جستجو
Close this search box.
آموزش دروس پایه دهم
آموزش دروس پایه یازدهم
آموزش دروس پایه دوازدهم

روش مطالعه زیست‌ قسمت اول

روش مطالعه زیست‌ قسمت اول
نحوه مطالعه زیست‌شناسی
فهرست مطالب

نحوه مطالعه زیست‌شناسی کنکور از جمله سوالات مهمی است که هر داوطلب کنکور تجربی دارد. این درس بالاترین ضریب را بین سایر دروس به خود اختصاص داده و از این رو درصد کسب شده در این درس رتبه داوطلب را تا حد زیادی جابه جا می‌کند. در این مقاله از گزینه دو قرار است شما را با راهکارهای مطالعه زیست‌شناسی آشنا کنیم تا بالاترین درصد را در این درس کسب کنید.

آیا شما هم برای مطالعه زیست شناسی به مشکل خورده‌اید، پس این مقاله برای شماست.

با گزینه دو همراه باشید.

نحوه خواندن زیست‌شناسی

تعداد سؤالات دفترچه کنکور تجربی 1403

در کنکور تجربی 1403 بدون احتساب دفترچه شماره 4 که مربوط به سؤالات بهیاری است، 155 سؤال طرح شده است. سؤالات دروس تخصصی تجربی در 3 دفترچه مجزا قرار دارد. در مجموع مدت زمان پاسخگویی به این سؤالات 180 دقیقه است. داوطلبین که دارای سهمیه بهیاری هستند، علاوه بر سه دفترچه اختصاصی، باید به سؤالات دفترچه شماره 4 نیز پاسخ دهند. تعداد سؤالات دفترچه شماره 4، سی عدد است که باید در مدت زمان 20 دقیقه به سؤالات پاسخ دهید.

در جدول زیر می‌توانید تعداد سوالات دفترچه کنکور تجربی 1403 را مشاهده کنید.

تعداد سؤالات دفترچه کنکور تجربی 1403
شماره دفترچه دروس تعداد سؤالات مدت‌زمان پاسخگویی مدت‌زمان پاسخگویی به هر سؤال
دفترچه شماره یک زیست‌شناسی 45 45 دقیقه هر سؤال 60 ثانیه
دفترچه شماره دو فیزیک 30 40 دقیقه هر سؤال 80 ثانیه
شیمی 35 30 دقیقه هر سؤال 60 ثانیه
دفترچه شماره سه ریاضی 30 47 دقیقه
زمین‌شناسی 15 13 دقیقه هر سؤال 52 ثانیه
دفترچه شماره چهار مختص داوطلبان بهیاری 30 20 دقیقه هر سؤال 40 ثانیه
مجموع 155 سؤال (با احتساب دفترچه بهیاری: 185) 180 دقیقه (200 دقیقه با دفترچه بهیاری)

جزئیات دفترچه شماره یک کنکور تجربی

دفترچه شماره یک کنکور تجربی مختص درس زیست‌شناسی است. در کنکور 1403 از درس زیست‌شناسی 45 سؤال طرح می‌شود. مدت زمان پاسخگویی به سؤالات درس زیست‌شناسی 45 دقیقه است. به طور میانگین مدت زمان پاسخگویی به هر سؤال 60 ثانیه است.

سؤالات درس زیست‌شناسی در کنکور تجربی 1403 از کتاب‌های زیست  1 پایه دهم، زیست 2 پایه یازدهم، زیست 3 پایه دوازدهم طرح می‌شود. در ادامه مقاله، دروس تخصصی که بر اساس آن سؤالات کنکور طرح می‌شود، ارائه شده است.

با توجه به اینکه درس زیست‌شناسی در کنکور ضریب 12 دارد، داوطلبین باید برای این درس برنامه‌ریزی خوبی داشته باشند.

نحوه خواندن زیست‌شناسی

زیست‌شناسی، مطالعه موجودات زنده، نباید خسته‌کننده باشد! از بدن انسان گرفته تا سفر به درون گیاهان، مسلماً فصلی وجود دارد که توجه هر دانش‌آموزی را به خود جلب کند.

برای بسیاری از دانش‌آموزان دبیرستانی، زیست‌شناسی درسی جذاب است. این امر به‌ویژه در صورتی صادق است که این دوره شامل تمرینات آزمایشگاهی، سفرهای میدانی و ارائه‌های چندرسانه‌ای باشد. بااین‌حال، زیست‌شناسی ممکن است گاهی اوقات طاقت‌فرسا به نظر برسد، زیرا اطلاعات و حقایق زیادی برای حفظ کردن وجود دارد، دانش‌آموزان گاهی نیاز دارند که داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل و سپس تفسیر کنند، از مهارت‌های استدلالی استفاده کنند و دانش‌های آموخته‌شده قبلی را در موقعیت‌های جدید به کار ببرند. خوشبختانه راه‌های زیادی برای مطالعه مؤثر زیست‌شناسی وجود دارد.

