جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

جزئیات ضرایب دروس در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی کنکور 1402

جزئیات ضرایب دروس در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی کنکور 1402
فهرست مطالب

یکی از مهمترین عوامل در برنامه ریزی دروس کنکور، ضرایب هر درس است. برای مثال داوطلبین باید در مورد اینکه کدام درس ضریب بیشتر یا کمتری دارد، اطلاعات کافی داشته باشند. در سال 1402 دروس عمومی حذف شده؛ اما در سابقه تحصیلی تاثیر دارد. تاثیر دروس اختصاصی در کنکور نیز همچنان به قوت خود باقی است. در این نوشتار همراه شما هستیم تا جزئیات ضرایب دروس در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی در کنکور 1402 را بیان کنیم.

با گزینه دو همراه باشید.

جزئیات ضرایب دروس در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی کنکور 1402

ضرایب دروس سابقه تحصیلی دیپلم نظام جدید (3-3-6) و ضرایب دروس سابقه تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی نظام (سالی واحدی / ترمی واحدی) در کنکور 1402 اعلام شده است.

نحوه محاسبه نمره کل داوطلب در کنکور 1402

نمره کل داوطلب در کنکور 1402 از ترکیب نمره کل سابقه تحصیلی و نمره کل آزمون اختصاصی(کنکور) محاسبه می شود.

نمرات اعلامی در کارنامه کنکور 1402

در کارنامه نهایی برای پذیرش همان سال موارد زیر اطلاع رسانی می شود:

عناوین دروس و ضرایب آن در آزمون اختصاصی (کنکور)

در هر نوبت کنکور دی و تیرماه، برای هر داوطلب یک نمره کل آزمون اختصاصی محاسبه می شود. این نمره از میانگین وزنی نمرات تراز شده دروس تخصصی در گروه آزمایشی مربوطه است. توجه داشته باشید که تمامی زیرگروه ها در گروه های آزمایشی مختلف حذف شده است و از سوی دیگر دروس عمومی نیز از کنکور سراسری حذف شده است.  الزامی است که داوطلبان از ضرایب دروس مختلف در هر گروه آزمایشی اطلاع داشته باشند. در این جدول عناوین و ضرایب دروس تخصصی در کنکور 1402 ارائه شده است.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی برای نظام های مختلف

سهم نمره کل سابقه تحصیلی برای نظام های مختلف در زیر ارائه شده است:

سهم دروس عمومی و تخصصی در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی

در جدول زیر می توانید حداکثر سهم دروس عمومی و تخصصی در نمره کل سابقه تحصیلی (به جز سهم دروس تخصصی برای گروه های هنر و زبان) را برای کنکورهای سال های مختلف مشاهده کنید.

سهم دروس عمومی و تخصصی در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی در کنکور
1402 1403 1404 و بعد از آن
عمومی 26 28 30
تخصصی 14 22 30
جمع 40 50 60

برای هر داوطلب یک نمره کل سابقه تحصیلی محاسبه شده که این نمره از میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی وی است.

نکات مهم در مورد محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی

نکات مهم در مورد محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی در زیر ارائه شده است:

  1. 1. همه داوطلبانی در شاخه های نظری، فنی و حرفه ای، کاردانش در تمامی نظام های جدید و قدیم باید در دروس عمومی سابقه تحصیلی داشته باشند، در غیر این صورت باید از طریق سامانه آموزش و پرورش برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند.
  2. 2. در صورت عدم سابقه تحصیلی در یک یا همه دروس، نمره آن درس در محاسبه نمرات سابقه تحصیلی، صفر لحاظ می شود.

در هر نوبت آزمون اختصاصی (کنکور) در هر سال، تنها دانش آموزانی قادر به شرکت در آزمون هستند که تا قبل از شروع تحصیلی مربوط به پذیرش آن آزمون (یعنی تا پایان شهریور ماه) دیپلم خود را کسب کرده باشند. دانش آموزان پایه های پایین تر اجازه شرکت در آزمون را ندارند.

نکاتی در مورد محاسبه نمرات کل سابقه تحصیلی

در سال های گذشته، علاوه بر توجه به تراز و رتبه قبولی داوطلبین در کنکور، به معدل نیز توجه می شد، به این صورت که اگر داوطلب دارای سوابق تحصیلی خوبی بود، این سوابق در نمره کنکور وی لحاظ می شد. یعنی تاثیر مثبت 30 درصدی روی نتیجه داشت. اما اگر معدل سبب پایین تر شدن نمره داوطلب می شد، در نمره کنکور تاثیری نداشت. اما در سال 1402 سوابق تحصیلی با 40 درصد تاثیر قطعی لحاظ می شود. یعنی حتی اگر داوطلب از سوابق تحصیلی و معدل خوبی هم برخوردار نباشد نمره آزمون به همان نسبت پایین خواهد آمد. برای مثال معدل پایین تا 40 درصد می تواند نمره کنکور وی را بالا یا پایین آورد.

به طور کلی اگر سوابق تحصیلی خوب باشد، با نمره کنکور تجمیع می شود و اثر قطعی دارد و  نمره کل را بالا می برد. اما اگر سوابق تحصیلی خوب نباشد، نمره کل را پایین می آورد.

پرسش و پاسخ

آخرین فایل دریافتی از وزارت آموزش و پرورش تا تاریخ تعیین شده توسط سازمان سنجش، ملاک عمل محاسبه نمرات سابقه تحصیلی است.

نمره کل نهایی داوطلب براساس نمره کل سابقه تحصیلی و نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) محاسبه می شود.

در کارنامه نهایی داوطلبین، نمر کل آزمون اختصاصی، نمرات دروس سابقه تحصیلی، نمره کل سابقه تحصیلی، نمره کل نهایی، رتبه داوطلب در سهمیه و رتبه کشوری داوطلب اطلاع رسانی می شود.

برای داوطلبین نظام (3-3-6 و سالی واحدی / ترمی واحدی) درصد تاثیر سوابق تحصیلی به میزان 40 درصد به صورت قطعی است.

دروس عمومی و تخصصی برای کنکور 1402 برای گروه های آزمایشی به جزء گروه هنر به ترتیب 26 و 14 است که در مجموع 40 درصد می شود.

ضرایب دروس تخصصی برای گروه های آزمایشی مختلف در کنکور سراسری در متن مقاله به تفکیک ارائه شده است.

ملاک علمی برای پذیرش متقاضیان کنکور 1402، نمره کل نهایی است. رتبه در در سهمیه و رتبه کشوری براساس نمره کل نهایی ساخته می شود.

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سینا
سینا
10 ماه قبل

سلام ، من کنکور زبان شرکت کردم ، منطقه ۲ هستم ،نتیجه اولیه ، نمره کل شم ۸۶۰۰ ولی درصدم ۶۰ ، ایا شانس قبولی فرهنگیان دارم

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x