند، بالاترین دقت محاسباتی را دارد.

داوطلبین گرامی توجه کنند که تمامی نرم‌افزارهای تخمین رتبه، برآورد دقیقی ارائه نمی‌دهند. زیرا رتبه کنکور باید بر اساس جامعه آماری واقعی سنجیده شود. بااین‌حال نرم‌افزار تخمین رتبه می‌تواند یک آگاهی نسبی به شما ارائه دهد.

پرسش و پاسخ

تراز کنکور، سطح علمی افراد را با یکدیگر مقایسه می‌کند و با محاسبه تعداد و ارزش سوالاتی که داوطلبان پاسخ می‌دهند، به آنها امتیاز تعلق می‌گیرد و به این امتیاز، تراز یا نمره علمی می‌گویند.

بعضی از دانشگاه‌ها شرط حداقل تراز را برای پذیرش دانشجویان دارند. برای مثال دانشگاه فرهنگیان شرط تراز بالای 6500 را تعیین کرده است.

تراز کنکور به تعداد پاسخ‌های درست و نادرست بستگی دارد. هر چقدر تعداد پاسخ‌های نادرست کمتر باشد، تراز نیز بالاتر می‌رود. همچنین اگر بتوان به سؤالات سخت کنکور پاسخ درست داد، تراز نسبت به سایر داوطلبین افزایش پیدا می‌کند.

تعداد شرکت‌کنندگان کنکور هر گروه آزمایشی از عوامل تعیین‌کننده تراز است. تراز کنکور با درجه سختی سؤالات رابطه مستقیم دارد.

تراز کنکور هر چقدر که عدد بزرگ‌تری باشد، شانس قبولی با آن بیشتر است.

بله. درصورتی‌که قصد تحصیل در دانشگاه دولتی را داشته باشید باید تراز بالاتری نسبت به دانشگاه آزاد کسب کنید.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مجتبی
مجتبی
9 ماه قبل

تراز را کجای کارنامه نوشته ناد ؟

رضا محمدیان
مدیر
9 ماه قبل
پاسخ به  مجتبی

سلام مجتبی
تراز یا نمره نهایی کل در کارنامه مشخص شده است.

مجتهدزاده
مجتهدزاده
27 روز قبل

فرمولهاتون غلطه. وقتی فرمول رو نمی دونید مگه مجبورید مقاله بنویسید و دانش آموزان رو دچار سردرگمی کنید. تو فرمول شما جواب دادن به سوال سخت یا آسون کجا تاثیر می گذاره؟

3
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x