آیا می دانید که چگونه زیست کنکور را 100 بزنید؟ روی لینک کلیک کنید.

 

نحوه خواندن زیست‌شناسی

چرا مطالعه زیست‌شناسی دشوار است؟

ناآشنایی، حجم و فرار بودن اطلاعات ارائه شده در زیست‌شناسی می‌تواند برای بسیاری از دانش‌آموزان دلهره‌آور باشد. با رعایت نکات زیر می‌توانید در درس زیست‌شناسی خود مسلط شوید.

چرا در زیست پیشرفت نمی کنم؟

نحوه مطالعه زیست نیاز به دانستن ترفند و شگردهای خاصی دارد که در ادامه به آن پرداخته‌ایم:

1. درک مفهومی هدف این درس است.

حفظ کردن اطلاعات مهم است، اما اگر به دنبال یادگیری واقعی از درس زیست هستید، شما به درک مفهومی نیاز دارید.  درک مفهومی در زیست‌شناسی به این معناست:

  • 1. دیدن “تصویر بزرگ”، ساختار سلسله‌مراتبی سیستم‌های بیولوژیکی: (به‌عنوان‌مثال چرخه کالوین بخشی از فتوسیستم است که به نوبه خود بخشی از فتوسنتز است).
  • 2. توانایی درک چگونگی و چرایی سیستم‌های زیستی؛ مانند عملکرد اندام‌ها، هورمون‌ها و….
  • 3. نه تنها دانستن تعریف اصطلاحات مهم است، بلکه دانستن چرایی اهمیت آنها در فصل موردمطالعه اهمیت دارد. برای مثال، می‌توانید گلیکولیز را تعریف کنید و نقشی را که در فرایند بزرگ‌تر تنفس سلولی ایفا می‌کند، توضیح دهید.

2. بازنمایی‌های بصری اطلاعات برگ برنده شما است.

در بسیاری از موارد، برای درک اطلاعات، باید نمودار رسم کنید. سخت است به‌خاطر بیاوریم که چگونه یک گروه فسفات، قند 5 کربنه و پایه نیتروژنی در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک نوکلئوتید را تشکیل دهند، مگر اینکه خودتان چندین بار آن را کشیده باشید.

نحوه خواندن زیست‌شناسی

3. میزان تسلط و درک خود نسبت به مطالب را بسنجید.

پس از خواندن بخشی از کتاب، از خود بپرسید که آیا می‌توانید مطالب را برای دوست خود توضیح دهید. مرور سؤالات و آزمون‌های پایان فصل راهی عالی برای بررسی میزان درک شماست

4. یک گروه مطالعاتی تشکیل دهید.

کار با گروه کوچکی از دانش‌آموزان (3-4) باعث افزایش یادگیری و درک شما در درس زیست‌شناسی می‌شود. آموزش به دیگران یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری زیست‌شناسی است.

در صورت امکان، با سایر افراد کلاس خود گروه‌های مطالعه تشکیل دهید تا از یکدیگر سؤال کنند و به یکدیگر کمک کنند تا موضوعات را درک کنند. فقط مراقب باشید که گروه مطالعه به یک گروه اجتماعی تبدیل نشود. برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانید در مورد طول دوره مطالعه با گروه خود تصمیم بگیرید و پس از پایان دوره مطالعه، با هم در یک فعالیت اجتماعی سرگرم‌کننده شرکت کنید.

روزی چند ساعت باید زیست کنکور را بخوانیم؟ 

5. یادداشت‌های خود را به ابزارهای کمک‌آموزشی تبدیل کنید

هنگام مطالعه برای امتحانات مانند امتحان نهایی یا کنکور، یادداشت‌های خود را دوباره نخوانید. در عوض، یادداشت‌های خود را به نقشه‌های مفهومی یا دیگر نمایش‌های بصری مانند نمودار یا تصویر تبدیل کنید. خواندن مجدد یادداشت‌های شما کافی نیست.

6. کارت‌های نشانه، ایندکس کارت یا فلش کارت ایجاد کنید

برخی از دانش‌آموزان نکات مهم زیست‌شناسی را روی فلش کارت می‌نویسند که اغلب با خود حمل می‌کردند. ایجاد و خواندن فلش کارت به دانش‌آموزان کمک کرد تا حقایق زیست‌شناسی را راحت‌تر به‌خاطر بسپارند. پاسخ‌دادن به سؤالات و سپس بررسی صحیح بودن پاسخ، راهی عالی برای به‌خاطر سپردن اطلاعات است.

اگرچه به‌خاطر سپردن حقایق و اطلاعات زیست‌شناسی ضروری است، اما این تمام چیزی نیست که در زیست‌شناسی وجود دارد. مطمئناً مطالعه کارت‌ها می‌تواند مفید باشد، اما دانش‌آموزی که امیدوار است در درس زیست‌شناسی نمره خوبی کسب کند، باید از تاکتیک‌های مطالعه دیگری نیز استفاده کند.

7. از Mnemonics به‌عنوان کمک حافظه استفاده کنید

Mnemonics کلمات، عبارات، جملات، گرافیک یا صداهایی هستند که به‌عنوان کمک حافظه عمل می‌کنند تا به افراد کمک کنند حقایق را به‌خاطر بسپارند. ممکن است از ایجاد یادگاری‌های که در درس زیست‌شناسی ایجاد کرده‌اید، لذت ببرید، اما به یاد داشته باشید که برای مؤثربودن، این یادگاری‌ها باید برای شما معنی‌دار باشند و هم به‌راحتی به‌خاطر بسپارید.

نحوه خواندن زیست‌شناسی

8 . ایجاد نقشه مفهومی

نقشه مفهومی یک نمودار گرافیکی است که روابط و ارتباطات بین مفاهیم، ایده‌ها یا موضوعات در زیست‌شناسی و سایر موضوعات را نشان می‌دهد. نقشه‌های مفهومی بین اکثر دانش‌آموزان محبوب هستند، زیرا به آنها در فهمیدن و یادگیری مؤثر کمک می‌کند.

نقشه مفهومی سلسله‌مراتبی است و از بالابه‌پایین خوانده می‌شود. کلی‌ترین و جامع‌ترین موضوع در بالای نقشه قرار می‌گیرد. با پایین آمدن از این نمودار سلسله‌مراتبی، موضوعات خاص‌تر و جزئی‌تر می‌شوند. پیکان‌ها موضوعات مرتبط را پیوند می‌دهند.

برای ایجاد یک نقشه مفهومی، با نوشتن نام کلی‌ترین مفهوم شروع کنید. در مرحله بعد، چندین موضوع مرتبط با کلی‌ترین مفهوم بکشید و آنها را با فلش به هم وصل کنید.

برای مثال در  نقشه مفهومی:

کلمه “لوزالمعده” را در بالا بنویسید. پانکراس انسولین، تریپسینوژن، لیپاز و آمیلاز توسط پانکراس تولید می‌شوند، بنابراین نام این مواد شیمیایی را در زیر این کلمه بنویسید و به پانکراس ربط دهید. تریپسینوژن به تریپسین تبدیل می‌شود، بنابراین این ارتباط را در ادامه نشان دهید. انسولین و تریپسین هر دو از اسیدهای آمینه ساخته شده‌اند، بنابراین آنها را به یک مفهوم آمینواسید متصل کنید.

نکاتی برای ترسیم نقشه مفهومی

برای ترسیم نقشه‌های مفهومی خود به یک صفحه کاغذ بزرگ نیاز دارید، زیرا احتمالاً می‌توانید ارتباطات زیادی بین گره‌ها ایجاد کنید. بااین‌حال مراقب باشید – برخی از نقشه‌ها می‌توانند آن‌قدر پیچیده شوند که گیج‌کننده باشند. اگر خوانش نقشه سخت شد، از اضافه کردن مفهوم‌های دیگر خودداری کنید.

از برنامه‌های نرم‌افزاری نیز می‌توان برای ایجاد نقشه‌های مفهومی استفاده کرد. برخی از این برنامه‌ها رایگان هستند. «نرم‌افزار نقشه مفهومی» را در اینترنت جستجو کنید تا برنامه‌های گرافیکی را که به طور خاص برای ایجاد نقشه‌ها طراحی شده‌اند، را پیدا کنید.

نحوه مطالعه زیست‌شناسی

9. نقشه‌های ذهنی ایجاد کنید

نقشه‌های ذهنی به معنای نمودارهای نسبتاً آزاد هستند که ارتباط بین موضوعات یا ایده‌ها را نشان می‌دهند. ایجاد نقشه می‌تواند یک فرایند یادگیری بسیار مفید باشد. زیرا در ایجاد یک نقشه ذهنی، فرد وادار به فکرکردن به ارتباطات و روابط جدید شده و همین امر در یادگیری مؤثر است.

موضوع اصلی نقشه ذهنی در مرکز صفحه نوشته یا ترسیم می‌شود. موضوعات فرعی مرتبط پیرامون موضوع اصلی نوشته شده و با خطوط منحنی به آن متصل می‌شوند. هر موضوع فرعی می‌تواند حاوی موضوعات فرعی دیگری باشد.

اگر می‌خواهید نقشه‌ها را روی کامپیوتر خود ایجاد کنید، برنامه‌های mind map در دسترس هستند.

نحوه مطالعه زیست‌شناسی

10. یک برنامه مطالعاتی بسازید

فعالیت های فوق برنامه، کار پاره وقت،، زندگی اجتماعی و زمان استراحت را با زمان مطالعه متعادل کنید. یک برنامه مطالعه درست کنید و به آن پایبند باشید. اگر مجبور شدید یک جلسه مطالعه را به دلیل یک اتفاق غیرمنتظره از دست بدهید، مضطرب نشوید، اما در اسرع وقت به سراغ مطالعه برگردید.

برای اکثر افراد، مطالعه مکرر برای دوره های زمانی کوتاه موثرتر از مطالعه گهگاهی برای مدت طولانی است. این امر به ویژه زمانی که فردی در حال مطالعه زیست شناسی است صادق است.

مطمئن شوید که محل مطالعه در خانه شما دارای فضای کافی و منظم است. شما به یک منطقه آرام با نور و فضای کافی برای گذاشتن دفترچه یادداشت یا کلاسور، کتاب درسی، برنامه مطالعاتی، لوازم تحریر، کامپیوتر و پرینتر (در صورت داشتن) نیاز دارید.

رتبه برترها چگونه زیست می خوانند؟ برای دانستن آن کلیک کنید.

11. مهارت های مطالعه موثر را توسعه دهید

  • 1. مطالعه فعال اغلب مؤثرتر از مطالعه غیرفعال است. خواندن اطلاعات در سکوت و تلاش برای به خاطر سپردن آن ها می تواند یک تکنیک مطالعه موثر باشد، اما در حین مطالعه نیز باید کاری با اطلاعات انجام دهید. جمله ای که ممکن است آن را شنیده باشید، این است که: “اگر با مداد درس نمی خوانی، واقعاً درس نمی خوانی.”
  • 2. برای یادگیری فعال، می‌توانید سؤالات مربوط به مبحث را در کتاب درسی یا دفتر خود یادداشت کنید و سپس سعی کنید بدون نگاه کردن به کتاب به سؤالات پاسخ دهید.
  • 3. همچنین می توانید کارت های نشانه، فلش کارت ها، یادداشت ها، خطوط کلی، خلاصه ها، نقشه های مفهومی، نقشه های ذهنی، نمودارها و تصویرا را ایجاد کنید.
  • 4. خواندن با صدای بلند،، ممکن است یک تکنیک مطالعه موثر برای شما باشد.
  • یک راه بسیار موثر برای یادگیری یک موضوع، تلاش برای آموزش آن است. یک مبحث کوتاه در درس زیست شناسی خود را به یک فرد خیالی یا در صورت داشتن یک گروه مطالعاتی به سایر افراد گروه آموزش دهید. پس از آن به سؤالات آنها پاسخ دهید، درست مانند یک معلم. هر سوالی را که نتوانستید به آنها پاسخ دهید، یادداشت کرده و پاسخ آن را پیدا کنید. همچنین، هرگونه اشتباهی که در زمان آموزش پیدا کردید را یادداشت کنید.

سایر تکنیک‌های مهم  در مقالات زیر ارائه شده است.

نحوه مطالعه زیست شناسی قسمت دوم

نحوه مطالعه زیست شناسی قسمت سوم

پرسش و پاسخ

پس از خواندن یک فصل، سعی کنید خلاصه آنچه را که فهمیده‌اید بنویسید. نوشتن به مغز شما کمک می‌کند تا به‌سرعت آنچه را که آموخته‌اید، ثبت کند. همچنین، این یک راه عالی برای تجدیدنظر قبل از امتحان اصلی است. ساخت فلوچارت و میان‌برهای یادگیری مانند ترسیم شکل یا رمزگذاری برای موضوعاتی مانند مسیر گلیکولیز، چرخه کربس و. برای یادگیری بهتر زیست‌شناسی کمک می‌کند.

بهترین زمان برای مطالعه از نظر علم، دو بازه زمانی است که مغز درصد یادگیری بهتری دارد، زیرا بیشتر پذیرای اطلاعات جدید است: 10:00 صبح تا 2:00 بعد از ظهر و 4:00 بعد از ظهر تا 10:00 شب.

یادگیری را به یک برنامه روزمره تبدیل کنید. مطالب را به صورت هفتگی مطالعه کنید، نه فقط قبل از آزمون. بین مطالعه و خودآزمایی زمان زیادی بگذارید تا فقط حافظه کوتاه‌مدت را آزمایش نکنید! مطالعه و آزمون را به‌قدری تکرار کنید که مطمئن باشید به‌تمامی مطالب تسلط دارید.  

نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید...
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x